Sarı kediler, diğer kedilere göre sanki daha sevimli olurlar. Sarı kedileri sevenler için En bilindik sarı kedi cinslerini araştırdık.

Kediler çok tatlı hayvanlar olduğu için hepimiz onlara aşığız! Hangi tüy rengine sahip olurlarsa olsunlar hepsi birbirinden farklı ve güzeldir. Dünyada birçok kedi cinsi olduğu için her türün kendine göre renkleri ve kürk özellikleri vardır. Genellikle ana vatanlarından ilk genetiğini alan kediler hangi tüy rengine sahipse, ondan sonraki nesilleri de aynı renkte doğarlar. Bazı kedilerin kürkleri desenli olabileceği gibi düz renkte de olabilirler. Her zaman desenli tüylere rastlayamazsınız, çünkü onların ırkları Avrupa ülkelerine aittir. Bu neden dolayı buraya getirttirmeleri zordur ve fiyatları da bir hayli yüksektir.

Kedi sahiplenmek istiyorsanız hem görünüş, hem de davranış bakımından seçici davranabilirsiniz. Bazı insanlar sarman kedi cinslerini severken, bazıları da daha desenli kürk renkleri olan kedileri tercih ederler. Bizler hayvan ve kedi sever olduğumuz için görünüşe bakmadan kedi sahiplenmeyi tercih ediyoruz. Benimle aynı düşünceye sahip olanlar, ne demek istediğimi çok iyi anlayabilirler. Sarı kedi meraklıları için bu yazımızda sarı tüyleri olan kedilere ayrıntılı şekilde yer verdik. Bazı kedi cinsleri tamamen sarı sayılmasa da yoğunluk olarak sarı tonları da bulunabiliyor. Gelin, hep beraber sarı kedileri tanıyalım.

Sarı Tüylü Sarman Kedi Cinsleri

Sarı kedilerin sayısı, diğer kedilere göre biraz daha azdır. Kedilerin kürk renkleri genellikle açık veya koyu olduğu için sarı kediler görünce sanki ilk defa görmüş gibi şaşırabiliriz. Size en bilindik ve sarı kedi cinsi olarak sayabileceğimiz kedileri tanıttık. Yazımızı okuduktan sonra sarı kedilerin sayısının çok az olduğunu fark edeceksiniz. Şimdi sizi yazımızla baş başa bırakıyorum.

1. Sarman Kedi: Sarı Kedi Cinsi

Sarman Kedi: Sarı Kedi Cinsi
Sarman Kedi: Sarı Kedi Cinsi

Ana vatanlarının Fransa’ya dayandığı söylenen Sarman Kedi‘lerini, her sokakta görebilirsiniz. Bunu bilmelisiniz ki; Sarmanlar cins değil, Tekir Kedilerin bir türüdür ve çok benzerlik gösterirler. Sarman Kedi’lerin göz yapısı badem şeklindedir ve sarı göz rengine sahiptir. Tüyleri yoğun, sık ve ipeksi olduğu için onları biraz şişko gösterebilir 😹 Tüy renkleri sapsarıdır ve adeta güneş gibi parlar. Çok sakin ve uysal yapıları olduğu için uyumak için sessiz yerleri tercih ederler. Beslenildiği yerden ayrılmaz, eğer sahipliyse sahibine çok düşkündür. Zeka seviyeleri yüksek olduğu için eğitilmeye son derece açık yapıları vardır.

Sosyal oldukları için diğer sokak ve evcil hayvanlarla çok iyi anlaşabilirler. Kilo olmaya müsait yapıları vardır ve sınırlı sayıda mama verilmelidir. Zaten yanakları ve vücudu toplu oldukları için sık beslenirse, daha da çok şişko olabilirler. Oyun oynamayı çok severler, özellikle de atlama veya yakalama oyunlarına bayılırlar. Onu beslediği insanın yanına gelip sırnaşır ve kendini sevdirmek için elinden geleni yapar. Sarman Kedi’yi gün içerisinde göremezseniz, endişelenmeyin. Dinlenmek için kendilerine sakin ve sessiz bir yer bulacaklarından eminim. Sarı kedi cinsleri listesinin en başında geldiği için sarı kedi sevdanız varsa, Sarman Kedi sahiplenebilirsiniz.

