Arap Yarımadasının enerjik, sevimli, sıcakkanlı kedisi Arap kedisi (Arabian Mau) hakkında merak edilen her şeyi yanıtladığımız içeriğimizi sizin için derledik.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik80
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı35
Sıcakkanlılık80
İlgi İhtiyacı85
Konuşkanlık60
Taranma İhtiyacı30
Haraketlilik85
Kıl Dökülmesi30
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık80
Özgürlük Düşkünlüğü65
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık65
Çocuklarla Dostluk85
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar80
Bilgiler
  • Kökeni: Arap Yarımadası
  • Yaşam Süresi: 12 – 14 yıl
  • Kilosu: 3,5 – 7,5 kg
  • Vücut Tipi: Orta
  • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü, Tüylü
  • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken
  • Mizaç: Enerjik, Konuşkan, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgüvenli, Özgür Ruhlu, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal, Sağlıklı
  • Dostluk:
  • Benzer Cinsler: Mısır kedisi

Dünyanın en sıcak çöllerinde, Arap Yarımadası’nda tam 1000 yıldır yaşayan dostumuz Arap kedisi tıpkı yaşadığı çöller gibi sımsıcak ve hareketli bir kişiliğe sahip. Doğanın en zor koşullarında; öldürücü sıcaklarda, kum fırtınalarında, daha az besin potansiyeliyle günümüze kadar hayatta kalmayı başarmış bu kedi cinsi bugün şehirlerimizin sokaklarında ve evlerimizde bize en yakın hayvan dostlarımızdan biri.

Arap kedisi özellikleri nelerdir? Arap kedisi bakımı nasıl olmalı? Arap kedisi hareketli bir kedi cinsi mi? Bu ve benzeri tüm soruların yanıtını sizlerle paylaştığımız içeriğimize hoş geldiniz.

Arap Kedisi’nin Kişiliği

Arap kedisi pek çok açıdan insanlarla yaşamaktan mutlu olan bir kedi cinsi. Arabian Mau ya da Arap Mausu adıyla da bilinen bu kedi cinsinin en sıra dışı kişilik özelliği ise sürekli hareket hâlinde ve enerjik olmasıyla bir çeşit ilgi bağımlısı gibi davranmasıdır. Pek çok kedi cinsi insanlara karşı mesafeli veya umursamaz bir tavır sergilerken Arap kedisi kesinlikle böyle davranma taraftarı olmadığını açıkça gösteriyor.

Arap kedisinin yüksek aktivite seviyesi pek çok kedi sever için harika bir özellik olsa da bir kısmı için rahatsız edici düzeylerde bile olabilir. Çünkü o, gerçekten çok hareketli bir kedi cinsi. Öte yandan sürekli oyun oynamak isteyecek kadar oyuncu bir cins olması da onunla vakit geçirmekte zorlanacağı bir yaşam biçimi olan insanlar için Arap kedisini uygun bir kedi cinsi olmaktan çıkarıyor.

Ama tüm bunlara rağmen Arap kedisini eğlendirmenin başka yolları da var. Ona göre bir arkadaş sahiplenmeyi düşünebilir veya çocuğunuzla etkileşime geçmesine izin verebilirsiniz. Elbette bir arkadaşa sahip olsa da enerjisini atamayacak kadar hareketli bir kedi cinsi olan Arap kedisi için kedi oyuncakları vazgeçilmezdir. En az bir kedi ağacı, av oyuncakları, etkileşimli mama kapları… Bir Arap kedisini tam olarak mutlu etmek hiç de kolay değil.

