British Longhair kedisi kişiliği, uyku düzeni, beslenmesi ya da sağlık durumunu merak mı ediyorsunuz? Buyrun.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk60
Bakım İhtiyacı40
Sıcakkanlılık50
İlgi İhtiyacı65
Miyavlama50
Taranma İhtiyacı40
Hareketlilik40
Kıl Dökülmesi60
Sahibine Şevkat60
Sağlık ve Dayanıklılık60
Özgürlük Düşkünlüğü80
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık60
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk40
Sosyal ihtiyaçlar60

British Longhair türü kediler en sosyal kedi türleri arasında yerini alırlar. Özellikle sahipleri olmak üzere tüm insanlarla iyi anlaşır ve çok geçimli bir kedidir. Gelin bu tatlı melekleri daha detaylı tanıyalım.

British Longhair Tarihçesi

British Longhair kedilerinin vatanı İngiltere’dir yaygın bir türdür ülkemizde bu türü bulmak zor değildir. Bu sempatik çocuklar kedi üreticileri aracılığıyla sonradan üretilmiş türlerden olmayıp safkan türlerdendir. Doğal yollarla evrimleşmiştir.

British Longhair Karakteristik Özellikleri

British Longhair kedisi genel olarak sakin bir karaktere sahiptir. Meraklıdır ancak tembeldir. Güvenli alanlarını belirler ve o alanlar dışına pek çıkmak istemez. Tam bir sevgi yumağıdır. Size sevildiğinizi hissettirecektir. Çok sıcakkanlıdır. İnsanlarla birlikte iç içe olmayı sevdiklerinden sosyal kedi türleri arasında yerini alır. Yemek konusunda da dikkat ederseniz bu tür ile hiçbir sorun yaşamazsınız. Zira yemek konusunda hassastırlar ve bu ırkı evlat edinmek isteyenlere tavsiyemiz her daim yemeğinin aynı saatte hazır edilmesi yönündedir. Yoksa size tıpkı çocuğunuz ya da eşiniz gibi küsmek, kendilerinde hak buldukları bir tutum olacaktır. 😊

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Bu sevimli kediler daha önce de söylediğimiz gibi çok sosyal bir türdür o sebeple çocuklarla ve hayvan dostlarıyla oldukça iyi geçineceklerdir. Sabırlıdırlar. Çevresinde ne olup bitiyorsa işin içinde kendisi de olmak ister. Yeni şeyleri öğrenmeye de heveslidir. Öte yandan bu kedi türünün hem çocuklu ailelere hem de çocuklu ailelerin pati dostlarına faydası vardır. Uzun uykular hatta ve hatta uyumadan önce güzel bir dinlenmeye hayır demeyen bu kedilere hareket ettiren onunla oyun oynayan bir çocuğun varlığı, British Longhair kedisinin kilo almasına mani olacaktır. Hem de afacanın oyun sevgisi, sosyalliği ve sevgi dolu samimi tavırları çocuğunuzun güzel vakit geçirmesini sağlayacaktır. Çocuklarla iyi anlaşabilen bu kedilerin diğer kedilerle ve hatta köpeklerle de iyi anlaştığını söyleyebiliriz. Bu sevimli melekler, çocuklu aileler için tavsiye edilen türlerdendir.

British Longhair Kedisi Fiziksel Özellikleri

Bu çocukların kendilerine has bir mükemmellikleri bulunur. Çok tatlı yüz çehreleri vardır ve uzun tüyleri insana dokundukça huzur verir.

Görünüm & Vücut Yapısı

Bu sevimli melekler upuzun tüy yapılarıyla tanınırlar. Ayaklar miniciktir ama tüyden adeta göremezsiniz. Kuyrukları uzun ve tüylerle kaplıdır. Tombik bir vücut yapıları bulunur. Boyun altlarında hafif sarkıklık genel özellikleri arasında verilebilir. British Longhair türü kediler benzer cinsi olan British Shorthair türüne göre daha uzun tüylere sahiptirler. Bu onlara karizmatik ve sempatik bir görünüş kazandırır. Golden diye adlandırılan sarılı beyazlı rengi vardır. En fazla tercih edilen renginin de bu olduğunu vurgulamak istiyorum.

