European Shorthair kedisi eğitimi, karakteristik özellikleri ve çok daha fazlası konusunda yazımız sayesinde fikir alabilirsiniz.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik70
Oyunculuk90
Bakım İhtiyacı40
Sıcakkanlılık80
İlgi İhtiyacı45
Miyavlama40
Taranma İhtiyacı45
Hareketlilik95
Kıl Dökülmesi55
Sahibine Şevkat60
Sağlık ve Dayanıklılık80
Özgürlük Düşkünlüğü95
Hayvanlarla Dostluk5
Arsızlık40
Çocuklarla Dostluk25
Zeka Seviyesi60
Yabancılarla Dostluk30
Sosyal ihtiyaçlar65

Europen Shorthair kedisi, kökeni itibariyle net bir bilgi olmaksızın, çeşitli rivayetlerle belli başlı dünyaya geliş varsayımları vardır. Irkı tartışma konusu olmuş bu aşırı minnoş arkadaşlarımızı yakından tanımaya ne dersiniz?

European Shorthair Kedisi Tarihçesi

Birtakım insanlar tarafından, European Shorthair kedisi uzun yıllardır Avrupa’daki insanların evlerinde bakımını üstlendiği klasik herkesçe bilinen tüylü kedilerden olduğunu iddia ediyor. Bir diğer kesim ise sadece Avrupa’da değil, hatta tam tersine ilk olarak İngiltere dışında yaşayan British Shorthair cinsi kedilerden geldiğini savunuyor. Nitekim yapılan gen araştırmalarında, European Shorthair, köken olarak yaklaşık 1800 yıl önce keşfedilmiş olan British Shorthair kedisi ile aynı soydan geldiği anlaşılmıştır.

18. YY’da oldukça revaçta olan European Shorthair; o zamanlar atik ve iyi bir avcı olmalarından dolayı fare ve diğer haşerelerden korunmak için adeta haşeresavar gibi görülüyorlardı. Bu özelliklerinden de epey faydalanılmış. Ancak European Shorthair kedisi az olduğu için ırk içerisinde yeterince çoğalma olmamış ve nesilleri tükenme problemiyle karşı karşıya kalınmış. Bunun üzerine, o dönemde çok rastlanan İran kedileri ile çiftleştirilerek üremeleri sağlanmıştır. Dolayısiyle hem Avrupai hem de İran kedileriyle de melezlenmiş ırka dayandıklarından çok farklı ve ilgi çekici bir görünümleri vardır. Bu şekilde bir çoğalma sağlandıktan sonra, Avrupa’da yaşayan sokak kedileriyle de çiftleştiklerinden epey farklı tüy renkleri ve yüz hatları vardır.

Genellikle daha çok Avrupa’da rastlanan bir kedi olan European Shorthair kedisi, ilk defa 1980 yılında tüm dünya çapındaki dernekler tarafından kabul edilmiş ve kayıtlara geçmiş bir kedi ırkıdır.

European Shorthair Kedisi Karakteristik Özellikleri

 • Özgündür: Kesinlikle sabit bir huyu olmayan bu sevimli afacanların bazıları sevilmeyi, okşanmayı ve hatta bir hamur gibi yoğurulmayı çok severken, bazıları da dokunulmaktan hoşlanmazlar. Hatta yoğun ilgiden sıkılabilirler. Ancak kedinizi tanıyıp ona göre davranırsanız hem kediniz hem sizin açınızdan bir sorun olmaz.
 • Dikkatlidir: İnanılmaz bir kontrol güdüleri vardır ve size bakmıyorken bile sizin ne yaptığınızı görürler, buna göre anında karşılık verirler.
 • Uysaldır: Bazen hareketleri ani ve sert olsa da çok uysaldır ve eğitildiğinde laf dinler.
 • Hareketlidir: Aslında diğer kedi türleri gibi ortalığı dağıtmak gibi bir huyu yoktur, fakat dış görünüşünün aksine kesinlikle tembel değildir.
 • Tırmanmak onun en sevdiği aktivitedir.
 • Oyun oynamayı sever ama hareketli oyunlar esnasında bile ağırbaşlı bir kedi olmaya devam eder ve yaramazlık yapmaz.
 • Sosyal bir kedidir ama en çok sahibiyle vakit geçirmeyi sever.
 • Sahibiyle birlikte oyunlar oynamak ve birlikte uyumak, bazen de sırnaşmak hoşuna gitse de genel olarak yalnız kalmakla ilgili pek bir problemi yoktur. Ancak tabi ki temel yaşam ihtiyaçları yerine getirilmez ya da geciktirilirse hırçınlaşabilir. Böyle olduğunda saldırganlaşabilir. Örneğin yemeğini geciktirdiyseniz hemen hazırlayıp, mama kabını ona yakın bir yere koyup oradan uzaklaşabilirsiniz. Karnı doyduktan kısa bir zaman sonra hemen sakinleşip eski neşeli ve hareketli moduna dönecektir.
European Shorthair

Çocuklarla ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

European Shorthair kedisi, atalarına borçlu olduğu avcı içgüdülerinden dolayı kendisinden daha küçük hayvanlarla birlikte yaşayamaz.

