American Wirehair kedisi karakteri, nasıl göründüğü, çocuklar ve diğer insanlarla iletişimi gibi konularda detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk75
Bakım İhtiyacı40
Sıcakkanlılık80
İlgi İhtiyacı70
Miyavlama40
Taranma İhtiyacı30
Hareketlilik60
Kıl Dökülmesi20
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık70
Özgürlük Düşkünlüğü60
Hayvanlarla Dostluk60
Arsızlık60
Çocuklarla Dostluk60
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk60
Sosyal ihtiyaçlar60

American Wirehair kedisi; ülkemizde, sokaklarda çok sık rastlamadığımız kedi türlerindendir. Şimdi bu tatlı mı tatlı, kendine has bir görünüşe sahip olan minik dostlarımızı yakından tanımaya ne dersiniz?

American Wirehair Kedisi Tarihçesi

American Wirehair, diğer mutasyonların aksine tamamen doğal gelişen bir mutasyon sonucu dünyaya gelmiştir. İlk defa 1966 yılında görülmeye başlanan bu kedi türünün ırkı isminden de anlaşılacağı gibi ABD’ye dayanıyor.

Bilinen ilk American Wirehair kedisi, çiflikte yaşayan iki kedinin çiftleşmesi sonucunda  baharın başlangıcı olan ılık bir günde, Verona şehrinde bulunan Country Rock çiftlğinde dünyaya “Merhaba” dedi. Çiftliğin kâhyası olan Nathan Mosher, henüz yeni doğmuş kedinin kendine has bir kedi olduğunu fark etmişti. 20 YY başlarında dönemin bilim insanları tarafından nitelikli bir üreme programı yöntemi kullanılarak soyları koruma altına alınmış oldu.

Genel olarak kökeni farklı milletlere dayanan kedi türleri, günümüzde ülkemizde de çoğaltılarak bulunsa da, bu sevimli çocuklarımız sadece Amerika’da bulunuyor. Bu sevimli dostlarımızı en belirgin kılan özelliği tüylerinin gür ve yumuşacık olması. Amerika’da en obur kedi olarak tanınan American shortair kedi ırkının atası olarak bilinen tatlı mı tatlı yavrucaklarımız, uluslararası kediler için kurulan dernekler tarafından genetik farklılıkların korunması adına, resmî olarak ilk defa 1978 yılında özel bir kedi ırkı olarak kabul edilmiş.

American Wirehair Kedisi Karakteristik Özellikleri

 • Uyumludur: Etrafta onu korkutacak herhangi bir uyaran yoksa, bulunduğu her ortama çok kolay ayak uydurup çevresindeki insan ve objeleri benimser.
 • Çalışkandır: Aynı kökenden geldiği İngiliz kedisi gibi atletik yapıda olduğundan bu formuna uygun olarak fazlaca hareketli ve kıpır kıpır bir kedidir. Yani elinden gelse size ev işlerinde yardım edebilir.
 • Avcıdır: Oyun oynamaktan çok zevk alır. Hedeflediği şeyi yakalamak, hoşlandığı bir şeyin üzerine hızlıca ve ustalıkla atılmak onun en büyük marifetlerindendir. Elbette bundan çok keyif alır.
 • İştahlıdır: Bulunduğu her ortamı çok kolay benimsediği gibi ona sunulan hemen her gıdayı da büyük bir iştahla yer. Ona zararsız ama büyük porsiyonlar sunmanız keyfini arttıracaktır.
 • Oyuncudur: Oldukça ehli keyif olan kedimiz oyun oynamaktan asla yorulmaz.

Her ortama ayak uydurup uyum sağlayan American Wirehair kedisi her ne kadar kalender bir karakterde olsa da, yeterince ilgi görmediğinde ya da alıştığı ilgilenme, okşanma, onunla oyun oynanması rutininin dışına çıkıldığında durgunlaşıp içine kapanabilir.

