Oriental Longhair birçok diğer Asyalı kedi cinsi gibi her geçen gün popülerleşen ve çok merak edilen bir kedi cinsi. Hakkında merak edilen her şey içeriğimizde.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik80
Oyunculuk85
Bakım İhtiyacı50
Sıcakkanlılık80
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık80
Taranma İhtiyacı50
Haraketlilik80
Kıl Dökülmesi50
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık75
Özgürlük Düşkünlüğü60
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık65
Çocuklarla Dostluk85
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk70
Sosyal ihtiyaçlar80
Bilgiler
 • Kökeni: ABD, Tayland
 • Yaşam Süresi: 2 – 6 kg
 • Kilosu: 10 – 15 yıl
 • Vücut Tipi: Orta
 • Tüy Uzunluğu: Tüylü, Uzun Tüylü
 • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken
 • Mizaç: Enerjik, Geveze, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgüvenli, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal, Sağlıklı
 • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan ve Yabancı Dostu

Kedi denince aklımıza gelen iki şey var: Miyavlama ve atlayıp zıplama. Oriental Longhair bunların ikisini de sık sık yaparak sanki bir kedi olduğunu kanıtlamaya çalışıyor 😸 Tıpkı atası Siyam gibi çok hareketli, çok geveze ve çok eğlenceli bir kedi cinsi. Hem de yüzlerce farklı renk – desen kombinasyonunu taşıyabiliyor.

Oriental Longhair özellikleri nelerdir? Oriental Longhair mizacı nasıl? Oriental Longhair hastalıkları neler? Haydi, bu soruları ve bunlar gibi pek çok soruyu yanıtladığımız içeriğimize geçip Oriental Longhair hakkında bildiklerimizi tekrar gözden geçirelim.

Oriental Longhair Kişiliği

Cins içeriklerimizi takip ediyorsanız mutlaka Asyalı kedilerden bahsettiğimize şahit olmuşsunuzdur. Genelde de kişilik başlığı altında anarız onları. İşte Oriental Longhair de o kedilerden biri. Hepsi birlikte Siyam Kedisi kökenlerine dayanan bu Asyalı kediler hareketli, konuşkan ve eğlenceli olmalarıyla tanınıyor. Oriental Longhair için de bunları söylemek mümkün. Her ne kadar kişiliği ve diğer pek çok özelliği Siyam Kedisi’yle benzerlik gösterse de Oriental Longhair’in kendine has özellikleri de şöyle sıralanabilir:

 • Oriental Longhair konuşkan hatta zaman zaman geveze bir kedi cinsidir. Her zaman konuşmak isteyebilir. Bu ihtiyaçlarını ve taleplerini belirtmek, duygularını ifade etmek veya sadece sohbet etmek amacıyla olabilir.
 • İnsan odaklı bir kedi cinsidir. İnsanlarla sürekli iletişim halinde olmayı ve insanların yanında olmayı sever. Çoğu zaman insanları takip ettiği ve insan işlerine ilgi gösterdiği gözlenebilir.
 • Oriental Longhair sosyaldir ve yalnız kalmaktan hoşlanmadığı söylenebilir. Uzun süre yalnız kalacaksa ona eşlik edecek birinin olması gerekir.
 • Hareketli ve atletiktir. Aktif olduğu oyunları oynamayı çok sever. Çoğu zaman tırmanacak bir yerler bulmaya çalışır. Bu hareketli kediye uygun bir ev ortamında koşturacak alanlar ve tırmanacak yüksek yerler bulunmalıdır.
 • Oriental Longhair son derece zeki ve meraklı bir kedi cinsidir. Oyunları sadece hareketli oyunlardan ibaret değildir. Kafa yoracağı bulmacalar veya karmaşık işlerle vakit geçirmekten de keyif alır. Bu tür aktivitelerde çoğunlukla başarılı olacaktır.
 • Sadık ve sevecen bir kedi olduğu kadar kendisine ilgi gösterilmesini de sever. Yeterli ilgiyi görmediğinde davranışlarında değişimler görebilirsiniz.

Oriental Longhair kişilik özellikleriyle pek çok kedi severin favori cinslerinden biri olsa da herkese veya her yaşam tarzına uyum sağlamayabilir. Yeterince ilgi göreceği kalabalık ve hareketli evler Oriental Longhair için harikayken özellikle çalışan ve yalnız yaşayanlar için uygun bir cins olmayabilir.

