Uysal kedi cinsleri sıklıkla araştırılan bir konu. Bu yazımızda en uysal kedi cinsini ve diğer uysal cinsleri sizler için listeledik.

İnsanoğlu varlığını sürdürmeye başladığından bu yana geçen zamana şöyle bir bakalım. Birlikte yaşamak, topluluklar oluşturmak ve sonrasının hikayesi sürekli değişim içinde. İnsan henüz kendi diliyle anlaşmaya başlamadan önce hayvanların dilini öğrenmeye başladı. Özellikle yerleşik düzenlere geçilmesiyle bazı hayvanlar evcilleşmeye ve insanların yanında görülmeye başlanıyor.

Kediler 9500 yıl öncesinden evcilleştirilmiştir. Arkeolojik kazılarda bir insanın yanına özenilerek gömülen kedilerin bulunması, o kültürde ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Antik Mısır’da kediler, firavunun yanında bulunan, kutsal kabul edilen bir varlıktır. Bu yüzden hem tarih anlamında, hem şimdi ki yaşayışımız içinde kediler yüksek öneme sahip olmaya devam edecek.

Kediler bu anlamda çok özel arkadaştır. Karakteristik olarak kediler uysallığın yanında kendilerine olan güven ve saygısı sebebiyle insanların gönlünde önemli yer ediniyor. Bir kedinin sahibini seçtiğine inanılır. Bu bile kedilerin ne kadar özel olduğunu anlamamız için yeterli değil midir?

Bir evin içinde, birlikte yaşadığımız bu özel arkadaşların kazandırdığı duygusal yakınlaşma ve dostluk sayesinde öğrendiklerimize bir bakalım mı?

Kediler bulundukları ortama huzur verebilen nadir canlılardan biridir. Özellikle evimizde çocuk bulunuyorsa onun sorumluluk duygusunu geliştirmek için yardımcı oluyor. Yumuşacık tüylerine dokunduğumuzda bizleri sakinleştiren sesleriyle huzuru yaratabilirler. Renkleri, bakışları, yaklaşmaları yeri geldiğinde kıskançlıklarıyla kediler, insanoğlunun sadık yardımcıları olarak yanımızda yer almaya devam edecek.

Yaygın olarak inanılan bir düşünceye göre kedi ve köpekler bir arada yaşayamaz. Bunun ne kadar yanlış olduğunu artık biliyoruz. Bir evin içinde bizlerle birlikte yaşayan aile bireylerimizdir onlar. Tıpkı çocuklarımız gibi onların da ihtiyaçlarına karşı dikkatli ve duyarlıyız. Sağlık, yeme ihtiyaçlarının sağlanması, bakımlarının tam zamanında yapılması çok önemlidir. Sağlıklı bir aile üyesi bizlerin mutluluğunun devamını sağlar.

Kedilerimizin hangi cins olduğuna bakmaksızın, bizlerle birlikte oldukları anların değerli olduğunu biliriz. Kedilerimiz sakin, uysal,sevecen, sahiplerine bağlı kalan arkadaşlarımızdır.Öyle ki onların bizlerle birlikte olmayı seçtiklerini bilerek ve ne kadar özel olduğumuzu hatırlayarak keyifli zamanların tadını çıkartmaya devam edelim. Sizce de öyle değil mi?

İran (Persian) Kedisi: En Uysal Kedi Cinsi
İran (Persian) Kedisi: En Uysal Kedi Cinsi

İran (Persian) Kedisi: En Uysal Kedi Cinsi

İran kedisi, sevimli suratlı, basık burunlu, küçük kulakları olan, uzun tüylü, çok uysal, kısa kuyruğu ile hayatlarımızın içinde yer alan neşeli arkadaşlarımızdır. Uzun süre hareket etmeden yatabildikleri için kucakta sevilmeye bayılırlar. Oyuncu olmalarına rağmen, çok da istekli hareket etmeyen İran Kedileri uysallıkları sayesinde bir çok evin üyesidir. Pek gürültüyü sevmedikleri için evin en sessiz köşesine çekilip huzurlu sakinliklerini koruyabilirler.

İran Kedisinin Tarihçesi

İran kedisinin yüzyıllar öncesine dayanan bir tarihi bulunmaktadır. Eski Fars İmparatorluğu döneminde, Mezopotamya bölgesinde görülmüş olduğu düşünülür. Arkeolojik kalıntılarda resimlerine rastlanır. İtalyan gemiciler tarafından Avrupa’ya getirilen İran kedileri görülür. Uzun ve görkemli tüyleri sayesinde aristokrat ailelerin yanlarında bulunan İran kedilerine olan büyük ilgi, İngiltere Kraliçesi Victoria ile daha da artmıştır.

Genelde beyaz tüylü, mavi gözlü İran kedileri asilzadeler tarafından yetiştirilir. İran kedileri en az sahipleri kadar ilgi görürler ve aynı imtiyazlara sahiptirler. Sakin ve durgun bir karaktere sahip olduğundan bulunduğu ortama da aynı enerjiyi verebilen kedi türlerinden biridir.

