Kediler o kadar güzel canlılar ki, yazmakla bitmiyor 😻 Bugünkü yazımızda en güzel mavi gözlü kedi cinslerini araştırdık ve yazdık.

Kedilerin gözleri genelde kahverengi, yeşil veya kehribar olur. Birkaç kedi cinsi içerisinden mavi gözlere sahip olan kediler de vardır. Mavi gözlü kedi cinslerine az rastlandığı için bazı insanlar alıp, başka insanlara satabiliyorlar. Sırf gözleri mavi diye bu kedilerin bir fiyat aralığı oluyor ve insanlar “satın alma, sahiplen” cümlesini görmezden geldiği için satılıyor.

Dünyada birçok kedi cinsi var ve dış görünüşlerinden tutun, burun izleri bile farklıdır. Genel olarak mavi gözlü olan kedilerin iris tabakaları bile birbirinden farklıdır. Bazı kedilerin iris tabakasının rengi çok koyu mavi tonuyken, bazılarının ise açık mavi olur. Bu tamamen genetik iris tabakasının farklılığına dayanır. Gelin hep beraber boncuk gözleriyle etrafı izleyen kedi cinslerini öğrenelim 😻

Mavi Gözlü Kediler

Mavi gözlü kediniz varsa evinize nazar boncuğu almanıza gerek yok, zaten kediniz maviş gözleriyle sizi nazarlardan koruyabilir 😻 Mavi gözlere sahip olan kedi cinsleri az olduğundan dolayı sahiplenmek için bulmanız zor olabilir. Mavi göz genetiği taşıyan kediler, birden çok yavrusu olsa bile hepsi mavi gözlere sahip olabilir.

Bilmelisiniz ki, bir kedinin atalarından gelen mavi göz genetiği yoksa, yavrularından birkaçının gözleri mavi renk olduğuna rastlanılabilir. Fakat bu durum her kedi türü için geçerli değildir. İşte en güzel maviş gözleri olan kedicikler;

1. Ankara Kedisi: En Mavi Gözlü Kedi Cinsi

Ankara Kedisi: En Mavi Gözlü Kedi Cinsi
Ankara Kedisi: En Mavi Gözlü Kedi Cinsi

Avrupa’da (Turkish Angora) diye bilinir ve uzun tüylü kedi cinslerinin atasıdır. Tüyleri yoğun ve uzun olduğu için bazen İran Kedisi ile karıştırılabilir. Ankara Kedisi’nin tüyleri çok parlak ve yumuşak olduğu için onu severken kendinizden geçebilirsiniz 😹 Genellikle boyun ve kuyruk bölgesi, diğer bölgelerine göre daha fazladır. Ankara Kedisi’nin tüyleri beyaz renk diye bilinse de, aslında farklı renklerdede görülebilir.

Vücutları çok güçlü ve kaslıdır. Ankara Kedisi’nin bacakları uzundur; fakat ön bacakları, arka bacaklarına göre daha kısadır. Gözleri masmavidir ve cam gibi parlar. Bazı Ankara Kedilerinin gözleri yeşil-mavi ya da iki gözü da yeşil olabilir. Genel olarak gözleri mavi olur ve baktığınızda gözlerinin ne kadar çok dikkat çektiğini fark edersiniz.

Zeki, enerjik ve oyuncu oldukları için herkesin sempatisini toplar. Yaşadığı evi sahiplenir ve sahibine karşı aşırı derece de sevgi bağı kurar. Ankara Kedisi, diğer kedilere göre daha inatçıdır ve dediğini yaptırana kadar şekilden şekle girebilir 😹 Mavi gözlere sahip olan kedi cinsi listesinde birinci sırasında yer alan Ankara Kedisi, görünüş ve özellikleri ile kendisini kolayca sevdirebilir.

2. Siyam Kedisi

Siyam Kedisi
Siyam Kedisi

Kökeni Tayland’a dayanır ve dünyaya ismini duyuran en asil kedidir. Köklü bir geçmişi vardır ve zamanında kraliyet aileleri birbirlerine Siyam Kedisi‘ni hediye olarak verirlerdi. Zekası ve dış görünüşünün farkıyla herkesin dikkatini çekmeye başarır. Kısa tüyleri vardır ve böyle olmasına rağmen tüy yapısı oldukça kalitelidir. Tüy renkleri genelde kahverengi ve krem rengi olur. Vücutları sahip olduğu renk olur, fakat yüzünün ortası ve patileri koyu renk olur.

Gözleri o kadar güzeldir ki, masmavi gözleriyle etrafı dikkatlice izlerler. Gözleri yuvarlaktır, fakat yukarı doğru hafif çekiktir. Siyam Kedisi’nin gözleri kalıtsal olarak şaşı olabilir. Burun kısmı, diğer kedilere göre biraz daha büyüktür ve kafası yuvarlak olmasına rağmen çenesine doğru darlaşır. Görünüşü biraz yaramaz kedileri andırsa da, aslında çok duygusal ve kibar bir kedidir. Sahibine çok düşkündür ve insanlara karşı tırnaklarını kullanmamaya dikkat ederler. Gözleri mavi, tüy rengi koyu olduğu için çok güzel bir kedidir.

3. Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi
Ragdoll Kedisi

Çok tatlı ve safir mavi gözlere sahip olan bu kedicik, 1963 yılında Kaliforniya’da bir çiftçinin fark etmesiyle bilinmiştir. Görünüşleri, tüylerinin yumuşaklığı ve parlaklığı, Ankara ile İran Kedisine benzer. Ragdoll Kedisi‘ne dokunduğunuzda, sanki pofuduk tavşana dokunduğunuzu zannedebilirsiniz 😹 Tüylerinin rengi 3 farklı şekilde görülebilir;

  • Beyaz eldivenli Ragdoll Kedisi: Vücut tüyleri koyu renk olsa da, sadece pati kısımları beyazdır.
  • Eldivensiz Ragdoll Kedisi: Vücut tüyleri koyu renktir, fakat bu sefer bacak ve pati bölgeleri beyazdır.
  • Tek renkli Ragdoll Kedisi: Vücut tüyleri tek renktir. Genelde krem, çikolata, kahverengi ve beyaz renkli tüyleri sahiptir.

Gözleri o kadar güzeldir ki, uzaktan gördüğünüzde bile ilk olarak mavi gözleri dikkat çeker. Bazı Ragdoll Kedilerinde çok açık mavi tonları, yani hafif yeşile kaçan göz rengi görülebilir.

Herkesle kolayca dost olabilir ve adeta “beni sev” diyerek sırnaşır 😹 Özellikle çocukları olan aileler genelde Ragdoll Kedisi sahiplenmek isterler. Bebek, çocuk ve yaşlı demeden her yaş grubuyla anlayabilir. Maviş gözleriyle herkese kendini sevdirir ve aşık ettirilebilir 😻

4. Birman Kedisi

Birman Kedisi
Birman Kedisi

Adından da anlaşıldığı gibi kökeni Birmanya’ya dayanır. Muhteşem güzelliği ile bazı mitoloji kitaplarına bile konu olmuştur. Hatta Birman Kedisi‘nin göz rengini, mavi gözlü bir kraliçeden aldığı söylenmektedir. Uzun ve yumuşak tüyleri olduğu için her daim ona dokunmak isteyebilirsiniz. Birman Kedisi, görünüş itibariyle Siyam Kedisi’ne benzer. 20 farklı tüy rengine sahip olabilir, fakat genellikle kahverengi, beyaz, krem ve gri tonlarında olurlar.

Çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve her türlü oyunlarına rahatlıkla katılabilirler. Kendini sevdirmek için sahibinin yanına gider ve kucağına çıkarak saatlerce oturabilir. Sahibiyle oyun oynamayı, özellikle top oynamayı çok severler. Maviş göz renkleri sayesinde onunla zaman geçirirken neşeniz yerinize gelir 😻 Mavi gözlü kedi cinsleri arasından, en güzel kedidir diyebilirim.

5. Van Kedisi

Van Kedisi
Van Kedisi

Şimdi bayrakları asabilirsiniz, çünkü Van Kedisi‘nin güzelliğine geldik 😻 Van Kedisi, diğer ülkelerde (Turkish Van) diye bilinir. Görünüşü yavru aslana benzer, çünkü kuyruğu tıpkı aslanlar gibi kabarıktır. Dış görünüşü itibarıyla çok asildir ve diğer kedilerden farklı olarak kuyruğunu dik tutarak yürür. Gözleri genelde mavi olur, fakat bazen iki gözü de yeşil-mavi, yeşil-kehribar veya mavi-kehribar olabilir. Gözlerinde sanki şeffaf bir plaka varmış gibi görünür ve karşıdan baktığınızda maviş gözleri cam gibi parlar.

Van Kedisi suyu çok sever ve küçük bir su birikintisi gördüğü gibi hemen içine girip oynamaya başlar 😹 Hareketli, oyun oynamayı çok seven ve herkesle olumlu iletişim kurmaya çalışan Van Kedisi, en gözde kedidir. Çok miyavlamaz ve genelde sessizliği tercih eden kedidir. Sizinle konuşmaya çalışırken sıkça miyavlar ve sizinle konuştuktan sonra “seninle işim bitti, gidebilirsin” dermiş gibi susar 😹 Gözleri çok güzel olduğu için her zaman onun gözlerine bakmak isteyebilirsiniz.

Bonus: Balinese

Balinese
Balinese

Siyam Kedisi ve Balinese aşırı derecede benziyorlar. İkisini yan yana görseniz, hangisinin Balinese olduğunu anlamanız zor olabilir 😹 Balinese’nin gözleri o kadar güzeldir ki, mavi gözlü kedi cinsleri listesinin en çok sevilen kedisidir. Tüyleri çok yoğun ve uzundur. Haliyle bakımı, diğer kedilere göre biraz daha emek isteyebilir.

Hareketli kedi değildir, fakat sürekli kapalı alanlarda kalmaktan hoşlanmazlar. Balinese’ye sahipseniz, arada sırada dışarı gezmeye çıkarmalısınız. Ayrıca sizden ilgi, sevgi ve yemek istediklerinde çokça miyavlar ve ilginç sesler çıkarabilir. Balinese’yi sahiplenmek istiyorsanız dikkat edin, maviş gözlerine bakarken aşık olabilirsiniz 😻

Sizler için en güzel 5 mavi gözlü kedi cinsini, bonus ekleyerek açıkladık. Mavi gözlü kedileri seviyorsanız, bu yazımızı okuyarak sevginizi tazeleyebilirsiniz. Yorumlarınızı ve fikirlerinizi aşağıda yorumlarda bekliyorum. Patili günler 😻

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "En Güzel 5 Mavi Gözlü Kedi Cinsi".
  • Başar

    Ragdoll ve Birman kedileri muazzam sevgi dolular. Yazınızı çok açıklayıcı ve güzel olmuş. Çok teşekkür ederim.

  • Papatya dünyası

    Balinese çooook ama çooook tatlı ve çoook güzel onu yiyebilirim bile