Saldırgan köpek türlerini daha önce hiç merak etmiş miydiniz? Bu yazımızda sizler için en tehlikeli köpekler listesini hazırladık.

Bazı cins köpekler saldırgan olduğu için sahibini hiç dinlemeyip aniden insanlara saldırabilirler veya ısırabilirler. Her ne kadar ”kötü köpek yoktur, kötü sahip vardır” sözü çok söylense de aslında çok doğru bir cümledir. Saldırgan ve tehlikeli köpeklerin doğasında ısırmak ve saldırmak olduğu için bunu engelleyemeyiz, fakat köpeğe doğru eğitim vererek en tehlikeli köpekler arasına girmesi engellenebilir.

Sokakta tehlikeli köpek cinslerini gördüğünüz zaman başınıza bir şey gelmemesi için yolunuzu değiştirmenizi veya sahibini uyarmanızı tavsiye ederiz. Sizler için hazırladığımız Dünyanın en tehlikeli 10 köpeğini gördüğünüz zaman çok korkacağınızdan ve onlarla herhangi bir yerde karşılaşmamak için dua edeceğinizden eminiz.

1. American Bulldog

American Bulldog
American Bulldog

Kökenleri Amerika’ya dayanan American Bulldog, dünyanın en tehlikeli ve saldırgan köpekleri arasında yer almaktadır. Singapur ve Danimarka gibi ülkelerde American Bulldog’un sahiplenilmesi yasaklanmıştır. Görünümleri iri, kaslı ve büyük olduğu için insanlara korku salabilir. Dışarıdan bakıldığında ne kadar tatlı görünse de kilolu yaban domuzları ve kurtlarla ölümüne mücadele edebilen köpek cinsidir.

Tanıdıklarına karşı bile sert mizacı olan American Bulldog, yabancılara karşı büyük tehdit hisseder ve saldırmak için hemen harekete geçebilir. Dünyanın en saldırgan köpeği olan American Bulldog’u sahiplenmek istiyorsanız, size zarar vermemesi için bebekken sahiplenmelisiniz.

2. Bandogge Mastiff

Bandogge Mastiff
Bandogge Mastiff

Pitbull ve Mastiff cinsinin melezlenmesi sonucu meydana gelen Bandog; eskiden özel mülkleri ve çiftlikleri korumak amaçlı kullanırlardı. Saldırgan köpek cinslerinden biri oldukları için gece saatlerinde zincirleri açılırdı, böylelikle ortama yaklaşan insan ve hayvanlara saldırırlardı. Erkek Bandog yükseklik boyutu 65-75, dişi Bandog ise 55-60 civarındadır.

Arka bacakları daha fazla kaslı olduğu için çok hızlı koşarlar ve avını yakalayabilmek için kendilerini ustalıkla yavaşlatabilirler. Tehlike anında, yabancı insan veya hareket eden hayvanı gördüğünde hiç havlamazlar, çünkü onları sesinden ürkütmek istemezler. Havlamak yerine ağızlarından salya akıtırlar ve bu da ne kadar çok sinirlendiklerinin göstergesidir.

3. Napoliten Mastiff

Napoliten Mastiff
Napoliten Mastiff

En saldırgan köpekler listesine giren Napoliten Mastiff’in kökeni İtalya’dır. Yüzünde ciddi görünümleri ve sert mizaçları vardır. Çok iri köpek olduğu için ilk bakıldığında korkmamanız imkansızdır. Yüzleri çok buruşuktur sanki derileri sarkmış gibi ifadeleri olsa da aslında onların yapısı öyledir. Vücudu, sırtı ve bacakları çok kaslı olduğu için hızlı koşabilme yetenekleri vardır.

Gladyatör savaşlarında ve askeri birlikler tarafından Napoliten Mastiff, savaşçı köpek olarak kullanılırdı. Gözüne kestirdiği insanı saniyeler içerisinde ısırabilecek ya da anında parçalayabilecek diş kabiliyetine ve çene kasına sahiptir. Şu an ise özel mülkleri ve çiftlikleri koruması için bekçi köpeği olarak kullanılıyor. Singapur ve birkaç ülkede sahiplenilmesi kesinlikle yasaklanmıştır.

4. Presa Canario

Presa Canario
Presa Canario

Dünyanın en tehlikeli 10 köpeği arasına girmeyi başaran Presa Canario, diğer adıyla Perro de Presa Canario olarak da bilinir. Sert, dominant ve özgüvenli köpek olduğu için genellikle sahibinin sözünü dinlemeyi pek sevmezler. Görünüşleri de çok büyük olduğu için ters tarafına geldiğinde sahibine bile saldırabileceği söyleniliyor.

Eskiden köpekler dövüştürüldüğünde herkes Presa Canario’nun yeneceğinden emin oldukları için tüm bahis paralarını onların üstüne yatırırlardı. Bir Presa Canario köpek, insana saldırıp öldürdüğü için sahibi tutuklanarak hapse atıldı. Bu olaydan sonra nesli tükenmeye başlamıştır ve Amerikalı veteriner tarafından uzun uğraşlar sonucunda tekrar neslinin canlandırılmasını sağlamıştır.

5. Fila Brasileiro

Fila Brasileiro
Fila Brasileiro

Diğer bir adıyla Brezilya Mastifi olarak bilinir ve en tehlikeli köpek cinslerinden biri olmasının yanı sıra en cesur köpektir. Anavatanı Brezilya’dır ve başta İngiltere olmak üzere birkaç ülkede daha sahiplenilmesi yasaklanmıştır. Agresif köpek olduğu için komut almayı sevmez ve eğer sahibi onu kızdırırsa, saldırma eyleminde bulunabilir.

