Vahşi görünüşlü, büyük, sevecen… Onun hakkında merak edilebilecek o kadar çok şey var ki… Pek çok benzersiz özelliğiyle sevimli dev Pixie Bob sizlerle.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik80
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı35
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık50
Taranma İhtiyacı35
Haraketlilik75
Kıl Dökülmesi40
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık80
Özgürlük Düşkünlüğü40
Hayvanlarla Dostluk70
Arsızlık40
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi85
Yabancılarla Dostluk65
Sosyal ihtiyaçlar80
Bilgiler
  • Kökeni: ABD
  • Yaşam Süresi: 12 – 20 yıl
  • Kilosu: 3 – 10 kg
  • Vücut Tipi: Büyük, Küçük, Orta
  • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü, Tüylü, Uzun Tüylü
  • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken
  • Mizaç: Enerjik, Konuşkan, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal, Sağlıklı
  • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan ve Yabancı Dostu
  • Benzer Cinsler: Ragamuffin, Birman Kedisi

40 seneden fazla olmayan geçmişine rağmen Pixie Bob, kedi dünyası için normal sayılamayacak birkaç özelliği birden kendisinde toplamış bir kedi cinsi. Onun patileri değil, elleri var. Kuyruğu neredeyse yok. Belki de küçük bir insandır! Vahşi bir kedi ile evcil bir kedinin melezi gibi görünüyor. Hem de tüm bunlara rağmen sağlıklı bir kedi cinsi. O kadar çok sıra dışı özelliği bir arada taşıyor ki neredeyse tüm kedilerin bir karışımı gibi.

Pixie Bob kuyruğu kaç cm’dir? Pixie Bob sağlıklı bir kedi cinsi mi? Pixie Bob kaç parmaklıdır? Pixie Bob özellikleri nelerdir?

Bu sorulara ve bu sorular gibi pek çok soruya tüm detaylarıyla yanıt verdiğimiz içeriğimize buyurun.

Pixie Bob Kişiliği

Vahşi bir görünüm, keskin bakışlar, güçlü bir çene ve büyük ayak parmakları… Tüm bunlar Pixie Bob’u olduğundan çok daha sert gösteriyor. Sanki her an bir yerlere saldıracakmış gibi. Ama işin aslı hiç de öyle değil. Pixie Bob oldukça sıcakkanlı, sevecen ve yumuşak bir kişiliğe sahip. Belki de insanların onu çok sevmesinin temel sebebi de budur. Vahşi desenler içerisinde yumuşacık bir dost…

Pixie Bob insanlarla bir arada olmayı çok seven hatta sahiplerine çok fazla ilgi gösteren bir kedi cinsi. Hemen her zaman insanların yanında olmaktan mutluluğu belli eden davranışlarıyla tıpkı bir köpek gibi. Hatta ona “kılık değiştirmiş köpek” diyenler bile var. Bunun sebebi insanlarla sosyal ilişkilerinin güçlü olması da değil sadece. O, ayrıca bir köpek gibi tasma eğitimine ve dışarıdaki gezintilere kolayca uyum sağlayabilir. Onu hiçbir zaman evde yalnız bırakmak zorunda değilsiniz. Neredeyse her yere götürebilirsiniz. Biraz uzaklara bile! Çünkü araba gezintilerinde de sorun çıkarmıyor. Sanırım o gerçekten bir köpek 😸

Tüm bu sosyal ve uyumlu davranışlarına rağmen yabancılara karşı biraz çekingen davranabilir. Özellikle yeni insanlarla tanışmak söz konusu olduğunda işleri biraz ağırdan alabilir. Misafirleriniz geldiğinde koltuğun arkasına saklanıyorsa onu zorlamayın. Gelenlerin dost olduğunu anladığında ilk adımı o atacaktır. Hatta kısa bir sürede gelen misafirlerinizle çok iyi anlaşıp oyun oynamaya bile başlayabilir. Aa, neredeyse söylemeyi unutuyordum, Pixie Bob oyuncu bir kedi. Hemen hemen her tür kedi oyununu ve oyuncağını eğlenceli bulacağını söyleyebilirim. Oyunları çok sevse de tüm günü oyun oynayarak geçirecek bir kedi cinsi değildir. Yani hareketli ve eğlenceli bir kedi cinsi olsa da hiperaktif olduğu söylenemez.

