Singapura Kedisi zekası, uyku düzeni, temizliği ve merak ettiğiniz pek çok şey hakkında ayrıntılı bilgiye yazımız aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Singapura kedisi, “Dünya çapında en küçük kedi” kategorisine girmiş oldukça farklı huy ve görünüşte bir kedidir. Haydi gelin onu yakından tanıyalım…

Singapura Kedisi Tarihçesi

Singapura kedisi, Asya’nın Güneydoğu’sundaki Yarımada’nın küçük bir parçasını oluşturan Singapura Adası’nda doğup, oradan tüm Dünya’da nam salmıştır. O bölgedeki yerli halkın adeta terk ettikleri ve görmezden geldikleri bu minik ada, aslında binlerce çeşit kedi ırkına ev sahipliği yapmıştır. Hatta kedilere ev olmuştur diyebiliriz.

Singapura kedilerinin her ne kadar Singapur’un yerli kedileri oldukları düşünülse de ırkları konusunda ihtilafa düşülmüş tartışmalar da söz konusu. 1980’li yıllarda bir kesim, bu kedilerin Singapur’a başka bir ülkeden ithalatının yapılmış olduğunu düşünüyordu. Bazı benzerliklerinden dolayı, soylarının Habeş kedisi ve Birman kedisine dayanıyor olabileceğini savunan bu grup esasında bu düşüncelerini bir kanıta dayandırıyorlardı. Şöyle ki; Amerika’da kedi yetiştiriciliği yapan Tommy Meadow ve eşi Hal, Singapura kedilerinin üreme programına yönelik bir projeyle bu kedilerin adeta üretimine başlarlar. Ancak bu çocukların ilk kez bu proje kapsamında mı yoksa öncesinde mi var oldukları kesin bir şekilde bilinemediğinden, fikir bazında ikiye ayrılmış bir grup türemiş oldu. Meşhur kedi yetiştiricilerinin çalışmaları sonuç vermiş olacak ki 1982 yılında Cat Fanciers Association (CFA), bu paylaşılamayan kedileri kayıt için Singapur’da kabul etmeye başladı. Sonrasında da 1988’de “cins şampiyonluğu” almaya hak kazanan bu tatlı çocuklar hak ettikleri statüyü almışlardı.

En son 2000 yılında Singapura kedileri ile ilgili yapılan gen araştırmalarının neticesinde bu kez de Burmase kedileriyle Singapura kedisinin arasında minimal düzeyde bir gen farklılığının olduğu anlaşılmıştır. Ancak tıpatıp bir gen dizilimi söz konusu olmamasına rağmen bu durum, yine de farklı görüşlerin ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Fakat neyse ki 1990 yılında araştırma otoritelerinin sundukları bilimsel ispatlara dayanarak tüm kuruluşlar tarafından resmî olarak Singapura kedisi olarak bilinmiş ve kayıtlara bu şekilde işlenmiştir. Böylece bu tartışmalı konu böylece kabul görmez tartışmalara kapanmıştır.

Singapura Kedisi Karakteristik Özellikleri

 • Kibardır: Tıpkı nazik ses tonu gibi tavırları da nazik ve sakindir.
 • Sosyaldir: Tiz miyavlamalarıyla hoşlandığı bir şeye ya da sizin onunla olan sohbetinize o da tatlı tatlı eşlik eder, adeta sizinle neşeli bir tonlamayla konuşur gibi miyavlar. Tabi ki bu hali alışkın olduğu ve sürekli birlikte yaşadığı insanlara karşı daha bir ön plandadır.
 • Zekidir: İyi eğitildiğinde ona bir komut verdiğiniz zaman -ki bu komut tatlı dille olmalı elbette- boncuk gözleriyle sizi anlıyor gibi bakar ve gerçekten de söylediklerinizi anlayıp dediklerinizi yerine getirebilir.
 • Meraklıdır: Yeni yerler ve nesneler keşfetmeye bayılırlar. Ayrıca tüm bunları yaparken düşündüğünüzden çok daha fazla akıllıca davranır. Örneğin kapı koluna atılıp kapıyı açmayı bilir ve neyin nerede olduğunu bir kez öğrenmişse onu kolay kolay unutmaz.
 • Hareketlidir: Hoplamaktan, zıplamaktan ve yüksek yerlere tırmanmaktan çok hoşlanır. Onun için tehlike oluşturabilecek herhangi bir eşya veya alanı ortadan kaldırmalısınız ya da çok dikkatli davranmalısınız.
 • Çok hareketli ve oldukça fazla sosyal bir yapıda olduklarından dolayı yalnız kalmak onlar için uygun değildir.
Singapura

