Scottish Straight cinsinin kişiliği, fiziksel özellikleri bakımı vb. hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz içeriğimizi sizin için derledik.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik80
Oyunculuk70
Bakım İhtiyacı60
Sıcakkanlılık90
İlgi İhtiyacı70
Konuşkanlık35
Taranma İhtiyacı50
Haraketlilik60
Kıl Dökülmesi65
Sahibine Şevkat90
Sağlık ve Dayanıklılık60
Özgürlük Düşkünlüğü65
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık50
Çocuklarla Dostluk90
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar70
Bilgiler
 • Kökeni: İskoçya – Birleşik Krallık
 • Yaşam Süresi: 12 – 15 yıl
 • Kilosu: 2,5 – 6,5
 • Vücut Tipi: Orta
 • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü, Tüylü, Uzun Tüylü
 • Tüy Dökme Oranı: Çok Tüy Döken
 • Mizaç: Hareketli, Sessiz, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgüvenli, Özgür Ruhlu, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal
 • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan, Yabancı ve Yaşlı Dostu
 • Benzer Cinsler: Scottish Fold

Renkli kişiliği, insan sevgisi, pelüş oyuncağı andıran sevimli dış görünüşüyle Scottish Straight kedisi aslında Scottish Fold’un kardeşidir. İki cinsin arasındaki tek fark kulak kıvrıklığı. Kişilikleri, diğer fiziksel özellikleri, bakımları tamamıyla aynı. Kısaca Scottish Fold’un düz kulaklısı olarak anlatılabilecek olan Scottish Straight cinsini kısaca anlatmanın yetmeyeceğini düşündük. Çünkü bizce o bir düz kulaktan çok daha fazlası 😊

Scottish Straight Kişiliği

Scottish Straight kedisi neredeyse sevecen köpek cinsleriyle yarışabilecek kişilik özelliklerine sahip bir kedi cinsi olarak bilinir. Onun en çok öne çıkan kişilik özellikleri sadakat, merak ve zekâdır. Scottish Straight aynı zamanda oldukça sosyal de bir kedi cinsidir. İnsanlara olan ilgisi ve merakı sayesinde insanlarla harika ilişkiler kurabilir.

Bir Scottish Straight ile aynı evde yaşıyorsanız sürekli peşinizde dolaştığında ve her adımınızı takip ettiğinde şaşırmamalısınız. Sürekli insanların yanında olmaktan keyif alan bu kedi cinsi bu insancıl özelliğinin aksine fiziksel temastan pek de hoşlanmaz. Kucağınıza aldığınızda, tutup kaldırdığınızda veya uzun uzun tüylerini okşamak istediğinizde sizden uzaklaşmaya çalışması muhtemeldir. Bu da onun insancıl ve sosyal olduğu kadar bağımsızlığa da düşkün bir kedi cinsi olduğunun göstergesidir. Scottish Straight rahat olarak da nitelendirilebilecek bir kedi cinsidir. Bu rahatlığı sayesinde hemen her ortama ve çeşitli ev ve aile yapılarına uyum sağlamakta hiç zorlanmaz.

Meraklılık, sosyallik, oyunculuk gibi özelliklerin onda toplanmış olması onun konuşkan da bir kedi olabileceği varsayımını beraberinde getirse de Scottish Straight pek konuşkan bir kedi cinsi değildir. Az konuşanlara özgü bir bilgelik ve sükûnet havasıyla daha çok merakını tatmin edecek düşünme eylemine yönelen bu kedilerin ne kadar zeki olduğunu anlamak için onlara küçük numaralar öğretmeye çalışmak oldukça iyi bir fikirdir.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Kişilik özelliklerinde sosyallik ve sevecenlik olan hemen tüm kedi cinsleri gibi Scottish Straight de çocuklarla iyi anlaşabilir. İnsana meraklı ve ilgili kedi cinsleri için genellikle yaşın bir önemi yoktur. Çocuklara da yetişkinlere yaklaştığı gibi yaklaşan Scottish Straight için asıl önemli olan karşısındakinin ona karşı tutumudur. Bu yüzden Scottish Straight kedisinin çocuklarla anlaşabilmesindeki en büyük faktör çocuğunuzun, ona nasıl davranması gerektiği konusunda iyi bir eğitim almış olması ve ona zarar verecek davranışlardan uzak durmasıdır. Bu ön koşul sağlandığında Scottish Straight ve çocuğunuz çok iyi arkadaş olabilir. Scottish Straight çocuklarla anlaşabildiği gibi yaşlılar için de iyi bir arkadaş olabilir. Sürekli insanların yakınında olmaktan hoşlanması ve sessiz sakin bir kedi olması onu, büyüklerimiz için iyi bir seçim hâline getirmektedir.