2. Singapura Kedisi: Turuncu Kedi Cinsi

Singapura Kedisi: Turuncu Kedi Cinsi
Singapura Kedisi: Turuncu Kedi Cinsi

Singapur’da yaşayan iki kişi Amerika’ya dönerken burada bulduğu kedileri yanlarına almışlardır. Bu zamandan sonra Singapura Kedisi’nin adı yayılmaya başlamıştır. Uluslararası Kedi Birliği tarafından 1979’lu yıllarda tanınmıştır. Singapura Kedisi, aynı zamanda dünyanın en küçük kedi cinsi listesinde de yer almaktadır. Küçük Kedi Cinsleri yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. Gözleri oval şekildedir ve sanki göz kalemi sürmüşsünüz gibi kenarları da siyahtır. Göz renkleri genelde altın, ela, sarı, ya da yeşildir. Kulakları, minik bedenlerine göre biraz daha büyük ve diktir 😻

Kuyruk kısımları, vücuduna göre biraz daha kısadır. Yani kuyrukları, kendisinden bile kısa ve miniktir. Singapura Kedisi doğduğundan uzun, pofuduk ve yoğun tüyleri vardır. Her büyüdüğünde tüyleri kısalmaya ve sıklaşmaya başlar. Asıl kürk rengiyle turuncu kedi cinsi olarak sayılır ve tüylerinin arasında da sarı tüyleri bulunmaktadır. Çok sıcakkanlı ve uysal kedi olduğu için çocuklarla çok iyi anlaşır. Zeka seviyeleri yüksektir ve sahibinin dediği her şeyi kolaylıkla algılayabilirler.

3. İran Kedisi: Sarı Beyaz Kedi Cinsi

İran Kedisi: Sarı Beyaz Kedi Cinsi
İran Kedisi: Sarı Beyaz Kedi Cinsi

Fars Kedisi (Persian) olarak da bilinen İran Kedisi’nin kökeni çok eskiye dayanır. İsminden de anlaşılacağı gibi ana vatanı İran’dır. Burun bölgesi basık olduğu için solunum ve göz hastalıklarına yatkındır. Gözleri iri ve yuvarlaktır ve genellikle mavi, yeşil, kehribar ve altın göz renklerine sahip olurlar. İri ve yuvarlak patileri olmasına rağmen bacakları diğer kedilere göre kısadır ve gövdesi yere yakındır. Bu özellikleri onların daha çok tatlı olmasına neden olur. Sırt, ense ve boyun bölgesinde sık tüyleri vardır ve atletik yapıları vardır. Tüyleri çok yumuşak olduğu için onu her zaman sevmek isteyeceksiniz. Genellikle beyaz, gri, çikolata ve sarı tüyleri vardır.

Sarı kedi cinslerine fazla yakın değildir, fakat bazı İran Kedilerinde sarı tüylere rastlanır. Bazen sarı-beyaz ve çikolata-sarı tüy renklerinin olduğunu da görebiliriz. Bu nedenle de sarı beyaz kedi cinsi olarak da değerlendirilebilir. Diğer kedilere göre zeka seviyeleri yüksektir ve eğitilmeye de uygundur. Çok sakin, uysal ve fazla miyavlamayan kedidir. Hatta o kadar sakindir ki ‘’acaba benim kedim neden konuşmuyor?’’ diye düşünebilirsiniz 🙀 İran Kedisi, sahibine karşı çok bağlı ve sevgi dolu olduğu için çok fazla tercih ediliyor. Sahiplenildiği ilk zamanlar çekingen gibi davranır, fakat alıştığı zaman çok iyi bir dost olacağınızdan emin olabilirsiniz.

4. Ocicat

Ocicat
Ocicat

Kökeni Amerika’ya dayanan Ocicat, görünüşüyle tıpkı leopara benzerler. 1987 yılında kedi dernekleri tarafından, cins kedi olarak kabul edilmiştir. Orta boyutta vücuda sahiptir, kaslı ve atletik yapıları vardır. Kulakları orta boyuttadır ve uç kısımları oval şekildedir. Gözleri yuvarlak ve yukarıya doğru hafif şekilde çekiktir. Gözlerinin üst kısmı sürmeli gibi olduğu için gözleri çok dikkat çeker. Sarı, kehribar veya mavi göz renklerine sahip olabilirler. Yüz yapısı alından geniş başlar ve çeneye doğru hafifçe daralır.

Leopara benzeyen tüy desenleri olsa da altın, sarı ve fildişi tüy renklerine sahip olabilirler. Yüz ve vücut görünüşü nedeniyle sert ve soğuk kedi cinsi olarak görülse de aslında çok sıcakkanlıdır. Zeka seviyesi şaşırılacak derecede yüksektir ve sahibiyle yüksek bağ kurarak iletişime geçmeye çalışır. Kolayca eğitilebilir ve attığınız eşyaları tıpkı köpek gibi geri getirir. Yalnız kalmayı hiç sevmezler, sürekli sahibinin yanında olmak ister. Ocicat sıklıkla denk gelebileceğiniz kedi türü değildir ve fiyatı da oldukça yüksektir.

