Kedi cinsleri içinde mizaç ve görünümüyle en ideal kedi cinslerinden birisi olan British Shorthair, ortalama kaç yavru doğurur? konusunu açıklayacağız.

British Shorthair, genetik yapılarının sağlamlığı ve olumlu mizaçları ile petshop alıcıları ve kedi sahiplerinin en çok tercih ettiği kedi cinslerinden birisi. Gri, lavanta, çikolata rengi ve İngiliz mavisi gibi pek çok güzel renklere sahip olan bu cins kedilerin alıcı ve seveni oldukça çoktur. Hal böyle olunca bu cins kedilerinin soyunun çoğalmasını istemek kedi severler için en doğal haklardan biri olarak görülmekte. British Shorthair kaç yavru doğurur? bu cins kedi cinsleri çok merak ediliyor. Bu sorunun cevabını yazımız içerisinde vermeye çalıştık.

British Shorthair Ortalama Kaç Yavru Doğurur?

British Shorthair, ortalama kaç yavru doğurur? British Shorthair, son derece sağlıklı kediler olduğu için doğum konusunda da sorun yaşamamaktadırlar. Ortalama olarak British Shorthair 5 adet kadar yavru dünyaya getirebilmektedirler. İlk doğundan sonra yavru sayısı diğer doğumlarda daha da artabilmektedir.

Yaklaşık 67 gün gibi süre için gerçekleşen doğumlarında çok sayıda yavru dünyaya getirebilme özelliklerine sahiptirler. İlk doğunda 4 ya da 5 yavrudan sonra ikinci doğumlarında bu sayı iki katına kadar çıkabilmektedir. İkinci doğumların 8 yavru kadar dünyaya yavru kedi getirebilmektedirler.

British Shorthair Yavru Sayısı
British Shorthair Yavru Sayısı

British Shorthair Yavru Sayısını Etkileyen Faktörler

British Shorthair kedilerinin yavru sayılarını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Dişilerinin ne sıklıkla çiftleştiği: Çiftleşme durumuna göre yavru sayısında da artış olabilir,
 • İlk doğumunun olup olmadığı: İlk doğumda daha az yavru yapan British Shorthair, sonraki doğumlarda daha fazla yavru doğurabilir,
 • Beslenme kalitesi: Diğer kedi cinsleri gibi bu kedilerin de kaliteli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi doğum oranlarını ve sağlıklı bir şekilde yavru getirme potansiyellerini etkileyecektir,
 • Sağlık durumları: Bu cins kedilerin fazla sağlık problemi bulunmasa da bazı cinslerindeki HCM hastalığı olabilir. HCM, kedilerde kalp kaslarını güçsüz bırakan ve bunun sonucunda ani kedi ölümlerine neden olabilen bir hastalıktır,
 • Erkek olanın genleri: Erkek olan cinsin genleri de yavru sayısını etkilemektedir. Genlerin sağlıklı olup olmaması yavruların azalmasını ya da çoğalmasını etkileyen faktörler arasındadır.

En özel cinslerden biri olan British Shorthair sahiplendiyseniz, birden fazla torununuz olacak demektir. Kedinize ne kadar iyi bakarsanız, yavru sayıları o kadar fazla ve sağlık durumları da gayet yerinde olur. Dolayısıyla British Shorthair’ın bakımını düzenli olarak yapmalısınız.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "British Shorthair Kaç Yavru Doğurur?".
 • M3RT

  Çok iyi ben sevdim!

 • HilL

  Merhaba british beyaz kızım var 3. Ye hamile olduğu için yavru sayısı az olabilir diyorlar sizce dogrumu sormak istedim

 • Selin

  Bristish gri erkek ve beyaz dişi çifteştircez ikisininde ilk olacak hangi renk olur sizce

 • Süm

  Merhaba, British kedim var benim. 11 aylık British ile çiftleşti, fakat kilosu 2.500. Acaba sıkıntı olur mu? ne yaptıysam kilo aldıramadım kaliteli mamalar aldım ne yapmam lazım çok endişeliyim…

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, kediniz dişi mi erkek mi?

 • Uğur Murat

  Merhabalar, British Shorthair 11 aylık bir kızım var ve ilk kez çiftleşti. Çiftleştiği kedi Scottish Fold. ilk doğumu olacağından kaç tane yavru dünyaya getirir? çiftleşmek için Scottish Fold doğru bir tercih midir? Teşekkürler

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, Scottish Fold ile çiftleştirmekle iyi yapmışsınız. İlk defa doğum yapacak olan British Shorthair cinsleri 4-6 arası tane yavru doğurabilir.

 • Şerife

  Kedim 1 yaşında doğum yaptı ama hala karnı şiş yavru var mıdır ki daha ve 2 tane doğurdu.

 • Necat Arslaner

  Selamlar, iki tane 1 yaşına yeni girmiş dişi British kedim var. Yaşına girmelerine rağmen bu zamana kadar kızışmamaları normal mi?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar.
   Evet, normaldir. Bazı kediler kızgınlığa çok erken veya çok geç girebilirler. 5 yaşında olup hala kızgınlığa girmeyen dişi kediler bile vardır. Eğer kızgınlığa girmelerini, çiftleşip yavruları olsun istiyorsanız, bunun birçok yolu vardır.

 • Aysenur

  Kedim 7 aylık British ergenliğe girdiğini nasıl anlarım bilmiyorum şu aralar miyavlaması arttı. Yalnız kalmak istemiyor ve bizi sürekli yanında istiyor acaba kızgınlığa girmiş olabilir mi?

  • Anonim

   Kızgınlığa girdiğinde anlamaman imkansız. Değişik sesler çıkarıyor ve yerde yatıp sürtmeye başlıyor. Bu ikisinin değişik olduğunu anlıyorsunuz kesinlikle.