Diğer evcil hayvanlar konusunda da olumlu bir tutum sergileyen Scottish Straight genellikle karşısındaki evcil hayvanın davranışlarına göre pozisyon alır. Eğer karşısındaki evcil hayvan dostane tavırlar sergiliyor ve zarar verme eğilimi göstermiyorsa gayet iyi anlaşacaklardır. Yani Scottish Straight de sosyal ilişkiler konusunda biz insanlardan çok farklı değil. Elbette iki farklı evcil hayvanın ayrı ayrı gayet nazik görünmesi onların kesinlikle anlaşabileceği anlamına gelmez. Bu yüzden mümkünse yavruyken tanıştırılmalı ve aynı fiziksel ortamı paylaşmaya alıştırılmalıdır. İki evcil hayvanın sağlıklı ilişkiler kurması için bilinen en iyi yol bu olmakla birlikte her zaman bu imkana sahip olmayabiliriz. Erken sosyalleşmenin sağlanamayacağı durumlarda ilk karşılaşmalar kontrollü bir ortamda tedbir elden bırakılmadan gerçekleştirilmelidir.

Scottish Straight Kedi Cinsi
Scottish Straight Kedi Cinsi

Scottish Straight Tarihçesi

Scottish Straight kedi cinsi, fazlaca ilgi gören ve dünyada oldukça iyi tanınan Scottish Fold cinsinin en yakın akrabasıdır. Kökenleri, bilinen ilk Scottish Fold olan ve 1961’de bulunan bir çiftlik kedisine kadar uzanmaktadır. Sussie isimli bu kedi William Ross isimli yetiştiricinin ilgisini çekmiş onun tarafından sahiplenilmiştir. Daha sonra Birman, American Shorthair, İran gibi çeşitli kedi cinsleriyle birlikte yetiştirilmiş ve çeşitli melezlemelerden geçmiştir.

Ancak hikâyenin buraya kadarki kısmı sadece Scottish Fold hakkındaymış gibi görünse de aynı zamanda Scottish Straight’in de hikâyesi. Çünkü bu iki cinsin arasındaki tek fark kulakları. Nasıl mı? Meşhur Scottish Fold cinsinin kulakları kıvrık. Sadece yanlarda saçları kalmış bir adamın bu birkaç saç telini özenle taramış hâli gibi bir görüntüsü var 😊 Aradaki fark bu kadarla da kalmıyor diye devam etmek isterdim ama tek fark bu.

Scottish Straight ve Scottish Fold kardeş iki kedi cinsi. Yakın kedi cinsleri için genelde “kuzen” tabiri kullanılır ama onlar gerçekten kardeş. Bir anne Scottish doğum yapıyor ve yavruların hepsi düz kulaklı olarak doğuyor. Aradan 3 – 4 hafta geçtikten sonra yavrulardan bazılarının kulakları öne doğru kıvrılıyor.  Kulakları kıvırılanlara Scottish Fold, kıvrılmayanlara ise Scottish Straight deniyor. Hatta Scottish Fold’un kıvrık kulakları başta bir rahatsızlık sanılmış ama bu özellik genetik olarak yavrularına da geçince bunun kendiliğinden genetik bir mutasyon olduğu anlaşılmış.

Kısaca Scottish Fold’un düz kulaklısı diye tarif edilebilecek olan Scottish Straight’in pek de acayip olmayan hayat hikâyesi. Bu sayfada daha önce uzun deniz yolculuklarında korsanlarla savaşan, Güney Doğu Asya’da Budist tapınaklarında kutsal ruhları içinde taşıyan kedi cinslerinden ne hikâyeler anlatıldı😊 Şimdi bizim sevimli Scottish Straight’imizin boynu bükük mü kalsın? Neyse ki birbirinden iyi huylarıyla ve güzel mi güzel dış görünüşüyle tarihçesindeki arka plana atılmışlığı rahatça kapatacak bir kedi cinsi…

Scottish Straight Yavrusu
Scottish Straight Yavrusu

Scottish Straight Fiziksel Özellikleri

Scottish Straight kedi cinsi orta büyüklükte, güçlü, iri kemikli bir kedi cinsidir. Kısa veya uzun tüylü olabilir. Bu yüzden fiziksel özellikleri dışarıdan bir bakışla farklı görünebilir ancak bu sadece görünüşteki bir farktır. Dış görünümde en belirgin özelliği pelüş oyuncak gibi sevimli bir görüntüsü olmasıdır.

