Küçük bir tilki görünümündeki kuyruğu ve sevimli kişiliğiyle ilgi toplayan Somali Kedisi hakkında merak edilen her şeyi sizin için derledik.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik80
Oyunculuk95
Bakım İhtiyacı55
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı70
Konuşkanlık25
Taranma İhtiyacı55
Haraketlilik90
Kıl Dökülmesi75
Sahibine Şevkat85
Sağlık ve Dayanıklılık65
Özgürlük Düşkünlüğü50
Hayvanlarla Dostluk70
Arsızlık65
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar70
Bilgiler
 • Kökeni: ABD
 • İsimleri: Fox Cat, Tilki Kedisi
 • Yaşam Süresi: 11 – 16 yıl
 • Kilosu: 2,5 – 5 kg
 • Vücut Tipi: Orta
 • Tüy Uzunluğu: Tüylü, Uzun Tüylü
 • Tüy Dökme Oranı: Çok Tüy Döken
 • Mizaç: Enerjik, Sessiz, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgüvenli, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal, Sağlıklı
 • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan ve Yabancı Dostu
 • Benzer Cinsler: Habeş Kedisi

“Bir kedi gördüm sanki, yoksa bir tilki mi?” repliğiyle hafızamızda yer edinen Tweety’nin gördüğü kedi Somali kedisi olabilir mi? Her ne kadar Tweety’ye tehlikeli gibi görünebilecek kadar avcı hatlara ve sert bir surata sahip olsa da Somali kedisi aslında insanları ve hayvanları kucaklayan sıcacık, yumuşacık bir ruh taşıyor. Onun yaşadığı ev eğlenceyle dolup sevgi ve içtenlikle sarmalanıyor. Öyle ki o tam bir aile kedisi ve kalabalık evlerin eğlenceli üyesi.

Somali Kedisinin Kişiliği

Kişiliği zekayla özdeşleşmiş hayvanlardan biri olan tilkiye benzerliği ile dikkat çeken Somali kedisi, görüntüsüyle küçük bir tilkiyi andırmasının yanında zekasıyla da bir tilkiyi aratmaz. Elbette onun tek belirgin kişilik özelliği zekâsı değildir. Zekâsını büyük ölçüde hayatı yaşanır kılmak için kullanan Somali kedisi tıpkı Habeş kedisi gibi eğlenceli, oyun meraklısı bir kedidir. Bir Somali kedisi ile birlikte yaşamak sürekli çılgın fikirleri olan bir arkadaşla yaşamak gibidir ve bu çılgın fikirler genellikle eğlencelidir. Hemen her ortama adapte olabilen bu kediler adapte olmakla da kalmayacak çevresindeki insanları hayattaki hemen her şeyde eğlence aramaya iterek onları da peşinden sürükleyecektir. Onu anlatan iki temel sözcük eğlence ve hareket olabilir. Yalnızca bunlarla onu tanımaya başladık bile 😊

Hayatı dopdolu yaşayan Somali kedisi’nin en büyük eğlencelerinden biri oyun oynamak. Onun eğlenceye ne kadar düşkün olduğunu söylemiştim. Öyle ki her ne bulursa onu bir oyuna veya oyuncağa çevirebiliyor. Zekâsını bu konuda o kadar iyi kullanıyor ki hiçbir şey bulamazsa sadece atlayıp zıplayarak veya yalnız koşuşturarak kendisini eğlendirmeyi başarıyor. Bunun yanında insanların da dahil olduğu oyunlardan keyif alabilecek sosyal bir kedi cinsi olan Somali kedisini etkileşimli oyunlarla da meşgul etmeyi düşünebilirsiniz. Bulma – getirme, yakalama gibi oyunlarda iyi olduğu kadar herhangi bir nesneyi oyuncak olarak kullanabilmesi de eğlence tutkusunun bir parçası. Çeşitli toplar, gereksiz plastik eşyalar, buruşturulmuş kâğıt gibi… Ona daha fazla oyun ve oyuncak bulmak için zaman zaman yaratıcı yönünüzü geliştirmeniz gerekebilir. Bu yüzden onunla daha çok vakit geçirmeyi deneyin.