Yüz ve Kafa Yapısı

Yuvarlak ve minik bir başı ve başına göre iri gözleri, uzun bıyıklarıyla dikkat çekerler. Yanakları dolgun görünüme sahiptir. Güçlü kafa ve çene yapısına sahiptirler. Göz bebekleri neredeyse çizgi biçimindedir. Bakır renginde gözler en sık rastlanan çeşitler arasında başı çekerler.

Ağırlığı ve Boyutları

British Longhair türü kedileriniz için şunu söyleyebiliriz ki eğer yeterli egzersiz yapmazsa kocaman yirmi beş kilogramı bulabilen bir bünyeye sahiptirler. Bu tür, yemeyi çok sever, On Bir kilogram ila yirmi beş kilogram arası ağırlık yelpazesinde yer alırlar.

British Longhair Kedisi Bakımı

British Longhair kedilerinin tüylerinin uzunluğu ve yoğunluğu sebebiyle kısa aralıklarla düzenli bir bakım yapılması önemlidir. Kedinizin uzun tüylü kedi ırkına mensup olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle onun kıllarına uygun bir tarak edinmenizi öneririm. Mama seçiminde kaliteli mamaları her daim öneriyorum bu sefer de bu önerimden dışarı çıkmayacağım.

Dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de tırnak bakımıdır. Evinizin en şeker misafirlerinin tırnak bakımını düzenli ve sık aralıklarla yapmanızı tavsiye ediyorum. British Longhair kedisi tırnak bakımı hem kedinizin kendini rahat hissetmesi hem bakteri oluşumunu engellemek açısından kedinize ve aile bireylerine faydası vardır. Çocuğunuz oyuncaklarla oynamayı sevdiğinden oyuncak bakımından söz etmeyi de ihmal etmeyelim. Kedinizin oyuncaklarını kesinlikle deterjanla temizlemeyin. Deterjan yerine su ya da sirke ile dezenfekte etmenizi öneriyorum.

Esra Kavas’ın YouTube kanalındaki Pofuduk’un videosu aklınızdaki bir çok soru işaretine çözüm olacaktır. Kanal içeriklerine de göz atmayı unutmayın, ilginizi çekecek bir çok içerik bulabilirsiniz 😉

Bakım Maliyeti

British Longhair kedilerin de diğer kediler gibi kendine has ihtiyaçları olabilir. Örneğin kedinizin tüy bakımı ciddi bir öncelik olmalıdır. Yanı sıra kaliteli mama ve oynamayı sevdiği için oyuncak gideriniz de olacaktır. Bakım konusunda titiz olunması gereken bir türdür. Yine de çok çok masraflı demek güçtür. Bakım konusunda sık veteriner kontrollerini öneriyorum. Aşı takibinin öneminden elbette söz etmeye dahi gerek yok. Evinizdeki hayvan dostlarınıza aşı yaptırırken hem onların hem de kendi sağlığınızı koruma altına aldığınızı bilmelisiniz.

Beslenme

Yukarıda belirttiğim gibi bu konuda veterinerinizin tavsiyesine güveniyorum. Her kedi ayrı besinlere ihtiyaç duyar. Bunun için uygun kuru ve ıslak mama temini önemlidir. Bu kedi cinsine uygun alınacak türler arasında vitamin içeriği yüksek olan kuru mamalar tercih edilmelidir. British Longhair kedimizin sağlığı için lütfen ev yemeklerinden ikram etmeden önce bunu da veterinerinize danışın. Bazı yemekler vasıtasıyla kendi elinizle kendi kedinizin sağlığını tehlikeye atıyor olabilirsiniz. Bu elzem önerilerin dışında British Longhair türü kediniz oldukça obur ve beslenme konusunda titiz bir kedi türüdür diyebiliriz. Aşırı büyük porsiyonlardan, fazla kilo sorunu yaşamamak adına onu uzak tutmanızda yarar vardır.

