Kedi cinsleri hakkında araştırmalar yapmayı seviyorsanız, mutlaka sağlıklı kedileri de merak ediyorsunuzdur. Bu yazımızda en sağlıklı kedi cinslerini tanıttık.

Her kedinin cinsi, meydana geldiği ülke, ataları ve genetik yapıları birbirlerinden çok ayrı olduğu için yaşama ömürleri de farklıdır. Bazı kedilerin ömür süresi, bilim insanları tarafından vücut yapısına ve en çok yatkın olduğu hastalığa göre araştırılıp, bilimsel olarak kanıtlanıyor. Sokak kedilerinin yaşama ömürleri aşağı yukarı aynıdır, çünkü onlarda atalarından gelen genetik bozuklukları olmadığı için bazıları uzun yaşasa bile diğerleri vücutlarına sonradan gelen hastalıklara yenilip hayatlarını kaybedebiliyorlar. Bazı kedilerin vücutlarında, bağışıklık sisteminde veya genetiklerinde hastalık bulunmadığı için diğer kedilere göre daha sağlıklı oluyorlar.

Yakın zamanlarda kedi sahiplenmeyi düşünüyor ve aynı zamanda da sağlıklı kedi olsun istiyorsanız, yazımızda belirttiğimiz kedi cinslerinden birini kendinize dost edinebilirsiniz. Uzun ömürlü kediler aynı zamanda sağlıklı oldukları için diğer kedilerden daha az hastalanırlar; tüylerinin kalitesi yüksek ve ipeksi yapıları olduğu dış görünüşleri de gayet sağlıklı görülür. ”Sahipleneceğim kedi ben yaşlanana kadar yanımda dursun ve torunlarımı görsün” diyorsanız, sizler için en sağlıklı 5 kedi cinsini araştırdık.

1. Tekir Kedi: En Sağlıklı Kedi

Tekir Kedi
Tekir Kedi

Sokakların maskotu olan Tekir Kedi‘lerin en sağlıklı kedilerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Aslında bu konuda oldukça şanslı sayılırız, çünkü sokağa çıktığımızda Tekir Kedi görme olasılığımız %85 olduğu için onları daha yakından inceleme fırsatımız oluyor. Fazlasıyla karışık renkte tüyleri bulunur ve bazı Tekirlerin tüyleri yoğun veya kısa olabilir. Genel olarak tüy yapılarının kaliteleri yüksek ve oldukça yumuşaktır.

Yuvarlak, badem veya çekik göz yapılarına sahip Tekirler bulunur ve kahverengi, yeşil tonları, sarı, altın gibi göz renkleri vardır. Çok temkinli ve dikkatli canlılar olduğu için ona yaklaşan tehlikeyi hemen sezer ve kendini bir şekilde kontrol altına almayı başarırlar. Dışarıdaki tehlikeli ve zorlu hayata alışkın oldukları için bağışıkları her türlü mikrobu tanır. Dolayısıyla vücutları o kadar etkilenmez ve diğer kedilere nazaran hastalıkları kolaylıkla atlatabilirler. Dayanıklı kediler olduğu için sizinle beraber yıllarca yaşayabilirler.

Çok zeki kediler oldukları için eğitilmeye açıklardır ve bir kere gördüğü hareketi taklit etme özellikleri de vardır. Eğer Tekir Kedi sahiplenmek istiyorsanız; vücut dirençlerinin çok yüksek olduğunu ve sağlam bağışıklık sistemi olduğunu unutmamalısınız. Sağlıklı kedi olduğu için hasta olmaz diye bir düşünce yanlış olacaktır; elbette vücudunda bazı problem çıkabilir, fakat uzun tedavi süreci gerekmeden hastalığın üzerinden gelebileceğini de bilmelisiniz. En sağlıklı kediler arasına girdiği için ortalama yaşama ömürleri 20 yıldır.