Eğlenceli ve hareketli geçen bir günün sonunda onu herhangi bir yere sızmış bir vaziyette mışıl mışıl uyurken bulabilirsiniz. İlgi rutininin ve yemek rutininin dışına çıkılacak olması, kendisini mutsuz hissetmesine zemin hazırlayacaktır.

American Wirehair
American Wirehair

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

American Wirehair kedileri oyun oynamayı çok sevdiği için özellikle çocuklarla kaynaşmada çok iyidir. Zaten tatlı görüntüsüyle yetişkinlerde olduğu gibi, her yaş grubundan çocuklarda da oldukça yüksek bir sempati oluşturur. Adeta akıllı bir oyun arkadaşı gibi, oyun esnasında türlü şekillere girip sizi kandırmaya kadar bile gidebilen eğlenceli ve bol gülmeli anlarınıza ortak olabilir.

Diğer evcil hayvanlarla olan yakınlığı ise tamamen karşısındaki hayvanın sakinliği ve ehlî olmasıyla ilintilidir. Ona sert yaklaşımlarda bulunulmazsa her zaman kibar ve eğlenceli bir kedi olarak davranır. Çok yetenekli bir avcı olmasına rağmen, küçücük bir muhabbet kuşuna dahi rahatsızlık vermez. Hatta onunla arkadaş olup zaman zaman ötmesine, o da tatlı miyavlamalarıyla karşılık verir.

Genel olarak sevgi dolu bir kedi olduğu için, American Wirehair kedisinden şiddetvari bir tutum ya da karşısındakine zarar verme odaklı hareketler beklenmez. Ancak siz de onun bu naifliğine karşılık olarak ilgi ve sevginizi bolca göstermekten geri durmayın.

American Wirehair Kedisi Fiziksel Özellikleri

Görsel olarak genelde ince bir yapıda ama kalıp olarak iri cüsseli sayılan kedi türlerindendir. Bazen daha orta boyda olanlarına rastlansa da, daha çok büyük yapıda olanları bilinen American Wirehair kedisine en çok örnek gösterilenlerdendir.

İlk satırlarda da bahsettiğim gibi, American shortair kedi ırkı atası olarak anılan American Wirehair cinsi, ondan çok daha büyük bir kemik ve tüy yapısına sahiptir.

Karakteristik yapısı gibi fiziksel görüntüsü de oldukça tatlı ve şirindir.

American Wirehair
American Wirehair

Görünüm ve Vücut Yapısı

Tüyleri oldukça dik, gür ve sıktır. Uzunlu kısalı tüy dizilimi onun kendine has bir havası olmasının yegane sebeplerindendir. Upuzun bıyıkları vardır. Bıyık ve tüy postunun parlak ve canlı olması, onun tertemiz ve sağlıklı bir görüntüye sahip olmasını sağlar. Onu diğer kedi türlerinden ayıran bir diğer özelliği de; koyun yünü gibi bir doku ve yoğunlukta olan tüyleridir. Bu durum, aslında oldukça dik olan tüylerine yumuşaklık verir. Tüy renkleri genelde iki ya da üç tondan oluşur. Bunlar:

 • Beyaz- sarı renkte;
 • Sarı- siyah- beyaz renkte,
 • Gümüş tonlarında,
 • Dumanlı görünümde,
 • Siyah renkli,
 • Beyaz renkli,
 • Krem renkli,
 • Çikolata tonlarında

Bu şekilde çeşitli renklerde American Wirehair kedisine rastlamak mümkün. Çok seyrek olarak lila ve lavanta tonlarında olanları da var. Himalaya kedi türünde olduğu gibi çeşitli renklerde ve iç içe halkalardan oluşan göz renkleri vardır.

Gövdeleri uzun ve kaslıdır. Bacakları orta boyda ve kemikli bir yapıdadır. Oval şekildeki patileri cüssesine göre küçük sayılır. Kuyrukları da ne uzun ne kısa değildir, ortalama bir boyda ve çok tüylü olmayıp kaslıdır.

