Ocicat kedisi kafa yapısı, karakteri, uyku düzeni ve daha pek çok özelliği hakkındaki bilgiler yazımızda.

Ocicat! Havalı, leopar desenli, yakışıklı kedimiz! Cins olarak kabul edildiği yıl 1987 yılıdır. Havalı görünüşü ve aynı oranda uysal oluşu nedeniyle dünyanın pek çok noktasında insanların sempatisini kazanmış ve kısa sürede popüler kediler arasında yer almıştır. ABD’de oldukça yaygın olan bu kedimiz bu türü tanıyan hemen herkes tarafından oldukça sevilen bir kedi türüdür.

Ocicat Kedisi Tarihçesi

Ocicat kedisinin ana vatanı ABD’dir. Kaza ile ortaya çıkan bu kedimiz adeta bir leoparı andıran tüylere sahiptir. Bizce çok havalı! Vahşi görünüme sahiptir lakin şaşırtıcı biçimde nazik bir kedi türüdür. Varsayımlar Habeş kedisi ile meydana gelen çiftleşmeden dolayı ortaya çıktığı yönünde.

Ocicat Kedisi Karakteristik Özellikleri

Ocicat kedisi kendinden emindir. Etrafı keşfetmekten oldukça keyif alır. Davranışları köpeğe benziyor diyebiliriz. Eğitilmesi bir kediye oranla oldukça kolaydır. Akıllı ve zekidir. Yeni şeyler öğrenmek konusunda maşallah bizden hevesli! Çevresinde ne oluyorsa ona dâhil olmak isterler. Çevresindeki her şeye müdahil olan bu kedilerin bu özellikleri neticesinde oyunculukları iyi diyebiliriz. Bu kedimiz bir de konuşmayı çok sevdiğinden mırıldanmalara hazırlıklı olun. Eşyalardan eşyalara, kanepeden diğer kanepeye zıplayıp duran bir kedi görmek istiyorsanız işte burada Ocicat! Köpeğe benzediğini söylemiştik! Sevilmeyi çok seven bu çocuklar evde yalnız kalmayı sevmezler. Evde durmayan, yoğun iş temposuna sahip bireyler yahut aileler için tavsiye edilmez.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Ocicat kedileri sıcakkanlıdırlar, hareketlidirler, sevecendirler. Bu özelliklere bir de üstte zikrettiğimiz sevilmeyi sevmeleri de eklenince bu sevimli çocuklarımız tam bir ev kedisi oluyorlar tabii! Çocuklu aileler için tavsiye ediyorum. Çocuklarınızla birlikte oyun oynamayı sevecek ve güzel vakitler hafızalarında daima baki kalacaktır. Ocicat kedileri gayet sakindir. Sakin olduğuna aldanıp tırnaklarını kesmeyi ihmal etmeyin tabi ki zira hareketli olması bu tür problemleri beraberinde getirebilir. Çocuklarımızın bedenlerinde kedi patisi çizikleri olmaması için tırnaklarının belli aralıklarla kesilmesini tavsiye ediyorum. Her yaştan çocuğu bu kriterlere dahil etmek mümkün.

Ocicat kedisi diğer evcil hayvanlarla da oldukça iyi anlaşır. Saydığımız özellikler onun vahşi görünüşünün ardından tam bir ev kedisi olduğunun kanıtı zaten. Kalıcı dostluklar kurabilmesi için bebekliğinden itibaren başka kedi ya da köpekle birlikte büyütülmesi oldukça önemlidir. Çocuklar için pati çiziklerinden korkuyorduk ya hani bu konuda da bir tavsiyemiz var. Yabancı bir evcil hayvanla aynı ortama girdiklerinde durumu kontrol altında tutmanızı öneriyorum. Ne olur ne olmaz! Dominant tavırlı bu kedimiz diğer kedileri hatta ve hatta köpekleri dahi kontrol altına alabiliyor benden söylemesi.

Ocicat

Ocicat Kedisi Fiziksel Özellikleri

Leoparı andıran post görünümlü kürküyle dikkat çeken bu pati dostlarımız, bence dünyanın en sempatik kedileri arasında sıralamaya girebilir. Tüy yapıları gür ve sağlıklı görünür.

Görünüm & Vücut Yapısı

  • Kaslı bir vücuda sahiptirler.
  • Derisinde lekeler bulunur.
  • Patileri vücuduna oranla daha miniktir.
  • Göğüs yapısı geniştir.
  • Fildişi ve altın desenleri oldukça ilgi çekici görünür.

Yüz ve Kafa Yapısı

Ocicat türü kedimizin ağzı ve çene yapısı oldukça güçlüdür. Kafası ovaldir ve vücuduna oranla küçüktür. Normal kedilerle kıyaslayacak olursak, yüzü bence hafiften uzundur. Kulaklarının orta büyüklükte olduğunu söyleyebilirim öte yandan buna orta büyüklükte gözler eşlik eder. Gözüne bakarken sanki makyaj yapılmış da kalemle çizilmiş gibi, farklı bir his uyandırır. Göz renklerinde asla mavi tonlarına rastlayamayız.