Oyuncu olan kedilerin genelde hareketli olduğu gibi bir yaygın kanı olsa da bazı kediler pasif ve hareketsiz oyunlardan daha çok hoşlanabilir. Ancak Somali onlardan biri değil. Bu kedi ne kadar hareket alanı sağlanırsa hepsini kullanmak isteyen bir cins. Bu konuda onu tatmin etmek zor da olsa en azından koşturabileceği geniş alanlar, üzerine çıkıp evinizi kuşbakışı seyredeceği yükseltiler sağlamanız onu oyunlar kadar mutlu edecektir. Çünkü Somali için hareket ve yükseklik gerçek birer tutku. Dolaplar, buzdolabı, kitaplık veya tırmanma ağacı. Yüksek yerler ona yalnızca hareket alanı sağlamakla da kalmıyor, onun sosyalleşmesi için de bir alan oluşturuyor. Çünkü, Somali kedisi genellikle çevresinde olup bitene yukarıdan müdahil oluyor. Onun hareket tutkusunu abarttığımızı düşünüp kedinizin fazla hareketli olmasından şikayetçi olmamalısınız. Çünkü bu onun doğasında var.

Eee böyle bir kedi biraz da sosyal olacaktır. Somali de öyle. Fakat onun kişiliğine sosyallikten çok rahatlık daha çok uyuyor. Üst düzey uyum yeteneğinin bir sonucu olarak sosyal ortamda kendisini baskın kişilik olarak gören Somali kedisi, insanlara karşı yakınlık gösterdiği gibi bir yandan da çevresinde olup biten şeyleri, evdeki organizasyonu, yapılan işleri denetlemek isteyen bir yapıdadır. Bir iş yaparken çevrenizde birilerinin olmasından rahatsız olan biriyseniz Somali kedisi size göre değil. Çünkü o, siz yemek yaparken, bilgisayarda çalışırken, kitap okurken veya televizyon seyrederken sizin ne yaptığınızı anlamaya çalışacak hatta işinize müdahil olmak için can atacak bir kedi cinsi. Buradan da insan işlerine ne kadar meraklı olduğu anlaşılıyor. Dikkatli olmak gerek, biraz daha büyük olsa tüm evi ele geçirebilir 😊

Somali kedisi yüksek derecede uyarlanabilir olsa da onu gerçekten üzecek ve huzursuz edecek tek bir gerçek vardır. O da uzun süre yalnız kalması. Ne de olsa sürekli eğlenceye ve karışacak birilerini bulmaya ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden yalnız yaşıyor veya gün boyu evden uzak kalıyorsanız Somali kedisi size uygun bir kedi cinsi olmayabilir. Böyle bir durumda en iyisi ona bir arkadaş bulmak olacaktır. Aksi takdirde yorucu bir iş veya okul gününün ardından eve döndüğünüzde evinizi tanıyamayabilirsiniz. Can sıkıntısı Somali kedisine her şeyi yaptırabilir. Onun için en iyi ev yapısı onunla bol bol vakit geçirebilecek kalabalık insan veya hayvan nüfusuna sahip geniş aileler olacaktır.

Her Eve Bir Kap Somali Kedisi
Her Eve Bir Kap Somali Kedisi

Çocuklar ve Yaşlılarla İletişimi

Somali kedisi için eğlenceli olan eğlencelidir. Karşısındakinin kim olduğuyla pek de ilgilenmez. Her yaştan insana karşı eşit mesafededir ve yalnızca onlarla vakit geçirmeyi ister. Yaşlı, çocuk, yetişkin, kadın veya erkek fark etmeksizin herkesten tek beklentisi onunla yeterince ilgilenilmesi ve kendisine zarar verilmemesidir.

Bu zeki ve sosyal kedi yeni doğmuş küçük bebekten, ergenlik dönemindeki bir çocuğa kadar her yaş grubunun yaşamsal ihtiyaçlarını, sosyal gereksinimlerini anlayarak karşısındakinin ihtiyaçlarına göre davranışlar sergileyebilir. Bu yüzden çocuklarla mükemmel bir ilişki kurabilir. Her yaş grubuyla iyi olsa da bebekler onun için biraz fazla küçüktür ve onlarla yeterince oynayamayabilir. Yine de Somali kedisi’nin bebekli bir evde yaşamasının hiçbir sakıncası yoktur. En iyi anlaşabildiği yaş grupları ise oyun çağındaki küçük çocuklar ve ilkokul dönemindeki yavaş yavaş büyümeye adım atmış çocuklardır. Somali kedisi’nin bu iki yaş grubuyla mükemmel olmasının sebebi, bu çocukların biz yetişkinlerden çok daha hareketli ve eğlenceli olmasıdır. Bu yaşlardaki çocuklar ile Somali kedisi’nin ihtiyaçları birebir örtüştüğünden sıkıcı yetişkinlere karşı harika bir iş birliği kurabilirler.

