Cornish Rex kedisinin ana vatanı, yaşam standartları ve görünümü hakkında detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dünya Kedi Kongresi’nden temin edilen temel bilgilere göre Cornish Rex kedilerinin görünüşü kırılgan bir kediyi andırabilir lakin oldukça dayanıklılardır. Hayatınıza hareketli bir kedi dahil etmek istiyorsanız bu kanatsız melekleri tavsiye ediyoruz. Genel bakıma çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinen kedimiz tek örgülü ve bahçe gibi açık alanlarla olmaktan da keyif alır. Oyunculukları yaşlılığında dahi devam eden oldukça aktif ve sosyal diyebileceğimiz kedilerdendir.

Cornish Rex Kedisi Tarihçesi

Cornwall, İngiltere Cornish Rex kedimizin anavatanıdır. Aynı zamanda Kral Arthur’un doğum yeri olan bu yer sıra dışı kedimizin de doğduğu yer olarak kabul edilir. 21 Temmuz 1950’de doğan ilk Cornish Rex kedisi Serena isimli düz tüylere sahip bir kediden dünyaya geldi. Serena beş yavru doğurmuştu ve 4 yavru kedi normal tüylere sahipken Kallibunger ismi verilen beşinci yavru diğerlerinden farklıydı. Serena isimli kedinin sahibi bu yavrunun farklı olduğunu düşünüyordu ve ünlü bir kedi yetiştiricisi ile iletişim kurdu. Böylece Cornish Rex kedileri dünya sahnesine kendini atmış oldu. Bu kedi ırkı ilk olarak 1964 Yılında özgür bir ırk olarak tanındı.

Cornish Rex Kedisi Karakteristik Özellikleri

Bu zekâ küpü çocuklar için öne çıkan özelliklerini sayarken başlarda tez canlı diyebiliriz. Biraz sabırsızdır ve bir şeyin hemen olmasını isterler. Aynı zamanda akrobatik, sportmen ve oyuncu oldukları söylenir. Tüm genleri oyunculuğa programlanmış gibidir.

Dost olmakta ve dostluk kurmakta sorun yaşamazlar uyumlu kedi cinsleri arasında yer alır. Bu kedilerimiz aynı zamanda ilgi isteyen kedilerdendir ve sahibinden yeterince ilgi göremezse huysuzluklar ve yaramazlıklar yapabilir. Nazik ve şefkatli bir kedi olarak tanımlayabileceğimiz bu kedimizi sessiz sakin bir kedi isteyenler için tavsiye pek de tavsiye edilmez. Evde olmayı dışarıda olmaya tercih ederler, yani ev hayatını severler. Sahiplerine karşı ilgilerini hissettirirler.

Cornish Rex kedilerinin oldukça akıllı olduklarını söylemek de mümkündür. Eve gelen misafirlere karşı ilgi ve sevgi gösteren kediler arasında yer alırlar. Konuşkandırlar. Cornish Rex cinsi kediler diğer kedi ırkları ile kıyaslandığında daha az tüy döktüklerini söyleyebiliriz. Kedi tüyü alerjisi olup yine de kedi sahip olmak isteyenler için önerilen bir tür olması da bu özelliğinden ileri gelir ve hipoalerjenik olarak kabul edilirler.

Cornish Rex kedileri beğendiği bazı eşyaları alıp saklamayı severler. Sizinle aynı tabaktan yemek yemeyi isteyebilir. Tam bir kucak kedisidir ve kucak fırsatını asla geri çevirmezler. Uzun süre evde yalnız kalma ihtimali varsa ve yoğun bir iş hayatına sahipseniz, bu kediyi tavsiye etmiyorum. Lakin bu durum sonradan ortaya çıktıysa veya çıkma ihtimali varsa kedinize bir arkadaş evcil hayvan almanızı tavsiye ediyorum.

 Çocuklar ve Evcil Hayvanlar İle İletişimi

Cornish Rex kedisi sadık sevecen ve her yaşta oyuncudur. Sakin bir süs kedisi olmamakla birlikte çocuklu aileler için önerilirler ve uygundurlar. Getir götür oyunlarını severler ve çocuklarınızla güzel vakitler geçireceklerdir.

