İnsanlar gibi kediler de ev yemeklerini severler. Kendilerine ait bir damak zevki olan kedilerin sevdiği yemekleri yazımızda detaylı olarak inceledik.

Eğer bir kedi sahibiyseniz veya kedi sahibi olmak istiyorsanız kedilerinize verebileceğiniz ev yemeklerini bilmeniz kedinizin ve sizin sağlığınız için oldukça önemlidir. Bu yazımızda sizler için kedilerin sevdiği ev yemeklerini hazırladık.

Yazımıza geçmeden önce bir önceki makalemiz olan Kedilere Ev Yemeği Vermek yazımızda bahsettiğimiz gibi kedilerinize ev yemeği vermek dikkat ettiğiniz sürece kediniz ve sizin için bir sorun teşkil etmeyecektir. Fakat dikkatli olmadığınız sürece ciddi sorunlara yol açabilmektedir

Kediler Hangi Ev Yemeklerini Yer

Aşağıda yer alan yemekleri kedilerinize gönül rahatlığıyla yedirebilirsiniz. Fakat kedinizi öncesinde mama ile besliyor daha sonra ev yemekleri ile beslemek istiyorsanız kedilerinizin ev yemeklerine alışma süreleri farklılık gösterebilir.

1. Pişmiş Et ve Et Ürünleri

Kediler protein ağırlıklı beslenmektedir. Et ve et ürünleri ise tam bir protein deposudur. Kedilerinize sorunsuz bir şekilde et ve etten yapılan sosis, salam, sucuk vb. gibi ürünleri verebilirsiniz. Ancak bu ürünleri çiğ vermemeye dikkat etmelisiniz. Çünkü çiğ et ve et ürünleri kedinizde parazit oluşturmaktadır ve bu hem sizin hem de kedinizin sağlığı için oldukça ciddi sorunlara neden olmaktadır. Detaylı bilgi edinmek isterseniz daha önce yazdığımız “Kediler Çiğ Et Yer mi? Kediye Çiğ Et ve Çiğ Tavuk Vermek” yazımıza bakabilirsiniz. Özellikle ciğer vb. gibi ürünler kedilerin yemekten keyif aldığı yiyecekler arasındır.

2. Süt ve Ürünleri

Kedilere süt vermek mideleri için oldukça zararlıdır. Çünkü süt içerisinde yer alan laktozu sindirmekte zorlanırlar. Fakat sütten elde edilmiş kaymaksız yoğurt, tuzsuz peynir vb. gibi besinler kedinizin sorunsuz şekilde tüketebileceği besinlerdir.

3. Sebzeler

Kedilerinize havuç, patates, kabak, brokoli, maydanoz, yer elması gibi sebzeleri rahatlıkla verebilirsiniz. Özellikle et ve et ürünlerini haşlarken içerisine atacağınız bu sebzeler kedilerinizin keyifle yediği yemekler olacaktır. Eğer ilk defa kedinize sebze yedirecekseniz azar azar vermeli ve sevdiği yemeklerin içerisine koymalısınız. Aksi takdirde hazırlamış olduğunuz sebze yemeklerini yemeyebilirler.

Kediler Hangi Ev Yemeklerini Yer
Kediler Hangi Ev Yemeklerini Yer

4. Makarna

Kedilerinize ölçüsüne dikkat ederek makarna verebilirsiniz. Fazla karbonhidrat içeren besinlerin kedinizin sağlığını olumsuz etkileyeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Makarnanızın sossuz, baharatsız ve yağsız olmasına dikkat ediniz.

5. Yumurta

Yumurta tam bir protein deposudur. Haşlanmış bir yumurta kedinizin keyifle yiyeceği besinler arasındadır. Fakat yumurtanın dışında herhangi bir baharat, yağ vb. gibi bir ürünün olmamasına dikkat etmelisiniz.

6. Balık ve Ton Balığı

Tam bir fosfor kaynağı olan balık kediler için en faydalı besinlerin neredeyse başında yer almaktadır. Sindirim açısından da oldukça kolay sindirilen balık kılçıklarından arındığı zaman sorunsuz şekilde tüketilmektedir.

Kedilerin sıkılmadan yiyecekleri besinlerin başında kuşkusuz ton balığı yer alır. Ton balığını ve suyunu tüketmeyi seven kediler tüm öğünlerinde ton balığı tüketebilir. Fakat insanlar için üretilen ton balığı konserveleri yerine ton balıklı kedi mamalarını almanız kedinizin sağlığı için önerilir. Bunun nedeni insanlar için hazırlanan ton balıklarının içerisindeki eser miktarda cıva ve doymamış yağlardır.

7. Çim

Kayda değer bir besin değeri bulunmayan çim kedilerin ara ara tükettiği bir besin kaynağıdır. Evinizde bir saksıda kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Besin değeri yoksa kediler neden çim yer diye sorduğunuzu duyar gibiyim cevabını “Kedi Çimi Nedir? Her Yönüyle Kedi Çimi ve Tohumu” yazımıza daha önce anlatmıştık.

8. Tahıllar

Pirinç, çavdar, arpa, buğday veya bunlardan elde edilmiş unları kedinize rahatlıkla verebilirsiniz. Tahılları yağsız hazırlamanız kedilerinizin sağlığı için daha faydalı olacaktır. Özellikle tahıllardan elde edilmiş unlardan hamur işi yapmak yerine internetten bulabileceğiniz özel tariflerle kedileriniz için harika mamalar hazırlayabilir ve bunları kedilerinize güvenle yedirebilirsiniz.

Ev yemekleri birçok kedinin bir numaralı besin kaynağıdır. Yukarıda yer alan besinler kedilerinizin sağlıklı bir yaşam sürmesi için tüketmesi gereken besinlerdir. Kedilerinize bol yağlı yiyecekler, baharatlar ve şekerli besinler tüketmemesine özen gösteriniz. Örneğin kedilerinin çikolata ve cipsi çok sevdiğini söyleyen kedi sahipleri olsa da bu tür yiyecekler kedinizin sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Kedileriniz için evde hazırladığınız yemekleri yorum kısmında yazarak diğer kedi sahipleri ile paylaşabilirsiniz. Bu sayede birçok kedinin beslenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?