Muhabbet kuşu, hamster, süs balığı gibi hayvanları potansiyel av olarak göreceği için bir arada olmaları oldukça sıkıntılı sonuçlar doğurabilir. Ama köpek ve kedi gibi hayvanlarla davranışsal ve yapısal olarak ters düşmemesi halinde onlarla olan iletişiminde bir sorun olmadan birlikte bulunmalarında ya da yaşamalarında sıkıntı yaratmaz.

Oyun sever ve genel olarak uslu bir kedi olduğu için çocuklarla da gayet iyi geçinir. Fakat her ne kadar sevimli ve tonton bir görüntüsü olsa da, European Shorthair fazla hırpalanarak sevildiğinde bu durumu kendisine zarar verilebilecek bir şey olarak algılayıp, o da karşısındakine saldırma haline geçebilir. Bu yüzden çok küçük bir çocuğunuz varsa ve bir kediye nasıl yaklaşılması gerektiğini henüz idrak edemiyorsa onları bir ortamda baş başa bırakmazsanız iyi edersiniz. Yani özetle; kendisine zarar vermeyeceğine emin olduğu her kişi ve nesneyle gayet iyi anlaşır.

European Shorthair Kedisi Fiziksel Özellikleri

European Shorthair, ilk olarak yuvarlak ve tombiş kafasıyla dikkat çeker. Bu durum ona aşırı bir sempatiklik katan en belirgin özelliklerindendir. Tüyleri uzun ya da çokmuş gibi görünse de aslında oldukça kısa ve pek kalın sayılmayacak şekildedir. Fakat postunun sık ve gür olması onun bu gürbüz görüntüsüne neden olan şeydir. Hacimli tüyleri ve yuvarlak kulak bitimi ile şeker mi şeker bir görüntüsü olan European Shorthair kedileri herkesin beğenisini toplar.

European Shorthair

Görünüm ve Vücut Yapısı

European Shorthair kedisi, geniş bir vücut yapısına sahiptir ve kısaya yakın orta boydadır. Sırtları daha düz ve dar olan tatlı dostlarımızın, göğüs yapıları daha geniştir ve bu da onlara iri cüsseli bir görünüm katar. Kat kat ve hacimli olan tüyleri onların en ilgi çeken fiziksel özelliğidir. Farklı ırklarla çifleştirilmesinden dolayı melez olmanın en çeşitli yelpazedeki  halini bizlerin göz zevkine sunan bu tatlı çocuklar, kendi içlerinde her renkten tüylere sahiptirler. Ayrıca bir de tekir kedi görünümünde olan  tüy renkleri vardır, bunlar da kendi içinde gruplanır. European Shorthair tüy renkleri başlıca şöyledir:

 • Mavimsi ve dumanlı,
 • Siyah renkli,
 • Beyaz renkli,
 • Leylak renginde,
 • Çikolata renginde ve vizon,
 • Kızıl renkli,
 • Renkli ve benekli,
 • Gri dalgalı ve lekeli,
 • Çift renkli ve tekir.

Tekir tüy renkleri de 3’e ayrılır;

 1. Klasik Tekir Deseni: Belirgin ve kalın çizgileriyle birlikte geniş renk desenleri olan türdedir. Tüylerin rengiyle oluşmuş desenler alında M harfi ve omuzlarda da kelebek deseni gibi şekillerdir.
 2. Lekeli Tekir Deseni: Kızıl ya da kremi tüy zemininin üzerine mavi, kızıl ve kahverengi leke gibi dağılmış desenlerdir.
 3. Uskumru Tekir Deseni: Bileklerde ince bilezik, sırtta geniş bir bant, kuyruk desenleri halkalı ve sanki göğüsten gövdeye kadar uzanan bir kolye varmış gibi siyah ve dumanlı renklerde desenlerdir.

