Hipoalerjenik Oriental Shorthair kedileri, yatkın oldukları hastalıklar, karakter özellikleri ve görünüş detayları yazımızda sizler için derlendi.

Siyam Kedilerine benzeyen, oldukça canlı, sıcakkanlı, hareketli ve sadık bir kediyi tanımak mı istiyorsunuz? Kısa tüyleri ve kolay bakımı ile öne çıkan yavrumuz; gören herkesi kendine aşık ediyor.

Oriental Shorthair Kedisi Tarihçesi

Atasının siyam kedisi olduğu düşünülen Oriental Shorthair, ilk olarak 1800’lü yılların başında İngiltere’de görülmeye başlandı. Genlerini alsa da Siyam türünden bağımsız, egzotik görünüşü popülerlik düzeyini arttırır. Karakteristik özellikleri gen aktarımıyla bu türe de geçerken, kedi gen araştırmacıları tarafından Oriental Shorthair kedisi uzun tüylü versiyonuyla da üretilmeye başlandı. Bu süreç, 1900’lü yılların başında ise artık yavrumuz dünyaca tanınana kadar devam etti. İlk başlarda dünya kedi örgütleri bu türü yeni bir tür olarak kabul etme noktasında direnseler de günümüzde bu durum değişmiştir. Tüm dünya kedi örgütleri tarafından resmi olarak tanınırlığını kazanmışlardır.

Oriental Shorthair Kedisi Karakteristik Özellikleri

Şimdiden uyaralım, bu kedimiz, Siyam’lara oldukça benzer karakteristik özelliklere sahiptir.

Öncelikle oldukça hareketli bir yaşam tarzını benimserler. Her ne kadar çevreye uyum sağlamak konusunda yeterli olsalar da onlara geniş bir alan oluşturmanız, en iyisidir. Aktif bir kedi olması, onlar için her şeyi oyuncak olarak kullanmaya itebilir. Dikkat evinizdeki her şeyden söz ediyorum. Eğer Oriental Shorthair Kedisine sahipseniz etrafta yeterince oyuncak bulundurduğunuzdan emin olmanızı tavsiye ediyorum. Aksi halde çevresinde gördüğü bazı eşyaları kendine oyuncak yapabilir J

Miyavlamayı sevmek noktasında da oldukça öne çıktığını söyleyebilirim. Oyun oynarken sık sık miyavlamasına şahit olacaksınız. Sizinle iletişim kurmak için sık sık miyavlamaya başvuracak ve bu miyavlamalar genel olarak yüksek sesle gerçekleşecektir. Evet, konuşmayı pek seviyorlar J

Karakteristik özelliklerini sayarken ilginç bir noktaya daha parmak basacağız ki sizin de şaşırdığınızı tahmin ediyoruz. Yolculukları seven bir tür evet sık sık taşınıyor ve ev değiştiriyorsanız bu tür bir kediye sahip olmanız oldukça mümkün. Hatta bir karavan almış ve dünyayı dolaşıyorsanız dahi size ayak uyduracaktır.

Bu saydıklarımızın dışında köpek davranışları sergilediğini ve ev içerisinde sizi takip etmekten keyif alacağını söyleyebiliriz. Evde yalnız kalmaktan pek haz etmiyorlar.

Dikkat dikkat. Lütfen kedilerin de insanlar gibi olduğunu ve farklı karakterlere sahip olabileceklerini unutmayın. Burada belirttiğimiz tüm özellikler bu tür kedilerde görülecek diye bir şey yoktur. Her kedinin kendine has özellikleri ve karakteri vardır. Buradan çıkarılan ve bilinen başka bir özelliği ise yalnız kalmaktan pek hoşlanmayışıdır.

Çocuklarla ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Enerjik yapıları ve hareketliliğinden söz etmiştik… İşte bu noktada bu özellikler kedimize pozitif bir tarz katıyor. Çocuklarla ilgilenmeyi ve ev halkı tarafından sevgi görmeyi fazlasıyla seviyor bu kediler. Uyumlu birer oyun arkadaşı olduğunu da pek ala söyleyebiliriz. Uyumlu davranışları sayesinde çocuklarla oynamaktan pek hoşlanıyorlar. Elbette şunu söylememiz lazım ki bazen çocuklar hoyrat davranışlar sergileyebiliyor. Bu durumda da kedimizden beklenmeyen hareketleri gözlemleyebiliyoruz. Bu konuda aslında kedinizle oynayan çocukları gözlemeniz ve hoş olmayan durumlarda müdahale etmenizi tavsiye ediyoruz.