Her ne kadar Somali kedisi çocuklara karşı sorunsuz olsa da kendisine zarar veren veya ona nasıl davranacağını bilmeyen çocuklara karşı kendisini korumak amacıyla biraz agresifleşebilir. Bu yüzden çocukların evcil hayvanlara nasıl davranacağı konusunda iyi bir eğitim alması gerekmekte bu eğitimin de temelini biz yetişkinleri çocuklara örnek teşkil eden davranışları oluşturmalıdır. Yine evcil hayvanlarla çocukların hatta tüm insanların ilişkisinde kilit rol oynayan bir faktör de evcil hayvanın karşısındaki insanla henüz yavruyken tanışmasıdır. Yavrulukta kurulan ilişkiler diğerlerine göre çok daha sağlam temellere oturacak ve ömür boyu sürecek bir dostluğun başlangıcı olacaktır.

Somali kedisi yaşlılara karşı da eşit mesafededir. Fiziksel ve sosyal gereksinimleri yeterince karşılanabildiği sürece birlikte yaşadığı yaşlı insanlara karşı da aynı eğlenceli ve sıcakkanlı tutumu sürdürecektir. Ancak pek çok yaşlı insanın hayalindeki sessiz, sakin, huzurlu yaşam düşüncesine biraz ters düşen bir kedi cinsidir. Çok hareketli olması, sürekli bir yerlere atlayıp zıplaması ve oyun oynamadan duramaması onu yaşlılar için uygun bir kedi cinsi olmaktan uzak tutmaktadır. Ancak onun ihtiyaçlarını giderebilen, bakımını yapabilen ona ilgi gösterebilen genç ruhlu yaşlılar için iyi bir seçim olabilir.

Evcil Hayvanlarla İletişimi

Somali kedisi her yaştan insana olduğu gibi evcil hayvanlara karşı da genellikle sevecen ve sıcakkanlı bir tutum sergiler. Kendi türü ve diğer kedi cinsleri başta olmak üzere kedi dostu köpekler, büyük papağanlar ve saldırgan olmayan kendi boyutlarına yakın diğer evcil hayvanlarla iyi arkadaş olabilir. Somali kedisi’nin en iyi iletişim kurabileceği kedi cinsi Habeş kedisidir. Davranışsal olarak birbirine çok benzeyen bu iki cins birbiri için bulunmaz kaftandır. Tıpkı hareketli çocuklarda olduğu gibi birbirlerinin taleplerine karşılık vererek mükemmel dost olabilirler. Elbette aynı evde yaşayan kediler ara sıra küçük kavgalar da edebilir. İşler ciddileşmedikçe ve birbirlerine zarar vermedikleri sürece bu kavgalara çok karışmamak gerekir. Bu küçük kavgalardan hemen sonra tekrar oyun oynadıklarını görebilirsiniz.

Bir evcil hayvana kardeş getiriyorsanız mutlaka kontrollü bir tanışma süreci planlanmalıdır. Her ne kadar iki hayvan da ılımlı karaktere sahip olsa da ilk karşılaşmalarda ne olacağını ön göremeyebilirsiniz. Öte yandan iki evcil hayvanın sağlıklı bir arkadaşlık kurmasının en kolay yolu ikisinin de dünyayı yeni yeni tanımaya başladıkları ve birbirlerine zarar vermeyi düşünmeyecekleri yavruluk döneminde tanışmalarıdır. Birlikte büyüyen evcil hayvanlar tam olarak birer kardeş gibi davranacaktır.

Somali Kedisi ve Yavrusu
Somali Kedisi ve Yavrusu

Somali Kedisinin Tarihçesi

Somali kedi cinsinin tarihçesi aslında Habeş Kedisi’nin tarihçesinden tamamen ayrı olarak düşünülemez. Aslında genetik çalışmalara göre soyağacında yeterince geriye gidildiğinde bugün yaşayan Somali kedilerinin atasının doğal bir mutasyona uğramış bir Habeş kedisi olduğu sonucuna varılabilir. Ancak yine de Somali kedisi’nin en eski atası tam olarak bilinememekte ve bu konuda farklı rivayetler dolaşmaktadır. En yaygın kanı ise dünya savaşları sonrası nesli tükenme tehlikesi altında olan cinslerden birinin yetiştirme programında Habeş kedisi kullanılması sonucunda Somali kedisi özellikleri taşıyan kediler doğmasıdır.