Bu çocuklar diğer hayvanlarla da iyi vakit geçirebilirler. Özellikle yoğun iş hayatı yaşayacak kişiler için bir evcil hayvan daha edinmeleri önerilir. Yavruluktan itibaren beraber büyüyen evcil hayvanların elbette dostlukları daha da pekişmiş olacağından bu tavsiye edilir. Sonradan kurulacak bir arkadaşlıksa eğer ilk karşılaşma anında dikkatli ve kontrollü olunmasını tavsiye ediyorum.

Cornish Rex
Cornish Rex

Cornish Rex Kedisi Fiziksel Özellikleri

Bu ırka mensup kedilerin en önemli özellikleri kıvırcık tüyleridir lakin bazı durumlarla tüysüz olmaları da mümkündür.

Görünümü & Vücut Yapısı

Kıvırcık, yumuşak ve dalgalı tüylere sahiplerdir. Göğüsleri geniştir ve uzun bacaklara sahiptirler. Kıvırcık tüyleri haricinde Devon Rex ırkına benzerler. Almanya’da bulunan kedilerimiz için bu benzerliğin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Kıvırcık tüylerle kaplı uzun bir kuyruğa sahiplerdir. Göz rengi genel olarak vücudundaki tüylerle uyumlu renklerde olur Vücut desenlerine ve renklerine uygun olarak Altın sarısı yeşil veya ela renginde göz renkleri görülebilir. Bütün renk ve şekillerde görülebildiği söylenmektedir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Cornish Rex cinsi kedilerimizin kafa yapıları adeta bir yumurta gibidir. Burunlarının dikdörtgen şeklinde olduğunu görebiliriz. Oval şeklinde olan gözleri orta büyüklüktedir. Bıyıklarının boyları diğer kedilere nazaran kısadır. Kulakları üçken şeklini andırır ve büyüklerdir, hatta baya büyüklerdir. Diğer kedilerden farklı olarak kulaklarının içinde de tüyler bulunur.

Ağırlığı ve Boyutları

Cornish Rex cinsi kediler orta büyüklükteki kediler sınıfına dahillerdir. Ağırlıkları 2,7 Kg ile 3,6 Kilogram arasında olabilir. Yükseklikleri 28cm ile 38cm arasındadır.

Cornish Rex
Cornish Rex

Cornish Rex Kedisi Bakımı

Bu kanatsız melekler çok fazla egzersize ihtiyaç duyarlar. Buda demek oluyor ki bu tür kedilerin geniş alanlara ihtiyacı vardır. Aynı zamanda atletik yapıya sahip sportmen diyebileceğimiz bu kedimizi dar alanlara sıkıştırsanız ve çok dar alanlarla yaşamaya iterseniz depresyona girme ihtimalini göz önüne almış olursunuz ki bu hiç iyi olmaz.

Tüyleri kısadır ve haftada birkaç kez tarama yeterli olacaktır. Hatta eliniz ve parmaklarınızla bu tarama işleminin yeterli geleceğini söyleyenler vardır. “Ben her ne kadar yeterli bulmasam da” Tüylerine uygun tarak alma konusunu ciddiye alın ve hatta gerekirse veterinerinizden tavsiye almayı ihmal etmeyin; tarak veya fırça ile tarama yapacağınız zaman dikkatli olmaya özen gösterin.

Bu ırkın bebeklerinin tüy yapıları doğuştan kıvırcık ve dalgalıdır lakin bazen düz tüylerle doğabilir. Bu şekilde doğan yavru kedilerimiz büyüdükçe tüyleri kıvırcık ve dalgalı bir hal alır. Tüyleri kısa olması sebebiyle soğuğa karşı dayanıksız olabilecek bu kedileri sıcak tutmak ve üşümemelerini sağlamak için önlemler alınmalıdır. Soğuk havalarda bir kıyafet giydirilebilir.