Yine aile içi ve çocukları da içine alacak bir bilgi verelim. Bu kedimiz, hipoalerjenik kediler grubuna mensuptur. Elbette alerji yapmayan kedi türleri diye bir başlık yok az ya da çok her kedi alerjen maddeleri salgılamaktadır lakin burada anlatmak istediğimiz konu alerji neden olma riskinin oldukça düşük olduğudur. Kısa tüylü olması da bu duruma katkı yapıyor elbette.

Evet, Oriental Shorthair türü bir kediye sahipseniz ve yeni bir evcil hayvan alacaksanız endişe etmenize gerek yok. Normal şartlarda kedi ve köpekler anlaşamasa bile bu türe mensup bir kediniz varsa sizi şaşırttığını göreceksiniz. Diğer kediler ve köpeklerle anlaşmakta her hangi bir problemi yoktur. Elbette ki yavruluk döneminden itibaren birlikte yaşayan evcil hayvanlarda sıkı dostlukların temeli daha sağlam atılır. Eğer sonradan bir evcil hayvan edinecekseniz de sorun çıkarmayacak ve yeni bir oyun arkadaşı geldi gözüyle olaya bakacaktır. Enerjik karakterini de göz önüne alırsak aslında enerjisini atabileceği bir oyun arkadaşı onun için iyi fikir olabilir!

Oriental Shorthair ve Yavruları
Oriental Shorthair ve Yavruları

Oriental Shorthair Kedisi Fiziksel Özellikleri

Zarafet desen var. Atletik görünüş desen var. Orantılı vücudu ve uyanık yüz ifadesi ile kendine has bir görüntüye sahip gerçekten. Hatta Oriental Shorthair türü kediler için Laz kedi dediklerine de rastlayabilirsiniz.

Görünümü & Vücut Yapısı

İnce boyun yapıları, onlara ekstra zarafet katıyor. Birbiriyle uyumlu ve orantılı vücutlarına ince boyunları ve atletik görünüşü eklenince, aslında ortaya çok iyi diye tabir edebileceğimiz bir görüntü çıkıyor. Oriental Shorthair tüyleri ise adından anlaşılacağı gibi oldukça kısadır. Kısa ve sık tüy yapısına sahip olan bu türün tüy renkleri ise beyaz, siyah, leylak, tarçın, açık kahve tonlarında görülebilir. Kuyrukları, tıpkı vücut boyları gibi uzundur. Asil duruşunu tamamlamaları adına bu hava, bu şirinlik gerekiyordu bence. 😊

Yüz ve Kafa Yapısı

Kendine has görüntüleriyle, popülerlik seviyelerini arttıran bu meleklerin mükemmel bir yüz yapıları vardır. Çıkıntılı ve sivri duran çeneleri, onlara azıcık “bilmiş” havası katar. Kafa yapıları üçgen şeklini andırır. Kulakları başlarının üzerinde gibi durur. Çok geniş ve kocaman kulak yapıları görüntülerine hafiften bir otoriterlik katar. Göz renkleri çeşitlidir. Parlak mavi ile parlak yeşil arası değişen göz renk tonu skalasına sahiplerdir. Badem gözleri hangi renk olursa olsun, bence çok çekici. 😊

Ağırlığı ve Boyutları

3,5 Kilogram ila 5 Kilogram arası değişen ağırlığa sahip olmakla birlikte, erkek kediler dişilere göre daha ağır ve iri olurlar.

Oriental Shorthair Kedisi Fiziksel Özellikleri
Oriental Shorthair Kedisi Fiziksel Özellikleri

Oriental Shorthair Kedisi Bakımı

Kısa tüyleri onu bakımı kolay bir kedi yapıyor. Cildinde tahrişe müsaade etmemek adına tüy yapısına uygun bir tarak kullanarak, haftada 2 veya 3 kez taramanız yeterli olacaktır. Tarak kısmını hafife almayınız, bu patilerde deri hastalıkları yaygın görülür.

Kulak temizliği Oriental Shorthair kedileri için önem arz eden bir konu. Kulaklarının haftada bir kontrolünü tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa pamuk veya ılık su ve elma sirkesiyle ıslattığınız bir bez yardımıyla kulağının dış kısmını temizleyebilirsiniz. Temizlik yapmanız gereken kısmın kulağının dış ve görülen kısmı olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. İnsanlar için üretilmiş kulak çubuklarını kesinlikle kullanmayın. Eğer kulağının iç kesiminde bir problem görürseniz siz müdahale etmeyin ve veteriner hekime götürün.

