European Burmese’nin asil görünümü ve insancıl kişiliği gibi merak edilen pek çok özelliği hakkında bilgi edinmek için içeriğimizde bize katılın.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik85
Oyunculuk85
Bakım İhtiyacı30
Sıcakkanlılık90
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık20
Taranma İhtiyacı25
Haraketlilik70
Kıl Dökülmesi40
Sahibine Şevkat90
Sağlık ve Dayanıklılık50
Özgürlük Düşkünlüğü40
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık40
Çocuklarla Dostluk90
Zeka Seviyesi90
Yabancılarla Dostluk90
Sosyal ihtiyaçlar80
Bilgiler
 • Kökeni: Myanmar
 • Diğer İsmi: English Burmese
 • Yaşam Süresi: 10 – 15 yıl
 • Kilosu: 3 – 6kg
 • Vücut Tipi: Orta
 • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü, Tüylü
 • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken
 • Mizaç: Hareketli, Sessiz, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal
 • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan, Yabancı ve Yaşlı Dostu
 • Benzer Cinsler: Siyam Kedisi, Birman Kedisi

Kökenleri kutsal tapınak kedisi Birman kedisine dayanan ve 20. Yüzyılda Avrupa’ya göç edip Avrupalı cinslerle melezlemeler sonucunda ortaya çıkan European Burmese cinsi bugün kutsallıkla anılmasa da bir o kadar kıymetli neşeli, sosyal, nazik, sıcakkanlı olma gibi özellikleriyle tam bir insan bağımlısı. İnsanlarla olan ilişkisinde onu köpeğe benzetmek bile mümkün. Asil, zarif görünümü ve mükemmel bir arkadaş oluşuyla nadir bir cins: European Burmese.

European Burmese Kişiliği

European Burmese kedi cinsinin kişiliği, benzer bir tür ve atası olan Birman kedisine çok benzerdir. En çok öne çıkan özelliği zeki ve sosyal bir kedi cinsi olmasıdır. Evcil kediler, yüzyıllardır insanlarla birlikte yaşadıkları için insanlara karşı belli bir derecede sıcakkanlı ve sevecen tutumlar sergilemektedir. Ancak, European Burmese diğerlerinden biraz daha farklı bir şekilde tam bir insan bağımlısıdır. Belki bunu kendi türü içerisinde bir sosyal bozukluk olarak nitelendirmek gerekebilir fakat bu durumu “evcilleşmenin hakkını vermek” olarak değerlendirmek daha yerinde olacaktır. Sahibinin veya ev halkının etrafında olmaktan, kendisini evin içindeki bütün hareket ve organizasyona dahil etmekten, karşılıklı aktiviteye dayalı oyunlar oynamaktan ve çevresindeki herhangi bir canlının ilgisini çekmekten son derece hoşlanır.

Öte yandan hareketli kategorisinde değerlendirilebilecek olan bir kedi cinsi olarak European Burmese, özellikle zekâsına hitap eden oyunlar oynamayı çok sever. Bulma-getirme, saklanma vb. oyunlar hem sizi hem de onu eğlendirirken bir yandan da ufak numaralar öğrenmesi için hafif bir eğitim niteliği taşıyacaktır.

Bu kadar insanla iç içe, insana karşı meraklı bir kedi yaşam standartlarınıza ve beklentilerinize göre sizin için mükemmel bir arkadaş olabileceği gibi bir yük olarak da hayatınıza yansıyabilir. Onunla ilgilenmek için yeterince vaktiniz yoksa veya yatağınızın içinde bile yanınızdan ayrılmayacak bir kediyle yaşayamayacaksanız kedinizle ilişkiniz sizin için oldukça zor bir arkadaşlık ilişkisine evrilebilir. Ancak hemen her anınızda yanınızda, en azından yakınınızda olacak bir kediyle yaşamak istiyorsanız European Burmese kedi cinsi aradığınız kedi olabilir.

European Burmese biraz ilgi saplantısı gösterebilen bir cinstir. Evinizde misafir ağırladığınızda ilginin odağı olacağından emin olabilirsiniz. Yine, siz herhangi bir şeyle meşgulken; yemek yapıyorken, kitap okuyorken veya çalışıyorken işinize burnunu sokarak ilginizi çekmeye çalışacaktır. Onu çok farklı şekillerde görebilirsiniz, adeta bir insan gibi, bilgisayarınızı kurcalarken, dergilerinizin sayfalarını çevirirken, evinizin en gizli bölgelerini karıştırırken… Özellikle de dişi European Burmeselerde görülen bu davranış, ilginin odağı olmanın da ötesinde kontrolcülükle açıklanabilir. Erkekler ise daha sakindir ve sizinle daha eşgüdümlü davranışlar sergiler, yine de her iki cinsiyet de işlerinize müdahil olmayı sever. Yalnızca yöntemleri farklıdır. Kendi karakterinize göre seçim yapabileceğiniz bir cins.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

