Kedi sahiplenmeyi düşünenler ev ortamına uygun kedi türlerini arıyor. Kedi anne/babası olmak için en çok tercih edilen evcil kedi cinslerini yazdık.

Evcil hayvan sahiplenmek istiyorsanız, bu tercihinizi mutlaka kedilerden yana yapmalısınız. Evcil kedi cinsleri, sahipleriyle kurduğu sevgi ve güven bağı sayesinde, hayatınıza mutluluk getirirler. Onların başını okşamak, kuyruğuyla oynamak ve hırlama seslerini duymak dünyanın en güzel eylemleri olabilir. Dünyada o kadar farklı kedi türleri var ki, hepsinin karakteri, davranışları ve iletişim şekli birbirinden çok farklı. Hepsinin ortak bir özelliği var, o da minnoş olmalarıdır 😻

Kedi sahiplenmeden önce evcil kedi türleri listesini araştırarak, kendi karakterinize yakın kediye karar vermelisiniz. İki tarafında birbirine uyum sağlaması ve aynı çatı altında mutlu hayat geçirmesi çok önemlidir. Seçtiğiniz kedinin karakteri, sizin karakterinize benzer olduğunda çok iyi iki arkadaş olabilirsiniz. Aksi takdirde birbirinizle hiç anlaşamazsınız ve ikiniz de mutsuz olabilirsiniz. Kedi sahiplenmek isteyen kişiler ev ortamına uygun kedileri araştırıp, karar veriyorlar. Sizde hangi kedinin ev ortamına uygun olduğunu yazımızı okuduktan sonra karar verebilirsiniz.

Çok Tercih Edilen Evcil Kedi Cinsleri

Tüm kedileri çok seviyoruz, fakat kedini sevdiren ve sırnaşan kedilere bayılıyoruz 😻 Ev ortamına uygun kediler, sahiplerine çok düşkün olduğu için sevgi pıtırcığı gibi ortada dolaşırlar. Onlar minicik bedenleriyle yürüyünce bile “ne kadar tatlı yürüyorsun, seni yerim!” diyerek hemen sevmeye çalışırız. Ne demek istediğimi kedi severler çok iyi  anlayacaklardır 😻  Gelin, en çok tercih edilen evcil kediler hangileri öğrenelim.

1. İran Kedisi: En Çok Tercih Edilen Evcil Kedi

İran Kedisi
İran Kedisi

Fars veya Persian olarak da bilinen İran Kedisi, adından da anlaşılacağı üzere İran kökenlidir. Suratı basık şeklindedir ve gözleri aşağı doğru düşüktür. Burunları sanki nokta gibi miniciktir ve bacakları vücuduna göre kısadır. Tüyleri çok pofuduktur ve yumuşacıktır. Tüyleri çok uzun olduğu için diğer kedilere nazaran bakımı biraz daha zordur. Beyaz, krem, kahverengi ve siyah gibi tüy renkleri bulunur. 

Ev ortamına bayılırlar ve sahibine çok düşkündürler. Sahibinin kucağına çıkıp saatlerce inmez ve kendini sevdirmek için elinden geleni yapar. Aşırı sıcakkanlı ve uyumlu bir kedi olduğu için en çok tercih edilen evcil kedi cinsleri listesinde birinci sırada yer alır. Çocuklarla çok iyi anlaşır ve canı istediği zaman oyunlarına dahil olabilir 😹 Ortalama yaşama süreleri 12-16 yıl arasındadır.

2. Scottish Fold: En Çok Sevilen Evcil Kedi

Scottish Fold
Scottish Fold

1961 yılında İskoçya’da bir çiftçi tarafından keşfedilen Scottish Fold, ilk olarak kulaklarının yapısıyla dikkatleri üzerine çekti. Atalarından birinin British Shortair olduğunu biliniyor, fakat diğeri maalesef bilinmiyor. British Shortair ile Scottish Fold’un kulak yapısı hemen hemen aynıdır. Kulaklarının kıvrık olmasının nedeni ise; genetik kıkırdak bozukluğundan kaynaklanır. Genetik hastalığı sonucu Scottish Fold’un üremesi durdurulmuş, fakat Amerika’da devam etmiştir. Evcil kedi cinsleri listesinde en çok değer gören kedi türüdür.