Tüyleri kısa, seyrek ve az olan kediler genel olarak sık sık yıkanmaya ihtiyaç duyarlar lakin Cornish Rex kedisi buna ihtiyaç duymaz. Sık yıkanmaya ihtiyaçları yoktur. Tabi beyaz renkli Cornish Rex kedileri uzun süre yıkanmazsa kirli bir görünüm sergileyebilirler.

Bakım Maliyeti

Kedi bakımı masraflarını üç başlık altında toplamamız mümkündür. Bunların ilki başlangıçta alınması gereken kedi yatağı, kedi tuvaleti, mama kabı gibi malzemelerdir. İkinci olarak aylık olarak standart mama kedi kumu gibi masraflar ve üçüncü olarak ekstra diyebileceğimiz yıllık giderlerdir. Standart veteriner masrafları ve diğer masraflar dışında kedimizin özel bir ihtiyacı yoktur.

Beslenme

Pirzoladan ve kuzu etinden hoşlanırlar. Lakin elbette seviyor diye sadece bunlarla beslemek uygun olmayacaktır. Sadece bunlarla beslenen kedilerde hantallık ve uyuşukluk görülebilir. Her kedinin besin ihtiyacı değişiklik gösterebilir. Kedinizin ihtiyaç duyduğu besinleri öğrenmek ve uygun mama almak için veterinerinize başvurmanızı tavsiye ediyorum. Zaten ev yemekleri ve benzeri tüketim gereksinimleri karşılaması açısından faydalı değildir. Bu çocuklar, gerek duydukları protein oranlarına uygun gıdalarla, kaliteli mamalarla beslenmelidirler.

Uyku

Cornish Rex kedisinin ortalama uyku süresi 12 ile 16 saat arasındadır. Yavruluk çağlarında bu ortalama çok az daha uzun saatler alabilir. Ama genel itibariyle kedi familyası uykuyu birazcık sever öyle değil mi?

Temizlik

Cornish Rex cinsi kedilerde günlük diş bakımı azımsanamayacak kadar önemlidir. Yavruluktan itibaren sizinle birlikteyse onu bu duruma en kısa zamanda alıştırmanızı öneriyorum. Artık iş işten geçti diyorsanız hiç değilse haftada bir diş bakının yapılmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Tırnaklarını birkaç haftada bir kesmeniz oyuncu olan bu kedilerde tırmalanma olasılığınızı düşürür. Göz çevresindeki oluşabilecek çapakları ve akıntıları ıslak bir bez yardımıyla silmeniz gerekir bu konuda nazik davranmalı ve iki gözü ayrı ayrı bezlerle veyahut bezin ayrı noktaları ile silmenizi tavsiye ediyorum. Zira aynı yerde tekrar silinmesi muhtemelen iltihabın diğer göze taşınmasına neden olabilirler. Kulakların haftada bir kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Lütfen kedinizin kulak temizliğini yaparken insanlar için üretilmiş kulak pamuklarını kullanmayın zira bu hassas bir iştir ve yapılan ufak bir yanlışta kedinize ciddi zararlar verebilirsiniz. Bunun yerine bir miktar pamuk veya ıslak bir bezi elma sirkesi ve su ile ıslatın ve bununla dikkatlice temizleme işlemini yapın.

Cornish Rex
Cornish Rex

Cornish Rex Kedisi Sağlık Durumu

Cornish Rex kedimiz doğal bir mutasyondur. Yapay bir tür olmadığından genel olarak fazla bakıma ihtiyaç duymayan dayanıklı ve sağlıklı bir türdür. Lakin bazı kalıtsal hastalıklara sahiptir.

Sağlık Sorunları

-Konjenital hipotrikoz(Congenital hypotrichosis) hastalığı görülebilir. Bu hastalığın oluşturduğu durum yeni doğan yavru kedilerin tüysüz doğmasıdır.

– Hipertrofik Kardiyomiyopati(hypertrophic cardiomyopathy) olarak bir bilinen bir kalp rahatsızlığına yatkınlığı vardır. Bu hastalığın en halk dilinde anlatımı kalp kaslarının kalınlaşmasıdır.

