Hem sizin hem de kedinizin rahat etmesi için tuvalet eğitimi şart. Peki kedilere tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Evinize yeni bir birey olarak gelecek olan kedinizi sahiplenmek demek, aynı zamanda büyük bir sorumluluğun altına girmek demektir. Kediler, sevgiye muhtaç hayvanlar olarak bilinirler. Bu nedenle zaman zaman sizden ilgi bekleyeceklerdir. Bu, bazen çok yoğun olduğunuz bir anda da olabilir. Sabırla ve sevgiyle aranızdaki bağın güçlenmesi uzun sürmez. Gerekirse o an yaptığınız her neyse bırakıp miniğinizle ilgilendiğinizde onun ne kadar mutlu olduğunu görebilirsiniz.

Diğer tüm canlılarda olduğu gibi kedilerde de yeni girdikleri ortama alışma süreci olur. Yavru bir kediye ilk verilmesi gereken eğitim tuvalet eğitimidir. Peki kediye nasıl tuvalet eğitimi verilir? Bu yazımızda kedi sahiplerinin en fazla sorduğu sorular arasında olan kediye tuvalet eğitimi verme konusuna değineceğiz.

Diğer kediler gibi, yavru kediniz de tuvaletini mahrem olarak görür. Bu sebeple, minik dostunuzun tuvalet kabı,  onun rahatlıkla ulaşacağı bir yere konulmalıdır. Ayrıca, kediniz sıklıkla yalnız kalmak isteyecektir. Tuvaletini de, kimsenin olmadığı bir ortamda rahat bir şekilde yapmak ister. Miniğinizin bu konudaki hassasiyetinize önem vermelisiniz. Miniğiniz başlangıçta tuvalet kabını nasıl kullanacağını bilmeyecek. O yüzden küçük dostunuza tuvalet kullanımını öğretmeniz gerekiyor. Bu süreç, korkmanızı gerektirecek bir süreç değildir.

Kediniz size tuvaletinin geldiğini hareketleri ile hissettirir. Böyle anlarda bir süre onu alıp tuvalet kabının üzerine koyarsanız, meleğiniz birkaç defa bunu yaşadıktan sonra tuvaleti geldiğinde bunu yapması gerektiğini anlar. Eğer hareketlerinden çıkaramayacağınızı düşünüyorsanız, her sabah, her gece yatmadan ve her öğün sonrasında miniğinizi tuvalet kabına götürerek de tuvaletini yapmasını sağlayabilirsiniz. Kediler, koku alma duyuları gelişmiş hayvanlardır. Bu işlemlere kediniz koku alma duyusunu kullanarak tuvalet kabını bulmaya başlayana kadar devam etmelisiniz. Daha sonra, küçüğünüz kendiliğinden tuvaletini yapmaya başlayacaktır. Tuvaletini yaparken rahat olabilmesi için topaklanmayan ve kokuları engelleyen kumları tercih etmenizde fayda vardır.

Büyük kediler, son derece titiz hayvanlardır. O kadar ki, yemek yedikleri alanla tuvaletlerini yaptıkları alan aynı olamaz. Küçük dostunuz da aynı tavırları sergiler. Bu sebeple, tuvalet kabı ile yemek ve su kapları arasında mesafe olmalıdır. Bununla beraber, tuvalet kabının temiz tutulması da kediniz için son derece önemlidir.

İlgili İçerik: Kedi Kumu Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?
Yavru Kediye Tuvalet Eğitimi Verme
Yavru Kediye Tuvalet Eğitimi Verme

Tüm canlılar bazen hata yapabilirler. Kediniz de zaman zaman tuvaletini yanlış yerlere yapabilir. Bu durumda onu cezalandırmamalısınız. Ancak eğer bu durum süreklilik arz ediyorsa, kedinizin tuvaletini başka yerlere yapmasının birkaç sebebi olabilir. Sebepleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kedinizin tuvalet kabına gereken özeni göstermemiş olabilirsiniz. Kediler, kirli kumlara asla tuvaletlerini yapmazlar. bkz. Kedi Tuvaleti/Kumu Nasıl Temizlenir?
 • Kedinize yeteri kadar ilgi göstermiyor olabilirsiniz. Kediler, sahiplerinden ilgi göremediklerinde değişik ilgi çekme yöntemlerine başvururlar. Tuvaletlerini farklı bir yere yapma da bu yöntemler arasındadır.
 • Eğer kedinizin tuvaletinin olduğu alanda başka bir kedi ya da birey varsa, meleğiniz alanını başkasının ele geçirdiğini düşünür. Bu gibi durumlarda da, kediniz o alana gitmek istemez. Tuvaletini başka bir yere yapma sebebi de budur.
 • Cinsel olgunluğa ulaşan kedilerde de tuvaletini farklı yerlere yapma eğilimi sıklıkla görülmektedir.