Genel olarak tüyleri kısa ve yumuşak olduğu için haftada 1 kez taranmalıdır. Tüy renkleri; kül, gri, beyaz ve krem renklerde görülür. Scottish Fold’a dokunurken tüylerinin ne kadar sık ve ipeksi olduğunu fark edebilirsiniz. Kendini sevdirmeyi çok sever ve sahibine aşırı derecede düşkündür. Genellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği kedi cinsidir. Çocuklarla o kadar iyi anlaşırlar ki, her oyunlarına uyum sağlayabilirler. Scottish Fold sahiplenmeden önce ona mutlaka oyuncak top alın. Toplarla oynamaktan çok hoşlanırlar ve atılan topları sahibine geri getirir. Ortalama yaşama süreleri 12-15 yıldır.

3. Norveç Orman Kedisi

Norveç Orman Kedisi
Norveç Orman Kedisi

Adından da anlaşılacağı gibi kökenleri Norveç’tir. Atalarından gelen özelliğinden dolayı kapalı alanlarda kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Norveç Orman Kediniz varsa, evde asla yalnız bırakmamanızı tavsiye ederim. Haftada birkaç gün taşma yardımıyla yeşillik alanlarda veya sakin bölgelerde gezdirebilirsiniz.

Norveç Orman Kedisi‘nin en belirgin özelliği aşırı derecede yoğun tüylü olmasıdır. Soğuğa karşı dayanıklı olmalarının nedeni sahip olduğu tüy yapısıdır. Yaz mevsimine geçerken, iklime uyum sağlamak için yoğun derecede tüy dökerler. Genellikle boyun bölgesinin altında aslan yelesi gibi yoğun tüyleri bulunur. Yüz hatları belirgin değildir ve gözleri boncuk gibi yuvarlaktır.

Büyüklüğünden ve tüy yapısının yoğunluğundan dolayı en büyük kedi cinslerinden bir kedi gibi görünse de, aslında çok sevecen ve sakin kedidir. İnsanlarla çok iyi anlaşır ve kendini sevdirmesine izin verir. Zeka seviyeleri çok yüksektir ve insanların duygularını anlayabilir. Suyla oynamayı çok severler ve çeşmeden akan su gördüklerinde su ihtiyacını karşılarlar 😺 Yaklaşık 15 yıl kadar yaşarlar, fakat daha iyi bakıldığında bu süre uzayabilir.

4. Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus Kedisi
Mavi Rus Kedisi

Anavatanları Rusya’dır ve göz renkleri aynı Ruslar gibi renklidir 😺 Mavi Rus Kedisi’nin gözleri cam gibi parlak olduğu için en dikkat çekici bölgeleridir. Yüz hatları belirgindir ve çene kasları, diğer kedilere göre fazlasıyla gelişmiştir. Tüyleri mavi renge kaçan gri renktedir ve adını da bu özelliğinden dolayı almıştır. Tüyleri kısa gibi görünse de aslında çift katmana sahiptirler. Bacak ve kuyruk bölgesi uzun ve incedir. Gözleri ve tüylerinin güzelliğinden dolayı en çok tercih edilen kedi cinsidir.

Çok zekidir, fakat pek hareket etmeyi sevmezler. Karakteristik özellikleri sayesinde Mavi Rus Kedileri her türlü oyuna uyum sağlayabilir ve kendi kendine vakit geçirebilirler. Aşırı sıcakkanlı ve nazik kedi olduğu için sahiplerine çok düşkün olurlar. Tanımadığı insanlara karşı soğuk davranışlarda bulunabilirler. Kısa sürede insanlara, çocuklara ve diğer evcil hayvanlara uyum sağlayıp, hep beraber mutlu mesut yaşayabilir. Bakımları doğru ve güzel yapılırsa, 25 yıl kadar yaşayabilirler.

5. Siyam Kedisi

Siyam Kedisi
Siyam Kedisi

Kökeni Tayland’a dayanır. Siyam’ın ilahi tapınaklarında yaşamış ve bu bölge sayesinde tüm dünyaya adını duyurmuştur. Siyam Kedisi‘nin gözleri o kadar güzeldir ki, bakmaya doyamazsınız 😻 Genetik olarak bazılarında şaşılık gibi rahatsızlık görülebilir. Vücut yapıları oldukça atletik ve kaslıdır. Kafa yapısı yuvarlaktır, fakat ağız kısmına doğru darlaşır. Yani kafası diğer kediler gibi büsbütün yuvarlak değil, çene kısmı hafif sivridir. Yüzünün orta kısmı, patileri ve kuyruğunun tamamı siyahtır. Geri kalan bölgeleri kendi rengindedir.

