En tatlı kedi cinsleri, kısa kuyruklu, vahşi tipli veya daha farklı özellikli fark etmeden yazımızda. En tatlı kedi türlerine bir göz atalım isterseniz.

Kedilerden bahsedilince hemen hemen herkesin yüzünde beliren tatlı bir gülümseme vardır. İşte bu tatlı tatlı gülümsemenin asıl nedeni; bahsedilen konu öznesinin güzelliğinden ileri gelir. Kediler gelmiş geçmiş, insana en yakın, en kolay ehlileştirilen dostlarımızdır. Birlikte uyumaktan büyük keyif aldığımız bu bol şekerli dostlarımızın en lokum olanlarını tanımaya ne dersiniz?

En Tatlı Kedi Cinsleri

Kediler dünyanın en güzel ve özel varlıkları olabilir 😻 Hayatımızın birçok yerini kediyle tamamlarsak, yaşamdan son derece keyif alabiliriz diye düşünüyorum. Tatlı bir kedinin miyavlaması, bakışı, yürüyüşü ve uyuması bile insana sevginin nasıl bir duygu olduğunu tekrar öğretir. Bugün sizlere bu duyguyu yaşamanız için en tatlı kedi cinslerini yazdık.

1. Exotic Shorthair: En Tatlı Kedi Cinsi

Exotic Shorthair Kedi Cinsi: En Tatlı Kedi Cinsi
Exotic Shorthair Kedi Cinsi: En Tatlı Kedi Cinsi

Kırma diye nitelendirebileceğimiz Exotic Shorthair; atalarından aldığı eşsiz genler sayesinde; hem Avrupai havasıyla hem de Ortadoğu esintisi ile harmanlanmış bir güzelliktedir. İnternette, sokakta veya bir ortamda gördüğümüzde dönüp bir daha baktığımız şu aşırı sevimli kediler var ya; işte onlar Exotic Shorthair cinsi olanlar. 20. yy’ın ortalarında varlıklarıyla etrafındakileri şenlendiren minik patiler, ilk kez 1960 yılında resmiyete tâbi tutulup artık kayıt altında bulunmak suretiyle bir isim sahibi olmuşlardır.

Oyun oynamaya bayılan, yerinde duramayan ancak yine de uslu sayılabilecek kadar akıllı ve makul yaklaşımları olan bir kedi cinsi olan Exotic Shorthair Kedisinin ta kendisidir. Üstelik o kadar uslu, sessiz ve uyumlu bir bebektir ki; onun sesini hiç duymadan yıllar boyu birlikteliğinizi devam ettirebilirsiniz.

Tombiş ve yumuk yumuk gözleriyle etrafa bakması onu alıp yemeniz için tek başına dahi oldukça yeterli bir sebep. Yuvarlak kafası ve büsbütün yuvarlak vücut hatlarıyla her daim sıkmak, yoğurmak, öpmek ve mıncıklamak isteyeceğiniz bir güzellik kendisi. Bu arada yüzünde sürekli yerleşik duran hafif trip atarmış gibi olan o ifadesi de, Exotic Shorthair Kedisine ayrı bir sempatiklik ve ironik hisler beslemenizi sağlayacak.

2. American Curl

American Curl Kedi Cinsi
American Curl Kedi Cinsi

American Curl; California’ya bağlı LakeWood eyaletinde soy bağını bulduğu kedilerden kaynaklı gen diziliminden dolayı tamamen organik bir mutasyon neticesinde dünyaya gelmiştir. Çok yeni bir tür olan American Curl, tatlılığı ve yüksek çekim gücünün sihriyle 1986 yılına gelindiğinde herkes tarafından el üstünde tutulan bir kedi olmuştur. Neticede de o yıllarda tüm Kedi Federasyon ve Kuruluşları tarafından kabul edilip statü elde etmiştir.

İnsan canlısı ve sevgi dolu karakterine ilave olarak bir de tam bir zarafetler kraliçesi ya da kralıdır. Duruşu, bakışı, yürüyüşü, çocuklara karşı olan tutumu hatta çılgınca oyunlar oynarken bile asaletinden ve nezaketinden kati surette taviz vermemesi onu sevmenizin nedenleri arasındadır.

3. Mısır Kedisi (Egyptian Mau)

Tüylerinin marjinal görüntüsünü göz önünde bulundurduğumuzda, kediler aleminde, tarihte ilk evcilleştirilen kedilerden olma nedenini çok daha iyi anlıyoruz. Çünkü tüy renginin aykırılığı, karakter ve simasının ballı şerbet oluşuyla uzaktan yakından alakası olamayan bir nüans aralığındadır.