Evet, onu mutlu etmek hiç de kolay değil. Ama onu mutlu etmenin en temelinde ilgi yatıyor. Oyunlar, oyuncaklar, hareket bir yana; Arap kedisi ilgisiz bırakılamayacak bir kedi cinsi. İnsanlarla, özellikle sahibiyle, etkileşimde olmak en temel arzularında biri. Bu yüzden evde sizi takip etmesine, istediği zaman yanınıza gelmesine, işlerinize karışmasına hatta bazı işlerinizi zorlaştırmasına izin vermelisiniz. Çünkü o bu sosyal iletişim temelinde kendini mutlu edebiliyor. Öte yandan sosyal ilişkilerinde sınırı da kendisi belirliyor. Bu kadar ilgi meraklısı bir kedinin kucağınıza kıvrılarak okşanmayı bekleyeceğini düşünebilirsiniz. Ama bu doğru değil! Arap kedisi yalnızca istediği zaman bunu yapacaktır. Ve onu istemediği şeylere zorladığınızda size karşı net bir tavır gösterecektir. İşte sosyal kedi diye buna denir! Tıpkı bir insan gibi…

Genelde hareketlilik ve zekâ zıt birer kutup gibi görünebilir. Yani hareketli bir kedinin o kadar da zeki olmayacağı düşünülür. Fakat öyle değil. Hem çok hareketli hem de oldukça zeki bir kedi cinsi Arap kedisi. Kendi kendine oynadığı oyunlarda bile zekâsı kolaylıkla gözlemlenebilir. Sosyal duyguları ve zekâsının birleşimi ise onu, bir insanla yaşamaya çok uygun bir kedi yapmaktadır. Yukarı da söylediğim gibi insan işlerine karışmak istemesi de bunun bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Evin içinde olan bitene asla kayıtsız kalmayacak, özgüvenini sergileyerek evdeki bütün organizasyonu denetlemeye çalışacaktır.

Sıcakkanlı, şefkatli ve sevgi dolu Arap kedisinin mutlu olabilmesi ve tüm kişilik özelliklerini olduğu gibi sergileyebilmesi için birkaç tavsiye: Onunla oynamayı ihmal etmeyin, oyun dışında da sosyalleşmesine ve iletişim kurmasına olanak sağlayın, sevginizi ve ilginizi açıkça gösterin. Bunları yaptığınızda kediniz karakteri gereği ortaya çıkacak olan bağımsızlık ve özgüven gibi özellikleriyle sizi şaşırtacaktır.

Arabian Mau
Arabian Mau

Çocuklar ve Yaşlılarla İletişimi

Çocukları kim sevmez ki? Arap kedisi konuşabilseydi işte tam da bunları söylerdi😊 Çocukluğun ayrı bir büyüsü var. Hepimiz çocukluğumuzdaki mantıksız da olsa özgür davranma, hiç yorulmadan sabahtan akşama kadar oyun oynama gibi özelliklerimizi özleriz. Arap kedisi de tıpkı bir çocuk gibi. Sürekli kendince aksiyonlar peşinde yorulmadan koşturuyor. Peki, bunları yaparken ona uyum sağlayabilecek bir arkadaşı yok mu? Elbette var: Çocuklar!

Arap kedisi çocuklarla arasındaki kişilik benzerlikleri sebebiyle çok iyi bir çocuk arkadaşı olabilir. Bu arkadaşlığıyla hem kendisi mutlu olacak hem de çocukların harika vakit geçirmesine katkıda bulunacaktır. İdeal bir arkadaşlık gibi, değil mi? Her yaş grubundan çocukla çok iyi ilişkiler kurabilse de Arap kedisi için en iyi yaş grubu, çocukların en hareketli olduğu oyun çağı veya okul dönemindeki çocuklardır. Arap kedisi, çocuklarla mükemmel olmasına rağmen kurulacak ilişkinin ilk safhaları mutlaka bir yetişkin gözetiminde olmalıdır.

Arap kedisinin yaşlılarla ilişkisi ise biraz daha karmaşıktır. Aslında Arap kedisi yaşlılara karşı hiçbir kötü amaç taşımasa da birçok yaşlı insan için rahatsız edici bir kedi cinsi olabilir. İnsanların çoğunlukla stresten, gürültüden uzak yaşamak istediği yaşlılık döneminde böylesine hareketli bir kedi emeklilik hayallerini baltalayabilir. Fakat yine de bakımını üstlenebilen, hareketli bir kediye uyum sağlayabilen ve yeterince ilgi gösterebilen yaşlılar için uygun bir kedi cinsidir.

