Kedilerin hepsi birbirine benzer, fakat görünüşleri arasında epey fark vardır. Bugün sizlere küçük kedi cinslerini açıklayacağız.

Kediler yaradılışı ve kökenleri gereği farklı görünüşlere sahip olabilir. Dünya üzerinde o kadar çok kedi var ki, hepsinin ırkları, meydana geldiği ülkeler, karakter ve davranışları bile birbirinden çok ayrıdır. Örnek; en küçük kedi cinsi listesine giren kediler; sanki doğuştan böyle değil de, insanlar tarafından yapay yolla üretildiğini düşünürler.

Bilim insanlarının neler yaptığını tam olarak bilemeyiz, fakat her kedinin kökeni farklı olduğu için doğum sonucu ilginç kedi türleriyle karşılaşabiliriz . Küçük kediler, diğer kedilere göre daha sık hastalanabilir ve kalıtsal sorunları da olabilir. Bu durumları da mutlaka göz önünde bulundurmalıyız. Bu yazımızda minik görünüşleriyle kalbimizi hoplatan küçük kedi cinslerini anlatacağız 😻

Küçük Kedi Cinsleri

Küçük kediler öyle tatlılar ki, minicik suratını ve patilerini görünce, onu yemek isteyebilirsiniz. Kendileri de küçük olduğu için doğal olarak kuyruğu da kısa ve minik olur. Kuyruğunu hep havada ve dik tutarak yürürler. Son zamanlarda kedi sahiplenmek isteyen kişiler genellikle küçük kedi türlerini tercih ederler. Hem evde büyük yer kaplamıyorlar, hem de küçücük oldukları için göze güzel geliyorlar 😹 Bakalım bu yazımızı okurken, kendinizi ne kadar tutabileceksiniz? Gerçek kedi severler ne demek istediğimi çok iyi anladılar 😻

1. Singapura Kedisi: Dünyanın En Küçük Kedi Cinsi

Singapura Kedisi: Dünyanın En Küçük Kedi Cinsi
Singapura Kedisi: Dünyanın En Küçük Kedi Cinsi

Adından da anlaşılacağı gibi 1970’li yıllarda, birkaç kişi tarafından Singapur’da keşfedilmiştir. Araştırmalar sonucunda, Habeş Kedisi ve Birman Kedisi’nin çiftleştirilmesinden meydana geldiği anlaşılmıştır. Yaklaşık 1,5-2 kg ağırlıkları vardır. Kocaman gözleri vardır ve sivri kulaklarıyla çok tatlı bir görünüş sergiler. Tüyleri kısa olduğu için bakımı son derece kolaydır. Haftada 1 kere taranması yeterli olacaktır. Tüylerinin rengi genellikle krem, beyaz ve kahverengi olur. Çok minik olmasına rağmen patileri büyüktür.

Singapura Kedisi, çocukları çok sever ve iyi anlaşırlar. Dost canlısı ve nazik olduğu için çocukların oynadığı her oyuna kolaylıkla dahil olabilirler. Sosyal bir kedi olduğu için diğer evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşır. Sahibine çok düşkündür ve sürekli onunla oynamak için minicik ayaklarıyla peşinden gider 😻 Singapura Kedisi’nin en çok sevdiği oyun saklambaç olabilir. Küçük gövdesiyle çok iyi saklanabilir ve sahibinin onu bulmasını bekler. Küçük kedi cinsleri listesine giren Singapura Kedisini sahiplenirseniz, hayatınıza yeniden renk getirebilir 😻

2. Munchkin Kedi: Minik Kedi Cinsi

Munchkin Kedi: Minik Kedi Cinsi
Munchkin Kedi: Minik Kedi Cinsi

İkinci Dünya Savaşı’ndan önce İngiltere’de görülmüştür. 1983 yılında bir müzik öğretmeni iki tane hamile kedi görmüştür. İkisi de doğal olarak kaçmaya çalışırken, birini yakalamış ve sahiplenmiş. Doğum sonrası birkaç yavru kedinin bacaklarının kısa olduğunu fark etmiş. Böylelikle Munchkin Kedi‘nin ırkı devam etmiştir.