Uyku

Tüm kedilerin uyumayı sevdiğini söylemek mümkün lakin bu kediler için ekleme yapmadan geçemeyeceğim. British Longhair türü kediler için doğru tanım; Uyumaya bayılır hatta çok bayılır. Bu tanım kedinizi tanımlamak için çok daha doğru olur. Uyumak dinlenmek bu çocuklara büyük haz verir ve onları mutlu eder. Sakin bir kedi türü olduğunu söylemiştik. Şükür ki birazcık oyun oynamayı seviyor da Garfield gibi olmuyorlar.

Temizlik

Şimdi kendimizi düşünelim. Dün yemek yediğimiz yıkanmamış üzerinde yemek artıkları olan bir tabaktan yemek yer miyiz? Cevaplar belli tabii ki hayır. Bizim canlı olduğumuz kadar onlar da canlıdır. Üstelik kediler tür olarak diğer hayvanlardan daha fazla temizliğine önem veren türlerdendir. Aslında bu noktayı tüm kedi türleri için söyleyebiliriz. Onlar bizler gibi temiz ortamda yaşamak istiyorlar. Kumunun temizliğine,  yemek yediği kabın temizliğine dikkat edilmesi bakteri oluşumunun da önüne geçmek için önemli bir konudur. Aynı zaman da tüyleri diğer türlere göre daha uzun olan bu kedi türümüzün tüylerinin bakımına dikkat çekmek istiyorum. Eğer ki tüylerinin bakımın aksatırsak başımıza gelecek olan şey çirkin görünümlü normalden daha fazla tüy döken, normalden daha fazla kaşınan bir kedidir. Bu konuda çok duyarlı olunması ve tüy bakımının yapılması aşırı önemlidir. Oyuncaklar, yaşam alanları ve kendi fiziksel koşulları mutlaka temiz tutulmalıdır. Suyu pek sevmedikleri için fiziksel temizliklerini kuru kedi şampuanları aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz. Mutlaka banyo sonrası kurulanmaları gerekir. Uzun tüylerin belirli süre ıslak kalması; çocuğunuzun deri hastalıklarıyla savaşmasına bile sebep olabilir.

British Longhair

British Longhair Kedisi Sağlık Durumu

British Longhair türü kediler doğal bir tür olduğundan genel olarak sağlıklı demek mümkündür. Uygun bakım, doğru beslenme ile doğumundan ölümüne kadar bize arkadaşlık ederler. Tabii bize düşen görev daima sağlıklı ve bağışıklık sisteminin güçlü kalması için aşılarının titiz takibi ve kontrollerin veteriner hekim tarafından yaptırılmasıdır. Yine de British Longhair türü kedinizin bazı kalıtsal hastalıkları olabileceğini unutmayalım.

Sağlık Sorunları

Polikistik böbrek hastalığı ve Hipertrofik kardiyomiyopati British Longhair kedilerinin yatkın olduğu hastalıklardandır. Bu hastalıkların belirtileri hakkında veterinerinizden bilgi alarak takibini yapabilir ve geç olmadan müdahale edebilirsiniz. Düzenli kontrol esnasında, kediler arası genetik bir hastalık olmasa da farkına varılacak rahatsızlıklara denk gelebilirsiniz. Bu nedenle doktor kontrollerini ihmal etmemenizin defalarca altını çizmiş oldum.

