Miyavliyo
Kedilerde İç ve Dış Parazit Aşı Güncel Fiyatları

Kedilerde İç ve Dış Parazit Aşı Fiyatları [2021]

Aşı, hem kediniz hem de sizin sağlığınız için olmazsa olmaz bir önlemdir. Gelin hep birlikte en güncel iç ve dış parazit aşısı fiyatlarına göz atalım.

Yeni doğmuş ya da gelişmiş olan büyük kedilerde de sıkça karşılaşılan bir sorun olan parazit, tedavi edilmediğinde çok ciddi sonuçlara sebep olabiliyor. Bu yüzden kedilerde iç ve dış parazit güncel aşı fiyatları ve uygulanma sıklıklarını, nedenleriyle birlikte bu yazımızda siz kedi dostu okuyucularımız için derledik.

Parazit sorunu, kedilerde ve dış parazit olarak ikiye ayrılıyor. Ancak tabi ki parazitler de kendi içlerinde çok çeşitli farklı mikroorganizmalara sahip olduklarından, her parazite aynı ilaç ya da aşı tedavisi uygulamak doğru değil. Minik dostlarımıza öncelikle bazı belli testler ve kontroller yapılarak hastalığın tespit edilmesi sonrasında uygun ve dış parazit aşısı tedavisine geçiliyor. Yani bazen sadece ihtiyaç dahilinde rahatsızlık olduğunda yapılan aşılar mevcutken, bazen de düzenli olarak yapılması ve tekrarlanması gereken aşılar kediler için hayat kurtarıcı oluyor. İşte bu yüzden kedilerde iç ve dış parazit güncel aşı fiyatlarını öğrenmeniz, aslında bir nebze aşının mahiyetiyle ilgili de bilgi sahibi olunmasını sağlıyor.

Kedilerde İç ve Dış Parazit
Kedilerde İç ve Dış Parazit

Öncelikle bir hastalık oluşmadan önce önlenebilirlik seviyesi, o hastalığa yönelik aşının varlığı ile mümkündür. Kediler için doğduktan sonra 6. haftaya gelmeleri, artık aşı takiplerinin yapılması için en doğru başlangıç zamanıdır. Yani kedilere yapılan ilk aşı parazit aşılarıdır. Ancak belirtmekte fayda var ki; kedilerde ve dış parazit tedavisi bir kez yapılan aşı uygulaması değil, belli aralıklarla ve bu ilâca ihtiyaç duyuldukça uygulanması gereken bir tedavidir.

Minik dostlarımıza uygulanacak bu ilk aşı, onların yaşamaları içi çok büyük önem arz eder. Çünkü iç parazit nasıl ki kedilerin yaşamlarını tehdit edecek bir unsursa, dış parazit de tedavi edilmezse kana karışıp iç organlara kadar zarar verebilecek boyuta ilerliyor.

Kedilerde iç ve dış parazit aşı fiyatları, veteriner hekimin inisiyatifinden tutun, kullanılan ilâcın markasına ve tablet ya da enjektörle olmasına kadar uygulanan metoda göre değişiklik gösteriyor. Fakat yine de ortalama fiyatları belirlemek mümkün. Merkezlere ve muayenehane fiyatlarına göre  yer yer farklı ücretler söz konusu olsa da; kedilerde iç parazit güncel aşı fiyatı oral yani tablet formundaki uygulamada 50₺ ile 65₺ arasında değişiyor. Ancak kedilerde iç parazit aşı tedavisi damar yolundan enjekte ederek uygulanacaksa fiyat, 70₺ ile 110 TL arası değişkenlik gösteriyor. Kedilerde dış parazit güncel aşı fiyatı ise 65₺ ile 85₺ arasında farklılıklar gösterebiliyor.

İÇ/DIŞ PARAZİT AŞI ADIAnkaraİstanbulİzmirDiğer
İç Parazit İlacı Fiyatı (Oral kullanım, tablet formunda)120₺145₺130₺
İç Parazit Aşısı Fiyatı70₺85₺110₺110₺
Dış Parazit Aşısı Fiyatı65₺75₺85₺85₺
İlgili İçerik: Kedi Aşı Takvimi – Güncel 2021 Aşı Fiyatları

Kedilerde İç ve Dış Parazit Tedavileri Nasıl Uygulanır?