Yüz ve Kafa Yapısı

Bu miniklerimizi, daha yuvarlak bir kafa yapısına sahip olan American shorthair kedisinden ayıran en belirgin özellik, iri yapılı ve dikdörtgen olan, kendi cinsine özgü, kafa yapısıdır. Diğer kedilere göre nispeten büyük olan kafa yapısına minicik burnu oldukça sevimli bir hava katmaktadır. Kulakları sivri ve epey dik, tam bir üçgen şeklinde ve orta boyutlardadır. Çok çeşitli göz renkleri vardır. Mavi, yeşil, ela gibi göz renklerine sahip olanları varsa da en çok bakır ve gümüş renkte gözlere sahip olanlar çarpıcı gözleri ile dikkat çeker. Çene ve ağız yapıları iyi gelişmiştir ancak bir miktar içe doğru bir görüntüye sahiptir. Yani küçük çeneli kedilerdir.

Ağırlığı ve Boyutları

American Wirehair kedileri, daha önce de belirttiğim gibi oldukça kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Genel ağırlıklarına bakılırsa, olduklarından çok daha zayıf ve fit göründükleri aşikâr. Çünkü yaklaşık 6 ile 8 kilo arasında değişen kilolarda bulunuyorlar. Kemikli bacak yapısı ve kaslı kuyruğu da onun bu fit görüntüsüne sebep olan bir etken olarak gösterilebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=nYn5A__ZwEY

American Wirehair Kedisi Bakımı

American Wirehair cinsi kedi bakımı gayet kolay ve pek zahmetli sayılmayacak türdendir. Diğer tüm kedilerde olduğu gibi sağlıklı mamalar ve yiyecekler temiz kaplarda verilmeli ve sonrasında kaplar tekrar dezenfekte edilmelidir. Tüyleri oldukça dolgun ve temiz bir görünüme sahiptir. Fakat elbette belli aralıklarla kedilere özel fırça ya da tarakla tüyleri taranmalı ve ölü tüyler ayıklanmalıdır. Bu işlemin haftada bir ya da iki defa yapılması yeterli olacaktır. Kirlendikçe ılık suyla ıslatılmış ona özel bir bez ile tüy veya kirli olan her neresi ise silinebilir. Sonra da şahsi havlusuyla kurulanmalıdır. Fakat American Wirehair kedisi kendisini çok güzel bir şekilde temizlediği için bunu yapmanıza pek de gerek kalmayacaktır. Bunlar dışında ekstra bir özel bakım ihtiyacı duymazlar. Sevimli oldukları kadar ne kadar da masrafsızlar öyle değil mi..?

Bakım Maliyeti

Temel bakım periyodunu öğrendikten sonra, bu sevimli çocukların ne kadar masrafsız ve kolay bir bakıma ihtiyaç duyduğunu anlatmıştım. Standart (lifli olanlar tercihen) mamalar, özel bir tarak, havlu gibi birkaç tane ona ait eşya edindikten sonra, size bu anlamda çok da zorluk çıkarmayacaktır. Ancak tabi ki aşı takipleri ve bunun yanında belli aralıklarla rutin veteriner kontrollerini aksatmamanız olası küçük ya da büyük rahatsızlıkları için iyi olacaktır. Konu maliyete gelmişken, çocuğunuza oyunculuk özelliklerini güçlendiren oyuncaklarla arada mini sürprizler yapabilirsiniz.

Beslenme

Genelde hazır mamaların lif oranı yüksek olanlarını seçmeniz hem damak tadı olarak hem de bünyesine uygunluk noktasında isabetli olacaktır. Doğal olan her yiyeceği yemeye meyillidir. İştahı çok açık bir arkadaşımızdır. Bu yüzden mama porsiyonlarını büyük tutsanız da, günden güne daha da büyüyecek olan midesine çok yük binmemesi için siz yine de ölçüyü kaçırmayın, benden söylemesi. Mutlaka beslenmede aşırılığa gidilmemesi, meleğinizin sağlık durumunun olumsuz yönde etkilenmemesi adına veterinerinize hangi mamanın seçilmesi gerektiği konusunda danışabilirsiniz. Bunun yanında eğer aşırı kilolu bir pati ise egzersizlerle zayıflamasına yardımcı olabilirsiniz.