Yüz, Kafa ve Vücut Yapısı

Sadece kafasına bakıldığında şişman bir kedi izlenimi veren Scottish Straight’in kafa yapısı yuvarlağa yakın eliptik bir biçimdedir. Kafanın kısa boynuna uyum sağlaması için gıdığı hafifçe sarkan bir yapıdadır. Özellikle erkek kedilerde bu gıdık çıkıntısı daha belirgindir. Güçlü çenesini işaret eder şekilde biçimli, uzun bıyıkları aşağı ve yanlara doğru sarkar. Hafif çıkıntılı burnunun narin bir görüntüde olmasını sağlayan bıyık bölgesi gözlerin eğim yönün tersine konumlandığı için dikkatli bir bakışta sert bir görünüm katar.

Kulaklar

Scottish Straight’in kıvrılıp kaybolmaktan son anda kurtulmuş küçük kulakları bir ikizkenar üçgen gibidir. Oldukça düzgün görünümlü kulaklar hafif dışa dönük konumlanabilir. Geniş başlayıp uca doğru daralan kulakların ucu hafifçe sivrilebilir veya yuvarlak bir çizgiyle biter.

Gözler

Kedilerin gözleri genellikle kuru yemişlere benzetilerek anlatılsa da Scottish Straight için durum biraz farklıdır. Kısaca badem şeklinde diye tasvir edilebilir ancak daha iyi bir benzetmeyle Scottish Straight’in gözleri su damlasını andırır. Gözlerin içe (buruna) bakan tarafları yuvarlak ve tombul, dışa (kulaklara) bakan tarafı ise nazikçe incelen ve sivrilen bir biçimdedir. Gözlerin dış köşelerde sürmeli olduğu da söylenebilir. Scottish Straight’in gözleri geniş bir burun kemeriyle birbirinden ayrılır ve sürmeli dış kısımları yaklaşık 30 derecelik bir eğimle yukarı dönüktür. Genellikle bakır rengindeki bu parlak gözler çok çeşitli renklerde de olabilir: Mavi, beyaz, iki renkli…

Bacaklar ve Patiler

Vücuduna orantılı görünen bacakları aslında biraz kısadır. Küt bir görünüme sahip bacakları oldukça güçlüdür.

Kuyruk

Vücut boyuna orantılı uca doğru sivrilen bir kuyruğa sahiptir. Genellikle tüylü bir kuyruğu olduğu için bu sivrilme gözle görülemez. Küt biten bir kuyruk izlenimi verir. Uzun denebilecek bir kuyruktur.

Tüy Çeşitleri

Scottish Straight cinsinin tüyleri temelde kısa ve uzun diye ikiye ayrılır. Her iki durumda da parlak ve yumuşak tüylere sahiptir. Kısa tüylülerde yoğun tüylerin pelüş bir görüntüsü vardır. Tüyler genellikle dik durur ve dalgalanma yapmaz. Scottish Straight cinsinin tüyleri çeşitli desen ve renklerde olabilir. Tekir, düz, benekli desenler genelde açık renk zemin rengi üzerinde bölgeseldir. Tüyler ve desenler kedilerde görülen hemen her renkte olabilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Scottish Straight’in vücut ağırlığı 2,5 – 6,5 arasında değişebilir. Dişi kedilerin vücut ağırlığı ortalama 4 kg civarındayken erkeklerinki ortalama 5 kg’dir. Erkek ve dişilerde ortalama vücut boyutu 30 – 35 cm’dir.

Scottish Straight Kedisi
Scottish Straight Kedisi

Scottish Straight Bakımı

Scottish Straight’in bakım gereksinimleri oldukça standarttır ve temel kedi bakımından farklı bir bakım gereksinimi yoktur. Normalin üstünde bir bakım ihtiyacı olmayan bu kedi cinsinin bakımının zorluk derecesi tüy uzunluğuna göre değişmektedir. Ancak uzun tüylü de olsa yine de herhangi bir uzun tüylü kedinin bakımından farklı değildir.