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Lider ruhlu ya da saldırganlığa müsait bir kedi olmadığı için hemen herkesle gayet iyi geçinebilir. Hatta fazlaca insan canlısı olduğu için siz her an yanında olamayacaksanız yanında bir başka uyumlu kedi ya da köpek gibi evcil hayvan olması oldukça isabetli olacaktır. Çocuklarla birlikte eğlenceli ve hareketli oyunlar oynamak da Singapura kedileri için şenlikli anların yaşanmasına vesile olur. Ancak elbette küçük çocuklar bilmeden ve henüz zarar verebileceklerini düşünmeden bazı tehlikeli ya da sert hareketlerde bulunabilirler. Bu tip riskleri de göz önünde bulundurmalısınız. Çok küçük çocuklarla pati dostlarınızı uzun süre yalnız bırakmanız olumsuz sonuçlar doğurabilir. Canlarının acımasına ve büyük kazalara zemin hazırlamamak için özen göstermelisiniz.

Singapura Kedisi Fiziksel Özellikleri

Dünya üzerindeki tüm kedi ırkları arasında en küçük kedi olarak bilinen Singapura kedisi, kendine özgü farklı havası ve görüntüsüyle de dikkat çekicidir. Kısa ve farklı dokudaki tüy yapısıyla, Vücuduna göre epey kısa olan sivri uçlu kuyruğu ilk bakışta ilginizi çeken yegane fiziksel özelliğidir.

Tüy rengi de çok fazla çeşitlilik arz eder. Katmanlar arası ayrı tonlar, kat kat sıralanmış farklı desenler oluşturmuş renkler… Tüm bunlar Singapura kedisi’nin nadide görüntüsünü oluşturan özelliklerdir.

Singapura

Görünüm ve Vücut Yapısı

Singapura kedileri; narin ve hafif bir vücut yapısına sahiptirler. Ancak her ne kadar kilolu olmasalar ve ufak tefek de olsalar oldukça kaslı bir vücut yapıları vardır. Yine de bu halleriyle genel olarak tam bir yavru kedi gibi görünürler.

Arka bacakları daha uzun ve daha kaslı, ön bacakları daha kısa ve dümdüzdür.

Yüz ve Kafa Yapısı

Fazlasıyla geniş, uzun ve sivri kulaklarıyla fantastik bir görünümleri vardır. Kafası küçücük ve çenesinin bitim hattı tam bir üçgen şeklindedir. Küçük suratına rağmen ağız yapısı dolgun ve dışa doğru çıkıktır. Uzun ama fındık gibi küçük olan burnunun ucu, genel itibariyle tüy rengine göre daha belirgin bir renk ve formdadır. Yuvarlak, kocaman ve boncuk gibi harika bakan gözleri vardır. Gözleri oldukça canlı ve parlaktır. Singapura kedisinin gözleri genelde ela, açık yeşil ya da koyu tonda bir altın rengindedir. Gözlerine baktıkça huzur dolarsınız ve bakmaya doyamazsınız.

Tüy Çeşitleri

Diğer kedilere kıyasla henüz doğduklarında da tüylüdürler. Üstelik yeni doğduklarında tüyleri daha uzundur. Büyüdükçe bu cılız tüyler dökülür ve yerine daha kısa ancak daha sık ve sağlam olanları gelir. Bu yeni tüyler de önceki hali gibi ipeksi dokudadırlar.

Genel olarak sırt ve kuyruk ucu koyu renk tonlarına sahipken; ağız çevresi, göğüs, karın ve bacak kısımları krem ya da fildişi renginin açıklı koyulu tonlarında olur.

Tüylerinin rengini ana hatlarıyla baz alacak olursak siyah ve gri tonlarındadır. Ancak bu tonların arasında sıklıkla başka renkte tüyler de vardır. Bunlar şöyledir:

 • Siyah- kahverengi
 • Siyah- gri renkte
 • Kahverengi- fildişi renklerinde
 • Gri- krem renkte mat ve dalgalı bir görüntüde
 • Gri- kahverengi alacalı bir renkte

Bu renk kombinasyonları, farklı ton ve desenlerdeki görünümleriyle genelde birkaç rengin karışımıyla oluşur.

Ağırlığı ve Boyutları

Singapura kedileri, özellikle göğüs yapıları ve sırt hatları itibarı ile oldukça kaslı ve kıvrımlı bir vücuda sahiptirler. Her ne kadar kaslı olsalar da boy olarak da kilo bazında da bi miktar zayıf, hatta minyon sayılabilecek boyutlardadırlar. Ağırlıkları ortalama olarak 1,5 kilo ile 4 kilo arasında seyretmektedir. Yazımızın ilk kısımlarında ifade ettiğimiz gibi; “dünyanın en küçük kedisi” ünvanına sahip olan kedi, Singapura kedisidir.