Vücut özelliklerinden dolayı çok yaramaz görünse de aslında çok sakin ve minnoş kedidir. Kedi sahiplenmek isteyen kişiler, evcil kedi cinsleri arasından Siyam Kedisini tercih ederler. Sahibine ve alıştığı kişilere karşı tırnaklarını kullanmaz. İlgiyi, oyunu ve sevgiyi çok sevdiği için sürekli sahibine yanaşmaya gelir. Çok duygusal bir kedi olduğu için yeterince ilgi gösterilmezse küser ve depresyona girer 😿 Ortalama yaşam süreleri 16-20 yıl arasıdır.

6. Van Kedisi

Van Kedisi
Van Kedisi

Van Kedisi (Turkish Van) Türklerin gururu olan kedi cinsidir. Kısa tüyleri vardır, fakat kuyrukları aşırı derecede tüylüdür. Yürürken kuyruğunu hep dik tutarak yürür. İki göz rengi de farklıdır ; bir gözü mavi olurken, diğer gözü yeşil veya kehribar renginde olabilir. Tüylerinin kalitesi yüksektir ve genelde beyaz renkli tüyleri vardır. Aşırı derecede sıcakkanlı, oyuncu ve meraklı kedi cinsidir.

Yavruyken sahiplenildiyse, girdiği aile ortamına çok uyum sağlar ve herkese karşı sevgi pıtırcığı gibi yaklaşır. Yetişkinlik yaşında sahiplenildiyse, ilk zamanlar çekingen gibi davransa da ortama hemen uyum sağlar. Bebek, çocuk ve evdeki diğer hayvanlarla çok iyi bir iletişim kurar. Sahibiyle konuşmayı çok sever ve bir şey anlatmak istediğinde sürekli miyavlar 😺 Suyla oynamayı çok severler, hatta minicik su birikintisi görseler bile içine girerek dakikalarca oynayabilirler. Ortalama yaşam süreleri ise 12 ila 15 yıl arasıdır.

7. Chinchilla Kedi

Chinchilla
Chinchilla

Chinchilla Kedi, sürmeli gözleri sayesinde en dikkat çeken kedi türüdür. İran kedisi ve bilinmeyen kedinin çiftleştirilmesi sonucunda meydana gelmiştir. Gözleri büyüktür ve yukarı doğru hafif çekiktir. Göz yapısından dolayı sıkça çapaklanma yaşayabilir. Chinchilla’nın göz kenarlarını veterinerin önerdiği solüsyon ile temizlemelisiniz. Tüyleri çok yoğundur ve bu nedenle yoğun şekilde tüy dökebilir. Beyaz, siyah, gri, açık sarı gibi renklere sahip olurlar. Vücudunun üst bölümünde farklı renkler görülebilir.

Aşırı sakin ve uysal bir kedidir. Hareketli değillerdir ve canları istediği zaman oyun oynamak isterler 😺 Sessiz ortamları severler ve evde yaşayan herkese karşı yüksek sevgi başlar. Çocuklara ve evdeki diğer hayvanlarla dostça yaklaşırlar. Kucakta uyumayı ve oturmayı çok sevdiği için kendi yatağını kullanmayı sevmezler. Evcil kedi cinsleri konusunu araştıran kişiler, yaygın olarak Chinchilla Kedi sahiplenmek isterler. Ortalama 12-15 yıl kadar yaşayabilirler.

8. Bengal Kedisi

Bengal Kedisi
Bengal Kedisi

Bengal Kedisi; ilk olarak Amerika’da fark edilen, vahşi görünümde olan kedi cinsidir. Her ne kadar böyle görünseler de, aslında çok uysal ve minnoş kedidir. Leopar desenine benzeyen tüy yapısı vardır ve tüyleri kısadır. Atletik ve kaslı vücudu sayesinde diğer kedilere göre oldukça güçlüdür. Yüz yapıları dar ve çene kısmı sivri olduğu için ilk bakıldığında ürkütücü görünebilir.

Avlanma konusunda çok ustadırlar ve suyla oynamayı çok severler. Sahibine çok düşkündür ve duygularını belli etmekten çekinmezler. Dışarıdan ne kadar sert görünseler de aslında çok minnoş kalpleri vardır. Aile ortamına çok uyum sağlar ve enerjisiyle herkesi kendine hayran bırakır. Yeterince ilgi ve sevgi görmezlerse, bir kenara çekilir ve depresyona girer. En çok tercih edilen kedi cinsleri arasındadır. Yaklaşık 12-16 yıl yaşarlar.

