Köpek cinslerini araştırmayı sevenler için bu yazımızda birbirinden farklı özelliklere sahip olan İtalyan köpek cinslerine yer verdik.

Her ülkenin kendine sembol edinmiş köpek cinsleri vardır. Ülkelerini temsil ederler ve mutlaka köpek isimlerinin yanında veya anlamında sahip olduğu ülkeyi belli edecek isimler bulunur. Her köpek doğduğunda kendi karakterini bulmuş olsa da ülkenin insanlarının bunu iyi veya kötü şekilde farklılaştırmayı başarırlar.

İtalya başlı başına harika bir ülke olduğu için günümüzdeki insanları da son derece nazik ve sakin yapıları vardır. Köpeklerde sahipleriyle birlikte yaşamaya başlayınca onların davranışlarını birebir alırlar. Eski zamanlardaki insanlar biraz sert oldukları için bazı köpeklerde onların karakterlerini almıştır. Çok merak edilen güzel ülkenin birbirinden farklı İtalyan köpek cinslerini araştırdık.

1. Cone Cors o Italiano

Cone Cors o Italiano
Cone Cors o Italiano

Roma döneminde savaşlara katılan Cone Corso, çok güçlü bir savaş köpeğidir. Dağlık bölgelerdeki aslan, puma, yaban domuzu vb. gibi hayvanları avlamak için kullanılırdı. Çene ve diş yapısı gelişmiş olduğu için yakaladığı avını dakikalar içerisinde parçalayabilecek kadar çeviktir. İlk bakışta ne kadar asil duruşu olsa da aslında kaslı ve büyük vücut yapıları vardır. Kemikleri çok kalın ve gelişmiş olduğu için kolay kolay yaralanmazlar ve avına karşı pes etmezler.

Eğitim seviyesi ortadır ama sahibine karşı bağımlı olduğu için onun sözünden dışarı çıkmazlar. Yabancılara karşı hırlama, havlama ve hatta bazen saldırma gibi yaklaşımlar sergileyebilir. Aynı şekilde etrafında hayvan gördüğü zamanda çıldırırlar ve onu kovalamak için ellerinden geleni yaparlar. Bu gibi özelliklerinden dolayı özel mülkleri korumak için bekçi olarak kullanılır. İtalya’da çok popülerdir ve en fazla sahiplenilen köpek cinsidir.

2. İtalyan Tazısı

İtalyan Tazısı
İtalyan Tazısı

Görünüşleri nedeniyle diğer köpeklerden çok farklı vücut özelliklerine sahiptirler. Vücut yapısı zayıf, boynu uzun ve sanki kelebek kanadı gibi kulak yapıları vardır. Karından boyun kısmına kadar kemik yapıları çok uzun olduğu için uzak mesafeleri rahatlıkla görebilirler. Zayıf ve atletik yapılarından dolayı diğer köpeklerden çok daha hızlı koşarlar ve kuyrukları sayesinde dönüşlerini ustalıkla yaparlar.

Sinirli yapıları olsa da aslında çok çekingen ve kibar yapıları vardır diyebiliriz. Çok zeki köpek oldukları için sahibine yaramazlık yaptıktan sonra uyarılırsa kendini affettirmek için olduğu yerde dururlar ve kafalarını eğerler.

Burnu, gözleri ve hareketleri gelişmiş olduğu için avlarını hemen fark ederler. Yavruluk döneminde eğitilebilir, fakat yetişkinlik döneminde sahiplenilirse onu eğitmek pek kolay olmayacaktır.

3. Bichon Bolognese

Bichon Bolognese
Bichon Bolognese

İtalya’nın Bologna şehrinde meydana geldiği için adını oradan almıştır. Küçük köpek oldukları için çok sevimli ve tatlı görünümleri vardır. Genellikle beyaz tüy renkleri vardır ve kıvırcık/dalgalı tüy yapıları olduğu için düzenli olarak tıraş yaptırılması gerekir.

Küçük olduklarına bakmadan yabancı insanlara ve kendinden büyük hayvanlara fazlasıyla havlarlar. Sahiplerine çok bağımlı olsalar da bazen kafalarına göre hareket etmeye bayılırlar. Tanıdığı insanlara kendilerini sevdirirler ve oyun oynamak için çeşitli yaramazlıklar yaparlar. Yaşadığı ortamda yalnız kalmayı sevmedikleri için sürekli sahibinin peşinden giderek takip ederler.

Eğitilme seviyeleri oldukça yüksektir ama inatçı yapıları sayesinde eğitirken çok zorlanılabilir. Yavru Bolognese sahiplenilirse, eğitilmesi ve sosyalleşmesi çok daha kolay olacaktır.

4. Napoli Mastifi

Napoli Mastifi
Napoli Mastifi

Kırmızı gözleri, uykulu gibi yüz ifadeleri, sarkık ve buruşuk derisi sayesinde çok sakinmiş gibi dursalar da aslında güçlü ve saldırgan köpeklerdir. Eski zamanlarda bekçi ve koruma köpeği olarak kullanıldığı için insanlar evlerinde rahatlıkla uyudukları da söylenmektedir. İçgüdüsel olarak yabancı insanlara karşı hırlama veya saldırma eğilimleri olduğu için mutlaka uygu yere bağlanmalıdır.