Bu denli çeşitli tüy rengi ve yapısına bakıldığında, kalın ve güçlü görünen bacakları ve orta uzunluktaki ve uca doğru incelen kuyruk, renk farklılığından en çok nasibini alan yerlerdir. Patileri ise yuvarlak ve küçüktür.

Yüz ve Kafa Yapısı

Yuvarlak yüzüyle uyumlu yuvarlak ve kulakları vardır. Kulaklarının birbirine olan mesafesi ayrık olmasına rağmen yüzüne uyumlu görünürler. Çenesi, ağzı ve kısa burnu orta büyüklüktedirler. Bıyıklarının hizasından yanaklarına kadar olan kısım girintilidir. İri ve yuvarlak gözleri de tıpkı tüyleri gibi çok farklı ve çeşitli renklerde olabiliyor. Bunlar; yeşil, mavi-yeşil, bakır, gümüş, fındık kabuğu rengi, turuncu ve çift renkli olarak karşımıza çıkıyor. Bazen de gözlerinden bir tanesi  turuncu, bakır veya altın renginde olup diğeri safir mavisi olabiliyor.

Ağırlığı ve Boyutları

European Shorthair kedileri, fazlaca değişken kilolarda olabiliyor. Bazıları çok kilolu ve ağırken, bazıları da daha zayıf. Ama ortalama kilolarından bahsedecek olursak, 3 ile 7 kilo arasında değişen bir rakamdan söz edebiliriz.

 European Shorthair Kedisi Bakımı

Kısa tüylere sahip diğer kediler gibi çok özel bir bakıma ihtiyaçları yoktur. Zorunlu olmadıkça yıkamanız gerekmez. Haftada bir kez tüylerini taramak yeterlidir. İçiniz rahat etmiyorsa bu oranı haftada iki seviyesinde de değerlendirebilirsiniz. Sonuçta taranmak, European Shorthair kedileri için keyif verici bir aktivitedir. 😊 Kulaklarını yumuşak ve hafif nemli bir bezle silmelisiniz. Diş temizliği ve bakımını ihmal etmemelisiniz. Düzenli olarak dişleri fırçalanmazsa, diş eti hastalıkları gibi sorunlarla baş edebilirsiniz. Kedi tırmığı edinerek çocuklarınızın tırnak bakımı konusunda da yardımcıları olabilirsiniz.

European Shorthair

Bakım ve Maliyeti

Bakımında anlattığım üzere, European Shorthair kedisinin kolay ve sıkıntısız bir bakım/temizlik rutini vardır. Yıkama gibi bir derdiniz olmadığı için özel şampuan alma durumunuz da yoktur. Ama tabi alıp bulundursanız iyi olur çünkü tüyleri kirlendiğinde ya da bir leke olduğunda kedinizi yıkamanız gerekecektir. Bu nadir bir durumdur elbette. Sağlıklı bir kedi dostunuz olmasını istiyorsanız, oyuncaklarından tuvalet gerecine kadar her şeyin eksiksiz olmasına özen göstermelisiniz. Seçecek olduğunuz kedi kumu mutlaka kaliteli olmalıdır ve sıkça değiştirmelisiniz. Tuvaleti ve yemeği konusunda sorun yaşamaya bu meleklerin asla tahammülleri yok, bilesiniz. 😊

Beslenme

Dayanıklı ve iri bir bedeni olan bu çocukların beslenmesinde seçici olmanız ve dikkat etmeniz gerekir. Ona uygun mama, et oranı yüksek, yani içerdiği protein miktarı kaliteli olanlardır. Yapı ve metabolizma yönünden kolayca kilo alabilen European Shorthair kedileri kilo aldıkça hareket edemez hale gelebilir. Bu durum da onun hastalanmasına sebep olur. İşte bu yüzden uygun ölçü ve öğünlerde beslenmesine özen göstermelisiniz. Eğer veterinerinizle beraber çocuğunuzun kilo aldığına dair bir saptamaya varacak olursanız, hareketli egzersiz ve oyunlara yönelterek zayıflamasına yardım edebilirsiniz. Bunun yanında veterineriniz sayesinde çocuğunuza uygun bir diyet maması da başlayabilirsiniz.