European Burmese’nin sosyal bir kedi cinsi olduğundan bahsetmiştim. Öyle ki herkesle iyi geçinebilecek kadar iyi insan ilişkileri kurabiliyor. Yabancılar, yaşlılar, yalnızlar, kalabalık aileler, çocuklar… Hepsinin ilgi alanına, enerji seviyesine ve hayat koşullarına uyum sağlayabiliyor. Hatta bir ilgi bağımlısı olarak çocukların ona göstereceği ilgiden fazlasıyla mutlu olabiliyor. Çocukların bitmeyen enerjisi ve merakı hareketli ve sosyal evcil kedilerin hemen hepsi için harika bir fırsat olarak değerlendirilir. European Burmese için de durum böyledir. Elbette çocuklar ve kediler erken yaşlarda tanıştığında ve birbirlerine karşı tutumları konusunda eğitildiğinde çok daha sağlıklı ilişkiler yaratılabilmektedir. Mükemmel bir iletişimi desteklemek için çocuğunuzla kedinizi küçük yaşlarda tanıştırmanızı ve ilişkinin başında tedbiri elden bırakmamanızı öneririz.

European Burmese, koşullarına riayet eden hayvanlarla da oldukça iyi anlaşabilmektedir. Onun tek koşulu ise karşısındakinin onun otoritesini kabul etmesidir. İnsanlara karşı ne kadar nazik de olsa diğer evcil hayvanlara karşı egoist bir tutum sergileyen bu dostumuz şartları sağlayan kediler ve zararsız köpeklerle iyi arkadaş olabilir. Ancak çocuklar için belirttiğim erken tanışma diğer evcil hayvanlar için de geçerlidir. Yavruyken tanıştıklarında ve birlikte büyüdüklerinde tam bir uyumla mükemmel arkadaşlığı yakalayabilirler. Yine aynı şekilde ilk karşılaşmalar mutlaka kontrollü bir ortamda gerçekleşmelidir.

European Burmese Kedisi
European Burmese Kedisi

European Burmese Tarihçesi

Aslında European Burmese cinsinin tarihçesi belli bir noktaya kadar Birman kedisininkiyle aynı. Hatta bugün Avrupa’da yetiştirilen Birman ve European Burmese cinsi kedilerin bir kısmının atası aynı kedi.

Bugün Myanmar olarak bilinen Birmanya’nın Budist tapınaklarında yetiştirilen ve kutsal kabul edilen Birman kedisi ilk kez Dr. Joseph Thompson tarafından Amerika’ya taşındı. Ve burada Birman kedisi olarak yetiştirilmeye devam etti. Wong Mau isimli kedisinin bir çeşit Siyam olduğu düşünülüyordu. Ancak sıradan bir Siyam’a göre farklı bir görüntüsü vardı. Wong Mau tam olarak bir Siyam olmasa da Siyam ve Birman kedisinin bir melezi olduğu düşünülüyor. Siyam’a benzerliği sebebiyle Dr. Thompson Wong Mau’yu bir Siyam kedisi ile çiftleştirdi ve Virginia Cobb, Billie Gerst ve Clyde Keeler ile birlikte yürüttüğü yetiştirme programı sonucunda kahverengi tonlarını taşıyan ve yeni bir kedi cinsi olduğu sanılan ve European Burmese’nin ataları olan kediler doğdu.

Birman kedisinin European Burmese’ye dönüşümü ise Dr. Joseph Thompson aracılığıyla Avrupa’ya getirilen taşınan Wong Mau’nun alt soyunun, Avrupalı yetiştiricilerin yetiştirme programlarında British Shorthair ve Siyam kedisiyle melezlenmesinden kaynaklandı. Bu melezlemeler cinse özellikle tüy rengi çeşitliliği olmak üzere farklı fiziksel özellikler kattı ve oluşan yeni cins European Burmese olarak anılmaya başlandı.

European Burmese Fiziksel Özellikleri

European Burmese orta boylu, orta ağırlıkta, kısa tüylü, çevik bir kedi cinsidir. Genel olarak vücut hatları yuvarlak ve zarif, kemikleri ise oldukça güçlü ve sağlamdır. Kahverengi, pudra, krem, bakır gibi çok çeşitli renklerde olabilir. Kafa yapısı itibariyle Birman cinsinden ayrılan European Burmese’nin kafası Birman kedisininki kadar yuvarlak hatlara sahip değildir. Yine daha çıkık elmacık kemikleri ve kulaklarının daha yuvarlak uçlu ve görece geniş olmasıyla Birman’dan ayrılır. Gözleri tıpkı Birman gibi yuvarlağa yakın ve bakır rengindedir.

Tüy Çeşitleri

Kısa tüylü bir cins olan European Burmese cinsinin tüyleri parlak ve dolgun bir görünüme sahiptir. Ayrıca ırkın tarihindeki çeşitli melezlemeler sebebiyle tüyleri 9-10 farklı renkte olabilir. Kahverengi, kızıl, leylak, pudra, krem, çikolata gibi renklerin yanı sıra daha açık renkli European Burmese kedilerinde belli belirsiz tekir desenleri görülebilir.

