Miyavliyo
Miyavliyo Mağaza - Kedi Severlerin Tarzı
Kediler Balık Yer mi?

Kediler Balık Yer mi?

Hepimiz kedilerin balık sevdiğini çok iyi biliyoruz. Yine de kediler balık yer mi? konusunda doğru bilgilere sahip olmalıyız. Yazımızda bu konuya değindik.

Masal kitaplarında, çocuk dizilerinde veya filmlerde sürekli olarak kedilerin süt içtiğini ve balık yediğini görürüz. Hatta kedilere sadece bunların verilmesi gerektiği de söylenebilir, fakat bu yanlıştır. Kedilerin yemesi ve yememesi gereken yiyecekler vardır, mesela kediler sütü çok severler ama kesinlikle içmemeleri gerektiğini bilmeliyiz.

Kediler farklı mama çeşitlerini yiyerek tam olarak beslenemezler, mutlaka onlar için uygun olan gıdalardan da beslenmeleri gerekir. Sokak kedileri içinde aynı şey geçerlidir, biz onlara genellikle kalitesi yüksek mamalar alıp yemesini sağlasak da bağışıklık sistemini tam olarak güçlendiremeyiz. Sürekli olarak baktığınız sokak kedisini her gün görüyorsanız, kediler için sağlıklı olan besinleri araştırıp, onlara arada sırada vermeniz uygun olacaktır.

Her yerde kedilerin balıkları çok sevdiğini ve önlerine koyulduğunda hepsini afiyetle yediğini görürüz. Balıklar kediler için çok sağlıklı olduğu ve bağışıklık sistemlerinin güç kazanmasına yardımcı olduğu için bazı kedilere de ek gıda olarak balık yağı veriliyor. Damla şeklindeyse; mamasına, ekmeğe veya diğer besinlere damlatabilirsiniz, eğer tablet şeklindeyse veterinere danışarak kedinize yutturabilirsiniz. Peki, kediler balık yer mi? veya nasıl verebiliriz? yazımızın devamında açıklayıcı şekilde bahsettik.

İlgili Yazı: Kediler İçin En İyi Balık Yağları

Kedilere Balık Verilir mi?
Kedilere Balık Verilir mi?

Kedilere Balık Verilir mi?

Kediler her türlü balık çeşidini çok severler ve kokusunu aldıklarından itibaren yemek için deliye dönerler. Balık satan seyyar satıcıların etrafında birden fazla kedinin etrafında dolaştığını mutlaka görmüşsünüzdür. Satıcı da kedilere kıyamadığı için ve karınlarını doyurmak adına balık verebiliyor. Kedilere çiğ balık son derece zararlıdır, çünkü balıkların deri yüzeyinde birçok bakteri ve mikrop bulunabilir. Kediniz çiğ balık tükettiğinde vücuduna bakterileri alır ve bağırsaklarında parazit oluşumuna neden olabilir. Ayrıca balığın vitaminlerini yok ederek kedinizin sinir sistemlerine kalıcı olarak hasar bırakabilir.

Her kedinin damak zevki farklı olduğu için bazı kediler balığı pek sevmeyebilir, fakat diğerleri ise balığın tadına bayılırlar. Balığın içerisinde omega 3, B1, B2, B3, B12 ve A vitaminleri bulunduğu için kedinizin alması gereken tüm mineraller balıkların içerisinde bulunur. Eğer tüylü dostunuz balığı çok seviyorsa her türlü balık çeşidini pişirerek, yumuşak yerlerini yedirebilirsiniz. Mesela hamsi balığının sert tarafını atarak, içerisindeki yumuşak etlerini vermelisiniz, bu her türlü balık için geçerlidir. Eğer siz sıklıkla ton balığı tüketiyorsanız, kediler ton balığı yer mi? diye merak edebilirsiniz. Kedinizin tatması için küçük bir parça ton balığından verip, beğenip beğenmeyeceğini gözlemleyebilirsiniz.

Mamasına karıştırarak veya yanına ek olarak havuç ve patatesi haşlayarak da yemesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem balığın vitaminlerini doğru bir şekilde almış olur hem de diğer gıdalarla kendine iyi bir ziyafet çekebilirler. Evinizde sık sık balık yiyorsanız, miktarlarını düşük tutarak kedinize bir çay tabağı boyutunda yumuşak ve iyi pişmiş balık verebilirsiniz.

Eğer yavru kediniz varsa, onların vücut gelişime katkı sağlayacağı için dolu bir yemek kaşığı aynı şartlarda balık yemesine izin verebilirsiniz. Yavrular biraz daha hassas oldukları için iki haftada bir kez balık vermenizi öneririz.

Kediler Balık Kılçığı Yer mi?

Kedilerin dişleri her ne kadar güçlü olsalar da bazı şeyleri ısırmakta ve kemirmekte güçlük çekebilirler. Balık kılçığını kolaylıkla ısırabilirler, fakat kenarlarında bulunan kıymıkları yutarken boğazına takılabilir veya iç organlarına batarak yüksek derecede zararlar verebilir. Kedinize balık verirken mutlaka kılçık kısımlarını çıkarmalı ve küçük kıymıkları da temizlemelisiniz.

Kediler Balık Kılçığı Yer mi?
Kediler Balık Kılçığı Yer mi?

Genellikle büyük balıklarda kıymıkları bulunduğu için kedinize bütün olarak verirseniz, yemekte zorluk çekebilirler. Birçok insan kedinin balık kılçığı yiyebileceğini savunsa da sırf kılçık yedi diye müdahale edilmek zorunda kalan kediler bulunmaktadır. Özellikle karın boşluğuna kılçık takılırsa kanama meydana gelebilir ve geri dönülmez hastalıklara davetiye çıkabilir.

Kılçık boğazına takıldığında kedi nefes alamaz ya da damağına yapıştığı zaman kedi onu çıkarmak için çaba sarf eder, dil ve damak kısmına büyük derecede zarar verebilir. Siz balığın kılçıklarını çıkarıp verseniz bile kediniz balığın kokusunu alır almaz sizden gizli olarak yiyebilir. Bunu önlemek için kedinizle aynı anda balık yiyin, çünkü o sizden önce yerse ve yemeğini bitirirse daha fazlasını isteyebilir. Bu yöntem sayesinde hem fazla yememiş olacak hem de sizden gizli balık yemesini engellemiş olursunuz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Ayşenur Bekgöz

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Haydi, patiler yoruma 😹 Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Yorumunu Ekle