Halk arasında “sosis kedi” olarak hitap ediliyor. Tıpkı sosis gibi gövdesi orta uzunluktadır ve bacakları yok denecek kadar kısadır. Bacaklarının kısa olmasının sebebi ise genetik mutasyondan dolayı kaynaklanır. Aynı zamanda sosis kedinin birçok hastalığa yatkın olduğunu bilmek gerekiyor.

Ortalama 2,5-3 kg arasıdır ve minik kedi cinsleri arasında yer alır. Kafaları sanki top gibi yuvarlaktır ve gözleri orta büyüklüktedir. Munchkin Kedilerin göz renkleri birbirinden farklı olabilir. Tüyleri kısadır ve yumuşaktır. Beyaz, krem, siyah, sarı ve desenli gibi farklı tüy renklerine sahiptir. Bakımı kolay olduğu için haftada 1 kere taranması onun için yeterli olacaktır. Bacakları, diğer kedilerin bacaklarının yarısı kadardır. Minicik ayaklarıyla paytak paytak yürürler 😿

Sahibine karşı sıcakkanlı davranır ve her yaş grubuyla çok iyi anlaşabilir. Zeka seviyeleri yüksektir ve kolaylıkla eğitilebilir. Aile ve ev ortamına o kadar uyum sağlar ki, özellikle çocuklarla çok iyi anlaşır. Fazla miyavlamazlar, sadece bir şey istediği zaman sahibiyle iletişim kurmayı ister. Bacaklarının kısalığı nedeniyle yukarıya atlamakta zorlansalar da, yine de hareketsiz değillerdir.

3. Cornish Rex

Cornish Rex
Cornish Rex

1950 yılında İngiltere’nin Cornwell bölgesinde, düz tüylü bir kediden doğmuştur. Anne kedi 5 tane yavru doğurdu. 4 tanesinin tüyleri normal, fakat 1 tanesinin tüyleri kıvırcıktı. Bu durumu fark eden sahibi, iyi bir kedi yetiştirici ile iletişim kurarak durumu anlatmıştır. Bir zaman sonra kıvırcık tüylü kedi, başka bir kediyle çiftleştirildi ve böylece Cornish Rex’in ırkı meydana gelmiş oldu.

Cornish Rex, kıvırcık tüyleriyle herkesi kendine aşık ediyor 😻 Ortalama 2,5-3,7 kg ağırlıkları vardır ve 28-38 cm yüksekliğindedir. Gözlerinin yapısı ovaldir ve gözleri her renkte görülebilir. Kulak yapısı, diğer kedilere göre oldukça büyük ve geniştir. Tüyleri kıvırcık, kısa, sık ve yumuşaktır. Tüy renkleri genelde siyah, beyaz, sarı, gümüş veya karışık olarak görünür. Minicik kedi olmasına rağmen, kuyruğu hayret edilecek kadar uzundur.

Cornish Rex, atılan eşyayı geri getirdiği için “köpek karakterli” olarak da bilinir. Oyun oynamaya bayılır ve çok hareketlidir. Küçük kedi cinsleri listesinde olmasına rağmen, meraklı yönüyle boyundan büyük işlere kalkışır 😹 Evde farklı bir evcil hayvan varsa, onunla hemen iletişim kurarak uyum sağlayabilir. Cornish Rex, evde yalnız kalmaktan nefret eder. Eğer çalışıyorsanız, mutlaka yanına arkadaş olması için köpek veya kedi sahiplenmelisiniz.

4. Devon Rex

Devon Rex
Devon Rex

Devon Rex‘in kökeni İngiltere Devon’dur ve adını da buradan almıştır. 1970’li yıllarda Amerika’ya götürülerek, popülerlik kazanmıştır. Ortalama 2,5-4 kg ağırlığında olurlar. Görünüş bakımından aynı Cornish Rex’e benzer. Yüzü küçük ve yuvarlaktır, fakat gözleri ve kulakları yüzüne göre büyüktür. Gözleri genelde mavi veya sarı renklerde görülür. Tüyleri kıvırcık, kısa ve seyrek olduğu için tüysüz zannedilebilir. Bacakları kaslıdır ve özellikle arka bacakları, ön bacaklarına göre daha uzun olduğu için hızlı hareket ederler. Kulak enfeksiyonuna yatkın olduğu için Devon Rex’in düzenli olarak kontrolden geçmesi gerekir.