5. Toyger

Toyger
Toyger

Bengal Kedisi’nin yetiştiricisi tarafından 1980’li yıllarda Amerika’da geliştirilmiştir. Toyger, aynı leoparı andırdığı için vahşi görünüşleri vardır. Orta ve büyük vücut boyutları olduğu için en popüler kedi listesindedir. Yüzü yuvarlak ve burun kısmı biraz geniştir. Kulakları geniş, dik ve uçları ovaldir. Gözleri boncuk büyüklüğündedir ve sanki şaşırmış gibi yüz ifadesi vardır. Desenli kürke sahiptir, fakat altın rengi tüy rengine sahip olduğu için sarı kedi cinsleri listesindedir. Kaslı, atletik ve güçlü yapıları olduğu için diğer kedilere göre atlama ve zıplama yetenekleri gelişmiştir.

Pati ve bacakları da uzun olduğu için kendi boyundan iki metre daha yükseğe zıplayabilirler. Fazla meraklı olduğu için ev eşyalarını dağıtabilir veya raflara atlayabilir. Kurcalama özelliğine sahip oldukları için evinizde kaybettiğiniz eşyaları Toyger rahatlıkla bulabilir 😹 Oyun oynamayı çok sevdiği için ne kadar fazla oyuncak alırsanız, ev eşyalarını keşfetmesini engelleyebilirsiniz. Kalabalık aile ortamlarından hoşlanırlar ve yalnız kalmayı da sevmezler. Desenli ama sarı kedi olduğu için de ekstra asilliğe sahiptir.

6. Bengal Kedisi

Bengal Kedisi
Bengal Kedisi

Kökeni Amerika’ya dayanan Bengal Kedisi, vahşi görünümleriyle tanınır. Orta boyutta vücutları vardır ve ortalama 4-7 kg arasındadır. Kaslı, atleti ve güçlü yapıları olduğu için karşıdan oldukça iri dururlar. Kısa, ipeksi ve sık tüyleri olduğu için tüy dökmezler. Desenlerinin alt tabakasında sarı ve altın tüy renkleri bulunduğu için leopara benzetirler. Yüzü top gibi yuvarlaktır ve yüz hatları belirgin değildir. Burun kısmının üst kısmı koyu renktir ve diğer kedilere göre biraz çıkık burun yapısı vardır. Gözleri yuvarlaktır ve iki gözünün arasında geniş mesafe vardır.

Genellikle mavi, yeşil veya sarı göz renklerine sahiptir. Çok meraklı oldukları için tıpkı Toyger gibi evdeki her şeyi birbirine katmak isterler. Keşfetme yetenekleri gelişmiş olduğu için onu genellikle yerde değil, evinizin yukardaki bölgelerinde görebilirsiniz. Oyuncu hayvanlardır ve her canı sıkıldığında sahibini oyuna davet etmek isterler. Yalnız kalmayı hiç sevmezler ve sürekli sahibinin dizinin dibinde olmasını ister. Yani Bengal Kedisi istiyorsanız, bir zahmet dizinizi kırıp evde oturmalısınız 😻

7. Habeş Kedisi

Habeş Kedisi
Habeş Kedisi

Diğer adıyla Abyssinian olarak bilinen Habeş Kedisi, Afrika’da meydana gelmiştir. İnce vücudu olmasına rağmen, oldukça kaslı ve atletik yapısı vardır. Kafa yapısı orta boyutta ve üçgen şeklindedir ve çene kısmı, diğer kedilere göre biraz daha uzundur. Kulakları büyük, sivri ve geniştir. Duyma kabiliyetleri oldukça güçlü olan Habeş Kedisi, birden fazla sesleri bile birbirinden ayırabilir. Gözleri o kadar güzeldir ki, bakışları bile çok asildir. Göz yapısı badem şeklindedir ve yukarı doğru çekiktir. Genellikle yeşil, ela, bakır ve altın göz renklerine sahiptir. Bacakları, diğer kedilere göre oldukça uzun ve güçlüdür. Bu nedenden dolayı atlama ve zıplama yetenekleri oldukça gelişmiştir.

Pati bölgeleri oval şekildedir ve pençeleri de çok güçlüdür. Kuyruğu, vücuduna göre uzun ve incedir. Tüyleri genellikle kahve tonlarındadır, fakat sarı tüyleri de olan Habeş Kedisi’ne rastlayabilirsiniz. Aşırı sevgi dolu ve sıcakkanlı kedi olduğu için çocuklarla arası çok iyidir. Çocukların her oyununa hemen dahil olabilir ve uzun süre onlarla zaman geçirebilir. Zeka seviyeleri çok yüksek olduğu için kolaylıkla eğitilebilir. Sosyal hayvanlar olduğu için evdeki diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşır ve meraklı olduğu için onlarla sürekli iletişim halinde olmak ister.

Her kedinin görünüş ve tüy renkleri farklı olduğu için bu yazımızda sarı kedi cinslerini açıkladık. Sarı kediler hakkında düşüncelerinizi ve yorumlarınızı mutlaka bekliyor olacağım! Kedili günler 😻

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?