Köpek yarışlarında bulunan Fila Brasileiro çok daha sert ve saldırgan olduğu için hakemlerin asla dokunmaması, hatta uzak kalması gerekmektedir. Etraftaki jaguar ve yaban domuzunu avlamak için kullanılır. Çok zeki köpek olduğu için tehlike sezdiği avını hiç kokutmadan ilerler ve onu tuzağa düşürerek saldırmaya başlar.

6. Tosa Inu

Tosa Inu
Tosa Inu

Japanase Tosa olarak da bilinir ve anavatanı Japonya’dır. Dövüş köpeği olması için üretilen Tosa Inu, aynı Samuraylar gibi giydirilip diğer köpek cinsleriyle dövüştürülürdü. Vücudu ince olmasına rağmen kemikleri iridir, kaslı ve atletik vücutları vardır. Diğer köpeklere göre bacakları daha uzun ve çok güçlüdür. Hızlıca koşabilirler ve patilerinin büyük olması sebebiyle her yere kolaylıkla tırmanabilirler.

Yabancı insan veya avlanacak hayvan gördüğü zaman yerinden kıpırdamaz, keskin bakışlarıyla avını süzer ve karşısındakini hemen yere yatırabilir. Korkusuz köpek olduğu için karşısına çok büyük hayvan çıksa bile hemen saldırabilirler. Birçok ülkede satışı, sahiplenilmesi ve beslenilmesi, halk sağlığı için kesinlikle yasaktır.

7. Dogo Argentino

Dogo Argentino
Dogo Argentino

Arjantin’in sembolü olan Dogo Argentino, son derece akıllıdır. Şu anki mertebesine ulaşması için birçok farklı köpeklerle melezlenmiştir. Puma ve yaban domuzu gibi büyük hayvanları avlaması için üretilmiştir. Çene kasının gücü, bazı köpeklere göre daha baskın olduğu için her avcı Dogo Argentino’yu tercih ederdi.

Sahibini her şeye karşı koruyabilir ve yabancı birisini gördüğünde kendisini tehlikede hissettiği için hemen saldırma eyleminde bulunabilir. Yavruluk zamanında her hayvanla ve insanla iyi anlaşsa da yetişkinlik zamanına geldiğinde asla sıcakkanlı davranmaz. Dış görünüşü nedeniyle biraz tatlı köpek gibi dursa da sizi tanımadığı için yine yakınına çok yaklaşmamanızı tavsiye ederiz.

8. Boerboel

Boerboel
Boerboel

Kökeni Güney Afrika’ya dayanan Boerboel, iri ve koruma köpekleriyle çiftleştirilmesiyle meydana gelmiştir. Ağız ve burun kısmı çok iri olduğu için ilk bakışta biraz korkutucu olabilir. Kemik yapısı ve kaslarının oranı diğer köpeklere göre çok daha fazla gelişmiştir. Oyun oynamayı sevmezler, fakat uzağa bir nesne fırlattığınızda onu alıp size getirmesi saniyeler sürecektir.

Tehlikelere karşı havlamayı ve agresif tavırlar sergilemek yerine, salya akıtmayı veya hızlı nefes alıp vermeyi tercih ederler. Kendisi böyle yapıyorsa, mutlaka hoşuna gitmeyen bir şeyler oluyordur veya yabancı insan görmüş olma olasılığı çok yüksektir. Şu an Danimarka’da üretimi ve satılması kesinlikle yasaktır.

9. Pitbull

Pitbull
Pitbull

Pitbull’u hepimiz haberlerdeki olaylardan ya da dışarıda etrafa saldırmasından tanıyoruz. Vücudu, çenesi, kafatası çok güçlü ve kaslıdır. Orta iriliktedirler ve fazla kilolu olmamalarına rağmen tam formundadır. Normal şartlar altında Pitbull cinsi sevecen ve sıcakkanlı köpeklerdir, fakat kötü sahiplere denk geldiği zaman acımasızca yetiştirildiği için saldırgan köpek olabiliyorlar.

Yoldan geçen insanları korkutabilir veya serbest bırakılınca aniden etrafa saldırabilir veya dişlerini kullanabilirler. Eğer iyi yetiştirilmiş Pitbull ile karşılaşırsanız ne kadar iyi bir köpek cinsi olduğunu fark edebilirsiniz. Tam tersi saldırgan Pitbull cinsine hiç yaklaşmamanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde vahşice ısırabilir ve insan vücudunda geri dönülmez hasarlar bırakabilir.

10. Çekoslovak Kurt Köpeği

Çekoslovak Kurt Köpeği
Çekoslovak Kurt Köpeği

Kurtlar ile köpeklerin çiftleşmesinden ortaya çıkan Kurt Köpekleri, son derece saldırgandırlar. Sahibine çok düşkün oldukları için ağızlarından çıkan her kelimeyi dinlerler ve ne komut verirlerse yerine getirmeye çalışırlar. Vücudu büyük, kaslı ve kemikleri çok güçlü olduğu için dayanıklı köpek cinslerinden birisidir.

Diğer hayvanlarla pek anlaşamazlar, en ufak tehlike sezdikleri zaman havlayarak hemen koşmaya başlarlar ve avını yakalayana kadar hiç durmazlar. Görünüşü de biraz kurtlara benzediği için ilk bakışta çok korkabilirsiniz ama size alıştığında çok iyi dost olabilirsiniz. Onların garezi sahibine ve tanıdıklarına değil, tamamıyla tehlike oluşturabilecek diğer canlılaradır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?