Minik cüssesine uygun olarak minicik patileri vardır. Fakat arka bacakları gibi arka patileri de daha geniş ve kaslıdır.

Singapura Kedisi Bakımı

Büyük kulaklara sahip oldukları için bu noktada daha nazik ve dikkatli olunmasını gerekir. Öncelikle kulak temizliğinin ihmal edilmemesi gerekir. Çünkü pek çok kediye göre daha zayıf ve minik olsa da, kulakları tam aksine çok daha büyüktür. Bu nedenle, ön planda olduğu için kire çokça maruz kalacak olan kulakları düzenli bir şekilde, hafif nemli ve yumuşak bir havlu ya da bezle, kulağı incitmeden temizlenmelidir. Aynı şekilde dişleri de tıpkı biz insanlar gibi düzenli olarak, yani en azından günde bir kez ona uygun bir diş fırçasıyla temizlenmelidir. Singapura kedilerinin tırnakları çok çabuk uzamaz, sık sık kesmenizi gerektirmez. Ancak uzayıp uzamadığını kontrol ederek, birazcık dahi uzasa bile kısaltmalısınız. Zira tırmanmayı ve tırmalamayı çok seven Singapura kedisi, uzayan tırnaklarıyla hem kendisine hem etrafa ciddi zararlar verebilir. Oval ve oldukça büyük bir yapıda olan gözlerini de yaklaşık olarak haftada iki kez nemli ve yumuşak bir mendille temizlemelisiniz. Kedi aksesuar ve gereçlerini petshoplar ya da online kedi ürünleri satan alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz.

Singapura kedisinin kısa tüylerinin olması bakımını daha da kolaylaştıran unsurlardan birisi. Tüyleri kısa olduğundan kolayca taranabilir ve bu sayede tüy dökme problemleri gibi dertlerle karşı karşıya kalmamış olursunuz. Her ne kadar kısa ve zahmetsiz tüyleri olsa da, elbette haftada iki ya da üç kez fırçalamanız gerekir.

Sudan pek hoşlanmadığını tahmin edersiniz. Gerekmedikçe yıkamanızı tavsiye etmiyorum. Şayet bir yaramazlık sonrası kirlenme söz konusuysa ve yıkamak zorunda kaldıysanız, kuru şampuan kullanmak oldukça pratik bir çözüm olabilir. Yine de yavruluk çağlarından onları suya alıştırma çalışmalarını deneyebilirsiniz. Banyo yapması kadar, duş sonrası da önemlidir. Duş ardından kısa tüylü çocuklar olması sebebiyle kedinizin bulunduğu ortamın ısısını iyi ayarlamalısınız. Soğuk havalarda, kedi gribi ya da buna benzer bir rahatsızlık yaşamamaları için süveter tarzı mini bir elbise giydirmeyi deneyebilirsiniz. Üzerinde duracağını çok da sanmıyorum ama… 😊

Bakım Maliyeti

Singapura kedisinin bakım maliyeti bir miktar yüksek olabilir. Tırmalamayı sevdiği için ona özel oyuncaklarla kedi tırmığı, hastalıklara yatkın olmasından dolayı sık sık veteriner kontrolü, yaşına ve sağlık koşullarına göre de özel mamalar tercih edeceğinizi varsayarsak biraz masraflıdır diyebiliriz. Özellikle gereken vitamin ve protein ağırlığına sahip mamalar, özel mama kategorisine girdiklerinden azıcık pahalı gelecektir.

Beslenme

Singapura kedisine vereceğiniz mamanın sağlık durumuna göre değişkenlik gösterdiğini belirtmek isterim. Uzun tüylü kedilerin metabolizması daha farklı olduğu için yedikleri mamalar da onlara uygun olmalı. Ancak Singapura kedisinde böyle bir durum olmadığı için, klasik olarak protein oranı yüksek mamaları seçmeniz yeterlidir. Tabi ki yine de son sözü veterineriniz söylemeli.

Singapura

Uyku

Çok hareketli ve oyun delisi olan bu sevimli çocuklarımız kolay kolay yorulmak bilmezler, bu nedenle de uykuya çok düşkün olduklarını söyleyemeyiz. Ama oyun sonrası dinlenme ihtiyaçlarını öteleyemeden uykuları da ağır basınca yamacınıza ya da göğsünüze sokulup orada uyuyup kalırlar.

