American Curl Kedisi karakteri, uyku düzeni, beslenmesi gibi bilgileri makalemizden okuyabilirsiniz ve kediniz hakkında fikir edinebilirsiniz.

American Curl Kedileri oldukça dengeli sayılabilecek kedilerdendir. Son derece insan odaklı olan bu kediler sadıklardır. Diğer evcil hayvanlara hatta çocuklara karşı dahi oldukça uyumlu davranışlar sergilerler ve sempatik görünümleri sayesinde oldukça yoğun ilgi de görürler.

American Curl Kedisi Tarihçesi

Joe ve Ruga çiftinin California’da ki evlerinin yakınlarında buldukları Shulamit ırkından gelen kedilerin bazılarının diğerlerinden farklı olduğunun dikkatlerini çekmesiyle tüm serüven başladı. Dört yavrunun iki tanesinin kulakları geriye doğru ve kıvrıktı ve diğerlerinden farklı olarak düz ve uzun tüyleri vardı. Bu keşif American Curl ismi verilecek yeni kedi cinsinin ilk adımıydı. Sonrasında yapılan araştırmalara göre bu durumun baskın gen kaynaklı olduğu ortaya atılmıştır. American Curl Cinsi kedi ilk kez 1983 yılında tanımlanmış olup Kedi Meraklıları Derneği (CFA) tarafından 1986 yılında saf ırk olarak kabul edilmiştir. Kedi Meraklıları Derneği tarafından onaylanmasının ardından 1997 yılında Uluslararası Kedi Örgütü Tarafından yeni bir kedi ırkı olarak kabul edilmiştir. 1993 yılında iki farklı tüy uzunluğuna sahip ilk ve tek kedi cinsi olarak kabul edildiğini de ekleyelim.

American Curl Kedisi Karakteristik Özellikleri

American Curl cinsi kedinin karakteristik özelliklerinden bahsetmemiz gerekirse aşağıdaki maddeleri saymamız mümkündür.

 1. Vücut kas yapısının zayıf olduğu söylenmektedir lakin oldukça hareketli olan bu kedi cinsinin kasları sağlıklıdır diyebiliriz.
 2. Kulakları diğer kedi cinslerine göre daha iyi duyar hatta American Curl cinsi kediler kedi dünyasının en iyi duyan kedileridir desek yeridir.
 3. Tam erişkinliğe ulaşma süreleri 2-3 yıl civarı zamanı gerektirir.
 4. American Curl kediler oyun oynamayı sever
 5. Çok konuşkan olduklarını söyleyemeyiz. Minik bir yavruyken de yetişkinken de aynı özellikleri taşırlar.
 6. Etrafa karşı dikkatli ve meraklı olduklarını söyleyebiliriz, meraklı gözleri daima üzerinizde olacaktır. Sezgileri de oldukça güçlüdür.
 7. American Curl, öğrenmeye açık bir kedi türüdür, öğrettiğiniz takdirde cisimleri size getirebilirler.
 8. American Curl cinsi kediler kucak seven kedilerdendir, her fırsatta kucağınızda kıvrılmayı kollayacaklardır.
 9. Yetişebileceği mesafelere dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz zira bu akıllı kedimiz ulaşabildiği mesafede ki kapı kollarını ve dolap kapaklarını kolaylıkla açabilir.
 10. American Curl kedileri yeni oyunlar öğrenebilirler. Yapısı buna uygundur ve yeni oyun öğrenmekten büyük keyif duyar.

Çocuklarla ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

American Curl kedimiz evdeki diğer evcil hayvanlarla oldukça iyi anlaşır. Özellikle köpeklerle iyi anlaştığı söylenir yeni kedimiz için köpek dostu dememiz mümkündür. İlk zamanlarda diğer evcil hayvanlarla kontrollü bir biçimde aynı ortamda bulunmasını hemen hemen her kedi için tavsiye ediyoruz. Bu kedimiz için de aynı durum geçerli. Diğer evcil hayvanlarla birlikte minikliğinden itibaren aynı anda büyütülürlerse sürekli yaramazlık yapan dostlar gibi sürekli oyun oynayıp duracaklardır.