İnsan odaklı, rahat, sosyal ve meraklı Pixie Bob, tüm bu özelliklerine karşın biraz sessizdir. Nadiren miyavlar. Ancak miyavlama dışında mırıldanma gibi farklı tonlarda sesler çıkararak sizinle iletişim kurmaya çalışabilir. Fakat iki dinleyip bir konuşan bu kedi cinsi konuşmaktan kalan vaktini düşünmeye ayırmıştır. Oldukça zeki bir kedi cinsidir. Hatta bazı sözcüklerin anlamını öğrenebilir ve komutlara uyabilir. İşte az konuşmanın faydaları 😸

Çocuklar ve Yaşlılarla İletişimi

Pixie Bob sevecen, yumuşak ve oyun oynamayı seven bir kedi. Bir çocukla anlaşabilmek için başka ne gerekir ki? Tabii ki bir çocuk 😸 Onu bir çocukla tanıştırmak ne kadar iyi anlaşacaklarını görmek için yeterlidir. Çocuklara karşı nazik davranışlarıyla hem onlar için çok iyi bir oyun arkadaşı olacak hem de çocuklardan gördüğü ilgi fazlasıyla hoşuna gidecektir. Bu sadık ve zeki kedi hem çocuğun taleplerini anlayıp bunlara karşılık verecek hem de evdeki yetişkinlerin çocuklara davranışlarını analiz ederek çocuklara nasıl davranılması gerektiğini öğrenecektir.

Tüm bu uyuma rağmen çocuk – kedi ilişkisinde erken tanışma ve eğitim çok önemlidir. Ömür boyu sürecek mükemmel bir dostluk için çocuklarınıza evcil hayvanlara davranış konusunda eğitim vermeyi ve evcil hayvanınızı olabildiğince küçükken çocuklarla tanıştırmayı unutmayın.

Çocuklarla çok iyi anlaşan Pixie Bob aslında yaşlılarla da sorunsuz sayılır. Yumuşak mizacı ve aşırı taleplerinin olmaması sebebiyle pek çok yaşlı için uygun bir kedi cinsidir. Ancak yine de onun hareketli bir cins olduğunu akılda bulundurmak gerekecektir.

Pixie Bob Kedi Cinsi
Pixie Bob Kedi Cinsi

Evcil Hayvanlarla İletişimi

Pixie Bob herkesle anlaşabilen bir kedi cinsi. Hatta diğer evcil hayvanlarla bile! Uygun zamanda ve uygun şartlarda tanıştırıldığında diğer evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşabilir. İnsanlara karşı gösterdiği sevecen tutumu hayvanlara karşı da aynı şekildedir. Diğer kediler ve kedi dostu köpekler onun için harika arkadaşlar olabilir. İlgiyi ve oyunu çok seven Pixie Bob bir hayvanın arkadaşlığını, insanların arkadaşlığından pek de ayrı tutmaz. Fakat her zaman olduğu gibi iki farklı hayvanın ilişkisinin erken dönemleri mutlaka denetlenmeli ve olası zararların önüne geçilmelidir. İki hayvan ne kadar küçükken tanışırsa aralarındaki bağ da o kadar kuvvetli olacaktır.

Pixie Bob Tarihçesi

Pixie Bob yakın bir geçmişte tamamen rastlantı sonucu ortaya çıkmış bir kedi cinsidir. Her ne kadar tarihçesiyle alakalı bazı efsaneler ve çarpıtılmış söylentiler var olsa da Pixie Bob kedi cinsinin nasıl ortaya çıktığı kesin olarak bilinmektedir. En yaygın efsaneyse onun vahşi bir kedi ile evcil bir kedinin çiftleşmesiyle ortaya çıkan hibrit bir cins olduğudur. Fakat daha sonra yapılan DNA testleriyle onun tamamen evcil bir kökenin mirasçısı olduğu kanıtlanmış, böylece bu söylentiler yerini gerçeklere bırakmıştır.

Pixie Bob’un ortaya çıkışı 1986 yılına kadar takip edilebilir. ABD’nin Washington eyaletinde Carol Ann Brewer adında birine ait olan bir çiftlikte evcil bir dişi ile kısa kuyruklu klasik tekir bir erkeğin çiftleşmesinden doğan bir kısa kuyruklu kediye sahibi Brewer tarafından Pixie adı verildi. Bu yavru kişilik olarak herhangi bir evcil kediden farklı olmasa da görünüşte vahşi kedileri andırıyordu. İşte onun hakkında çıkan tuhaf söylentilerin tek sebebi de buydu.

