Miyavliyo
British Shorthair Kaç Yavru Doğurur?

British Shorthair Kaç Yavru Doğurur?

Kedi cinsleri içinde mizaç ve görünümüyle en ideal kedi cinslerinden birisi olan British Shorthair, ortalama kaç yavru doğurur? konusunu açıklayacağız.

British Shorthair, genetik yapılarının sağlamlığı ve olumlu mizaçları ile petshop alıcıları ve kedi sahiplerinin en çok tercih ettiği kedi cinslerinden birisi. Gri, lavanta, çikolata rengi ve İngiliz mavisi gibi pek çok güzel renklere sahip olan bu cins kedilerin alıcı ve seveni oldukça çoktur. Hal böyle olunca bu cins kedilerinin soyunun çoğalmasını istemek kedi severler için en doğal haklardan biri olarak görülmekte. British Shorthair kaç yavru doğurur? bu cins kedi cinsleri çok merak ediliyor. Bu sorunun cevabını yazımız içerisinde vermeye çalıştık.

British Shorthair Ortalama Kaç Yavru Doğurur?

British Shorthair, ortalama kaç yavru doğurur? British Shorthair, son derece sağlıklı kediler olduğu için doğum konusunda da sorun yaşamamaktadırlar. Ortalama olarak British Shorthair 5 adet kadar yavru dünyaya getirebilmektedirler. İlk doğundan sonra yavru sayısı diğer doğumlarda daha da artabilmektedir.

Yaklaşık 67 gün gibi süre için gerçekleşen doğumlarında çok sayıda yavru dünyaya getirebilme özelliklerine sahiptirler. İlk doğunda 4 ya da 5 yavrudan sonra ikinci doğumlarında bu sayı iki katına kadar çıkabilmektedir. İkinci doğumların 8 yavru kadar dünyaya yavru kedi getirebilmektedirler.

British Shorthair Yavru Sayısı
British Shorthair Yavru Sayısı

British Shorthair Yavru Sayısını Etkileyen Faktörler

British Shorthair kedilerinin yavru sayılarını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Dişilerinin ne sıklıkla çiftleştiği: Çiftleşme durumuna göre yavru sayısında da artış olabilir,
  • İlk doğumunun olup olmadığı: İlk doğumda daha az yavru yapan British Shorthair, sonraki doğumlarda daha fazla yavru doğurabilir,
  • Beslenme kalitesi: Diğer kedi cinsleri gibi bu kedilerin de kaliteli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi doğum oranlarını ve sağlıklı bir şekilde yavru getirme potansiyellerini etkileyecektir,
  • Sağlık durumları: Bu cins kedilerin fazla sağlık problemi bulunmasa da bazı cinslerindeki HCM hastalığı olabilir. HCM, kedilerde kalp kaslarını güçsüz bırakan ve bunun sonucunda ani kedi ölümlerine neden olabilen bir hastalıktır,
  • Erkek olanın genleri: Erkek olan cinsin genleri de yavru sayısını etkilemektedir. Genlerin sağlıklı olup olmaması yavruların azalmasını ya da çoğalmasını etkileyen faktörler arasındadır.

En özel cinslerden biri olan British Shorthair sahiplendiyseniz, birden fazla torununuz olacak demektir. Kedinize ne kadar iyi bakarsanız, yavru sayıları o kadar fazla ve sağlık durumları da gayet yerinde olur. Dolayısıyla British Shorthair’ın bakımını düzenli olarak yapmalısınız.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Ayşenur Bekgöz

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Haydi, patiler yoruma 😹 Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Yorumunu Ekle