2. Siyam Kedisi

Siyam Kedisi
Siyam Kedisi

Kökeni Tayland’a dayanan Siyam Kedisi, aslında çok ünlülerdir. Dış görünüşünün farklılığı nedeniyle Siyam Kralı’nın İngiltere’deki bilinen kişiye hediye etmesi üzerine tüm dünyada tanınmıştır. Vücut yapıları atletik ve kaslı olduğu için kendinden çok yüksek yerlere kolaylıkla sıçrayabilirler. Kısa, sık, ipeksi tüyleri vardır ve genellikle kahverengi-krem renkleri arasında tüyleri vardır.

Yüzünün ön kısmı, dört patisi, kulakları ve kuyruğu her zaman tüy renginden daha koyu tonlarda olur. Gözleri büyük ama hafif çekiktir ve genetik olarak bazı Siyam Kedileri’nde şaşılık görülebilir. Göz renkleri genellikle mavi olur ve tüy renkleriyle çok uyumlu olurlar. Kafası yuvarlaktır, fakat çene kısmına doğru hafif sivri yapısı vardır. Tüy renklerinden dolayı dış görünüşleri hem komiktir hem de tatlı görüntülerinin yanında, çok sıcakkanlı ve sayko bir kedidir. Siyam ile istediğiniz kadar oyun oynayın, hiçbir zaman sıkılmazsınız, şaşırtıcı hareketler yaparak herkesi güldürebilir.

Oyunu çok severler her yaş grubuyla harika şekilde anlaşıp, zaman geçirebilirler. Kural koyulmasını ve eğitilmeyi pek sevmeseler de sahibine çok bağlı olurlar. İnsanlara karşı tırnaklarını kullanmayı ve ısırmayı sevmedikleri gibi ani hareketleri de yoktur. Siyam Kedileri, diğer cinslere göre en uzun yaşayan kedi cinslerinden biridir. Bakımları iyi yapıldığında 20 yıl kadar ömürleri vardır. Gözlerinde şaşılık gibi problemleri olabileceği için düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmek faydalı olacaktır.

3. Burmese Kedi

Burmese Kedi
Burmese Kedi

1930’lu yıllardan beri var olduğuna inanılan Burmese Kedi, görünüşü ve güzelliğiyle herkesi kendilerine hayran bırakıyorlar. Bazı bölgeler tarafından da ”Bakır Kedi” olarak adlandırılıyor. İlk bakışta küçük gibi görünseler de aslında ince, uzun ve zarif yapıları vardır. Keskin, hafif üçgen, kaslı ve sert yüz hatları olsa da aslında çok tatlı kedilerdir. Tüyleri kısa ama sıktır ve onu sevdiğiniz zaman sanki peluş oyuncak seviyormuşsunuz gibi hissedersiniz.

Hatta kısa tüyleri olan kedinin nasıl bu kadar yumuşak olabildiğine de şaşırabilirsiniz. Krem, gri, beyaz ve siyah tüy renkleri olsa da bazı Burmese Kedilerin iki renk tüyleri olabiliyor. Aşırı zeki ve oyuncu kedidir ve tıpkı Siyam Kedileri gibi yerinde duramayacak kadar enerjik yapıları vardır. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar, hatta kendi aralarında oyun oynasalar bile davet edilmeden gidip oyuna katılabilirler. Zeki oldukları için eğitime açık olsalar da yine kendi bildiğini okuyacak karakterleri vardır.

Tüyleri kısa olduğu için bakımları çok kolaydır, haftada 1 kez taranması onlar için yeterli olacaktır. Bilim insanları tarafından araştırıldığında bağışıklık sistemleri çok güçlü olduğu için en sağlıklı ve uzun ömürlü kedi cinsleri arasında Burmese Kediler de bulunmaktadır. Genetik olarak gözlerinde sorun olduğu için düzenli olarak bakımları yapılmalıdır. Aksi halde akıntı veya kuruluk gibi problemlerle karşı karşıya kalınabilir. Yaklaşık olarak 18 yıl kadar yaşama ömürleri vardır.