Brewer, bu sıra dışı görünüşlü yavruyu çok sevmiş, onun gibi kediler yetiştirmeye karar vermişti. Pixie’nin doğumundan yalnızca bir yıl sonra 1987’de tıpkı Pixie gibi kısa kuyruklu ve vahşi görünümlü kediler aramaya koyuldu. Arayışları kısa sürede sonuç verecekti. Öyle ki Brewer, 1989’da henüz çok yeni olan bu kediler için bir cins standardı yazdı ve Pixie’ye karşı görevini yaparak cinsin adını Pixie Bob koydu. Fakat vahşi bir kedi ile evcil bir kedinin melezi gibi görünen bu cinsi kedi derneklerine kaydettirmek hiç de kolay olmamıştı. CFA kabul etmemiş, bunun üzerine Brewer 1993 yılında TICA’ya başvurmuştu. Biraz zorlu bir süreç olsa da Brewer’in kedilerine yapılan DNA testleriyle onların vahşi kökenlere sahip olmadığı kanıtlanmıştı.

Pixie Bob, nihayet 1998 yılında TICA tarafından şampiyonluk statüsüne layık görüldü. 2005 yılında ACFA tarafından da kabul edilen cins, CFA tarafından hâlen tanınmamaktadır.

PixieBob
PixieBob

Pixie Bob Özellikleri

Pixie Bob gibi özel bir kedi cinsinin pek çok ayırt edici özelliği olduğunu düşünüyorsunuz, değil mi? Haklısınız. Bu vahşi görünüm vurgusu, kedi dernekleri tarafından kabul edilmekte zorlanması, evcil kedi ortalamasının çok üstündeki boyutları… Bunların hepsi onun sıra dışı özelliklere sahip bir evcil kedi cinsi olduğunu gösteriyor. Her ne kadar diğer Kuzey Amerikalı kısa kuyruklularla benzerlikleri olsa da Pixie Bob neredeyse her fiziksel özelliğinin ayırt edici özellik olduğu bir kedi cinsi. Bu yüzden onun özelliklerini tüm detaylarıyla ele almalıyız.

Yüz ve Kafa Yapısı

Pixie Bob’un kafa şeklinin bir armut şeklinde olduğu söylenebilir. Burun ve ağız armudun üst kısmı, kafanın geri kalanı da alt kısmı olarak düşünülürse bu benzetme daha anlamlı olacaktır. Burnu ve ağzı oldukça geniş ve sağlamdır. Burun kemeri de buna uyumlu bir şekilde gözleri genişçe ayırır. Geniş alnında genellikle klasik tekir işareti olan “M” şeklindeki çizgiler görülür. Elmacık kemikleri düzdür.

Kafa

Kafa vücudun geri kalanına orantılı ve düzgündür. Burun iyi derecede öne doğru çıkıktır. Gözlerin kulaklarla oluşturduğu ters açı, alnın olduğundan da açık görünmesine sebep olur. Burun çıkıntısı dikkate alınmaz ve kafasına önden bakılırsa kafanın şekli elipstir.

Kulaklar

Pixie Bob’un kulakları, yüzündeki en dikkat çekici bölümdür. Ona sanki gerçek bir vahşi bir kediymiş görünümünü veren de büyük ölçüde kulaklardır. Kulaklar ortalama büyüklükte ve tabanda geniştir. Kafa üzerinde birbirinden orta derecede uzak olan kulakların en önemli özelliği uçlarının püsküllü olmasıdır. Bu özellik vaşak gibi vahşi kedilerde daha sık görülmesine rağmen evcil kedilerde oldukça nadirdir. Bu özel kulaklar dışlara doğru hafifçe açılı olabilir.

Gözler

Geniş burun kemeriyle ayrılan etkileyici gözleri yuvarlağa yakın badem şeklindedir. Gözlerin dış köşeleri keskin bir şekildedir. İç tarafları ise daha yuvarlak şekildedir. Göz rengi altın, bakır veya yeşil tonlarında olabilir.

Pixie Bob Kedisi
Pixie Bob Kedisi

Vücut Yapısı

Pixie Bob, vücut yapısıyla da dikkat çeker. Evcil kedilerin ortalamasının çok üstünde olan büyüklüğü vücudunun en önemli özelliğidir. Ayrıca güçlü ve atletik bir vücuda sahiptir. İyi bir avcı potansiyeli vardır.

