Kökenleri dünyanın dört bir yanına dağılan onlarca kedi cins var, ancak en çok bilinenleri İngiliz kedi cinsleri olabilir. İşte İngiltere kökenli kedi cinsleri.

Dünyada bulunan kedi cinslerinin ataları, meydana geldiği ülke, çiftleştiği kedi cinsleri, kalıtsal hastalıkları, kimin veya kimlerin tarafından bulunduğu kişiler bile çok farklıdır. Her ülkenin birden fazla cins kedisi bulunur ve farklı kedi cinsleriyle çiftleştirmek yerine sadece o kökene ait kedilerle çiftleştirilmesine dikkat ederler. Her kedi kendi eşiyle çiftleşirse, gelecekteki nesillerinin sağlıkları ve hayatları daha kaliteli olacaktır.

Bazı yerlerde buna dikkat edilmeyip kedilerin hangi cinslerle çiftleştirilmesi gerektiği araştırılmadan, sırf ortaya farklı cinsler çıksın diye bambaşka kökene sahip kedilerle çiftleştiriliyor. Bu ne kadar yanlış olsa da eskisi kadar yaygın değildir. Mutlaka cins kediniz varsa kendi cinsinden olan kediyle çiftleştirilmesi gerektiğine özen göstermelisiniz. Kedinizin, karşıdaki kedinin ve yavrularının sağlığı için bu çok önemlidir.

Yakın zamanda cins kedi sahiplenmek istiyorsanız daha öncesinde mutlaka kökenlerini araştırıp, hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu sayede kendi karakterinize uygun kedi cinsini bulmak ve anlaşmak daha kolay olabilir. Eğer Anavatanı İngilizlere dayanan kediyi dostunuz olarak sahiplenmeyi düşünüyorsanız, bu yazımızda sizin için İngiliz Kedi cinslerini araştırdık. Bakalım bu kedi cinsleri, İngiliz Kraliyetleri gibi kibar ve nazikler mi? 😺

1. British Shorthair

British Shorthair
British Shorthair

Hepimiz İngiliz Kedisi olan British Shorthair‘ı tombul yanaklarından tanıyoruz. Yüz yapısı yusyuvarlaktır ve şişko olduğu için yüz hatları belirgin değildir. Burun bölgesi hafif yayvan, gözleri boncuk gibi orta büyüklüktedir ve minicik ağızları vardır. Altın-sarı-yeşil-kahverengi-safir mavisi gibi göz renklerine sahiptirler.

Tüyleri uzun olmamasına rağmen çok kaliteli ve yumuşacık tüy yapıları vardır. Genellikle gri, kül rengi, kahverengi, açık ton ve siyah renkte tüylere sahip olabilirler. Dışarıdan bakıldığında yumoş vücudu varmış gibi görünse de aslında çok kaslı ve atletik yapıları vardır. Genellikle her kedi sahibi olan evde British Shorthair’ı görme olasılığınız çok yüksektir, çünkü en çok sahiplenilen kedi cinsleri arasında yer alırlar.

Titiz ve bakımlı kedi olduğu için her gün taranmak isteyebilirler. Bu onların çok hoşuna gider ve ekstra olarak mutlu olabilirler. Çok sessizdirler, pek miyavlamazlar ve sevildiği zaman hiç sesini çıkarmaz. Oyun oynamayı çok severler ve sahibiyle zaman geçirmek için sürekli peşinde dolaşır. Sıcak havaları hiç sevmezler ve serinlemek için kendilerine en gölge bölgeleri seçerler. Diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşır ve hiç saldırganlık gibi eylemlerde bulunmazlar. Kısacası British Shorthair’ler; sessiz, kibar, sevimli ve tam bir ev kedisi diyebiliriz.

2. Scottish Fold

Scottish Fold
Scottish Fold

Kıvrık kulaklarıyla farkını ortaya koyan Scottish Fold, İngiliz Kedisidir. Atalarından birisi British Shorthair’dır, fakat diğeri tam olarak bilinmemektedir. İki türü vardır; Scottish Longhair ve Scottish Shorthair diye ayrılırlar. Longhair adından da anlaşıldığı gibi tüyleri uzundur ve bakımı biraz zordur. Shorthair ise kısa tüylü olduğu için bakımı kolaydır ve haftada bir kez taranması yeterli olacaktır. Gri, sarı, siyah, beyaz veya karışık tüy renklerine sahip olurlar. Yüzü geniş, tombul ve hafif çenesi belirgindir. Gözleri yuvarlaktır ve genellikle yeşil-ela-sarı-mavi-altın göz renkleri vardır.