Çocuklar ve Yaşlılarla İletişimi

Oriental Longhair çocuklarla harikadır! Oyun oynamaktan sıkılmayan ve hareket etmekten yorulmayan bu kedi cinsi eğlenceye bakışıyla çocuklardan çok da farklı değildir. Her yaş grubundan çocukla mükemmel ilişkiler kurabilir. Oriental Longhair çocuklarla en uyumlu kedi cinslerinden biridir. Özellikle oyun çağındaki hareketli çocuklarla çok iyi arkadaş olabilir. Oriental Longhair yaşlılarla ise çocuklarla olduğu kadar iyi değildir. Bu kadar hareketli bir kedi yaşlı insanların tahammül sınırlarını zorlayabilir.

Bir çocukla kedinizin ilişkisinde tanışma aşamasını olabildiğince kontrollü tutmayı ve çocuğunuza, kedilere nasıl davranması gerektiği konusunda eğitim vermeyi unutmayın.

Oriental Longhair Kedisi
Oriental Longhair Kedisi

Evcil Hayvanlarla İletişimi

Bu kadar hareketli ve biraz yaramaz bir kedi için kuş, balık gibi diğer hayvanlarla harika olacağını söylemek pek mümkün olmasa da kedilerle ve köpeklerle oldukça iyidir. Kedilerle, kediler arasında yaşanacak standart sorunları yaşayabilir. Bunların en temeli ise alan paylaşımıdır. Köpeklerle ise daha iyi olduğu söylenebilir.

Evcil hayvanlarınızın tanışma aşamasını mutlaka denetlemeli ve mümkünse onları yavruyken tanıştırmalısınız. Aksi takdirde birbirlerine istemeden de olsa zarar verebilirler.

Oriental Longhair Tarihçesi

Oriental Longhair, köken bakımdan Siyam kedisine doğrudan bağlıdır. Hatta onu siyah – beyaz Siyam kedisinin çok farklı renklerde olabileni şeklinde tanımlamak mümkündür. 300 – 600 aralığında farklı renk – desen kombinasyonunda olabildiği için ona “gökkuşağı kedisi” diyenler de vardır.

Tüm bu renk çeşitliliği aslında köken hakkında da bir ipucu niteliği taşımaktadır. Bu kadar geniş bir çeşitlilik için genetik mirasına etki etmiş çok fazla kedi cinsi olması gerekir. Gerçekten de öyledir. Siyam kedisinin çeşitli kedi cinsleriyle çiftleşmesi sonucunda Siyam kedisine benzeyen fakat tüy renkleri ve desenleri farklı olan kediler ortaya çıktı. Bu kedilerin de kendi arasında oluşturduğu geniş gen havuzu içerisinden uzun tüylüler Oriental Longhair olarak kategorize edildi. Kısa tüylüler de Oriental Shorthair olarak kategorize edildi. Oriental Longhair’in tarihteki macerası ise şöyledir:

 • Siyam kedisi; British Shorthair, British Longhair, Habeş Kedisi, Mavi Rus Kedisi gibi çeşitli kedi cinsleriyle çiftleştirildi.
 • 1950’lerde ayrı bir cins olarak Oriental cinsi yetiştirilmeye başladı.
 • 1970’lerde ABD’ye giden cins orada American Shorthair ve American Longhair gibi yerel cinslerle de melezlenerek farklı özellikler ortaya çıkardı.
 • Bugün CFA ve GCCF gibi saygın kedi kuruluşları tarafından “Oriental” adı altında tanınmaktadır.

Oriental Longhair Özellikleri

Oriental Longhair’in atasının Siyam kedisine çok benzediğini belirtmiştik. Aslında sadece Siyam kedisinin farlı rengi olarak da tasvir edilebilir. Zarif, ince fakat kaslı ve sıkı bir kedi olan Oriental Longhair’in vücut hatları genellikle incelen veya sivrilen bir yapıda uzun olarak tanımlanır. Oriental Shorthair’den farklı olarak uzun tüylü bölgelerindeki hatlar daha katı görünümdedir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Önden bakıldığında kafası ikizkenar üçgen şeklindedir. Bu görünüme sebep olan büyük ölçüde burun çıkıntısıdır. Burnu, ağzı ve çenesi öne doğru sivrilerek uzar. Zarif görünümünü pekiştiren şekilde boyun uzun ve belirgindir.

Kulaklar olabildiğince büyük ve sivri uçludur. Birbirinden ayrık duruşu geniş bir alın açıklığı oluşturur. Ayrıca kulakların burun çıkıntısı ile yaptığı ters açı yüzüne ilginç bir oran katar.

Orta büyüklükte, badem şeklinde gözler. Yanlardan sivrileştirilmiş bir elipsi andıran gözler burna doğru hafif eğimli. Göz rengi yeşil, mavi ve tonlarında veya iki renkli gibi farklı kombinasyonlarda olabilir.

Vücut Yapısı

Oriental Longhair atletik, çevik ve güçlü bir vücuda sahiptir. Şişman veya zayıf görünmez. Orta boyuttadır. Vücut hatları kısa tüylü de olduğu kadar belirgin değildir.