Yaşam Süresi

British Longhair türü sevecen kedimizin ortalama yaşam süresi 15 ila 17 sene arasındadır. Kaliteli mama ile beslenmesi ve bakımlarının doğru ve düzgün yapılması neticesinde yaşam sürelerinin 20 yıla kadar çıkabileceği de söylenmektedir. Bulunduğu ortamda mutlu olan çocuklar, belki de bu sürelerin bile üstünde yaşayarak dostlarını yalnız bırakmamaya karar verebilirler.

British Longhair

Kızgınlık Ve Çiftleşme Dönemleri

British Longhair kediniz eğer kızgınlık dönemine girdiyse hazır olun. Kedilerimiz bu durumda dikkat çekmek isterler ve bu yüzden normalde çıkarmadığı garip miyavlamalar çıkarabilirler. Belki biraz aksi belki de daha sevecen olabileceği bir dönemdir. Açıkçası bu duruma hazır olmanızı öneriyoruz. Bu dönemde veteriner hekiminize başvurursanız semptomları azaltmakla ilgili size önerilerde bulunabilir.

 • Kızgınlık döneminde ulumaya benzer miyavlamalar duyabilirsiniz.
 • Ev eşyalarına zarar verme eğilimi ya da yukarıda söylediğim gibi sürünme isteği olabilir.
 • Ev ortamından kaçmaya çalışabilir hatta kapı ve pencerelere saldırabilir.
 • Isırabilir veyahut tırmalayabilir.

British Longhair türü kedinizi kısırlaştırmanız durumunda ise artık kendi bölgesine çok düşkün olmayacak tırmalama ihtimali düşecektir. Çiftleşme ritüellerinden birisi olan ve pekte hoş olmayan idrar püskürtme durumundan da oldukça korunmuş olacaksınız.

British Longhair kedisi genel özellikleri ile sizlere tanıtmaya çabaladık. Bu ırka mensup bir kediniz varsa yazımız aracılığı ile kediniz hakkında fikir edinebilirsiniz. Tavsiyemiz kedinizin her evresinde uzman veteriner desteğini ihmal etmemenizdir. Atladığım bir durum varsa yorumlar kısmından benimle paylaşabilir; güzel anılarınızla blogumuzu renklendirebilirsiniz.

Ayrıca son olarak Yine İngiltere’den dünyaya yayılmış olan British Shorthair Kedileri özellikleri, bakımı ve tarihçesi gibi çok geniş kapsamlı olarak hazırladığımız içeriğimizi okumanızı öneririz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"British Longhair" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Peki bu kediler çok tüy dökerler mi?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Serap

  7. Ayında olan British Longhair olduğunu düşündüğümüz bir kızımız var, çok oyuncu ve çok sevecen kızım Neptün ama en büyük sorunumuz uyuma sırasında ne mindere nede yatağına alıştıramadık. Cam önü mermeri banyo fayans üzerleri, üşümesi en çok korktuğum şey. Yazın pek sorun etmiyordum sıcaktı ama malum kış cam önleri soğuk oluyor. Nasıl alıştırabilirim ya da alışırım artık yardımcı olursanız önerilerinize açığım.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Esra Didem

   Merhaba benim de kedim Ankara ve British Longhair kırması. Aynı şeylerden ben de çok korkmuştum, hatta bir ara mide enfeksiyonu olup kusmaya başlayınca veterinere götürdüm. Üşümesinden şüphelendiğimi söylediğimde bana uzun süre ıslak kalıp soğuk bir yerde kalmadıkça kediler üşütmez ve bu yüzden hasta olmazlar yanıtını aldım. Cidden de öyle. İçiniz rahat olsun.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Cemile

  Hangi cinsle çiftleştirmek doğru olur?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  özgür

  Gerçekten harika bir kedi asla size zarar vermez tırnak atmaz hertürlü oyunu yapar gündüzleri uyur geceleri tam bir avcı sinek gördümmü 1 metre zıplar 🙂

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Furkan Özdamar

  Maalesef yakın arkadaşımın bu cins kedisini yakın zamanda kaybetti 🙁 gerçekten çok uysal bir cins ama