-Göbek fıtığı(Umbilical hernia) yatkın olduğu bir diğer hastalıktır.

Yaşam Süresi

Cornish Rex cinsi kediler için beklenen yaşam süresinin ortalama 12 yıl ile 16 yıl arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Cornish Rex
Cornish Rex

Kızgınlık ve Çiftleşme Dönemleri

Kızgınlık dönemine giren kedilerimiz için o döneme has bakım teknikleri gerekebilir. Bu dönemde kediler ulumalar ve miyavlamalar ile ses çıkarabilirler. Çiftleşme gerçekleşmediği sürece bu ulumalar ve miyavlamalar devam edecektir. Bu sesler rahatsız edici derecelere ulaşabilirler. Bu duruma hazırlıklı olmanız yararınızda olacaktır. Normal şartlarda bir kedi senede 4 defa kızgınlık dönemine girer. Bu durumda onları çiftleştirmek veyahut kısırlaştırma seçeneklerinden birisini düşünmenizde fayda var. Çiftleştirme seçeneğine baktığımızda yılda iki defa olacak şekilde minik kedi yavrularına sahip olacağınızı düşünün. Bu kedilerin yeri hazırsa sorun yok tabii sizinle birlikte yaşayabilirler lakin eğer bakacak durumunuz yoksa ve baş edecek konumda değilseniz o halde kedinizi kısırlaştırmak daha iyi bir fikir olacaktır. Zira kimse baş edemeyeceği yavrularla baş başa kalmak istemez.

İkinci seçenek olan kısırlaştırma eğer birinci seçeneği uygulamayacaksanız daha faydalı olacaktır. Kedinizin kızgınlık durumundaki halleri son bulacak miyavlama ve ulumalardan size ve komşularınız rahatsız olmayacaktır. Yani herkes için mutlu son. Kızgınlık dönemi kedilerimizin üreme dönemleridir. Birkaç gün veyahut birkaç hafta kadar kısa veya uzun aralıklı bir evre olabilir. Kediler ilk olarak ortalama altıncı ayında kızgınlık dönemine girerler. Bu bazı durumlarda dördüncü aya kadar gerileyebilir. Kısırlaştırma öncesi genel olarak veterinerler ilk kızgınlık evresini atlatmasını bekleyeceklerdir.

Kızgınlık dönemlerinde kedimizde bazı farklı durumlar gözlemleyebiliriz. Bu durumları bilmek kedimizi takip ve teşhis konusunda önemlidir. O durumları şöyle sıralayabiliriz;

  • Dengesiz ruh haline sahip olurlar. Bu bazen sevecen bazen de hırçın olacakları anlamına gelir.
  • Sık sık kuyruğunu kaldırmak sureti ile çifteleşme pozisyonuna geçecektir.
  • Erkek kedilerin dikkatini çekmek için oldukça nahoş olan idrar püskürtme ritüelini uygulayabilir ve ulumaya benzer sesler çıkartabilir.
  • Duvarlar ve mobilyaları sıkça sürtünür ve mobilyaları ısırıp tırmalayarak zarar verebilir.
  • Evde yaşayan Cornish Rex cinsi kediniz dışarı çıkmak için fırsat kollayabilir ve fırsat bulduğunda kaçma girişimi gerçekleştirebilir.

Bu durumda veterinerinize başvurursanız size semptomları azaltacak bazı tavsiyelerde bulunabilir ve bu konuda bir reçete verebilir. Genel olarak veterinerler kısırlaştırma işlemi öncesi kedinizin ilk kızgınlık dönemini atlatmasını beklerler ve kısırlaştırdıktan sonra üstte saydığımız pek çok durum ortadan kalkar. Kısırlaştırma sonrası kedinizin kızgınlık dönemine girmeyecektir ve bir daha çocuk sahibi olamayacaktır.

Kendinize ve kedinize iyi bakın. Eğer burada paylaşmayı atladığım ya da sizin rastladığınız başka bir konu olursa, yorumlar kısmından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

A comment was made on "Cornish Rex".
  • Murat

    Ya bu çok iyiymiş