Evcil Hayvanlarla İletişimi

Arap kedisi çoğu zaman diğer evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşabilir. Anlaşabildiği evcil hayvanların başında da diğer kediler ve zararsız köpekler gelmektedir. Kediler arasındaki iletişim sandığımızdan daha karmaşık olabilir. Ancak uyumlu özelliklere sahip bir kedi ile çok ciddi sorunlar yaşamayacaktır. Köpeklerde ise insan – kedi ilişkisi gibi bir durum ortaya çıkacaktır. Köpek ne kadar saygılı ve nazikse o kadar iyi bir ilişki kurulabilecektir.

Arap kedisinin diğer evcil hayvanlarla olan ilişkisinin erken dönemleri mutlaka denetlenmelidir. Hayvanların birbirini tanıyacağı bu süreçte her ikisi de ilişki kurmaya zorlanmamalı ve iki için de özel alanlar oluşturulmalıdır. Sağlıklı bir ilişkinin kurulduğundan emin olduktan sonra onları birbirlerine emanet edebilir, arkadaşça eğlenmelerini seyredebilirsiniz.

Arabian Kedisi
Arabian Kedisi

Arap Kedisi’nin Tarihçesi

Miyaaaav, Maaauuuv, Mau… İşte Arap kedisinin kısa tarihçesi. Diğer adıyla Arabian Mau olarak tanınan cinsin adı Arapçadan geliyor. Arapçada “mau” sözcüğü “kedi” anlamına geliyor. İşte bir kedi dili nasıl etkiler, sorusunun yanıtı çıkardığı seslerin bir dile yansıması. Arap kedisi yaklaşık 1000 yıllık bir geçmişe sahip en eski doğal kedi cinslerinden birisi. Pek çok araştırmacı onun, tüm evcil kedilerin atası olan Afrika cinsleriyle doğrudan ilişkili olduğunu düşünüyor.

Cinsi hem Suudi Arabistan hem de Birleşik Arap Emirlikleri sahiplenmesine rağmen bu konuda kesin bir kaynak yok. Fakat şu kesinlikle söylenebilir ki Arap kedisi Arap Yarımadası’nda ortaya çıkmış bir cinstir. Öyle ki Arap kedisine veya onun genini taşıyan melez kedilere pek çok Arap ülkesinde sokak kedisi olarak rastlanabilir. Bu yönüyle Arap kedisinin bir çöl kedisinden şehir kedisine dönüşmeye uyum sağlamış olduğu da söylenebilir. Zira çok yakın bir geçmişe kadar Arap Yarımadası büyük şehirlere değil, uçsuz bucaksız çöllere ev sahipliği yapıyordu.

Arap kedisinin bu değişimi biraz geç de olsa dünya genelinde de daha tanınan bir kedi cinsi olmasıyla sonuçlandı. Sadece 13 yıl önce, 2008’de World Cat Federation (Dünya Kedi Federasyonu) tarafından tanınan Arap kedisi her geçen gün daha da popülerleşmektedir.

Arap Kedisi’nin Özellikleri

Arap kedisinin fiziksel özelliklerinden en öne çıkanı hareketliliğine paralel olarak gelişmiş güçlü, çevik ve kaslı bir vücuda sahip olmasıdır. Orta büyüklükteki vücudu hızlı hareket edebilmesini sağlar. Bu özellikleriyle çölün zorlu şartlarında hayatta kalabilen Arap kedisi, aynı zamanda çöle uygun başka özellikler de geliştirmiştir. Bunlardan en şaşırtıcı olanıysa büyük, açık, sivri ve dik kulaklarıdır. Bu kulaklar, vücut ısısının dengelenmesinde etkin bir rol oynar.

Vücut Yapısı

Kulakları bile çölde hayatta kalmak üzerine gelişmiş bir kedi cinsi olarak Arap kedisinin hemen tüm özelliği hızlı avları yakalamak ve sıcak iklime dayanabilmek üzere ortaya çıkmıştır. Arap kedisi hızlı ve atletik bir vücut yapısına sahiptir.

Bacaklar ve Patiler

Uzun, kaslı bacaklara sahiptir. İyi bir atlayıcı olmasını bu özelliğinden alır. Patileri, daha kolay avlanmasını sağlamak üzere oval yapıdadır.

