Laperm kedisi türü hakkında, görünümü, karakteri, uyku düzeni, sağlık durumu gibi bilgileri makalemizden okuyabilirsiniz ve bilgi edinebilirsiniz.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk75
Bakım İhtiyacı40
Sıcakkanlılık50
İlgi İhtiyacı85
Miyavlama90
Taranma İhtiyacı50
Hareketlilik95
Kıl Dökülmesi50
Sahibine Şevkat90
Sağlık ve Dayanıklılık80
Özgürlük Düşkünlüğü60
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık80
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi90
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar60

Laperm kelimesinin anlamı kıvırcıktır ve aslında ismini tüylerinin kıvırcık olmasından almıştır. Gelin bu karizmatik kedimizin özelliklerini inceleyelim.

Laperm Kedisi Tarihçesi

Çirkin ördek yavrusu misali 1982 Yılında doğan 6 yavrudan içlerinde en farklı olanıdır. Laperm türü kedilerin ilk görüldüğü ülke Kuzey Amerika’dır. Anavatanı Kuzey Amerika olan bu kedi 5 kardeşinden farklı olarak dünyaya geldi. Altı yavru olarak doğan yavru kedilerin bir tanesi kıvırcık tüyleriyle dikkat ve ilgi çekti. Bu doğumdan sonraki beş yıl boyunca yine aynı çiftlikte üremesi sağlanıp çoğaltıldı. Dallas La Perm, Laperm türü kedisinin bir başka adıdır. Literatürlerde Alpaca Cat olarak da geçmektedir.

Laperm Kedisi Karakteristik Özellikleri

Bu yavrumuzun bazı karakteristik özellikleri sorulur ise şu özellikleri saymak mümkündür;

 • Kucakta taşınmaya ilgi duyan kedi türleri arasında yer alırlar.
 • Okşanmaktan, sevilmekten, öpülmekten, beraber uyumaktan oldukça keyif alırlar.
 • Mır, Mır. Mırıldanmayı çok seveler ve dertlerini mırıldayarak anlatırlar.
 • Dokunuşlarında oldukça naziktirler.
 • Müşfik davranışlar sergiler.
 • Dokunuşundaki kibarlık seslerine de yansımış olmalı ki ses tonu gayet tatlıdır ve rahatsız edici seviyelerde değildir.
 • Karakterleri güçlü, zekâları yerindedir.
 • Kolay uyum sağlayan kediler arasındadır.
 • Oyuncu kedilerdendir. Özgürlüklerine bir miktar düşkündürler ve bununla doğru oranlı cesaretli olduklarını söyleyebiliriz.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Laperm kedileri kısaca özetlemek gerekir ise sakin, çocuklarla iyi geçinen, sevecen, zararsız, oyuncudurlar. Yeni yürümeye başlayan çocukları hariç tutarsak çocuklarla iyi anlaşırlar ve oyunculukları sayesinde ailecek çok güzel vakit geçirilebilir. Uzmanlar yeni yürümeye başlayan çocuklarla bu kedilerin baş başa bırakılmaması gerektiğini dile getirmişlerdir.

Çocuklarla ve diğer aile fertleri ile anlaştığı gibi köpeklerle ve kedilerle de bir hayli iyi anlaşırlar. Burada dikkat çekmemiz gereken nokta; kedinizin yavru olarak alındığında beraber büyüdüğü hayvanlar için geçerlidir. Bunun dışında tamamen yabancı bir hayvan ortama girdiğinde dikkatli olunması tavsiye edilir.

Laperm Kedi
Laperm Kedi

Laperm Kedisi Fiziksel Özellikleri

Kendine has görünüşüyle meşhur bu kediler kıvırcık ve birbirine kenetli tüyleriyle tanınırlar. Kuyrukları bedenleriyle orantılıdır. İpek ya da pamuk, bildiğiniz en yumuşak şey neyse öyle bir dokunuşa sahiptir. Orta boylu kedilerdendir. Gövdesi kaslı ve kuvvetlidir. Avcı ve atletiktirler.

Görünüm ve Vücut Yapısı

Bu türe mensup kedilerin her hangi bir rengi yoktur. Çok çeşitli renklerde ve desenlerde karşımıza çıkabilirler. Gözleri ve tüylerinin renkleri genelde birbiriyle uyum içerisindedir. Yetişkin Laperm kedisinin boyun bölgesi röfle yapılmış bir saçı andırır. Arka ayakları ön ayaklarına göre daha uzun yapıdadır. Yeni doğan pati ilk 4 ayı tüysüz geçirebilir lakin genelde dalgalı tüylerle doğarlar. Erkek olanların tüyleri dişiye göre daha kıvırcıktır.