4. Savannah Kedisi

Savannah Kedisi
Savannah Kedisi

Kökeni Afrika’ya dayanan Savannah Kedisi, en nadide ve değerli kedi cinslerinden birisidir. Oldukça iri kedilerdir ve yaklaşık 10 kilo kadar ağırlıkları vardır. Güçlü, kaslı ve atletik vücut yapıları olduğu için her yere rahatlıkla tırmanabilir veya sıçrayabilirler. Yavruların tüyleri uzun olur, fakat büyüdükçe kısalır, sıklaşır ve parlaklaşır. Tek renk tüyleri yoktur, tıpkı Tekirler gibi desenli tüy yapıları vardır. Yüz yapıları keskin ve kaslı olduğu için ilk bakışta sert mizaçları varmış gibi görünseler de aslında çok sıcakkanlı ve şefkatli kedilerdir.

Gözleri çekik olduğu için keskin bakışları vardır ve genellikle altın-sarı göz renklerine sahiptirler. Diğer kedilerden çok farklı olarak köpeklerle çok iyi anlaşabilirler hatta aynı dostça yaşayabilirler. Sahibine ve evde yaşayan diğer insanlarla aralarında özel bağ kurarlar ve pek belli etmeseler de ilgiyi ve sevgiyi çok severler. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar, eğer kalırlarsa sürekli olarak miyavlayarak şikayetçi olduklarını belli ederler. Çok meraklı kediler oldukları için evdeki her şeyi keşfetmeyi ve oynamayı çok severler.

Çok dayanıklı vücut yapıları vardır ve bağışıklık sistemleri güçlü olduğu için kolay kolay rahatsızlanmazlar. Sağlık durumlarının çok iyi olduğu bilindiği için herhangi bir genetik hastalıkları yok denilebilir. Sağlıklı kedi cinslerinden olduklarını dış görünüşünden de belli ederler, çünkü Savannah Kedilerine baktığınız zaman tüylerinin çok parlak ve kadifemsi gibi durduklarını fark edersiniz. Sağlıklı kedi cinsleri listesinde yer aldıkları için 18-20 yıl kadar uzun yaşama süreleri vardır. Eski kedi yetiştiricileri, Savannah Kedisi’nin özel mamalarla beslenmesi ve izin alarak farklı yiyeceklerin verilmesi gerektiği hakkında bilgilendirmeler bulunmaktadır.

5. Russian Blue (Mavi Rus Kedisi)

Russian Blue
Russian Blue

Rusya kökenli olan Mavi Rus Kedisi, tıpkı orada yaşayan insanlar gibi mavi gözlere sahiptir. Rusya’nın havasından mıdır yoksa suyundan mıdır bilinmez ama kökeni oraya dayanan her canlı güzel ve renkli gözlü oluyor. Bazı Mavi Rus Kedileri sarı veya altın göz rengine de sahip olabilirler. Hatta mavi gözlü olanlara dikkatli bakıldığında alt ve üst kısımlarında hafif sarı renk olduğunu görürsünüz.

Yuvarlak ve sanki hafif sürmeli gibi göz yapıları vardır. Tüyleri kısa, sık ve ipeksi olduğu için ilk bakıldığında aşırı derecede parlak tüylere sahip olduğu görülür. Keskin, uzun, kaslı yüz hatlarına sahiptirler ve çenesi hafif olarak sivridir. Kulakları, patileri ve bacakları diğer kedilere göre daha uzundur. Bu özellikleri de onların daha hızlı koşmasına ve yüksek yerlere atlamalarına yardımcı olur. Sahiplerine karşı çok bağımlı olurlar ve yalnız kalmayı sevmedikleri için sürekli arkalarından giderler. Yaşadıkları eve, hiç görmedikleri insanlar ve evcil hayvanlar gelse bile sıcakkanlı davranarak kendini sevdirirler.

Mavi Rus Kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, sıklıkla yürüyüşe çıkarmanız gerekecektir, yoksa evden kaçma gibi eylemlerde bulunabilirler. Sağlıklı kedi cinsleri arasında oldukları için aynı zamanda uzun yaşama ömürlerine sahiptirler. 15-17 yıl kadar hayatta kalabilirler ve bakımları daha iyi yapılırsa birkaç yıl daha yaşamaları sağlanabilir. Miyavlamayı pek sevmedikleri için sahibiyle iletişim kuramaz ve haliyle istediklerini belli edemezler. Eğer onun dilinden iyi anlarsanız, ikiniz çok iyi dost olabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?