En güçlü köpek cinslerini hiç merak ettiniz mi? Çene kuvvetleri sayesinde saldırma ve parçalamaya meyilli olan köpekler hakkında önemli bilgiler verdik.

Köpeklerin meydana geldiği ülkeden tutun ne için kullanacağına kadar hepsi köpek yetiştiricileri tarafından belirleniyor. Hepimiz dünyanın en güçlü köpeği hangisidir? diye düşündüğümüzde aslında onlar hakkında tüm bilgileri öğrenmek isteriz. Meraklıları için dünyanın en güçlü 10 köpeğini araştırdık ve bilinmeyen özelliklerinden bahsettik.

1. Kangal: Dünyanın En Güçlü Köpeği

Kangal Köpek
Kangal Köpek

Hepimizin çok iyi bildiği Türkiye’nin gururu olan Kangalların dünyanın en güçlü köpeklerinden biri olduklarını biliyor muydunuz? Yaşadıkları alanı korumak için kurtlara ve ayılara bile kafa tutabilirler. Kangalların çene yapıları o kadar güçlüdür ki araştırmalara göre 743 PSİ (basınç birimi) çene kuvveti uyguladıkları için en güçlü köpek olarak bilinirler.

Kangalların ağırlıkları yaklaşık 70-85 kg olduğu için ayrıca en büyük köpek cinslerindendir. Fazla havlamayan köpeklerden oldukları için avlarını keskin bakışlarıyla belirlerler ve sessiz sedasız saldırı yapabilirler. Ağırbaşlı ve sert yapılarından dolayı çeşitli oyunlar oynamayı pek sevmezler, genellikle eğitim odaklı parkurlarda zaman geçirmeyi severler.

2. Cane Corso

Cane Corso Cinsi
Cane Corso Cinsi

Av ve savaş köpeklerinden biri olan Cane Corsolar, 700 PSİ ısırma kuvvetiyle en güçlü cinslerdendir. Kendilerinden emin duruşları oldukları için saldırmasalar bile görünüşlerinden canlıları korkutabilirler. Tanımadıkları insanlara veya hayvanlara karşı çok kindarca davranırlar, hatta sahiplerinin sözlerini dinlemeyip saldırabilirler.

Sadakat duyguları çok gelişmiş oldukları için fazlasıyla korumacı yapıları vardır, fakat çoğu zaman sahiplerinin başlarını belaya sokabilirler. Sahipleriyle herhangi bir insanla şakalaşmak için el hareketleri yapsalar bile bunu yanlış algılayabilirler ve saldırabilirler. Doğru bir eğitimden geçerek en azından sosyalleşmeleri sağlanabilir.

3. Doberman

Doberman Cinsi
Doberman Cinsi

600 PSİ ile çenesi en güçlü köpek olarak bilinen Dobermanlar, fazlasıyla agresif ve saldırgan oldukları için bazı ülkelerdeki yasaklı köpek listesinde bulunurlar. Çok akıllı yapılarıyla dost-düşman arasındaki farkı hemen anlayabilir ve ona göre adım atabilirler. Koku kabiliyetleri çok geliştikleri için canlıları kolaylıkla bulabilirler ve hızlıca avlayarak oradan uzaklaşırlar.

Aşırı koruyucu yapıları oldukları için kendilerini tehlike altında hissederlerse ne kadar eğitimli olurlarsa olsunlar söz dinlemeden saldırıya geçebilirler. Dobermanlar doğru eğitilmedikleri sürece yaşadıkları ortamda alfa konumuna geçerler ve ailenin reisi gibi davranmaya çalışırlar.

4. Tibet Mastifi

Tibet Mastifi Cinsi
Tibet Mastifi Cinsi

Tehlike karşısında çok hızlı hareket ederek savunmaya geçen Tibet Mastifleri, 556 PSİ kadar çene kuvvetine sahiptirler. Uzun tüyleri ve dev boyutları sayesinde ne kadar tatlı görünseler de aslında içlerinde bir canavar yatıyor diyebiliriz. Diğer köpeklerin görünüşlerinden ve davranışlarından çok farklı oldukları için dünyanı en pahalı köpek cinsleri arasında yer alırlar.

Sesleri o kadar gürdür ki havladıkları zaman sanki bir bomba patlamış gibi ses çıkar. Zaten çoğu zaman bu sesi duyan canlılar Tibet Mastiflerinden kaçacak delik ararlar diyebiliriz. Korumacı yapıları oldukları için sahiplerini dinlemeden yabancılara karşı ani ataklara geçebilirler. Kendilerini her zaman tehlikede hissettikleri için sanki her an bir şey olacakmış gibi tetikte beklerler.

5. İngiliz Mastifi

İngiliz Mastifi Cinsi
İngiliz Mastifi Cinsi

Ağırlıkları 92 kiloya kadar çıkabilen İngiliz Mastifleri, dev köpekler arasında yer alırlar. 556 PSİ ısırma gücüne sahip oldukları için çeneleriyle en güçlü nesneleri bile kolaylıkla kırabilirler. Her ne kadar sakin ve nazik köpek olarak bilinseler de aslında çok kurnaz davranırlar. Kendilerini tehlikede hissettikleri zaman sakince yaklaşırlar ve aniden saldırmaya başlayabilirler.