Orta boyutta vücutları vardır, patileri yuvarlak ve diğer kedilere göre biraz büyüktür. Kedi sahiplenmek isteyen kişiler genellikle Scottish Fold’u tercih ederler, çünkü çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Oyun oynamaya bayılırlar ve kendilerini sevdirmek için ellerinden geleni yaparlar.

Kulaklarının öne doğru kıvrık olmasından dolayı işitme konusunda sağlık problemi yaşamazlar, fakat bazen kulaklarından akıntı gelebilir.

Çok zeki oldukları için eğitime ve kurallara uyumaya son derece açıklardır. Tam bebek gibi oldukları için onu kucağınıza alarak sallayabilir ve tüm gün onunla beraber durmak isteyebilirsiniz.

3. Devon Rex

Devon Rex
Devon Rex

Dünyanın en ilginç görünümlü kedileri arasında yer alan Devon Rex‘in kökeni İngiliz’dir. Arka bacakları, ön bacaklarına göre biraz daha uzundur ve vücudu orta büyüklüktedir. Kaslı bir kedi olduğu için ilk bakışta küçük ama güçlü gibi görünürler. Üçgen surat yapısı vardır, gözleri ve kulakları yüzüne göre bayağı büyüktür.

Gözleri oval, biraz yukarı doğru hafif çekik ve genellikle mavi-altın-sarı-turuncu göz renklerine sahiptirler. Tüylerinin yapısı hafif kıvırcık olduğu için çok tatlı görünümleri vardır. Tüyleri seyrek ve kısa olduğu için tüysüz kedi kategorisine girebilecek özelliktedirler. Kuyrukları diğer kedilere göre daha uzun, incedir ve patileri de küçüktür. Köpeklerle çok iyi anlaşabilirler ve birlikte güzel vakit geçirebilirler.

Devon Rex’ler çocukları çok severler ve onların oyunlarına hemen dahil olabilirler. Banyo yapmaktan çok keyif alırlar, diğer kediler gibi oyuncaklarla değil de suyla oynamayı çok severler. Vücudunun kaslı yapısından dolayı her yere kolaylıkla atlayabilir ve kendi boyundan çok yüksek yere sıçrayabilirler.

Çok meraklı ve keşfedici oldukları için evde dikkatini çeken her eşyayı patileriyle inceleyebilir ve ortalığı dağıtabilir. Tüyleri az olduğu için arada sırada taramanız, tüy bakımı yönünden gereklidir. Kulakları büyük ve geniş olduğu için enfeksiyon kapma riskleri çok yüksektir. Dolayısıyla Devon Rex sahiplenecekseniz, düzenli olarak kulak temizliği yapmaya dikkat etmelisiniz.

4- Cornish Rex

Cornish Rex
Cornish Rex

1950’li yıllarında İngiltere’de ortaya çıkan Cornish Rex, tıpkı Sfenks Kedisi‘ne benzerler. Orta büyüklükte vücut yapıları vardır bacakları çok uzundur ve patileri de diğer kedilere göre büyüktür. İlk doğduklarında düz tüyleri olsa da yaşı ilerledikçe tüyleri kıvırcık olmaya başlar.

Kafa yapısı üçgen, yanakları içe doğru basık ve burnu miniktir. Gözleri oval, çekik arasıdır ve genelde mavi-yeşil-sarı göz renklerine sahip olurlar. İki göz arasındaki boşluk, diğer kedilere göre daha geniştir. Dolayısıyla bu özellikleri onların daha keskin bakışlara sahip olmasına neden olur. Tüyleri çok az ve seyrek olduğu için soğuğa karşı çok dayanaksızlardır.

Evinizi ve yatağını her daim sıcak tutmalısınız, aksi halde üşütüp hasta olabilirler. Tüyleri seyrek olduğundan rengini tam fark edemeseniz de karışık, beyaz ve gri tüy renklerine sahip olabilirler. Cornish Rex’e ayrıca “hırsız” diye hitap edebilirsiniz, çünkü ortaya bırakılan eşyaları alır ve saklar. Ondan dolayı önemli eşyalarınızı (telefon, araba anahtarı, cüzdan vb.) ortada bırakmamaya dikkat etmelisiniz.

Çok hareketli, yaramaz kedi oldukları için hiç yorulmazlar ve sürekli aile fertleriyle oyun oynamak isterler. Yeterince ilgi gösterilmediğinde veya ihmal edildiğinde dikkat çekmek için haylazlıklar yapabilirler. Cornish Rex ile dışarı çıktığınızda görünüşleri çok farklı olduğu için herkes tarafından meraklı gözlere maruz kalabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?