Sahibine karşı sakin, ılımlı ve düşkün olsa da tehdit edici hareketler sezdiği zaman göz açıp kapayınca kadar agresifleşebilirler. Çocuklarla aynı ortamda bırakılması önerilmez, çünkü istemeden zarar verebilirler veya ani hareketlerden hoşlanmadıkları için ısırabilirler. Çok fazla salya akıttıkları için karşıdan bakıldığında korkutucu köpekmiş gibi görünseler de aslında bunu istemsizce yaparlar.

5. Lagotto Romagnolo

Lagotto Romagnolo
Lagotto Romagnolo

Adı “göl” anlamına gelir ve avcılar her göl gibi ortamlara gittikleri zaman mutlaka yanında Lagotto’yu da götürürlerdi. Suya düşen kuş ve tavşan gibi hayvanları yakalayarak sahiplerine getirdikleri için “göl köpeği” olarak kullanılırdı. Aynı zamanda burunları çok gelişmiş olduğu için eski zamanlarda yer mantarı aramak için götürülürdü ve tüm mantarları başarıyla bulurlardı. Bu gibi özelliklerinden dolayı İtalya’nın en değerli ve özel köpeği olarak ilan edilmiştir.

Su ve diken gibi yaralayıcı nesnelerden korunmak için yoğun ve kıvırcık tüylere sahiptirler. Küçük kafası ve boncuk gibi gözleriyle çok tatlı göründükleri için herkes tarafından çok sevilirler. Onlar da bunu bildikleri için tanıdıkları insanların yanına giderek sevgi beklerler. Yabancılara karşı aralarında mesafe bulundursalar da biraz zaman geçirdikten sonra kolaylıkla alışırlar ve hemen şımarabilirler.

6. Spinone Italiano

Spinone Italiano
Spinone Italiano

İki karaktere sahip oldukları için kolaylıkla duygularını değiştirebilirler. Evde yaramaz çocuk gibi oradan oraya atlarlar, fakat dışarı çıktıklarında son derece ciddi ifade takınarak avlarını takip ederler. Yeterince ilgi ve sevgi görmedikleri zaman aniden sinirlenirler ve ortalığı yıkabilirler. Atlamayı ve kazmayı çok sevdikleri için mutlaka her gün yürüyüşe çıkarılmalı ve kendi başına bırakılmalıdır.

Yabancı insanlara karşı mesafeleri yoktur kısa süre içerisinde kendi ailesindenmiş gibi benimserler. Farklılıkları çok sevdikleri için ailece kampa gitmek, oyunlar oynamak veya değişik yerleri görmeye bayılırlar. Zeki köpek oldukları için sahibinin dediklerini hemen algılarlar ve basit komutları yerine getirebilirler. Kendisine agresif davranılmasından hoşlanmadıkları için ona karşı sakin ve sevgi dolu davranmak gerekir.

7. Bergamasco

Bergamasco
Bergamasco

Bergamasco’yu gördüğünüz zaman çok şaşıracağınızdan eminiz, çünkü ip gibi upuzun tüylere sahiptir. Sanki üzerine birçok ip atılmış gibi görünümleri olduğu için bazı yerlerde “ipli köpek” olarak da bilinir. Tüy özelliklerinden dolayı soğuya karşı son derece dayanıklıdırlar ve yağmur yağdığında kolay kolay ıslanmazlar. Çok nazik ve sevimli köpek oldukları için İtalya’nın gözde cinslerinden birisidir.

Tanımadığı insanlara karşı sevgi ve iyi huylu davrandıkları için saldırma gibi özellikleri yoktur. Oyun oynamayı çok sevdikleri için çocuklara karşı ayrı bir sevgisi vardır ve onlarla saatlerce oynayabilirler. Zeki köpek oldukları için insanların duygularını kolaylıkla anlayabilirler ve empati yapabilirler. Sevilmekten ve okşanmaktan çok hoşlandıkları için sıklıkla sahibinin yanına giderek ilgi gösterilmesini isterler.

8. Volpino Italiano

Volpino Italiano
Volpino Italiano

Sürekli ağızları açık olduğu için sanki gülüyormuş gibi yüz ifadeleri vardır. Sivri kulakları ve burnu sayesinde aşırı derecede tatlı görünüme sahiptirler. Sevilmeyi hissetmek istedikleri için yabancı insanların yanına giderek ilgi ve alaka beklerler. Yemek yemeyi çok sevdikleri için hemen uyuma eğilimleri vardır ve bu yüzden obeziteye çok yatkınlardır. Mutlaka yemekten sonra zorla yürüyüşe çıkarılmalı veya hareketli oyunlar oynamaya teşvik edilmelidir.

Volpino’lar çocuk ruhlu oldukları için çocuklara karşı sabırları çok yüksektir ve onlarla oyun oynamaya bayılırlar. Isırma, hırlama ve saldırma gibi huyları olmadığı için çocuklarla aynı ortamda gönül rahatlığıyla yalnız kalabilirler. Sahibine çok bağımlı olurlar ve yalnız kalmayı hiç sevmezler. Hatta onu sahiplendikten sonra hiç arkadaşınız olmasa da olur, çünkü onunla birlikte çok iyi iki dost olabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?