9. British Shorthair

British Shorthair
British Shorthair

İngiltere’de görülen British Shorthair, oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Çok güzel bir kedi görünümünde olduğu için bir zamanlar İngiltere’nin gözdesiydi. Kafa yapısı yuvarlaktır ve tüyleri kısa olduğu için yüz hatları belirgindir. Gözleri yuvarlak ve büyük olduğu için bakışları çok masumdur 😻 Genellikle duman grisi rengindedir, fakat farklı renk ve desen de görünebilir.

Yüksek zekaları sayesinde yaşadığı ev halkının ne demek istediğini hemen anlayabilir. Ortama çok iyi uyum sağlar ve özellikle çocuklarla çok iyi anlaşır. Diğer kedilere göre daha az hareket eder ve oyun oynamayı pek sevmezler. Kucakta durmayı da sevmezler, fakat sahiplerine sırnaşıp yanında uyumaktan çok hoşlanırlar. Evcil kedi cinsleri içerisinden en tatlısı British Shorthair desem, yanılmış olmam 😻 Çok iyi bakılırsa 20 yaşına kadar yaşayabilir.

10. Tiffanie Kedisi

Tiffanie Kedisi
Tiffanie Kedisi

1980 yılında İngiltere’de meydana gelmiştir. Burmilla Kedisi ile Asya genleri taşıyan kediyle çiftleştirme sonucu üremiştir. Yuvarlak kafa yapısı ve çıkık elmacık kemikleri sayesinde oldukça dikkat çeker. Gözleri büyük ve yuvarlak olduğu için şaşkın bakışları vardır 😹 Duman grisi, karamel, beyaz, tarçın, kahverengi ve siyah renklerde tüyleri görülür.

Aşırı minnoş ve tatlı bir kedi olduğu için evcil kedi cinsleri arasından en çok Tiffanie Kedisi sevilir. Yüksek ses ve gürültülü ortamı hiç sevmez ve mutsuz olurlar. Tiffanie Kedisi’nin yanında sevgi dolu, nazik ve şefkatli davranmaya özen göstermelisiniz. Sahibiyle oyun oynamaktan, koşuşturmaktan ve saklambaç oynamaktan çok hoşlanırlar. Her yaş grubuyla çok iyi anlaşırlar ve herkese sevgi dolu yaklaşırlar. Ortalama yaşam süreleri 11-16 yıl arasıdır.

Bonus: Habeş Kedisi

Habeş Kedisi
Habeş Kedisi

Habeş Kedisi ince yapılı ve orta boyutta olan kedidir. Kafası orda büyüklüktedir ve üçgen yapıdadır ve diğer kedilere göre sivri ve büyük kulakları vardır. Habeş Kedisi‘nin genel göz renkleri; altın, yeşil, ela ve bakır rengidir. Tüyleri kısa, fakat dokunduğunuzda sanki eliniz ipeğe değmiş gibi hissedersiniz. Yaşı geçtikçe tüylerinin rengi aynı kalır. Sadece çene altındaki tüyleri beyazlamaya başlar. Bu özellikleri sadece Habeş Kedisi’ne aittir.

Kendisi sahibine çok düşkündür ve ev ortamına kolaylıkla uyum sağlar. Çok zeki, eğlenceli ve sosyal olduğu için herkesin ilgisini çekmeyi başarır. Dışarıdan ne kadar soğuk kedi gibi görünse de aslında çok sıcak ve duygusudur. Sahibi onunla yeterince ilgilenmezse, çok üzülür ve depresyona girebilir. Çok hareketli bir yapısı olduğu için oyun oynamayı çok severler. Haliyle çocuklarla iyi anlaşır ve onların oyunlarına hemen dahil olurlar. Evcil kedi cinsleri listesinde en çok tercih edilen türdür. Ortalama yaşam süreleri 10-15 yıldır.

Bugünkü yazımızda evcil kedi cinsleri listesini işledik. Eğer evinize tüylü dost sahiplenme gibi düşünceniz varsa, mutlaka anlaşabileceğiniz karakterde kedi türü tercih etmelisiniz. Bu yazımızı okuyarak, bilgi sahibi olabilirsiniz ve evinize kedicik sahiplenebilirsiniz! Aşağıya yorumlarınızı her daim bekliyor olacağım. Patili günler 😻

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?