Hemen hemen herkes tarafından bilindiği üzere, kedilerde dış parazitler bit, pire, kene ve diğer küçük haşerelerin kedinin tüylerinde barınıp büyüyüp çoğalmasıyla oluşuyor. Kedilerde parazitler ise daha çok bağırsaktaki kurtçuklar ya da mide ve akciğerde oluşan kıl kurtlarından dolayı oluşuyor.

Özellikle yavru kedilerin bağışıklık sistemleri henüz tam anlamıyla gelişmediği için onlarda daha fazla iç parazite rastlanır. İç parazitlerin etki mekanizması farklı bölge ve organları hedef alır ancak belirtiler genellikle aynıdır. İshal, kanlı ve mukuslu dışkılama, kusma, iştah kaybı ve halsizlik gibi belirtiler iç parazite işaret eden semptomlar arasında sayılır.

Akciğere yerleşen kıl kurtları ciddi solunum sıkıntılarına da sebep olabilmektedir.

Kedilerde İç ve Dış Parazit Aşısı
Kedilerde İç ve Dış Parazit Aşısı

Kedilerde iç parazit tedavisi bu yüzden periyodik uygulamalarla ve aksatılmadan 2-3 ayda bir uygulanmalıdır. Hem tablet hem de iğne tedavisi seçenekleri mevcut. Eğer kediniz yediğini kusmayan bir yapıdaysa, tableti ağzına verip yutmasını sağlayabilirsiniz. Tableti ikiye bölüp iki defada da yutmasını sağlayabilirsiniz. Kedinin iç parazit ilacını yaş mamasına karıştırarak da verebilirsiniz. Ancak kusabilir diye düşünüyor ve riske atmak istemiyorsanız enjeksiyon yoluyla da parazit aşısı kediye yapılabilir.

Kedilerde dış parazitler ise özellikle kulak ve sırt bölgelerine yayılmış bir şekilde görülürken, vücudun tamamına da yayılmış olabilir. Kedilerde dış parazit belirtileri; kaşıntı, dermatit, tüy dökülmesi gibi bulgulardır. Ama ilerlemiş parazit durumlarında deride kızarıklıklar ve kanamalar meydana gelebilir. Bit ve pire gibi etkenlerin sebep olduğu dış parazitlerde, kedinin tüylerinin detaylı bir şekilde kontrol edilmesi yeterli olacaktır. Aslında herhangi bir belirti yokken bile düzenli olarak kedilerde parazit kontrolü yapılmalıdır. Çünkü erken önlem almak ve erken tedavi hastalığın ilerlemesini önleyecektir.

Kedilerde dış parazit tedavisi; kedinin ense bölgesine damlatılan ve bu şekilde o bölgeden parazit olan bölgelere yaydırılarak yapılır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus, damlanın deriye yayılıp orada kalmasını sağlamaktır. Çünkü tüm tüylere ve yüzeye bulaşırsa, kedi sık sık kendini yalayarak temizlediği için ilacı da yalamış olacak. Bu da kedinin zehirlenmesine neden olur. O nedenle minik dostumuza dış parazit tedavisini uygulayacak kişinin dikkatli ve hassas davranması gerekiyor. Kedilerde dış parazit tedavisi ne sıklıkla yapılır diye soracak olursanız; bu damla uygulamasının 2 ayda bir yapılması gerekir. Ancak bazen de “özellikle yaz mevsiminde” ayda bir yapılması önemli bir koruyucu olacaktır. Çünkü yaz mevsiminde dış parazit sorunuyla karşılaşmak nispeten daha kolaydır. Dostumuz dışarıda fazlasıyla vakit geçirdiğinden, haşerelere karşı harika bir sığınak görevi görebilir.

Bir diğer merak edilen konu da kedilerde iç ve dış parazitlerin insanlara bulaşıp bulaşmayacağı konusu…

Bunun cevabı ne yazık ki evet. Kedinin dışkısına temas ederseniz iç parazit, yüzeyde yani tüy ve derisine temas ettiğinizde de dış parazit bulaşma ihtimali oldukça yüksek. Fakat kedinizin düzenli kontrol ve aşılarını yaptırırsanız; hem kedinizi hem de kendinizi bu sıkıntılı süreçten korumuş olursunuz. Hem fiyat olarak hem de kontrol takibi noktasında sizi pek zorlamayacak olan düzenli aşı takibi hayat kurtarıcıdır.

Eğer minik dostlarınızla ilgili aşı konusundaki deneyimleriniz varsa, yorumlar kısmından bizimle paylaşmaktan çekinmeyiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Ceren Derya Taşyürek

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Yorumunu Ekle