Uyku

Uyumak minik dostumuz için sadece yorulduğu zamanlarda giderdiği bir ihtiyaç gibidir. Normalde yetişkin kediler 19-20 saate kadar uyuyabilmektedir. Ancak American Wirehair kedisi fazlaca hayat dolu ve tam bir oyunbaz olduğundan oyuna doyduktan sonra uykuya geçer. Yaklaşık olarak da uykuda geçirdiği süre; 15-16 saat arasındadır. İstemezse kucağa alınmaktan pek haz etmez ancak istediği zamanlarda gelip kucağınıza kurulacak ya da siz uzanırken koynunuza sokulacaktır. Çok yüksek gürültülü ve rahatsız edici uyaranların olmadığı bir ortam olduğu sürece her yerde her zaman uykuya geçebilir, herhangi bir zorluk çekmez. Temiz bir kedi yatağı yine de tercih edilesi bir uyuma ortamı olacaktır. Kum kabının uyuduğu yerden çok fazla uzakta tutulması, uyku ile uyanıklık arasındaki o ince çizgide size bir sürpriz bırakmasına sebep olabilir. Dikkat. 😊

Temizlik

Kısa tüylü olduğundan ve zaten kendi kendisini diliyle çok sık temizlediğinden yıkanmaya ihtiyacı yoktur. Ancak tabi ki kirlendiğinde ona uygun bir kedi şampuanıyla ve ılık bir ortamda, soğuk olmayan ılık bir suyla yıkamak ya da daha önce belirttiğim gibi nemli bir bez ya da bir havluyla silmek yeterli olacaktır. Kuru kedi şampuanlarını da deneyebilirsiniz. Ağız ve diş bakımları için de her gün en azından bir kez dişlerini fırçalamanız ağız sağlıklarını korumada etkilidir. Kulak enfeksiyonlarına karşı koruma sağlamada,  yumuşak dokulu bir bez ile çok derine bastırmadan silmek kulağını temizlemede yeterlidir. Yeme düzenleriyle ilgili temizlikte ise her zaman temiz ve taze besinler verip, yedikleri kapları ve yaşam alanlarını her zaman temiz tutmak onların hem ruh hem beden sağlıkları için gereklidir Elbette biz de temiz bir ortamda yaşamak isteriz, işte onlar da tıpkı bizim gibidir. Kirli kum kaplarından ve sürekli temas ettikleri oyuncaklarının kirli kalmasından asla haz etmezler. En azından duru su ile oyuncaklarının gün aşırı temizleniyor olması, çocuğunuzun mutlu hissetmesine yardımcı olacaktır.

American Wirehair
American Wirehair

American Wirehair Kedisi Sağlık Durumu

Çok sık ve detaylı bir şekilde temizlenmeye ihtiyaçları olmayan American Wirehair kedileri, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarıyla meşhurdurlar. Ancak bunu bilmek bizde bir gevşeme ve ihmale sebep olmamalı. Çünkü onların hastalığa meyilli olmayan bir yaratılışta olmaları, düzenli periyotlarla veterinere görünmeleri gerekliliğini ortadan kaldırmaz. Herkes için ve her zaman erken tanı kolaylıktır, uzun ve sağlıklı bir yaşam demektir.

Sağlık Sorunları

Genetik olarak herhangi bir hastalığa yatkın olmadıkları bilinir. Ancak strese girmeleri ya da belli nedenlerle hava değişimine maruz kalmaları, zaten yağlı bir yapıda olan ciltleri için deri hastalıklarına neden olabilir. Dişlerini düzenli bir rutinde fırçalamazsanız oluşan enfeksiyonlar diş etlerine de yayılıp daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Son olarak da mamalarını yerken doymak bilmez bir mideye sahip oldukları için kilo almaya meyillidirler. Ama bünye ve vücut yapıları çok fazla kilo almaya uygun olmadığı için, aldıkları her bir fazladan gram sağlıklarını olumsuz etkiler. Başta hareket kısıtlılığı olmak üzere kilo almaları,  yaşamlarını tehdit edecek boyutlara da gelebilir. Çeşitli aktiviteler bulunarak hareketli tarzları korunmalı, beslenmeleri doktorunun önerdiği rutinde devam ettirilmelidir.