Somali cinsinin Amerika kıtasındaki en eski atası olarak 1953 yılında Birleşik Krallık’tan Amerika Birleşik Devletleri’ne gelen Raby Chuffa adındaki Habeş kedisi kabul edilir. Amerika ve Kanada’daki tüm Somali kedilerinin soyağacı Raby’ye kadar takip edilebilmektedir. Raby’ye kadar cinsin gelişmesi ise bir şekilde uzun tüy geni taşıyan bir Habeş kedisinin “kusurlu” Habeş yavruları doğurmasından ileri gelir. Bu yavrular başlangıçta pek kabul görmese de sonralı Amerika’da iyiden iyiye popülerleşmiş ve 1960’lara kadar geçen kısa sürede hızla ilgi toplamıştır. Böylece bir Habeş kedisinde olması beklenmeyen uzun tüy özelliği onu başka bir cins yapma girişimlerini başlatmıştır.

Bir Habeş kedisi yetiştiricisi olan Amerikalı Evelyn Mague’nin çabalarıyla Habeş cinsi içinde uzun tüy geni başlarıyla taşındı ve yaygınlaştırıldı. Bu çalışmalardan doğan yeni uzun tüylü Habeş kedilerine genetik yakınlıktan dolayı Habeşistan’ın sınır komşusu olan Somali adı verildi. Mague’nin çabaları cinsi yetiştirmekle de bitmedi. Cinsi kabul ettirebilmek için 1972 yılında Somali Cat Club of America’yı (Amerika Somali Kedisi Kulübü) kurdu. Az sayıda Somali kedisi meraklısını bir araya toplanmasıyla cins yavaş yavaş tanınmaya başlamıştı. 1975 yılında saygın kedi derneği CFA bünyesinde Uluslararası Somali Kedisi Kulübü kuruldu. Bundan sadece birkaç yıl sonra 1979’da cins CFA tarafından tam olarak tanınmasının yanında şampiyonluk statüsü de aldı.

Somali Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Somali kedisi parlak ve uzun tüyleri, dolgun kuyruğu, belirgin yüz çizgileriyle küçük bir tilkiyi andıran bir dış görünüşe sahip. Öte yandan Habeş kedisine olan genetik benzerliği fiziksel özelliklerine de yansıyan Somali kedisi dış görünüşüyle daha tüylü bir Habeş kedisi olarak da tasvir edilebilir. Vücudu hareketli ve eğlenceli kişiliğine uygun şekilde atletik ve çevik olan Somali kedisi alışılmışın dışında biraz da otantik fiziksel özellikleriyle etkileyici ve ilgi çeken bir cins.

Yüz ve Kafa Yapısı

Sevecen ve sıcakkanlı kişiliğinin aksine yüz yapısı ve yüzünün çizgileri sert bir avcıyı andırıyor. Kafası sivri görünümlü ancak genellikle yuvarlak hatlardan oluşan bir yapıda. Düz elmacıklarının aksine hafif çıkıntılı ve ortalama genişlikteki burun kemeri avcı görünümünü koruyor. Burun ve ağız çizgisi yumuşakça yuvarlanarak hafif sertçe öne doğru uzanıyor. Ortalama boyuttaki ve ağızdan biraz geride duran çenesi ortalama boyutuna rağmen daha büyük görünüp yüzün bütüncül yapısı tamamlayarak onun nihai ifadesini oluşturuyor.

Kafa

Alın yeterince yuvarlak olsa da burun çıkıntısı kafa şeklini profilden hemen hemen bir vahşi bir kedi siluetine benzetiyor. Geniş alın açıklığı ve alnındaki çizgiler kamuflajını tamamlayarak onu eşsiz bir avcı görünümüne sokuyor.

Kulaklar

Dik ve geniş kulakları, alnın biraz arka tarafından başlayacak şekilde konumlanmış ve orta boylu. Kulaklar başlangıçta oldukça geniş uca doğru çok hafif incelenerek yuvarlak bir yayla sonlanıyor. Sedefi andıran kulak içleri tüylü veya tüysüz olabilir. Hafif tüylü kulaklar daha çok ilgi görmektedir.