Günümüzde İran kedileri evlerimizde bulunmaya ve bizlere dostluklarını vermeye devam ediyor. Zor geçen bir iş günü, stresli biten bir okul günü sonrasında evlerimizdeki dostumuzun yumuşak ve sakin mırıltıları eşliğinde dinlenmek gerçekten mutluluk verici değil midir?

İran Kedisinin Diğer Özellikleri

Bebek gibi bir yüze sahip olan İran Kedisi, yumuşak başlı ve sakindir.

Ufak burun yapısına sahip olduğundan solunum problemleri yaşayabilirler. Safkan veya melez İran kedileri bazı sağlık sorunları yaşabilir. Akıntılı gözler, nefes almakta zorluk, mantar enfeksiyonları, aşırı şişmanlama eğilimi gibi bir durum oluşmaya başlamadan kontrolleri mutlaka yapılmalıdır.

İran kedisi sakinliği sever demiştik. Oyun oynarken zıplama, koşma gibi hareketlerle fazla ilgilenmez. Ama bir yün yumağıyla oynamak en sevdiği eğlencedir. Melodik ses tonuyla mırıldanması, yumuşak tüyleri, sevimli bakışlarıyla bizlerle olan İran Kedileri çok akıllıdır.

Çocuk ve bebeklerle uyumları müthiştir. Tıpkı onlar gibi sakin ve huzurlu ortamlarda mutlu olurlar. Çok fazla kalabalık ortamları sevmeseler bile, bulundukları aileye sadıktırlar. Acıktığı zaman sakince yaklaşarak miyavlar ve kendisini hatırlatır. İstediği ve istemediği durumları anlatmanın yollarını bilir. Özellikle bulunduğu ortama bağlı olarak yeni anlatım biçimleri keşfedecek kadar zekidir. Bazen miyavlamasının tonu değişir, bazen bacaklarınıza sürtünme biçimi. Ancak mutlaka ne istediğini anlatmayı başarır. Bu özelliği ile bir çok kedi türünden ayrılmıştır.

İran Persian Kedisi
İran Persian Kedisi

Diğer Uysal Kedi Cinsleri

Kediler doğanın mucizevi harikalarından biridir. İyileştirici, sakinleştirici, eğitici, özel hissettirici yanları vardır. Zeki olmaları biz insanları etkilemeyi başardıkları bir özelliktir. Dost canlısı, sadık, kendisini sevdirmeyi başaran bu dostlarımızla paylaştığımız hayat çok değerlidir. Ailemizle birlikte uzun yıllar yanımızda yaşarak bizler için eşsiz dakikalar oluştururlar. Kediler sahiplerini ve yaşayacakları yeri kendileri seçer. Mutlu olduğu evlerde uzun ve sakin bir yaşam sürdürürler.

Uysal kedi cinsleri arasında özellikle popüler olan türler bulunur. Bunların karakteristik özellikleri arasında sakinlik ve görünüm ön planda yer alır. Eğer evlerimizde çocuk ve bebek bulunuyorsa sakin yaratılışlı kedilerimizle birlikte büyümesinde bir sakınca olmamaktadır. Kedilerin kendilerine özgü yumuşak tavırları özellikle çocuklar üzerinde sakinleştirici bir özellik yansıtır. Kedilere dokunmak, okşamak ve onları sevmek çocuklarımızın sağlıklı büyümeleri açısından değerlidir. Böylelikle diğer yaşam biçimlerinin de ne kadar özel ve değerli olduğunu öğrenirler. Biyolojik olarak alerjik reaksiyonlar, kedi ve diğer evcil hayvanlarla büyüyen çocuklarda nadir görülmektedir.

Ankara Kedisi, Mavi Rus Kedisi, Siyam Kedisi, Scottish Fold, British Shorthair, Maine Coon, Ragdoll Kedisi, Habeş Kedisi, Norveç Orman Kedisi, Munchkin, Birman Kedisi, Bengal Kedisi…

Görüldüğü gibi çok uzun bir uysal kedi cinsleri listesi karşımıza çıkıyor.

Yalnız yaşayan biriysek ve çalışıyorsak, evimizde bizi bekleyen bir kedimiz varsa günün sonunda kendimizi daha rahat daha sakin hissedebiliriz demektir.

Ruh halinden çok iyi anlayan kedilerimiz, bazı hastalıkları da fark etme yeteneğine sahiptir. Zeki olmaları sayesinde öğretilen her şeyi çabucak kavrar ve bu birlikte yaşamayı daha kolay hale getirir. Ancak bazı takipçilerimizden gelen geri bildirimlerden anladığımız kadarıyla çeşitli sebeplerle uysal kedi cinsleri talep görmekte.

Bu nedenle en uysal kedi cinsi olan İran Kedisini ve diğer uysal cinsleri listelediğimiz bu yazımızı hazırladık. Aşağıdaki yorum alanından sizlerin düşüncelerini ve deneyimlerini merak la bekliyorum.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "En Uysal Kedi Cinsi".
  • simla

    Kedilere karşı duyduğum sevgiyi, özelliklerini öğrenerek güçlendirdiğiniz için teşekkürler.

  • Busenaz

    Benim bir İran kedim var, Adı: Mila. Cidden aşırı derecede uysal.