Aşırı sosyal bir hayvandır ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşır. Çok oyuncu bir kedi olduğu için boyunun minikliğine göre fazla enerjisi vardır 😹 Sahibine çok düşkündür; sürekli sevgi, ilgi, oyun ve şefkat beklerler. Yaşadığı yerdeki eşyaları karıştırmayı çok sever ve meraklı gözlerle her şeyi dikkatlice izler. Sudan korkmazlar, hatta suyla bile oynayabilirler.

5. American Curl

American Curl
American Curl

Kökeni Amerika’ya dayanır ve orada oldukça popülerdir. American Curl kedilerinin kulak yapıları kıvrıktır ve diğer kedilerden farklı olarak işitme güçleri çok yüksektir. En ufak bir sesi duyar ve hemen sesin nereden geldiğini anlamaya çalışır. Yaklaşık 3,5-5 kg ağırlığında olabilirler. Bacak kasları güçlü olmadığı için sıkça egzersiz yapılması önerilir. Genellikle tüyleri uzundur ve kalitesi yüksektir. Tüyleri çok parlak olduğu için fazlasıyla dikkat çeker. Tüy renkleri her renkte olabilir, fakat genellikle koyu renktir. Yuvarlak ve yukarıya doğru hafif çekik gözleri vardır. Göz renkleri genellikle kehribar, sarı veya yeşil renkte olabilir.

Sahibiyle fiziksel temasta bulunmaktan çok hoşlanırlar. Küçük kedi cinsleri arasında olmasına rağmen çok oyuncu ve hareketli bir kedidir. Her yaş grubuyla çok iyi anlaşır ve herkese kendini sevdirmek için elinden geleni yapar. Sahibine karşı empati bağı kurabilir ve karşısındaki insanın duygularını çok net anlayabilir. Sosyal kedi olduğu için diğer evcil hayvanlara karşı oldukça nazik ve sevgi dolu yaklaşır. Onunla aynı çatı altında yaşamaya başladığınızda, her şeyin daha güzel olduğunu fark edebilirsiniz 😻

6. Laperm

Laperm
Laperm

1982 yılında Amerika’nın Dallas eyaletindeki bir çiftlikte dünyaya gelmiştir. Tüy renkleri ve yapısıyla dikkatleri üzerine çeken Laperm, yapılan araştırmalara göre genetik mutasyona bağlı olduğu anlaşılmıştır. Yüzü yuvarlak ve küçüktür. Gözleri çekiktir ve genellikle yeşil, kehribar veya kahverengi tonlarında olur. Kulakları geniş orta boyuttadır. Tüyleri sanki kuaförden çıkmış gibi kıvırcıktır ve çok güzeldir. Tüyleri çok dolgundur ve yumuşaktır. Eğer Laperm’e sahipseniz, onun tüylerini her daim sevmek isteyeceksiniz.

Sahibine karşı aşırı düşkündür ve sürekli temas kurmak ister. Çocukları çok sever ve onların oyunlarına kolaylıkla dahil olabilirler. Küçük kedidir, fakat sesi boyundan daha yüksek çıkar 😹 Sahibiyle iletişim kurmak ister ve ortamda konuşulan seslere ortak olmak ister. Sıcakkanlı yapısıyla herkesi kendine aşık edebilir.

Bu yazımızda küçük kedi cinsleri konusunu işledik. Hani derler ya “her şeyin küçüğü tatlı olur” diye, sanırım çok doğru bir söz 😻 Her kedi tatlıdır, fakat minik kediler sanki bir başka oluyor. Siz minik kediler hakkında ne düşünüyorsunuz? aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz. Patili günler 😻

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?