Gövde

Pixie Bob’un gövdesi, başının kıvrımlı yapısına karşın olabildiğince düz bir yapıdadır. Neredeyse tam bir dikdörtgen şeklindedir. Sırtının düzgün çizgisi kalçaya doğru hafifçe eğimlidir. Bunun sebebi kalçanın omuzlardan bir miktar daha yüksekte olmasıdır. Bunun yanında kalça ve karın neredeyse dümdüzken göğüs ise geniş ve hafif eğimlidir. Karnında, vahşi kedilerde daha sık görülen şekilde hafif bir deri sarkması ya da karın kesesine rastlanabilir. Bu da onu özel kılan bir başka fiziksel özelliktir.

Bacaklar ve Patiler

Bacaklar vücuda göre biraz daha uzundur. Arka bacaklar ise ön bacaklardan daha uzundur. Bu iyi bir koşucu ve atlayıcı olmayı beraberinde getirir. Sadece bu da değil; bacakları kaslı, kemikli ve sıkı. Patiler de bu güçten nasibini almış. Büyük ve yuvarlak biçimdeki patiler neredeyse tam bir yuvarlak şeklinde ve belirgin ayak parmakları taşıyor. Parmak demişken Pixie Bob’un çok ilginç bir özelliği var. Pixie Bob kedi cinsinin yarısı polidaktil. Yani normal fazla ayak parmakları var. Normalde kedilerin ön ayaklarında 5, arka ayaklarında 4 parmakları olur. Fakat polidaktil Pixie Bob kedilerin bir ayağındaki parmak sayısı 7’yi bile bulabiliyor. Polidaktil kedilerin el işlerinde çok yetenekli oldukları biliniyor. El işi diyorum çünkü iyi eğitilmiş bir polidaktil patilerini el gibi kullanmakta çok yetenekli olabilir.

Kuyruk

Yukarıda da bahsetmiştim. Bu kediler gerçekten de neredeyse her özellikleriyle farklı kediler. Bir Pixie Bob’u diğer kedi cinslerinden ayırt edebilmek için kediler hakkında çok az bir bilgiye sahip olmak bile yeterlidir. Çünkü hemen her yeri böyle ayırt edici özelliklerle dolu. İşte kuyruk da bunlardan biri. Belki de en önemlisi. Çünkü cinse adını veriyor. Pixie Bob adının Bob kısmı, “bobtail”in (kısakuyruk) kısaltmasından geliyor. Evet, Pixie Bob kısa kuyruklu bir kedi cinsi.

Pixie Bob’un kısa kuyruğu farklı çeşit ve uzunluklarda görülebilir. Kuyruk en az 2- 3 cm’dir. Bu kısa kuyruk 15 cm’yi bulabilir. Aslında bu uzunluk kısa kuyruklular için uzun bir kuyruk da sayılabilir.

Tüy Çeşitleri

Pixie Bob genellikle kısa tüylüdür. Nadirde olsa uzun tüylülerine de rastlanabilir. Uzun tüylülerin tüy uzunluğu da 5 cm’yi geçmez. Her iki tüy uzunluğunda da tüyler iki katmanlı, sık ve gürdür. Altın, krem, kızıl, kahverengi, siyah ve gri tonlarının çeşitli karışımlarında renkler içerebilir. Desen benekli, tekir veya çizgili olabilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Pixie Bob orta ila büyük bir kedi cinsidir. Cinse mensup bireylerin çoğu büyük olarak kategorize edilir. Vücut ağırlıkları ortalama 3 – 10 kg aralığındadır. Erkekler tipik olarak dişilerden daha ağırdır. Dişiler 5 kg’ı, erkekler ise 11,5 kg’ı bulabilir. Pixie Bob’un ortalama boyu erkeklerde ve dişilerde 30 – 40 cm’dir.

Pixie Bob Bakımı

Pixie Bob büyük bir kedi olmasına karşın temel bakım gereksinimleri dışında çok da zahmetli bir kedi değildir. Hatta bakımının kolay olduğunu söylemek bile mümkündür. Temel temizlik gereksinimleri dışında dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise beslenmesidir.

Bakım Maliyeti

Bakım maliyeti konusunda kesin bir veri olmasa büyük kediler genelde biraz daha masraflıdır. Daha çok besine ihtiyaç duyarlar ve buna bağlı olarak mama, kedi kumu gibi gereksinim maddelerini daha çok tüketirler. Ayrıca veteriner ücretleri de kedinizin kilosuna göre değişken olabilir. Bazı veteriner hizmetlerinde kilo arttıkça veteriner faturası da artabilir.