Kısa tüyleri olmasına rağmen pek yıkanmasına gerek yoktur. Aslında siz de aşinasınızdır kediler kendi kendini temizleyen canlılardır ve yıkanmaya çok ama çok nadir ihtiyaç duyarlar. Peki, hangi durumlarda yıkamamız gerekiyor diyorsanız aşağıda maddeler halinde sıralayalım.

 • Mantar, Egzama gibi cilt problemleri kedinizde baş göstermesi durumunda veterinerinizin tavsiyesi üzerine önerdiği ilaçlar ile yıkamanız gerekebilir.
 • Eğer kedinizin üzerine zararlı kabul edilebilecek her hangi bir madde bulaştıysa (bulaşık deterjanı, çamaşır suyu ve diğer temizlik ürünleri) kedinizi acilen yıkamanız gerekecektir. Zira bu durumda kediniz kendi kendini temizlemeye çalışırsa zehirlenme ihtimali işten bile değil.
 • Eğer minik yavrumuz kendini temizleyemeyecek kadar kirlendiyse o zaman da yıkamanızda bir mahzur olmayacaktır. Bu duruma örnek olarak ishal olan bir kedinin arka bacaklarına dışkı bulaşmasını verebiliriz.

Yanlış bilinen bir konuya daha parmak basacak olursak, o da şudur ki pirelerden kedinizi yıkayarak kurtulamazsınız. Bu durum için veterinerinizin vereceği özel ilaçlar kullanılmalıdır.

Bakım Maliyeti

Evet, kedi dostları can alıcı noktaya geldik! Oriental Shorthair türü bir kediye sahipseniz açıkçası çok özel bir masraftan söz etmeye gerek yok (Belki oyuncak masrafı). Lakin genel manada kedi sahibi olan bir kimsenin karşılaşması muhtemel olan konulara değinmeden de geçmeyelim.

Başlangıçta ve sonrasında devamlı olarak ve ekstra diye tabir edebileceğimiz üç ana başlık altında giderleriniz olacaktır. Başlangıç masrafları ilk evlat edinme sırasında karşı karşıyakalacağınız masraflardır. Örneğin;

 • Mama Kabı
 • Su Kabı
 • Tırmalama Platformu
 • Tırnak Makası
 • Kedi Tuvaleti

İkinci olarak, karşımıza devamlı masraflar çıkar. Bu masraflar kedinizin hayatı boyunca ihtiyaç duyacağı standart giderleri kapsar. Örneğin;

 • Kedi Maması
 • Kedi Kumu

Üçüncü olarak ise ekstra masraflar karşımıza çıkıyor. Bu masraflara ise

 • Kedi ödül mamaları
 • Oyuncaklar
 • Veteriner giderleri örnek verilebilir.

Beslenme

Pek çok evcil hayvan ürünleri satan firma mama satışı da yapmaktadır. Bu duruma şöyle bir göz attığınızda aslında ne kadar çok seçenek olduğunu görebilirsiniz. Bu denli seçenek olması ise bazen çok kafa karıştırıcı ve içinden çıkılamayacak sorunlar getirir.

Peki, tavsiyemizi soracak olursanız biz ne deriz? Veterinerinize danışın deriz elbette… Zira kedinizin beslenme ihtiyacı yaşı, boyu, hamileliği, kısırlaştırmış olup olmaması hatta ve hatta tüy uzunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Sindirim problemleri ve kedinizin çokça yemek seçmesi gibi durumlarda da mama seçiminde değişikliğe gidilmesi gerekir. Bu gerekçelere dayanarak doğru seçim yapmak yaşam kalitesi ve sağlık açısından oldukça önemlidir.

Uyku

Hareketli kediler olan Oriental Shorthair’ler ortalama 13 ila 18 saat aralığında uyuyabilirler. Yavruyken daha fazla uykuya ihtiyaç duyduklarını söyleyebiliriz. Hal böyle olunca bu kadar uzun sürelerce uyuyan kedilerimizi sağda solda sürekli uyuklarken görebiliriz.

Oriental Shorthair Yavrusu
Oriental Shorthair Yavrusu

Temizlik

Bu bağlamda önceliğimiz, patinin kişisel eşyalarının temiz olmasıdır. Oyuncakları, mama kapları, kedi tuvaletleri gibi kedinizin sık kullandığı tüm eşyaların sağlığa uygun kalması önemlidir. Bunların temizliğinin önemi kadar hangi temizlik ürününün kullanılacağı da önemlidir. Bu konuda çamaşır suyu gibi tehlikeli ürünlerden uzak durun sabunlu su temizlik için gayet yeterli olacaktır.