Havana kedisi ile Siyam Kedisinin birleşmesi sonucunda ortaya çıkan bu güzelliğin doğum tarihi ile ilgili çok çeşitli rivayetler var. M.Ö. 1580 yıllarında var olduklarına dair, pek çok kanıt ve nitelikli bilimsel araştırma sonuçlarına denk gelmek mümkündür. Ancak yine de en net ve kesin veriler 1970’li yıllarda, her ülkede ün kazanmış oldukları yönündedir.

Sizinle uzun uzun muhabbet edecek kadar konuşkan olan Mısır Kedisi; inanılmaz tatlı ve yumuşak bir ses tonuna sahiptir. Siz bu sevimli bal damlacığını, bir bebek sesinden ninni ya da klasik müzik dinler gibi, mümkün olsa saatlerce dinlemek istersiniz. Evet, tam bir bebek gibi sesler çıkarır ve size adeta nameler terennüm eder.

Bu sükûnetli karakterin ardında tahmin edersiniz ki bir avcı yatıyor. “Doğal benekli kediler” grubundan olan can dostumuz bu haliyle, gri bir vaşaktan hallice görünüyor. Tabii ki bu izlenim onunla göz göze gelinceye kadar sürüyor. Zira dünya üzerindeki en masum ve en şerbetli tatlı kedi tiplerinden birisi Mısır Kedisi’dir.

4. Ocicat

Ocicat Kedi Cinsi
Ocicat Kedi Cinsi

ABD’de, Habeşistan ve Siyam Kedilerinin yaptıkları şirin bir yaramazlık sonucu hayata gözlerini açan Ocicat Kedisi’nin doğum günü, resmi kaynaklara göre 1964 yılına denk düşer. Minyatür bir kaplanmış gibi olan görüntüsünü, kahverengi tüylerinin üzerindeki siyah renkli beneklere borçludur. Küçük kafası, geniş yapısına ve uzun bacaklarına oranla ona özgünlük katan yegane özelliğidir. İri gözleri ise şiirler yazılacak kadar liriktir.

Büyük kulakları onun fırlama bir afacan portresi çizmesine neden olsa da, son derece ağırbaşlı bir kedi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak fazlaca dışa dönük ve özgür ruhludur. Bu nedenle karakter anlamında köpeklere de benzetilir. Sosyal yapısının yanına bir de hafiften gürültücü oluşu eklendiğinde evde sizden çok daha dominant bir varlığın gezindiğini yakinen hissedip göreceksiniz. Ama minik meleğinizin şirinliği ve sevgisiyle sizi sarmalaması her şeye bedel. Diğer tüm zorlayıcı özelliklerini es geçip, fark etmemenizi sağlayacak kadar işini bilen bir yaramazla karşı karşıyasınız.

5. Havana Brown

Havana Brown Kedi Cinsi
Havana Brown Kedi Cinsi

Havana Brown, ilk defa Havana’da ve Havana Kedisi’nin devamlılığında bir değişime uğramasıyla kahverengi olarak dünyaya gelmiştir. Ayrıca her ne kadar Havana kedisinin soy bağından gelse de, tamamen farklı bir tür olma yolunda evirilmiş bir kedidir. Epey kısa bir sürede herkes tarafından aşık olunmuş ve kedi severlerin gözdesi olup çıkmıştır. Tanınma yolunda çıktığı dünya turunda, 2017 yılına geldiğimizde tüm resmi merciler onu biliyordu ve o çoktan Havana Brown olmaya hak kazanmıştı bile.

Genelde parlak ama bazı bölgelere göre değişkenlik arz edip mat olduğu da görülmekle beraber, sıcak çikolata rengindeki tüyleri ile Havana Brown sizleri mest edecek. Küt ve net bedensel hatları ile upuzun kıvrık kuyruğu, havalı bir birey olarak ona saygı duymanızı arttıracak. O minik ve üçgen yüzüne baktığınızda ise kendisini çikolatalı lokum olarak göreceğiniz için, çikolatanın bedeninizde salgılattığı serotonin ve dopamin hormonları sizde çoktan salgılanmaya başlamış olacak. Bilirsiniz, bunlar mutluluk hormonlarıdır 😻

Bacak yapısının ince olması, yükseklere zıplama özelliği doğurur. Tepe noktalarını sever ve onu sürekli hareket halinde görürsünüz. Araç içi seyahatlerini sever, sahibiyle vakit geçirmekten mutluluk duyar. Rutin bir hayat, onun tarzıdır. Yeme içme, oyun ve uyku zamanlarının aynı düzende devamını ister. Size oldukça sadık kalacaktır.