Beslenme

Pixie Bob’un beslenmesinde dikkat edilmesi gereken şey beslenme miktarıdır. Büyük bir kedi olduğu için daha çok yemesi normaldir ama bir yandan da bu kilo alma eğilimini tetikleyebilir. Bu yüzden kilosuna uygun miktarda mama verilmeli ve düzenli egzersizler ihmal edilmemelidir. Diyeti yüksek protein düşük karbonhidrat esasına göre hazırlanmalıdır.

Temizlik

Pixie Bob temizlik konusunda oldukça standart bir bakıma ihtiyaç duyar. Az tüy döken bir kedi cinsidir. Kısa tüylülerde de uzun tüylülerde de haftalık bir kez tarama yeterlidir. Elbette dökülme mevsimlerinde veya kediniz fazlasına ihtiyaç duyduğunda daha fazla tarayabilirsiniz. Tüy taranması kedinizin hem sindirim ve solunum sistemini koruyacak hem de tüylerinin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Polidaktil Pixie Bob kediler için önemli bir temizlik gereksinimi de pati ve tırnak bakımıdır. Bu konuda, polidaktilitenin şekline göre veterinerinizden bilgi alabilirsiniz.

Tüy taranmasının dışında kalan temizlik gereksinimleri tüm evcil kediler için geçerli olan bakımla aynıdır. Kediler için üretilmiş ağız bakım malzemeleri ile günlük ağız bakımı yapılmalı, göz, kulak gibi akıntı riski olan bölgelerin temizliğine özen gösterilmelidir. Tuvalet, mama kabı gibi kişisel eşyaların temizliği de aksatılmamalıdır.

Pixie Bob Sağlık Durumu

Pixie Bob hem polidaktil hem de kısa kuyruk gibi sıra dışı genetik anomalilere sahip olsa da genel olarak sağlıklı kabul edilen bir cinstir. Kısa kuyruk geninin Manx’ı etkilediği gibi ciddi sağlık sorunlarına sebep olduğu bildirilmemiştir. Kısa kuyruk özelliği birkaç farklı ırkta birkaç farklı genetik değişiklikten kaynaklanır. Pixie Bob’un bu konuda güvende olduğu söylenebilir. Fakat yine de bu durum nadir de olsa bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Polidaktilite ise normal bir durum olmamasına karşın kedilerde çoğunlukla bir soruna sebep olmaz. 5,6,7 gibi çok abartılı olmayan sayılarda parmaklar genellikle avantaj olarak bile kabul edilebilir. Pixie Bob için de durum bu şekildedir.

Pixie Bob Kedi
Pixie Bob Kedi

Sağlık Sorunları

Pixie Bob için bilinen genetik sağlık sorunları yoktur. Sağlıklı bir kedi cinsi olarak kabul edilir. Ancak yine de her kediyi etkileyebilecek yaygın kedi hastalıkları Pixie Bob için de risk olabilir. Bu yüzden veteriner hekim kontrolleri ve aşıları ihmal edilmemeli, bakımına özen gösterilmelidir.

Yaşam Süresi

Pixie Bob iyi bir bakım ve sağlıklı bir hayat ile 12 -20 yıl aralığında yaşayabilir. Cinsin ortalama yaşam süresi 14 yıldır.

Kızgınlık, Çiftleşme ve Üreme

Pixie Bob’un üremesi tartışmalı ve karmaşık bir konudur. Kısa kuyruk ve polidaktil gibi anomaliler bu cinsin üremesinde ciddi sorunlarına sebep olabilir. Cinsin başka cinslerle birlikte yetiştirilmesine izin verilmez. Cins içerisinde ise iki polidaktilin birlikte yetiştirilmesi doğacak yavrularda ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu konuda kesin bir karar olmasa da önerilmeyen bir çiftleşmedir.

Pixie Bob gerçekten de benzersiz bir kedi cinsi, değil mi? Onun hakkında merak edilecekler belki de hiç bitmez. Pixie Bob hakkında merak ettikleriniz var mı? Hiç kısa kuyruklu ya da polidaktil bir kediniz oldu mu?


Soruları yanıtlama sırası şimdi sizde. Hemen aşağıdaki yorumlar bölümüne giderek Pixie Bob ve kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi ailemizle paylaşmaya ne dersiniz?

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?