Kuyruk

Arap kedisi vücuduna oranla daha uzun bir kuyruğa sahiptir. Görece kalın da olan bu kuyruk gövdeden uzaklaştıkça hafifçe incelir.

Tüy Çeşitleri

Arabian Mau çok çeşitli renk ve desenlerde olabilir. Binlerce yıl içerisinde gerçekleşen çeşitli mutasyonlar ve çiftleşmeler bu çeşitliliğe sebep olur. En yaygın renkler gri, siyah, kahverengi, beyazın oluşturduğu çeşitli desen varyantlarıdır. Bunlara ek olarak kızılı da içeren tekir desenleri taşıyabilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Arap kedisi ortalama vücut ağırlığı 3,5 – 7,5 kg aralığında değişebilir. Boyu ise 20 – 25 cm aralığındadır.

Arap Kedisi’nin Bakımı

Arap kedisi bakım konusunda çok da sorunlu değildir. Hatta bakımı kolaydır. Kritik bakım gereksinimleri dışında kalan bakımı için hem fazladan vakit hem de enerji harcamanıza gerek kalmayacaktır. Ancak belli konularda biraz masraflı olabilir.

Bakım Maliyeti

Arap kedisi sahiplenme masrafları konusunda belirsizlik olsa da diğer maliyetler konusunda belli başlı bilgiler paylaşabiliriz. Arap kedisinin beslenme, temizlik vb. düzenli giderleri herhangi bir kedininki kadar olsa da tek seferlik harcamalarda biraz savurgan bir kedidir. Kedi ağaçları, bol bol oyuncak, tırmalama direkleri derken biraz masraf yapmanıza sebep olabilir.

Arap Mausu
Arap Mausu

Beslenme

Arap kedisi enerjik bir kedidir ve enerjik kediler genellikle daha çok besine ihtiyaç duyarlar. Bunun yanında protein bakımından zengin ve sınırlandırılmış oranda karbonhidrat içeren bir diyet sağlığı için önemlidir. Diyetinde kuru mama, yaş mama ve kediler için uygun ev yemekleri yer alabilir.

Uyku

Arap kedisi tam bir gece kuşu. Pardon, gece kedisi 😊 Genellikle geceleri uyanık ve gündüzleri aktif. Onun bu alışkanlığı avlanmanın daha kolay olduğu serin çöl gecelerinden geliyor olmalı. Belki de sadece bizi rahatsız etmekten hoşlanıyordur.

Temizlik

Arap kedilerinin bakımının en kolay yanı temizliktir. Kısa ve tek katmanlı tüyleri hem az dökülür hem de çok kolay taranır. Haftada bir kez tarama bile yeterli olacaktır. Bunun dışında günlük ağız bakımına, göz ve kulak çevresi temizliğine, tırnak bakımına özen gösterilmelidir. Mama kabı, su kabı, oyuncaklar, tuvalet gibi eşyalarının düzenli olarak hijyeni sağlanmalıdır.

Arap Kedisi’nin Sağlık Durumu

Arap kedisi genel olarak sağlıklı, dayanıklı ve farklı şartlara uyarlanabilir bir cins olarak tanınır. Bilinen herhangi bir kalıtsal hastalığı yoktur. Fakat buna rağmen her kedi gibi yaygın kedi hastalıklarından etkilenebilir.

Arap Kedis Cinsi
Arap Kedis Cinsi

Yaşam Süresi

Sağlıklı, mutlu ve bakımlı bir Arap kedisi 12 – 14 yıl yaşayabilir. Yaşam süresi kedinizin soyağacı ve beslenme, temizlik gibi bakım gereksinimlerinin yeterince karşılanıp karşılanmamasıyla doğrudan bağlantılıdır. Bu bağlamda cins içerisindeki bazı bireylerin yaşam süresi bu ortalama beklentinin altında veya üzerinde olabilir.

Arap kedisinden daha hareketli kedi cinsleri biliyor musunuz? Arap kedisi sahiplenseniz onun en çok hangi özelliğini severdiniz? İlgiyi çok seven kedilerle aranız nasıl?


Yorumlar bölümüne giderek bu soruları yanıtlayabilir veya Arap kedisi hakkında bilgi, deneyim veya sorularınızı ailemizle paylaşabilirsiniz.

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?