6. American Wirehair

American Wirehair Kedi Cinsi
American Wirehair Kedi Cinsi

American Wirehair; 1966 yılında Amerika’da hiçbir zorlama-yeni ırk çıkarma planı olmadan, salt doğal mutasyon ile gelişmiş bir halde doğan bir kedi türüdür. Böylesi şahsına münhasır bir kedi ile tanışan bilim insanları da hiç zaman kaybetmeden, bu tatlılık anıtına önce isim ve kimlik kazandırmışlardır. Sonrasında ise genetik farklılıkların korunması konulu çalışmaları olan pek çok dernek ve hatırı sayılı kuruluşlar tarafından, 1978 yılında bünyelerinde koruma altına alınmıştır. American Shorthair Kedisi’nin atası olarak kabul edilen American Wirehair, birbirlerine fazlaca benzerlik gösterir.

İnce formda ama geniş yapılı kemikleri olan bu miniğimiz, “ben kilolu değilim, benim kemiklerim iri 😾” klişesine girse tamamen haklı çıkar. Çünkü beyaz-siyah-gri tonlarında daha çok rastlanan kabarık ve hacimli tüyleri ile vücut yapısının yayvan oluşu, onu etine buduna dolgun göstermektedir. Esasında, onu tatlı mı tatlı bir lokma tatlısı gibi lanse eden şey de bu görsel illüzyonu olsa gerek.

 Yuvarlak bir top gibi dolgun yüzü, bir lokmada yutma isteği uyandıracak türden. Öne doğru çıkık ağız ve burnu ise iri gözleriyle ahenkli bir uyum içindedir. İştahlı, oyun oynamaya bayılan ama aynı zamanda uzun uzun yatıp keyif yapan bu arkadaşımız için fazlaca rahatına düşkün desek, insanın hiç abartmış olmayız.

7. Karayak (Snowshoe)

Karayak (Snowshoe) Kedi Cinsi
Karayak (Snowshoe) Kedi Cinsi

Siyam Kedilerinin yetiştiren Doroty isimli çiftçi tarafından, 1960 yılında çeşitli çapraz çiftleştirmeler neticesinde ortaya çıkan bu tür Karayak kedisidir. Snowshoe ismini, asla değişkenlik göstermeksizin her ferdinde rastlanan beyaz patilerinden alır.

Farklı ve aşırı sevimli siması ile dahi, kedi yetiştiricileri ve kedi yarışmalarının da ilgisini kazanamayan Karayak Kedisi, Vikki Olander isimli başka bir kedi yetiştiricisinin himayesine geçene kadar devam eden makus bir talihe sahipti. Sonrasında belli tanıtım çalışmaları sonucunda kedi federasyonları bu minik karamela şekerini fark edip, hak ettiği değeri çok geç de olsa statü namıyla nihayetinde vermiş oldular.

Göz çevresinden kulaklarının tamamına kadar olan yüzünün kısımları ve gövdesinde de göğüs hizası, boylu boyunca koyu kahve tonlarındadır. Tüylerinin diğer kalan kısımları ise ekru renktedir. Peluş pandayı anımsatan görüntüsüne, birbirine yakın masmavi gözleri eşlik edince ortaya çıkan gofret suratlı bu yavruyu yemelere doyamazsınız.

Zeki, dayanıklı, suyu seven, eğitilmeye son derece açık, komutları yerine getiren bu tatlı çocuğun tek sorunu asla yalnız kalamama durumudur. Tabi ki yalnızca bu durumu sorun etmeyeceksinizdir. Zira evinizde bir kedi sahiplenip bakımını üstlenecekseniz, onu bakım ve gözetime ihtiyacı olan bir bebek gözüyle değerlendirip, bu tarzda bir sorumluluk almalısınız.

8. American Bobtail

American Bobtail Kedi Cinsi
American Bobtail Kedi Cinsi

American Bobtail Kedisi’nin lakabı, “vahşi tekir” olarak nam salmıştır. Kesinlikle tesadüfen ortaya çıkmış bir tür değildir. İnanılan en kuvvetli rivayetlerden olanı şudur ki; o yıllarda Amerika’da yaşamakta olan dönemin meşhur kedi yetiştiricisi Mind Shouldtz tarafından 1960 yılında çiftleştirilen vahşi Bobcat Kedisi ile Tekir Kedisi’nin birleşimi olarak anılıyor.

1989 yılına kadar gereken itibarı görmeyen American Bobtail Kedisi, bu yılın sonunda artık hak ederek elde ettiği makamına ABD’de kurulan Uluslararası Kedi Birliği tarafından kavuşuyor. Fakat bu masum dostumuz öylesine acayip bir yapıya sahip ki, genetiğini kesinlikle kontrol altında tutulabilen stabil bir dizilimde değil. Yani iyi niyetli olmayan, sözde bilim insanları tarafından defalarca mutasyonla deforme edilmesi sağlanıp çeşit çeşit aykırı türlerin çıkarılması mümkün.

Bu durum hastalıklı ve yaşam kalitesi sıfıra yakın kedilerin doğması, üremesi ve artması demek olduğu için ahlaki ve etik değerlere uyar mı tartışılır. Söz dinleyen, kendi halinde, akıllı ve aşırı minnoş olan American Bobtail Kedileri; sahiplerine son derece bağlı ve hatta bağımlıdırlar.