Gözler

Düzgün ve tombul bir badem görünümündeki gözleri ortaya yakın iri boyutta ve parlak. Bakanları etkisi altında tutmaya ve odağı kendisine çekmeyi başaran bu gözler göz kapağının oluşturduğu konturla daha da belirginleşiyor. Gözlerin sivri dış köşeleri kulaklara doğru uzanıyor ve koyu bir çizgi gözden sonra bir miktar uzanıyor. Göz rengi altın sarısı ile yeşil arasında tonlanabiliyor.

Somali Kedi Cinsi
Somali Kedi Cinsi

Vücut Yapısı

Somali kedisi’nin orta boyutlu vücudu atletik, çevik, orantılı ve düzgündür. Hareketliliğini destekler nitelikte hızlı görünen vücudu iyi bir koşucu ve zıplayıcı olmak üzere gelişmiştir.

Gövde

Somali kedisi, gövdesiyle düzgün, yuvarlak köşeli bir dikdörtgeni andırır. Sırt çizgisi düze yakın olmakla birlikte oturma pozisyonunda belirginleşen hafif bir dışbükey eğim taşıyabilir. Göğsü geniş ve açıktır. Karın çizgisi, göğüsten kalçaya kadar düzgün uzanır. Gövde karında hafifçe genişleyerek sağrıda omuz hizasına gelir.

Bacaklar ve Patiler

Somali kedisine çevik ve hızlı görünümü katan bacakları vücutla orantılı ve orta boydadır. Ön ve arka bacaklar birbirine neredeyse eşit uzunlukta ve düzgündür. İyi bir sıçrayıcı özelliği olarak arka bacaklar dizde belirgin bir kıvrım alır. Patileri oval hatlı ve yuvarlaktır.

Kuyruk

Somali kedisi’nin en belirgin özelliklerinden biri olan eşsiz kuyruğu aynı zamanda onun tilkiye benzemesine de sebep olan vücut bölümüdür. Kuyruk başlangıçta kalın uca doğru incelen bir yapıda olmasına rağmen kuyruk tüyleri uca gittikçe uzar ve dolgunlaşır. Bu yüzden kuyruk hiç incelmiyormuş gibi hatta daha da kalınlaşıyormuş gibi görülebilir. Kuyruk tüyleri vücudun diğer bölümlerine kıyasla daha parlak ve daha koyu renkte olabilir.

Tüy Çeşitleri

Somali kedisi’nin orta uzunluktaki tüyleri vücudun omuz kuyruk gibi bölümlerinde daha uzun olabilir. Omzun üstündeki uzun tüyler yele benzeri bir görüntüye sebep olabilir. İki katmanlı ince tüyler çok yumuşak bir dokudadır. Tüylerin renk yelpazesi Habeş kedisiyle tamamen aynıdır. Tarçın, açık kahve, kırmızı ve mavi renklerden oluşabilen kürk barındırdığı renklerin daha soluk veya koyu tonlarına kayarak hareketli bir sıcaklık kazanır. Bu renklerin dışında krem ve leylak tonları da görülebilmektedir. Kürk deseni de aslında tekir olmasına rağmen klasik tekir deseni değildir. Gövde de değil de yüz gibi belli bölgelerde tekir deseni görülür. Bu desen de işaretli tekir olarak adlandırılabilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Somali kedisi’nin erkek ve dişilerde ortalama vücut ağırlığı 2,5 – 5 kg’dır. Erkekler tipik olarak dişilerden daha ağırdır. Vücut boyutu ise erkek ve dişilerde 28 – 36 cm aralığındadır.

Somali Yavruları ve Üreme

Somali kedisi Habeş kedisinden ayrılan bir cins olduğu için Habeş kedisiyle çiftleşebilir. Somali ve Habeş çiftleşmesinden doğacak yavrular uzun tüylü veya kısa tüylü olabilir. Bunlardan uzun tüylüler Somali, kısa tüylüler ise uzun tüy geni taşıyan Habeş kedisi olarak kategorize edilecektir.

Somali Cinsi Kedi
Somali Cinsi Kedi

Somali Kedisinin Bakımı

Somali kedisi’nin herhangi bir evcil kedinin bakımından çok farklı bir bakım gereksinimi yoktur. Temel bakım ihtiyaçları da özel tüylerine rağmen emek, maliyet ve zaman bakımından çok zorlayıcı değildir. Beslenme ve temizliğine yeterince özen gösterilen bir Somali kedisi hem daha sağlıklı kalacak hem daha güzel görünecektir.