Ağırlığı ve Boyutları

European Burmese de tıpkı atası Birman gibi göründüğünden daha ağır bir kedi cinsi olarak tanınır. İnce, zarif vücudunun gizlediği yoğun kas dokusu ve iri kemikleri onu sandığımızdan daha ağır yapabilir. Aman kucağınıza alırken dikkat edin😊

European Burmese cinsinin vücut ağırlığı 3 ila 6 kg arasında, boyutları ise 25 ila 30 cm arasında değişebilir.

European Burmese Kedi Cinsi
European Burmese Kedi Cinsi

European Burmese Bakımı

European Burmese cinsi bakımı oldukça kolay ve standart bir kedi cinsidir. Temel gereksinimlerini karşılamak onun bakımı için yeterli olacaktır. Ancak European Burmese’nin bakımdan ziyade ilgiye ihtiyaç duyan bir kedi cinsi olduğunu unutmamanız gerekir. Onun bakım konusundaki kolaylığı sizi onunla ilgilenme gerekliliğiniz konusunda yanıltmasın.

Temizlik

European Burmese az tüy döken ve kısa tüylü bir kedi cinsi olduğu için genel bakımı gibi temizliği de oldukça kolaydır. Arada bir (10 gün – 15 gün) hafifçe tüylerini taramanız yeterli olacaktır. Ayrıca çoğu European Burmese bu işlemi sahibiyle yapılan keyifli bir aktivite olarak gördüğü için daha da kolay hâle gelecektir. Ancak her kedi için önerilen günlük ağız bakımı, düzenli tırnak bakımı, göz ve kulak çevresinin temizliği ve kişisel eşyaların hijyeni gibi temizlik ihtiyaçları European Burmese için de geçerlidir.

Mavi Gözlü European Burmese
Mavi Gözlü European Burmese

European Burmese Kedisinin Sağlık Durumu

European Burmese genel olarak sağlıklı kabul edilebilir ancak her canlıda olduğu gibi genetik bazı yatkınlıkları vardır. Bu genetik yatkınlıklar dışında her canlı dış etkilere bağlı olarak çok çeşitli sağlık sorunları yaşayabilir. Kedinizin sağlıklı kalabilmesi için bakımına ve veteriner kontrollerine özen göstermeniz önerilir.

Sağlık Sorunları

European Burmese cinsinin yatkın olduğu düşünülen sağlık sorunları şunlardır:

 • Korneal Dermoid, göz içerisindeki kornea tabakasında deri ve kılların var olmasına verilen isimdir. Küçük bir operasyonla iyileşebilir.
 • Gangliosidoz, bir çeşit enzim eksikliğidir.
 • Orofasiyal ağrı, çene, yüz ve ağızda meydana gelen dokusal ve genetik bir bozukluktur. Özellikle yemek yeme aktivitesinde değişikliklere ve kedinin kendisine zarar vermesine sebep olabilir. Bazı vakalar kendisi düzeldiği gibi bazılarında ilaç tedavisi gerekebilir. İyileşse bile tekrarlaması muhtemel bir hastalıktır.
 • Eklemlerde kireçlenme, kedilerde çoğunlukla bacak eklemlerinde görülen bu hastalık hareket özgürlüğünü kısıtlayabilir ve ağrılara sebep olabilir.
 • Endokardiyal Fibroelastoz, kalp kasında gerilmeye sebep olan bir kalp hastalığıdır. Genellikle yavruluğun erken dönemlerinde belirtiler gösterir.
 • Kalp genişlemesi
 • Diyabet

Yaşam Süresi

Bir canlının ne kadar yaşadığı çoğunlukla genetik mirasına bağlı olsa da çevresel faktörler de bir o kadar etkilidir. Korunaklı bir yaşam süren bakımlı bir European Burmese 10 – 15 yıl yaşayabilir.

European Burmese
European Burmese

European Burmese Kedisi Eğitilebilir mi?

Kişilik özelliklerinde de anlattığım gibi European Burmese odlukça sosyal ve insancıl bir kedi cinsidir. Bu özellikler onu insana karşı meraklı bir tutum sergilemeye iter ve sizin onunla ilgilendiğiniz kadar o da sizinle ilgilenir. Bu etkileşim ve sağlıklı iletişim küçük bir eğitim sürecini desteklemek için kullanıldığında European Burmese bir kedinin eğitilebileceği pek çok konuda eğitilebilir. Tasma, küçük ev kuralları, basit yapbozlar, tuvalet vb. konularda rahatça eğitilmemesi için hiçbir sebep yoktur.


Kutsal kedi Birman’ın Avrupalılaşmış hâli European Burmese hakkında merak edilen her şeyi miyavliyo.com takipçileriyle paylaştık. Söz konusu kediler olunca bildiklerimizin yanına deneyimlediklerimizi de eklememiz gerekiyor. Kedilerimizin daha iyi şartlarda yaşayabilmesi ve kedi severlere kolay ulaşılabilir bilgi sunabilmek için yorumlarınız çok önemli. European Burmese hakkında bildiklerinizi ve deneyimlediklerinizi küçücük bir paylaşımla yorumlara yazarak kocaman ailemize kocaman destek olabilirsiniz 😊

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?