American Curl diğer evcil hayvanlarla olduğu gibi çocuklarla da iyi anlaşırlar. Oldukça cana yakın ve nazik kişiliği ile bilinen kedimiz çocuklar ile oldukça uyumlu yaşayacak ve birlikte oyunlar oynayarak güzel vakitler geçireceklerdir. Tüm aile fertleriyle güzel vakitler geçirebileceğini de ekleyelim. Okşanmaktan ve sevilmekten daima hoşnut olacak bu kedimizin sevilirken kulaklarına dikkat edilmesi tavsiye ediliyor. Kulaklarında kırılmalar meydana gelebileceğinden American Curl cinsi kedimizi severken dikkatli olmamız tavsiye ediliyor.

American Curl Kedisi Fiziksel Özellikleri

Bu türü diğer kedilerden ayıran pek çok fiziksel özellik vardır. Bunların bir kısmını yukarıda maddeler halinde belirttik. Bunlar dışında doğal gelişen bir tür olduğundan oldukça sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Vücut yapısı başından kuyruğuna kadar gayet orantılıdır. Tüylerinin yumuşak ve ipeksi olduğu söylenir.

Görünümü & Vücut Yapısı

Bu tür kediler, kıvırcık tüy özellikleri ile dikkat çekerler. Tüy renkleri genel olarak beyaz ve açık gri Vücut yapısı, orantılı bir ivme kaydeder. Siyah, duman, gri ve çikolata renklerinde görülebilir. American Curl kedileri farklı renklerde bulunabilirler. Bu renkler duman rengi, beyaz, gölgeli ve gri olabilir lakin asıl rengi siyah olarak kabul edilmiştir. Kabarık duruşları onlara ayrı bir asillik katar.

American Curl ırkının kuyrukları tamamı ile kıvırcık tüylerle kaplıdır. Bununla birlikte kuyruk uzunluğu vücut boyutları ile paralel ilerler. Geniş, gösterişli ve kıvırcık tüylerle kaplı olan kuyrukları kendilerine asalet katar. Derisi hafif buruşuk görünür. Ama aslında bu görüntü sarkık derisinin bulunmasından kaynaklıdır. Ayrıca American Curl İki farklı kürk yapısına sahip olan tek kedi türüdür. (uzun-düz ya da kısa-kıvırcık) Bu özelliği uluslararası olarak kabul görmüştür.

American Curl

Yüz ve Kafa Yapısı

American Curl kediler şaşkın bakışlı bir surata sahiptir. Gözleri ceviz büyüklüğünde ve genelde mavi renklidir. Kulakları kıvrık olan bu cinsimizin kulakları ilk doğduğu esnada düzdür. 1 hafta sonra kıvrılmaya başlayan kulakları 4 aylık süre zarfında doksan derecelik açıya ulaşır ve kalıcılığını sürdürür. Diğer kedi cinslerine kıyasla kulakları birbirine daha yakın olmalarıyla da ön plana çıkarlar. Ağzı ile oranlarsak uzun ve dik kulaklarının geniş bir yapıya sahip olduğunu görürüz. Küçük ağız yapısıyla dikkat çekerler ama özellikle alt çeneleri oldukça kuvvetlidir. Burnu ise kare şeklindedir.

Ağırlığı ve Boyutları

American Curl ırkı kedimizin ortalama ağırlığı iki buçuk ile dört buçuk kilogram arasındadır. Bazen bu kiloyu aştığı da söylenmektedir. Patileri ve bacakları orta büyüklükte ve uzunluktadır. Vücut kas yapısına bakılacak olursa, güçsüz bir kas yapısı varmış gibi görebilirsiniz. Lakin durum sandığınız gibi değildir. Bu çocuklar oldukça hareketlidirler ve vücut kas sistemi de aslında sağlıklıdır.

American Curl Kedisi Bakımı

Bu çocukların bakımı oldukça kolaydır. Tüylerinin uzunluğu değişebileceği için uygun tarak alınmasıyla birlikte haftalık tarama American Curl kedileri için yeterli olacaktır. Sevimlilikleri ile insanları kendisine hayran bırakan bu türün tüyleri tıraş edilebilir. Bu tıraşa gerek var mıdır derseniz aslında gerek yoktur lakin eğer çok rahatsız ediyorsa yılda bir defa tıraş edilebilir. Güzel ve orantılı tıraş neticesinde kediniz oldukça sağlıklı ve güzel gözükecektir.