Temizlik

Singapura kedileri epeyce hijyenlerine düşkün çocuklardır. Bu denli titiz olduklarından dolayı özellikle mama kapları ve kumları her daim temiz olmalıdır, yoksa ciddi anlamda bunalıma girebilirler. Yani gerek öz bakımlarını gerekse yaşam alanlarının hijyenini mükemmel şekilde sağlamanız, bedensel sağlıkları için de çok önemlidir. Tuvalet kabı kirli olduğunda kesinlikle oraya ihtiyaç gidermek için girmeyecektir. Bunun yanında değiştirilmemiş suyu da içmekten haz etmezler.

Singapura Kedisi Sağlık Durumu

Genel anlamda güçlü bir bağışıklık sistemleri olduğu için pek fazla sonradan görülen hastalıklara yatkınlıkları yoktur. Ancak kalıtsal olarak yatkın oldukları genetik hastalıkları, yani doğuştan süregelen hastalıklarının görülme seyri pek de az değildir.

Sağlık Sorunları

Her ne kadar hastalıklara karşı dirençli bir bünyeye sahip olsalar da kalıtımsal hastalıkları olabilir. Bunlar;

 • Prograsif Retina Atrofisi: İlerleyen retina tembelliği sonrası, retinanın hücresel fonksiyonlarının da bozulmasıyla gece körlüğüne ve hatta daha da ilerlerse tamamen görme kaybına kadar giden bir hastalıktır.
 • Pyruvate Kinase Deficiency: Bu hastalık bir tür enzim eksikliğinden kaynaklanır. Enzim eksikliği Hemolitik Anemi‘nin gelişmesine sebep olur.

Bu tip gen hastalıklarına karşı tedbir olarak yapılabilecek ilk şey düzenli bir rutin oluşturarak veteriner kontrolleri olmalıdır. Bunun yanında elbette sizin de kedinizi iyi tanıyor olup evde takibini yapmanız, herhangi bir anormallik farkettiğinizde muayene randevusunu beklemeden kedinizin hekimiyle görüşmeniz, durumu ona anlatıp yönlendirmelerine uymanız gerekir.

Singapura Kedisi
Singapura Kedisi

Yaşam Süresi

İhtiyacı olan bakım ve kontrolleri yapılıyorsa uzun yıllar size can yoldaşlığı yapabilir. Sağlıklı ve ilgi gördüğü bir ortamda yaşayan Singapura kedisi; 12 ile 15 yaşına kadar yaşar. Elbette bahsedilen konfor alanları sağlanıp, beslenmesine ve hijyenine özen gösterilip, doktor kontrolleri ve aşıları da ihmal edilmezse bu süre çok daha kaliteli olarak sürer. Yukarıda verdiğim genetik rahatsızlıklar, çocuğunuza yapılacak düzenli kan testi takipleriyle önceden fark edilerek olumsuz etkileri azaltılabilir durumlardır. Başarılı bir veterinerle çalışmanızı çok önemsiyorum.

Kızgınlık ve Çiftleşme Dönemleri

Singapura kedileri genelde 8. ayında kızgınlık dönemine girer. Dişilerinde acı çekiyormuş ve ağlıyorlarmış gibi ses değişimleri olurken, erkeklerde sinirli ve huzursuz haller dikkat çeker. Kızgınlık belirtileri bazen uzun ve dur durak bilmeden geçebilir. Bu durumda genel kedi çiftleşme yaşını; yani 1,5 yaşını beklemeniz gerekmeyebilir. Kedinizin üreme sağlık ve fonksiyonlarının detaylı bir veteriner muayenesini yaptırdıktan sonra onların muratlarına ermesine izin verebilirsiniz.

Singapura Kedisini yazımda sizlere tanıtmaya çalıştım. Sevmeye doyamayacağınız bu tatlı çocuklarımıza çok daha kaliteli bir yaşam sağlamayı amaçlayan siz değerli takipçilerimize faydalı olabildiğimi umuyorum. Evinizde bu türü besliyorsanız; yaşadıklarınızı yorum kısmından bizlerle paylaşabilir, hayvan severlerin minik çocuklarımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

Comments were made on "Singapura Kedisi".
 • Anonim

  Benim kedim Singapur kedisi ok seviyoruz, bütün sağlık kontrolleri yapıldı. Şuan 6 aylık, evimizin Minik bebeği.

  • Turgay

   Merhaba ben Singapura kedi arıyorum ama hiçbir yerde bulamadım. Nereden edindiniz sorabilir miyim?

 • Murat

  Bu kediyi sevdim 😀