Kedi tuvaletinin kumu ise belli aralıklarla mutlaka değiştirilmelidir. Kedinizin pis bir tuvalete dışkısını yapmak istemeyip evin herhangi bir yerine yapabileceğini unutmayın. Tuvalet temizliğini pratik bir hale getirmek istiyorsanız, dışkıdan sonra topaklanan kumları tercih edebilirsiniz. Evet maddi açıdan azıcık külfetlidir ama sizi zorlu bir kum temizleme derdinden kurtarır. Tabi bahsi geçen kumların kokuyu hapsetme özellikleri de göze alınırsa, ev içinde herkesin daha konforlu bir rutini olmuş olur.

Oriental Shorthair kedisi genel olarak sık yıkanmaya ihtiyaç duymaz. Lakin eğer yıkamak zorunda kalırsanız ve bu konuda aşırı zorluk çıkarırsa kuru şampuanları kullanabilirsiniz. Son olarak patinin yatmak ve diğer tüm rutinlerinde faydalandığı, ona özel bir odası varsa iyi havalandırılmış olmasına önem vermelisiniz.

Oriental Shorthair Kedisi Sağlık Durumu

Doğru mama seçimi, uygun çevre koşulları sağlandığında oldukça sağlıklı bir tür olarak karşımıza çıkan bu yavrumuzun maalesef kalıtsal hastalıkları da gözlemlenmektedir. Aşağıda bahsi geçecek olan kalıtsal hastalıklara karşı Oriental Shorthair sahiplerinin oldukça titiz davranması ve dikkatli olunması tavsiye edilmektedir. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için aşıların düzenli yapılması ve sık sık kedinizi rutin kontrollerden geçirmeniz ise oldukça önemlidir.

Sağlık Sorunları

Evet, maalesef ki minik yavrumuz bazı kalıtsal hastalıkları bünyesinde barındırıyor. İşte o kalıtsal hastalıklar;

 • Pika
 • Progresif retinal atrofi bozukluğu
 • Karaciğer amiloidozu
 • Düz göğüs sendromu
 • Kulak ve göz enfeksiyonları
 • Deri hastalıkları

Yaşam Süresi

Elimizdeki verilere dayanarak, ortalama yaşam süresinin 12 ila 15 Yıl olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bu bilginin genel olduğunu söylemeliyiz. Kedinizin bakım durumu, gösterdiğiniz titizlik, kaliteli mama kullanımı gibi parametreler bu durumu doğrudan etkileyecektir. Siyam türünden geliyor olması, depresyona yatkınlığının olmasının da temel etkenidir. Bu sebepten onu mutsuz bir hayatla baş başa bırakmamalısınız. Yeterli ilgiyi göremeyen ya da dışarıda istediği kadar zaman geçiremeyen patide ağır depresif semptomlar görülebilir.

Yavru Oriental Shorthair
Yavru Oriental Shorthair

Kızgınlık ve Çiftleşme Dönemleri

Oriental Shorthair kedileri, erken kızgınlığa girerler. Dişilerde ortalama 6. Ayda, erkeklerde ise 8. Ay ya da ilk senenin doldurulmasıyla kızgınlık dönemleri başlar. Yıl içinde ortalama bu süre 3 kez tekrarlanır ve her yeni kızgınlık süreci, “kediden kediye değişmekle beraber” 2 hafta gibi bir süreyi kapsar. Bu süreçte, patinizde olumsuz davranışlar, normal dışı psikolojik bunalım başlangıçları görebilirsiniz. Daha çok dışarı çıkmak ister, eşyalara idrar yapma ihtimali vardır “ki bu kedilerde koku bırakarak partner bulma yöntemidir ve içgüdüsel gerçekleşir.” Kendini sevdirmekten haz alıyorsa tam tersini görebilirsiniz. Eğer semptomlar birden fazlaysa ve bununla baş edemiyorsanız, veterinerinizden reçete isteyebilirsiniz.


Oriental Shorthair kedisi, tüm sevimliliğiyle sizi kendine aşık edecek. Aklınıza takılan her konuda yorum kısmından bana ulaşarak fikir alabilirsiniz. Bunun dışında sempatik bir Oriental pati ile hayatı paylaşıyorsanız, güzel anlarınızı okumak isterim. 😊

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?