Ağırlığı ve Boyutları

Tamamen kaslı bir yapıya sahip bir kediden söz ediyoruz. Bu kaslı yapılarını sergilemek için de pek çekingen değillerdir. Kendi kendilerine akrobasi hareketleri yapabilirler. Ocicat türünün büyük boy kediler sınıfına dâhil olduğunu buradan söylemiş olalım. 2,5 kilogramdan 7 kilograma kadar değişen ağırlıklara sahip olabilirler.

Ocicat Kedisi Bakımı

Ocicat yoğun bakıma ihtiyaç duyan kedilerdendir. Daima düzenli beslenmesi ve oldukça sağlığa uygun ortam ve koşullarda yaşaması için biraz titiz davranmalıyız. Öve öve bitiremediğimiz leopar desenli paltosunun canlılığını koruması için düzenli tarama işlemleri yapılmalı. Hem böylece kedimiz ölü tüylerden kurtulmuş ve rahatlamış olacaktır. 

Ocicat

Çocuklarla iletişimi noktasında tırnaklarının kesilmesine dikkat çekmiştim. Veteriner kliniğine yolunuz düşmeli ve belli aralıklarla kedinizin tırnaklarının kesiminin yapılmasına özen gösterilmelidir. Hemen her kedide olan kulaklarında biriken tozlara gelince nemli bir bez ile tozları silmeniz yeterli olacaktır. Diğer paragrafa geçmeden eve alabileceğiniz Kedi Tırmığı ile sevimli arkadaşınızın tırnaklarındaki ölü tabakaların kırılmasını sağlayabiliriz.

Genel bakımdan sağlıklı olduğunu söylemiştim lakin yine de mama kabı, su kabı ve kum kabının sürekli temiz be dezenfekte edilmiş olması önemlidir. Bir düşünün biz 4 gündür yıkanmamış kaplardan yemek yer miydik? Kedimize zulmetmeye lüzum yok. Temizlik demişken mama kabını çamaşır suyu ile de yıkamaya kalkmayalım. Kedi eşyalarında ne olursa olsun çamaşır suyu, deterjan gibi aşındırıcı malzemelerin kullanılmaması oldukça önemlidir.

Bakım Maliyeti

Bu çocukların kaliteli mama ve hijyen dışında çok fazla bir maliyeti yoktur. Haftada bir olacak şekilde kısa tüylü kedilere özel fırçalardan alınıp taranması yeterli olacaktır. Bunun dışında düzenli aşı ve kontrollerle beraber standart kedi bakım ürünleri masrafınız olabilir. Oyuncu kedi olduklarından belki bir iki oyuncak hoşlarına gider!

Beslenme

Her kedi büyüklüğüne, tüylerinin uzunluğuna ve cinsine göre farklı besinlere ihtiyaç duyar. Bu çocukların vücut boyutları ve hareketli yapıları dikkate alınırsa, bol protein içeren mamaları daha uygun buluyoruz. Yine de gelişim sürecini yakından izleyen veterinerinden birebir öneri almayı ihmal etmeyiniz.

Ocicat
Ocicat

Uyku

Kedi cinslerinin tümünün ortalama uyuma saati 12 ila 16 saat arasındadır. Ocicat kedisi içinde bu aralıklarla uyuduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle fazla uyuduğunu düşünüp endişe etmenize hiç gerek yok.

Temizlik

Kedimizin haftalık tırnak kesimi, haftalık tüylerine uygun taranma ihtiyacı vardır. Bunun dışında uzmanlar mecbur kalınmadıkça yıkanmaması gerektiğini söylüyorlar. Kedimizin temizliği dışında elbette önemli bir diğer konu eşyalarının temizliğidir. Deterjan ve Çamaşır Suyu benzeri temizlik ürünleri kullanmıyoruz! Su ve sabun yeterli hijyeni bizim için sağlayacaktır.

Ocicat Kedisi Sağlık Durumu

Tatlı çocuklarımızın DNA’sında kalıtsal bir hastalık yoktur. Oldukça sağlıklı olan bu kedimizin kaliteli, veterinerinizin tavsiyesi üzerine bünyesine uygun ıslak/kuru mamalar ile uzun ve sağlıklı bir ömür süreceğini söylemek mümkündür.

Yaşam Süresi

Çocuklarımızın ortalama yaşam süresinin 10 ila 18 yıl olduğu söylenmektedir.. Yaşam şartlarının iyileştirilmesine bağlı olarak bu süre kısalıp uzayabilir.


Ocicat kedilerini genel bakımdan sizlere tanıtmaya çalıştık. Eğer Namı diğer leopar kürklü kediniz varsa ya da edinmek istiyorsanız yazımız aracılığı ile fikir edinebilirsiniz. Lütfen şunu unutmayalım internetten fikir edinilebilir lakin içinize sinmeyen ya da ciddi durumlar meydana getirebilecek konularda veterinerinizle irtibatta olmanızı tavsiye ediyoruz. Benim eklemediğim bir nokta varsa yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?