Yaşam Süresi

American Wirehair kedisinin sağlıklı ve uzun ömürlü olması için kaliteli bir kedi kumu ve kaliteli içerikte bir kedi maması kullanımı çok önemlidir. Bazı uzmanlar tarafından American Wirehair kedisi türünün yapısından dolayı, kedi kumunun kristal haliyle değil, topaklanabilir ve sunî kum olmasının önemli ve hatta gerekli olduğunu söylüyorlar. Hareketli ve eğlenceli oyunlara bayılan bir arkadaşımız olan bu tatlı patili çocuklar, atletik formunu korumayı bu enerjik aktivitelerine borçludurlar. Zira yemesi bol olan bu tatlı dostumuz bu kadar hareketli olmasaydı ciddi kilo problemleriyle uğraşmak zorunda kalabilirdi.

Ortalama olarak 15 ile 20 yıl arasında ömürleri olan American Wirehair kedileri,  bakım ve sağlık kontrolleri aksatılmadan gerekli alaka gösterilirse çok uzun yaşayan kediler arasında olabiliyorlar. Amerika’da 28 yaşına basmış bir aynı ırktan kedicik olduğu da kedi severler tarafından bilinen bir şeydir.

Bu tatlı ve masum dostunuzun size uzun yıllar can yoldaşlığı yapmasını istiyorsanız, şanslısınız çünkü oldukça sağlıklı bir bünyeye sahip ve uzun ömürlü kedilerdendir. Fakat yine de her kötü ihtimali elemek için veteriner ve aşı takiplerinizi ihmal etmeyin.

American Wirehair Kedi
American Wirehair Kedi

Kızgınlık ve Çiftleşme Dönemleri

Yavruluktan erişkinlik dönemine geçtiğinde çocuğunuzda yavrulama isteği belirecektir. Bu dönem dişilerde 6 – 8 ay gibi bir zamana tekabül eder. Erkek kedilerin erişkin seviyeye ulaşması ortalama 1 sene gibi bir seviyeyi alacaktır. Dostunuzun dişi ya da erkek olması fark etmeden rutin tavırlarında size garip gelen değişikliklerle karşılaşabilirsiniz. Kızgınlık döneminde görülebilecek değişikliklerden bazıları:

 • Fazla miyavlama
 • Mobilyalara zarar verme
 • Karşı cins kedilere daha fazla sokulma
 • Üreme bölgesinde sürtünme isteği
 • Tırmalama ve ısırma
 • Evden kaçma isteği

Kedinizi kısırlaştırarak hem hamile kalmasını engelleyebilir; hem de bu belirtilerin olumsuz etkilerinden kurtulabilirsiniz. Hayvan severler her ne kadar çocuğun doğasına aykırı olduğu için kısırlaştırmayı uygun bulmasalar da olası bir yavrulama halinde bakamayacağınız 3 – 4 canın dünyaya gelmesine benim gönlüm çok razı olmuyor.

American Wirehair kedisi genel özellikleri konusunda elimden geldiği ölçüde sizleri bilgilendirmeye çalıştım. Biz insanların dünyaları nasıl birbirlerinden farklıysa her kedinin de kendine has değişik özelliklerini gözlemek mümkündür. Bu nedenle bu tatlı çocuklardan biri ile bir evi paylaşan ziyaretçim varsa yorumlar kısmından yaşadıkları deneyimleri bizlerle paylaşmasını rica ediyorum. Onları, birbirimizden yardım alarak en mutlu şekilde yaşatabiliriz😊

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?