Uzun görünümlü gövde aynı zamanda zayıfmış izlenimi verse de aslında öyle değildir. Kemik yapısı öyle görünmesine sebep olur. Sırt boyunca zarif hatlar devam eder. Kalça ve omuzlar genellikle aynı genişliktedir.

Uzun, ince, kemikli bacakları vücuduna iyi orantılıdır. Arka bacaklar tipik olarak ön bacaklardan uzundur. Patileri de küçük ve zariftir. Uzun kuyruk uçta ince bir nokta kalana kadar incelir.

Oriental Longhair Yavrusu
Oriental Longhair Yavrusu

Tüy Çeşitleri

Orta uzunluktaki tek katmanlı tüyleri yumuşak ve ipeksi bir yapıdadır. Tüylerin vücutta en uzun olduğu bölge kuyruktur. Oriental Longhair’in tüy renkleri 600’den fazla çeşitte olabilir. Bu yüzden bunları sıralamak neredeyse imkansızdır. Desen konusunda da neredeyse her deseni taşıyabilir. En yaygın desenler düz, gölgeli, duman, particolor, bicolor ve tekirdir.

Ağırlığı ve Boyutları

Oriental Longhair ortalama vücut ağırlığı 2 – 6 kg aralığında değişebilir. Erkekler tipik olarak dişilerden daha ağırdır. Boyları ise dişilerde ve erkeklerde yaklaşık 30 cm’dir.

Oriental Longhair Bakımı

Oriental Longhair bakım konusunda neredeyse sorunsuz bir kedi cinsidir. Az dökülen, astarsız tüyleri uzun olmasına rağmen kolay bakım yapılan türdendir. Ayrıca beslenme gibi diğer bakım gereksinimlerinde de ekstra bir bakım gereksinimi yoktur. Ancak Oriental Longhair bakımdan çok ilgiye ihtiyaç duyar. Temel bakım gereksinimleri giderildikten sonra onunla bol bol vakit geçirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Beslenme

Pek çok kedi cinsi için daha sağlıklı olan sabit mama Oriental Longhair için de geçerlidir. Aynı öğünlerde aynı menüyle karşılaşması sindirimi için sağlıklıdır. Bu hareketli kedi genellikle kilo alma eğilimi göstermese de fazla yiyebilir. Yemek egzersiz dengesini kurmak için veterinerinize danışabilirsiniz.

Temizlik

Oriental Longhair’in temizliği kolaydır. Tüyleri uzun olmasına rağmen çok dökülmez ve genellikle kolay taranır. Tüylerini sağlıklı tutmak için haftada 1-2 kez taramanız yeterlidir. Bunun dışındaki temizlik ihtiyaçları temel gereksinimlerdir. Günlük ağız bakımı, tuvalet temizliği, kişisel eşyaların hijyeni ve göz-kulak çevresinin temizliğinin özenle yapılması gerekir. Aksi takdirde hem kedinizin sağlığı hem de sizin sağlığınız risk altında olacaktır.

Oriental Longhair Kedi Cinsi
Oriental Longhair Kedi Cinsi

Oriental Longhair Sağlık Durumu

Yaygın kedi hastalıkları geçirme ihtimalini her kedi kadar taşısa da cins kediler arasında en sağlıklı kedilerden biri olarak kabul edilebilir. Bunun sebebi çok geniş gen havuzudur. Geniş gen havuzu Oriental Longhair’in kalıtsal hastalıklara yatkınlığını azaltmıştır.

Sağlık Sorunları

Sağlıklı bir kedi cinsi olmasına karşın Siyam kedisini etkileyen genetik hastalıklar Oriental Longhair’de de görülebilir. Bu hastalıklar:

 • Amiloidoz,
 • Astım,
 • Kalp hastalıkları,
 • Çapraz göz,
 • Megaözofagus,
 • Sindirim sorunları,
 • Hiperestezi sendromu,
 • Lenfoma,
 • Nistagmus,
 • Retinal atrofi.

Yaşam Süresi

Sağlıklı, bakımlı ve yeterince ilgi gören bir Oriental Longhair ortalama 10 – 15 yıl aralığında yaşayabilir. Ancak 20 yıla kadar yaşayanlar da bilinmektedir.

Oriental Longhair’in renk çeşitliliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Asyalı kedi cinsleri arasında en sevimlisi hangisi? Oriental Longhair bakımının kolay olduğunu düşünüyor musunuz?


Biz tüm yanıtlarımızı sizinle paylaştık. Siz de yorumlara yukarıdaki soruların cevaplarını veya Oriental Longhair hakkında bildiklerinizi yazarak ailemize katkıda bulunabilir ve Oriental Longhair’i daha iyi tanımamızı sağlayabilirsiniz.

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?