European Shorhair Kedi
European Shorhair Kedi

Uyku

Her kedi uykuyu sever fakat bu çocuklar diğerlerine göre bir miktar daha fazla uykucudur. Miskin bir görüntüsü olduğu gibi, yorulunca ve konforlu bir ortamı da bulmuşsa hemencecik uyur. Dinlendikten sonra, genelde gece yarısına doğru enerjisini iki kat toplamış bir halde uyanıp sizi de oyunlarıyla uyandırabilir. Beslenme gibi iyi bir uyku da en temel gereksinimidir. Uyuyacak olduğu alanın ona göre düzenlenmiş olmasına önem vermelisiniz. Kesinlikle temiz, havalandırılmış ve rahat bir alan olmalıdır. Mutlaka huzurla uyunacak bir kedi yatağı tercih edebilirsiniz.

Temizlik

Yeme-içme, uyku alanı ve tuvaletlerini yaptıkları alanların birbirinden ayrı ve her zaman temiz tutulması gerektiği her evcil hayvan için geçerli bir kural elbette. Bunun yanısıra, tüylerini de gün içinde çok defa temizlediklerinden hemen hemen her zaman temiz görünürler. Kirlendiklerinde yıkamanız gerekebilir demiştim, ancak hiç yaramaz olmayan bu arkadaşlarımızın ortalığı dağıtıp pisletme gibi bir durumları da olmayacağı için buna pek sık gerek kalmayacaktır. Tabi ki yine de ev hali, ufak tefek kazalar olabilir. Böyle durumlar için özel kedi şampuanları ve büyük havlu gibi gerekli olan ihtiyaçlarınızı temin edip kenarda bulundurmanız, kullanmanız gerektiğinde pratiklik olarak işinizi kolaylaştıracaktır. Duru su yardımıyla gün aşırı sürekli ağzında duran oyuncaklarını temizlerseniz, mikrop kapma riskine karşı meleğinizi korumuş olabilirsiniz.

European Shorhair Kedisi Sağlık Durumu

İmmun sistem açısından oldukça kuvvetli ve dayanıklı olan European Shorthair kedisi, kalıtsal bir hastalık yatkınlığına sahip değildir. Gerekli ve yeterli ölçüde bakım ve temizliğine dikkat edilimelidir. Böylece sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yaşamlarını devam ettirebilirler. Olası şüpheli durumlarda kesinlikle düzenli takibini yapan veterinerden yardım alabilirsiniz.

Sağlık Sorunları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bu cinsin kalıtsal hiçbir hastalığı bulunmaz. Ancak yine de bakımına dikkat edilmesi, kedinizin hayatını kaliteli bir şekilde sürdürebilmesi açısından oldukça faydalıdır.

European Shorhair
European Shorhair

Yaşam Süresi

European Shorthair kedisi sağlıklı bir genetik yapıya sahip olduğu için oldukça şanslıdır. Ve tabi dolayisiyle onu sahiplenen kişi de… Ancak zaten genelde zayıf olmadığı için olası bir kilo alma durum söz konusu olduğunda iyice ağırlaşıp tembelleşeceği için beslenmesine iyi bir ölçü koymalısınız. Bunu sağlayıp hareketli olması için de gereken mekân ve imkânı ona sunarsanız kilo almadan tempolu hayatına devam edebilir. Uzun yıllar boyu ve belirli özel bir sağlık sorunu olmaksızın 15 ile 20 yıl arası bir yaşam süreleri vardır.

Kızgınlık ve Çiftleşme Dönemleri

European Shorthair, ortalama olarak 7.aya geldiğinde çiftleşme dönemi gelmiş demektir. Türün erkeklerinde bu süre bir yıla dayanabilir. Miyavlamalarından, kendini yere atması ve yaptığı türlü belirleyici hareketlerinden, çiftleşme isteğini anlayabilirsiniz. Genelde dişi olanları daha erken kızgınlık dönemini belli ederler. Ancak bazı uzmanlar onların sağlıkları için 1 yaşına kadar sabretmelerini onlara öğretmeniz gerektiğinde hemfikirdir. Yine kedinizin bulunduğu durum ve ruh halini iyi analiz edip, size uygun bir yol göstermesi adına bir veterinerden fikir almanızda fayda var tabi ki.

European Shorthair göz doldurucu bir cazibeye sahiptir. Bu tatlı çocuklara yuva açmayı düşünen kararsız ziyaretçilerime fikir olması amacıyla daha önce European Shorthair kedilerine yuva açmış ziyaretçilerimden fikir ve tavsiye yorumları bekliyorum. Birbirimize destek olarak bu sevimli yavrucakların hayatlarını daha kolay bir hale getirebiliriz.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

Comments were made on "European Shorthair".
 • Anonim

  Oyuncu, cana yakın ve tam bir avcı. Evde ne sinek ne örümcek kaldı:))

  • Anonim

   Çok güzel uysallar.