Beslenme

Somali kedisi beslenme konusunda da genellikle sorunsuzdur. Yalnızca belli basit beslenme kurallarının takip edilmesi gerekir. Somali kedisi çok hareketli bir kedi cinsi olduğundan kendi boyutundaki kedilere göre biraz daha besin almaya ihtiyaç duyabilir. Bu cinsin diyeti birbirini takip eden sabit içerikli öğünlerden oluşmalı ve diyetinde keskin değişiklikler yapılmamalıdır. Bu hareketli kedinin diyetinin yeterince besleyici olduğundan emin olunmalı, besinleri en az ¼ protein içermelidir. Sindirim sistemi bozuklukları, obezite, diyabet gibi çeşitli hastalıkların önüne geçmek için diyetinde en fazla %5 karbonhidrata yer verilmelidir.

Temizlik

Somali kedisi temizlik konusunda ne çok zorlayıcı ne de tamamıyla başı boş bırakılabilecek bir kedidir. Dengeli bir temizlik gereksinimi vardır. Kedilerde en uğraştırıcı iş olan tüylerin tımar edilmesi konusunda uzun tüylerine rağmen çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz. İnce tüylerinin haftada 2 kez uygun bir tarakla nazikçe taranması yeterlidir. Tarama işlemi kedinizin tüylerinin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayacak, vücut yağlarını dengeli bir şekilde dağıtarak cilt hastalıklarına karşı onu koruyacak ve temiz tutacaktır.

Somali kedisi kedilerin geneline kıyasla suya karşı daha ılımlı bir kedidir. Uygun şartlarda alıştırıldığında banyo yapmayı bile bir eğlence hâline dönüştürerek banyo sırasında sizin de keyifli vakit geçirmenizi sağlar. Ancak banyo yalnızca gerekli durumlarda yapılmalıdır. Çok sık yapılan banyo kedinin kendi temizlik metotlarını yeterince uygulayamamasına, cilt hastalıklarına, sağlıksız tüylere sebep olabilir.

Banyo yerine kedinizin ulaşamadığı veya yeterince temizleyemediği bölgeleri sık sık kontrol etmeniz gerektiğinde buraları sirke su karışımı ya da sadece suyla nemlendirilmiş bir bezle temizlemeniz önerilebilir. Bu bölgeler kulak içleri, göz çevresi ve anal bölgedir. Enfeksiyon riski yüksek bu bölgelerin temizliğinden emin olunmalıdır. Kedilerin sağlık durumunu doğrudan etkileyen en önemli bakım gereksinimlerinden biri ağız bakımıdır. Ağız bakteri oluşumuna ve enfeksiyona en açık ve iç organları en çok etkileyebilecek vücut bölümü olduğundan ağız bakımına olabildiğince özen gösterilmeli olabildiğince sık hatta mümkünse günlük olarak ağız bakımı yapılmalıdır. Ağız bakımında dikkat edilmesi gereken bir başka husus da kediler için özel olarak üretilmiş ağız bakım ürünlerinin kullanılmasıdır.

Somali Kedisinin Sağlık Durumu

Somali kedisi sağlık sorunlarına karşı dirençli ve dayanıklı bir kedi olarak tanınır. Ancak tüm bu dayanıklılığa rağmen tüm kedilerin etkilenebileceği hastalıklardan veya soy hattına bağlı genetik hastalıklardan etkilenebilir. Ortak soyağacı sebebiyle Somali kedisi’ni etkileyen hastalıklar Habeş kedisininkilerle aynıdır.

Sağlık Sorunları

Somali kedisi’nin genetik olarak yatkın olduğu bazı hastalıklar şunlardır:

 • Piruvat Kinaz Eksikliği
 • Progresif Retinal Atrofi
 • Amiloidoz

Yaşam Süresi

Somali kedisi uygun şartlar ve iyi bir bakım ile 11 – 16 yıl aralığında yaşayabilir. Yaşam süresi şimdiye kadar elde edilen verilerin ortalaması alınarak saptandığından cins içindeki bireylerin yaşam süresi değişkenlik gösterebilir.


Somali kedisi hakkında merak edilen her şeyi tüm detaylarıyla araştırdık ve sizlerle paylaştık. Biz kedileri tanımanın bilgimizi ve deneyimimizi paylaşmakla mümkün olacağına inanıyoruz. Somali kedisi hakkında bildiklerinizi ve deneyimlediklerinizi hemen aşağıdaki yorumlar bölümüne yazarak bize destek olabilir ve bir kedinin hayatına dokunabilirsiniz.

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?