Laperm

Yüz ve Kafa Yapısı

 • Kafa yapısı yuvarlaktır.
 • Çeneleri kuvvetlidir.
 • Bademe benzeyen gözleri kulaklarına doğru çekiktir.
 • Kulakları dik ve geniştir.
 • Kavisli kaşlar, orta genişliğe sahip burunları vardır.

Ağırlığı ve Boyutları

Bu oburlar orta boy kediler sınıfına girer bu sebeple kilosu on bir ila yirmi beş kilogram arasında olabilir. Yine de 25 kiloya kadar çıkmamaları için çabalamalıyız elbette.

Laperm

Laperm Kedisi Bakımı

Kedinizin bakımı hiçte zor değildir lakin Laperm kedisinin en büyük özelliği olan tüyleri hassas bir konudur. Diğer kedi türlerine göre canlı ve sağlıklı görünürler. Tüyleri birbirine kenetli olduğu için tüy içine yerleşme ihtimali olan pire gibi asalak canlılardan veterinerinizin tavsiyelerine uyarak serum uygulayabilirsiniz. Bunun dışında tüyleri günlük olarak taranması önemlidir. Ölü tüylerden kurtulan meleğimiz hafiflemiş hissedecektir. Bunun güzel kedimiz için de diğer tür kediler için de sağlığa uygunluk açısından çok önemli olduğunu hatırlatalım. Kedinizle paylaştığınız evinizin temiz olması, aslında kendinize yapılan bir bakım gibi gözükse de kediniz için de önemli bir konudur. Bunun yanı sıra mama kabı, kedi oyuncakları gibi materyallerde temiz ve sağlığa uygun tutulmalıdır.

Bakım Maliyeti

Uygun diyebileceğimiz bir bakım bedelleri bulunur. Kıvırcık tüyleri arasındaki ölü tüylerden kedimizi kurtarmak için ara sıra fırçalamak ve belli aralıklarla tırnaklarının kesilmesi bakımı için yeterli olacaktır. Kanişlerdeki gibidir kıvırcık olan tüyleri birbirini tutması sebebiyle dökülmezler. Yıkandıktan sonra düzleşen tüyleri kuruduktan sonra eski haline döner.

Beslenme

Laperm kedisi asla ev yemekleri ile beslenemez. Bu çocukların mamaları, türe özel seçilmelidir. Veterinerinizi bu konudaki en net söz söyleyici olarak değerlendiriyorum.

Yalnız doktorun önerilerini değerlendirirken hemen büyük paketle başlamamalısınız. Laperm kedilerinde mamaların alerjik etki yapmaları, sık olmasa da rastlanan bir durumdur. Bunun dışında afacanınız, mamasının tadından haz etmeyebilir. Bazı mamalar çocukta kötü kokan dışkılama gibi saçma problemler oluşturabilir. Biraz araştırma, biraz doktor tavsiyesi ve azıcık da lezzet testleri bu konuda size yardımcı olacaktır.

Uyku

Bu uykucu meleklerin genel manada 12 ila 16 saat aralığında uyuduğunu söyleyebiliriz. Yavruyken daha fazla uyku ihtiyacı olacağından bu süre artabilmektedir. Uyumak için çok aşırı yer seçmezler, temiz ve havadar bir mekan yeterli olacaktır. Elbette kum ve su kaplarının yatacağı yerden çok uzak olmaması, bebeğinizin rahat etmesinde etkendir.

Laperm Kedi Cinsi
Laperm Kedi Cinsi

Temizlik

Kediler genel manada temiz hayvanlardır. Bize düşen onları iç dış parazitlerden korumak. Onların normalde bir yerlere sürünerek yaptığı işleri yaparak onları rahatlatmaktır. Kıvırcık tüyleri nedeniyle tüy dökmezler ve ölü tüyler onların üzerinde kalacaktır. Her gün veterinerinizin tavsiyesi üzerine alınmış fırçayla fırçalanması ve belli dönemlerde tırnaklarının kesilmesi gerekir. Kıvırcık tüyleri arasında yaşama düşüncesini aklından geçiren parazitlerden korunmak için de ayrıca veterinerinize danışmanızı tavsiye ediyorum. Kedi kumu hakkında bazı bilgiler vermem gerekebilir. Bu konuda çok fazla soru aldım ve açıklık getirmek istiyorum.