Üzerindeki bol tüylü kürkü ve yeleleri onun tatlı mı tatlı görüntüsünün müsebbibidir. Bu türde, genelde tekir tonlarında tüy renkleri hakimdir. Ancak en güzel kedinin; pamuk yığını gibi beyaz tüylü ve tertemiz gökyüzü gibi mavi gözlü olan American Bobtail Kedileri olduğunu söylesek, diğerlerine haksızlık etmiş olmayız değil mi? 😻

9. İran Kedisi (Persian Kedisi)

İran (Persian) Fars Kedi Cinsi
İran (Persian) Fars Kedi Cinsi

Asilzade duruşuyla, geleneksel İran Kedisi‘nin soylu bir kökene mensup olduğunu düşünmemeniz imkansız. Herhangi bir insan müdahalesi ya da katkısı olmadan, dünyaya gelmiş ve var olmuş geleneksel İran Kedilerinin tarihi, 1600 yıllarına kadar uzanıyor.

İsminden de anlaşılacağı gibi İran topraklarında doğmuş olan bu güzelliğe, her ırktan genin karıştırılarak melezlik katsayısının arttırılması mümkün. Hiçbir şeye ya da kişiye haddinden fazla bir dozajda bağlanmayan bu akıllı bıdık, oldukça ölçülü adımlar atan aynı zamanda da akıl küpü bir kedidir.

Sık sık bakım yapılması gereken harika tüyleri vardır. Dolgun, kabarık, gür ve saten gibi dalgalanan uzun tüyleri ona tatlı bir kız yahut şeker bir oğlan havası katar. Her zaman nemli olan gözleri ile mistik bir havası vardır. Yayılmış ve basık, tombul yüzü avuçlarınızın arasına alıp bakmalara doyamazsınız. Minik ve aynı şekilde basık burnu, sanıyoruz ki öpülmek ve nefes almak için yaratılmış. Hacimli tüy faktörünü göz önünde bulundurmazsak aslında minyon ve tıfıl bir kedidir.

10. Pixie Bob

Pixie Bob Kedi Cinsi
Pixie Bob Kedi Cinsi

Carol Ann Brewer adındaki kedi yetiştiricisi bir kadın tarafından, 1985 yılında kısa kuyruklu bir dişi kedi ile benekli bir erkek kedinin çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıktığı biliniyor. Çok kısa bir zamanda güzelliği, tatlılığı ve kulaklarından kaynaklı hafif yırtıcı görüntüsüyle 1988 yılında çığır açıp, yine aynı zaman dilimi içerisinde şampiyonalarda birincilikler ve ödüller almaya başlıyor bile.

Klasik ve hatta monoton bir hayat tarzını seven Pixie Bob, kurduğu düzene bayılıyor ve bunun aksaması onun için ciddi bir problem oluyor. Disiplinli bir karakter yapısı olan draje suratlı bu bebek, sahibi ve ev ahalisi ile oyun gibi aktivitelerde bulunmaktan çok hoşlanıyor. Epeyce kısa kuyruğu olan Pixie Bob kedisi, yapılı ve sağlıklı kilolu sayılabilecek kas ve kemik kütlesini taşımaktadır. İri ve tatlı bir armut şeklinde olan yüzü, çıkık burnu ve büyük gözleriyle perçinlenen bir uyum içerisindedir.

Hayatımıza dahil etmek istediğimiz kedi türlerinden bir seçenek yapmak durumunda kaldığımızda neredeyse hepimiz, en tatlı kedileri sahiplenmek isteriz. Kimimiz aykırı ya da çok daha farklı türlere meraklı olsa da, her ne şekilde ve hangi cinste bir kedi sahiplenecek olursak olalım, onun hakkında bilgi sahibi olmak en doğal isteğimiz.

Elbette dünya üzerindeki her canlının kendine has güzelliği ve tatlılığı hiç şüphesiz ki var. Ancak bu sayede, sizler için seçtiğim en tatlı 10 kediyi paylaştım ve tanıttım. Hangi kedi cinsine dostluk yapacak olursanız olun, onların en çok istediği şey sevgi ve şefkat görmek olacaktır. Bu duygular da sizde fazlasıyla vardır diye düşünüyorum. Yorumlarda düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın!

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

Comments were made on "En Tatlı 10 Kedi Cinsi".
 • Aaaaaa

  Aaaaaaaa

 • Aaaa

  Cooooookkkk tatlıııııı

 • Anonim

  En sevdiğim kedi burdan birinci sıradaki🐱😻

 • Anonim

  Birincisi o kadar tatlıydı ki 100gündür fiyatına baktım beee!

 • S

  MÜK