Harika koruma köpekleri oldukları için yaşadıkları ortama yabancı insanların ve hayvanların girmelerine asla müsaade etmezler. Herhangi bir canlı İngiliz Mastiflerini kızdırırlarsa aniden saldırır, parçalayacak raddeye getirerek savunmasız bırakırlar ve sahipleri gelene kadar başlarında beklerler.

6. Dogo Argentino

Dogo Argentino Cinsi
Dogo Argentino Cinsi

500 PSİ kadar çene ve ısırma kuvvetine sahip olan Dogo Argentinolar, görünüşleri nedeniyle çok dikkat çekerler. Minik gözlere sahip olduklarına kanmayın, aslında onlar tüm köpek cinslerinden daha iyi görüyorlar! Göğüs kafesleri çok geniş ve derin oldukları için dikdörtgen yapıları vardır ve bu özellikleri de onların ne kadar kaslı vücuda sahip olduklarını gösterir.

Kuyrukları hep aşağıdadır, fakat kendilerini tehlikede hissediyorlarsa hemen kuyruklarını yukarı kaldırırlar. Mükemmel şekilde bekçilik ve korumacılık yapabildikleri için genellikle özel mülkleri korumak için kullanılırlar. Yaşadıkları ortamda yabancı insan gördüklerinde çita gibi hızlı koşarlar ve bir sorun olup olmadığını kontrol ederler.

7. Rottweiler

Rottweiler Cinsi
Rottweiler Cinsi

Korkusuz ve atılgan olarak bilindikleri için meydana geldiklerinden sonra ilk olarak koruma köpeği olarak yetiştirildiler. Araştırmalara göre 328 PSİ çene gücü olduklarından bir arabayı bile kolaylıkla yerinden oynatarak hareket ettirebilirler. Böyle bir güce sahip olan Rottweilerlar, insana saldırdıklarında ne kadar zarar verebileceklerini düşünebiliyor musunuz?

Fazla havlamazlar, fakat havladıkları zaman sesleri o kadar güçlü ve yüksek çıkar ki tüm canlıları ürkütebilirler. Kaslı ve atik yapıya sahip oldukları için çok hızlı koşabilirler, hatta kendi boyundan 2 katı yüksek yerlere de zıplayabilirler. Sahiplerine çok bağımlı oldukları için onları tehdit altında gördüklerinde delirmiş gibi saldırmaya başlarlar ve durdurmak zor olabilir.

8. Amerikan Bulldog

Amerikan Bulldog Cinsi
Amerikan Bulldog Cinsi

Kaslı gövdeleri ve büyük kafaları ile herkesin içine korku salan Amerikan Bulldoglar, 305 PSİ çene gücü sayesinde kendilerine yanlış yapan hiçbir canlıyı affetmezler. Uzun bacakları sayesinde çok hızlı koşarak aşırı yüksek yerlere şaşırtıcı derecede bir hışımla atlayabilirler.

Hayattaki tek gayeleri yaşadıkları ortamdaki sahiplerini korumak ve onların istediklerini yerine getirmektir. Kendisini veya ailesini tehdit altında hissettikleri zaman ne pahasına olursa olsun kendilerini öne atarlar. Fazla enerjili oldukları için her gün egzersiz yapsalar veya eğitim parkurlarında zaman geçirseler bile asla yorulmazlar.

9. Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği Cinsi
Alman Çoban Köpeği Cinsi

235 PSİ çene kuvvetine sahip olan Alman Çoban Köpekleri, bir insanın kolunu rahatlıkla kırabilirler. Eğitime çok açık oldukları için sahiplerinin sözlerini her daim dinlerler ve kurallara uyarlar. Yaşadıkları ortamda bir tehlike sezdikleri zaman bazen söz dinlemeden karşı tarafa saldırma veya ısırma eylemlerinde bulunabilirler.

Herkese karşı çok mesafeli dururlar ve özellikle kendinden küçük canlıları gördüklerinde avlamak isterler. Koku alma kabiliyetleri çene kasları kadar güçlü oldukları için arama kurtarma, bekçilik ve polis ekiplerinde yer alırlar. Doğru bir eğitimden geçerlerse sosyalleşirler ve herkese saldırma eylemlerinden bulunmazlar.

10. Pitbull

Pitbull Cinsi
Pitbull Cinsi

Tehlike sınıfına girmişlerdir ve 235 PSİ çene güçleri vardır. Isırdıkları zaman yaklaşık 163 ton uyguladıkları için Türkiye’de yasaklı cinsler arasında yer alırlar. Kaslı ve güçlü vücut yapıları sayesinde o kadar hızlı koşarlar ki çoğu zaman onlara yetişmek çok zor olabilir.

Fazlasıyla agresif ve sert yapıları oldukları için herkesi korkutsalar da aslında ”doğru” şekilde eğitim verildiği taktirde bu kadar saldırgan olmazlar. Dünyanın en güçlü köpek sıralamasını ele alarak cinsleri teker teker incelesek de Pitbull cinslerine daha sakin ve sevgi dolu eğitim verilseydi yasaklı olmazlardı diye düşünüyoruz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?