Taranma sıklığını sıcak mevsimlerde arttırmanızı öneriyoruz zira bu kedimiz sıcaklarda daha fazla tüy döküyor. Taranma sıklığının artması hem etrafı tüylerden bir nebze koruyacak hem de kedinizin ölü tüylerden arındırılması neticesinde rahatlamasına sebep olacaktır.

American Curl için bakım konusunda son olarak kum havuzlarına dikkat çekmek istiyorum. Evet, kediler titizdir lakin bu sevimli yavrucakların daha da titiz olduğunu unutmamak gerekir. Kirli kum havuzlarına asla gitmiyorlar bu sebeple kum havuzu değişimi daha sık gerçekleştirilmesini öneriyorum.

Bakım Maliyeti

American Curl bakım maliyeti standart kedi bakımı kadardır mama, kum ve veteriner ücreti dışında belki birkaç oyuncak masrafınız olacaktır. Sık kum değiştirmek yukarıda belirttiğim gibi gözünüzü korkutmamalıdır. Zaten bu çocukların hemen hepsi oldukça hassas ve titiz canlılardır. Yalnız, American Curl kedileri asla ev yemekleriyle beslenmemelidir. Ekonomik olmasını isterken bu şekilde çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atmamalısınız.

Beslenme

Sevimli yavrularımız yapay bir ırk değildir ve biraz da bu sebeple oldukça sağlıklıdır. American Curl Kediniz varsa mama seçimi konusunda veterinerinize başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Gelişim durumuna ve hareket etme opsiyonlarına uygun olarak kaliteli beslenmesi için size başarılı bir veteriner yardımcı olabilir. Sürekli gelişimi kontrol altında tutularak beslenen tüm çocukların daha mutlu ve sağlıklı bir hayatları olduğuna dikkat çekmek istiyorum.

Uyku

Tüm kedi türleri genelde ortalama 13-18 saat aralığında uyurlar. Bu uykuları yavruyken daha fazla olacaktır. American Curl kedileri uyumayı ve huzur içinde dinlenmeyi severler. Bir şekilde ortadan kaybolup gitmesi, sizi endişelendirmesin.

Temizlik

Kediler genel olarak suyu sevmedikleri için banyo yaptırılması konusunda güçlük yaşamanız olasıdır. Pek çok kişi bu süreçte çocuğun rahatını kaçırmaktan endişe ettiğinden banyo yaptırmamayı tercih edebilir lakin kedinizin mutlaka belli periyotlarla yıkanması gerekir. Zira yıkanmadığı takdirde kedinizde parazitler ve cilt sorunları görülmesi muhtemeldir. Banyo sırasında sorun yaşamamanız için öncelikle kedinizi banyoya hazırlamanızı öneriyoruz. Hazırlık aşamaları içerisinde kedinizin tırnaklarının kesilmesi tüylerinin taranması ve uygun şampuan seçimi var. Uzmanların tavsiyesi banyodan önce kedinizle oyunlar oynayarak onunla vakit geçirmeniz yönündedir böylece kediniz yorulacak ve daha sakin kalacaktır. Kedinizi banyo öncesinde muhakkak doyurduğunuzdan emin olun zira kediler tok oldukları vakit normalden daha sakin olurlar. Banyonuzu hazırlama aşamalarında ise banyonuzun kapısını kapatmanız hem kedinizin kaçmasını önleyecek hem de evde başka bir hayvan varsa onların banyoya girmesini engelleyecektir. Vücudunuzu kapatan kıyafetler giymenizde önemli çünkü tırmalanma yaralanmalarına karşı bir önlem olacaktır.