 • Kedi tuvaletinin boyutunun uygun olması gerekir. Kedinizin boyutuna göre içinde rahat hareket edebileceği büyüklükte olması önemlidir. Bu temizlikle birebir alakalıdır zira kediniz bunda zorlanabilir v kedi tuvaleti dışına tuvaletini yapabilir.
 • Açık tuvaletler genel olarak yavrular için önerilir. Kediniz yetişkin olduğunda kapalı tuvalete geçmeniz önerilir. Açık tuvaletler yavruları alıştırmak için idealdir lakin kapalı tuvaletler kötü koku oluşumunu önler.
 • Düzenli temizlik önemli! Hem gereksiz kokuyu önler hem de sağlığımızı tehdit edebilecek bazı bakterilerden korunmuş oluruz. Düzenli temizliği ihmal etmemek gerekir.
 • Son olarak kedi kumu, küreği, paspası gibi eşyaların temizliğinin aksatılması en yaygın hatalardan birisidir. Su ve sabun ile belli aralıklarla temizliği kesinlikle yapılmalıdır.
Laperm Kedisi
Laperm Kedisi

Laperm Kedisi Sağlık Durumu

Laperm kedisi genel anlamda sağlıklıdır. Aşağıda bilgisini verdiğim konulara dikkat edilmesi konusunda titiz davranırsanız, sorunla karşılaşacağınızı sanmıyorum.

Sağlık Sorunları

Laperm kedisinin Piruvat Kinaz Eksikliği diye bilinen kalıtsal bir hastalığa yatkınlığı vardır.

Cins kedilerin genelinde baş gösteren kalp rahatsızlıkları, ağız ve diş sorunları, böbrek hastalıkları ve kulak enfeksiyonlarını da olabilitesi olan rahatsızlıklar arasında verebilirim. Sağlık sorunlarıyla karşılaşmaması için düzenli bakımının yapılması, iç dış parazitler için aşılarının tam ve zamanında yapılması ve belli periyotlarla veteriner kontrolü öneriliyor. Tüylerinin sık olduğuna ve karmaşık göründüğüne bakmayın, bu minik meleğin tüy bakımı oldukça zahmetsizdir.

Laperm

Yaşam Süresi

Laperm türü kedilerin ortalama yaşam süresi 12 ila 15 yıl arasındadır. Doğal olarak gelişen bir tür olduğundan yapay kedilere göre daha sağlıklıdır. Elbette ki sağlıklı bir kedi olması ve bu durumu sürdürmesi uygun koşullarda mümkündür. Kaliteli mama, aşılar ve diğer bakımlar aksatılmadığında zaten dayanıklı olan kediniz sapasağlam mutlu mesut yaşamını sürdürecektir.

Laperm Kedi Cinsi Özellikleri Ve Bakımı
Laperm Kedi Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Kızgınlık ve Çiftleşme Dönemleri

Minik kedimiz artık büyüyor ve hem bizim için hem de onun için zor bir döneme giriyor. Kızgınlık ve çiftleşme dönemi yaklaşık on gün sürmektedir, bu durumda onunla duygudaşlık kurmanızı öneriyoruz. Kediniz alışmadığınız ve daha önce yapmadığı davranışlar sergileyebilir. Bu durumdan memnun olmanızı elbette beklemiyoruz lakin minik yavrumuza sorsak muhtemelen oda aynı cevabı verecektir. Yüzyıllar süren bir evrim bu davranışları ona içgüdüsel olarak yaptıracaktır. Doğanın gidişatı böyle ilerliyor sonuçta… Özellikle bu durum ilk defa yaşanıyorsa kediniz için daha da hassas olacaktır.


Laperm türü kedileri elimden geldiği ölçüde sizlere anlattım. Umuyorum ki verdiğim bilgiler takipçilerimiz için faydalı olmuştur. Sizler de Laperm ailesine mensup bir kediye arkadaşlık ediyorsanız, gördüğünüz olumlu veya olumsuz durumları ve davranışları yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız diğer kedi severlere de fikir verebilir.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

A comment was made on "Laperm".
 • Murat

  🌿