Temizlik

Evcil kedilerin bakımında sahipleri için en büyük yük olan işlemlerin başında tüylerin taranması gelir. Doğru yapılmadığında veya yanlış bir araç kullanıldığında hem kedinizin işlem sırasında huysuzlaşması işlemi daha da zorlaştırabilir hem de kedinizin tüy sağlığı tehlikeye girebilir. Scottish Straight’in tüyleri en uygun araçla (çelik bir tarak veya kauçuk bir fırça) düzenli olarak taranmalıdır. Kısa tüylü Scottish Straightler için haftada bir tarama yeterli olacakken uzun tüylüler haftada birkaç kez taranmaya ihtiyaç duyabilirler.

Taranma dışında Scottish Straight’in temizlik ihtiyaçları boncuk gözlerinin çevresi ve minik kulaklarının içlerinin nemli bir bezle temizlenmesidir. Mümkün olduğunca sık ve düzenli olarak ağız bakımı yapılması başta ağız, diş, çene rahatsızlıkları olmak üzere pek çok iç hastalığın da önüne geçmektedir. Kedilerin temizlik konusundaki hassasiyeti gözetilerek mama kabı, tuvalet ve oyuncaklar düzenli olarak temizlenmelidir.

Scottish Straight Sağlık Durumu

Bütün evcil kediler çeşitli rahatsızlıklara yatkın olabilir. Bir cinsin belli hastalıklara yatkın olması veya olmaması onun sağlık durumu hakkında fikir verse de o cinsi “sağlıklı” veya “sağlıksız” şeklinde nitelendirmek için yeterli değildir. Scottish Straight de genetik olarak bazı hastalıklara yatkın olduğu gibi kedilerde sık görülen diğer hastalıklara da yakalanabilir. Tıpkı biz insanlarda olduğu gibi kedilerde de önceden tahmin edilemeyecek pek çok hastalık görülebilir.

Scottish Straight
Scottish Straight

Sağlık Sorunları

Scottish Straight’in genetik olarak yatkın olduğu hastalıklar Scottish Fold ile çok yakın akrabalığından dolayı onunkiyle aynıdır. Scottish Straight cinsinin yatkın olabileceği hastalıklardan bazıları şunlardır:

 • Osteokondrodisplazi; Scottish Fold cinsine kıvrık kulak özelliğini veren genden kaynaklanan kuyruk ve eklemlerde katılaşma ve hareketsizliğe hatta felce sebep olabilen bir eklem rahatsızlığıdır. Hemen her Scottish Fold’da görülen bu hastalık Scottish Straight cinsinin de çekinik olarak taşıdığı aynı genden dolayı Scottish Straight’i veya yavrularını da etkileyebilir. Ancak Scottish Straight, Scottish Fold kadar risk altında değildir.
 • Polikistik böbrek hastalığı; böbreklerde ortaya çıkan kistlerin zamanla böbrekleri işsevsizleştirmesine sebep olan rahatsızlıktır.

Yaşam Süresi

Sağlıklı, bakımlı ve mutlu bir Scottish Straight 15 yılı aşkın yaşayabilir. Bu cins için ortalama yaşam süresi beklentisi 12 – 15 yıldır.


Kulakları kıvrılmaktan son anda kurtulmuş olan kedi cinsi Scottish Straight kedi cinsi hakkında merak edilen her şeyi miyavliyo.com takipçileri için hazırladığımız içeriğimizle kedilerimizin ve kedi severlerin hayatlarına dokunmayı hedefliyoruz. Siz de Scottish Straight hakkında bildiklerinizi ve deneyimlediklerinizi yorumlarda paylaşarak çok uzaklardaki bir kedi severin bilgiye daha kolay ulaşmasına veya çok uzaklardaki bir kedinin daha iyi şartlarda yaşamasına katkıda bulunabilirsiniz.

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?

Comments were made on "Scottish Straight".
 • Enise

  Çok açıklayıcı güzel bir yazı olmuş, emeğinize sağlık.

 • Star

  Kedi sahiplenmeyi çok istiyorum, bu cins aile yapımıza çok uygun. Bu kedi cinsini nerede bulabilirim?

  • Metin

   Bizde var