Eğer kediniz ilk kez yıkanacaksa ürkek davranabilir bu gayet normaldir. Kaçmaya çalışma ihtimaline karşı etrafta kırılacak dökülecek eşyalar bırakmayın klozet kapağı ve tuvalet camı gibi yerleri de kapatın. Kedinizle sessiz bir tonda konuşmaya devam edin. Ayrıca unutmayınız ki kedinizi iki kişi yıkamak tek başına yıkamaktan çok daha kolay olacaktır. Eğer bunlara rağmen kedinizi yıkayamayacak derecede zor durumda kalırsanız kedinizin ilk gün patilerini sonraki gün ayaklarını ve sonraki gün vücudunu ıslatarak onu suya alıştırmaya çalışabilirsiniz. Ancak şunu söylememiz gerekiyor ki ne yaparsanız yapın o talaşlı bakışlardan kurtulmak mümkün olmayacaktır. Sık banyo yapmayı sevmeyen bir çocuksa, kuru şampuanlardan da soğuk havalar için yardım alabilirsiniz.

American Curl Kedisi Sağlık Durumu

Oldukça sağlıklı bu kediler kaliteli mama kullanımı ve uygun çevre koşulları sağlandığı vakitte mutlu bir yaşantıya sahip olabilir. Periyodik veteriner kontrolü, sağlık sorunlarına önden tedbir alma adına büyük önem taşır.

Sağlık Sorunları

Amerikan Curl kedilerinin herhangi bir genetik hastalığı bulunmamakla birlikte oldukça sağlıklı bir tür olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir fiziksel hastalığa da yatkınlığı yoktur. Bu minik melekler güçlü bağışıklık sistemine sahiptirler. Kolay kolay hasta olmayan bu kedilerin sağlık sorunu diyebileceğim tek şey kulaklarının temizlenmediği takdirde enfeksiyon kapabileceğidir. Tabi ceviz gözlerin de mutlaka haftada üç kez temizlenmesi bebeklerimiz için önemli bir husustur.

Yaşam Süresi

American Curl için genetik rahatsızlıklara aşırı derecede yatkın oldukları söylenemez. Her şey yolunda giderse, ortalama 10 ile 20 yıl aralığında değişen zaman zarfında sizlere yoldaşlık edeceklerdir. Tabi rutin kontrol, erken tanı ve tedavinin kedi dünyasında da önemli yer tuttuğunun altını çizmekte fayda görüyorum.

Kızgınlık ve Çiftleşme Dönemleri

Daha önce kediniz bu döneme girdi ise tekrar bu dönem yaşanmaya yüz tuttuğunda normalden daha fazla ehemmiyet göstermeniz gerekir. Patili dostunuzun bu dönemde dikkat çekmek için çıkaracağı tüm o miyavlamalara hazır olun derim. Kedinizin çiftleşemiyor olması başta kedimizi olmak üzere bizi de rahatsız edecektir. Eğer kedinizi çiftleştirmek istemiyorsanız kısırlaştırma fikrini düşünmelisiniz zira eğer kısırlaştırma yapılırsa bu dönemlerin daha rahat atlatılacağı pek çok olumsuz durumun yaşanmayacağını söyleyebiliriz. Öte yandan kızgınlık dönemi yaklaşırken veterinere gidip bu durumu izah ederseniz bu durumun belirtilerini azaltacak bir reçete hazırlayabilir.


American Curl türünü elimden geldiği ölçüde sizlere anlattım. Bilgi ihtiyacı olanlara faydalı olduğumu umuyorum. Eğer evinizde bu sevimli melekleri besliyorsanız, yaşadığınız olumlu veya olumsuz durumları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Fikirleriniz, belki bir kişinin daha Amerikan Curl kedi besleme kararı almasına yardımcı olur ne dersiniz?

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

Comments were made on "American Curl".
 • Anonim

  Acaba bazı durumlarda bu cins kedileri evde yalnız bırakmak uygun mudur, yani uygunsa ne kadar yalnız kalabildiklerini merak ediyorum?

 • BJA

  Bu kedi türü benim favorim 😻 yine çok güzel anlatmışsınız ellerinize sağlık 💟💜💟💗💗💗💞💞💞💕💕

 • Dragon

  Gerçekten teşekkürler. Aradığım şeyi bir tek burada buldum. Ellerinize sağlık.

 • Sedi

  Çok güzel anlatdin gene, teşekkürler ❤️