Yukarıda belirtilen durumlardan biri ya da birkaçını yaşıyorsanız, veterineriniz ile iletişime geçmeyi ihmal etmeyin.

Meleğinizin tuvaletini temizlerken önünüze ilk gelen deterjanı kullanmamanız gerekir. Pek çok deterjanda hafifte olsa kedi idrarı kokusu vardır. Bu nedenle kullanılan deterjana dikkat edilmemesi, sevimli arkadaşınızı rahatsız eder. Kediniz, tuvaletindeki koku sebebi ile istenmeyen davranışlar sergileyebilir.

Kedinize tuvalet eğitimi verirken onu ödüllendirmek çok iyi bir fikirdir. Vereceğiniz ödülün küçük ya da büyük olmasının bir önemi yoktur. Verilen ödül ne olursa olsun, sevimli arkadaşınız çok mutlu olacaktır. Ödüller sayesinde tuvalet kabı ve kediniz arasında olumlu enerjiyi kısa sürede oluşturabilirsiniz. Miniğinizi bebeğiniz gibi görüp, ona karşı üstün bir sabır göstermeniz, aranızdaki ilişkinin gelişmesine yardımcı olur. Hiçbir canlı bir şeyi bir kerede öğrenemez. Kedinizin de tuvalet eğitimini alması uzun zaman alabilir. Önemli olan, ona aynı sabır ve sevgiyle yaklaşabilmenizdir. Ters bir hareket kedinizde korkuya sebep olabilir. Bu da, kedinizin hırçınlaşması için yeterlidir.

Yetişkin Kediye Tuvalet Eğitimi Verme
Yetişkin Kediye Tuvalet Eğitimi Verme

Vahşi doğada yaşayan bu minikler, çevresindekilere kolay kolay güvenemezler. Bu nedenle diğer canlılarla aralarında dostluk bağının kurulması çok uzun bir sürece mal olabilir. Dolayısıyla dostluk kuramadıkları kişilerden eğitim almak onları huzursuz edecektir. Kedinize eğitim vermeden önce onu bir süre gözlemlemeniz ve karakteristik özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda görüyoruz. Bu süre zarfında minik dostunuzu kendiniz tuvalete götürebilirsiniz. Kedinizi tam olarak tanıdığınıza emin olduğunuzda, onun zaaflarını kullanarak dostluk oluşturma şansına sahip olacaksınız. Dostluk sürecine girildiğinde her şey çok daha kolay ilerler. Bu yüzden her şeyden önce kedinizin güvenini ve sevgisini kazanmayı kendinize bir görev olarak bilmelisiniz. Tüm canlılar, değer verdikleri insanların fikirlerini ve isteklerini ön planda tutarlar. Emin olun ki, minik dostunuza da sevginiz sayesinde yaptıramayacağınız hiçbir şey yoktur. Özellikle oyun oynamaya bayılan bu miniklerin kalplerini sadece bu yönlerini kullanarak bile fethedebilirsiniz.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediye Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?".
 • Demet Keleşoğlu

  Merhaba british 2.5 yaşında dişi kedim var. Yaklaşık 4 aydır kakasını kum kabının önüne yapıyor. Kumunu, kum kabını, mamasını değiştirdik. Ama bir çözüm bulamadık.15 gün veterinere bıraktık orada kabına yapmış eve döndük yine aynı şekilde dışarıya yapmaya devam ediyor. Veterinerimiz bize kasıtlı yaptığını söylüyor. Sorunu bulamadığımız için çözümde üretemiyoruz. Yardımcı olun lütfen aksi takdirde sahiplendirmeyi düşünüyoruz

  • Murat Dinç

   Merhabalar. Bizde veteriner ile aynı fikirdeyiz, bunca uğraşa rağmen halen inatla kabın önüne yapıyorsa vardır bir derdi. Psikolojik olduğununu düşünüyoruz, acaba ödül maması ile alıştırmayı denediniz mi? İçeriği okumadığınızı varsayarak cevaplamak gerekirse; Kakası geldiğinde kaba yapmasını sağladığınızda bir ödül maması verin, böylece kaba yaptığında ödüllendirileceğini düşünüp kaba yapmaya devam edebilir. Ayrıca bir de aklıma mama ve su geldi, acaba tuvaletinin yanında mı? Eğer öyle ise uzak bir yere ya da başka bir odaya koymayı deneyin. Kediler mamasının ve suyunun tuvaletin yayında olmasını istemezler.

   • Hatice

    Bir de şunu söylemek isterim aşırı titiz canlılar olduğu için tuvaletlerinin gerçekten çok temiz olmasını isterler. Kapalı tuvalet isterler gizlilik onlar için çok önemli. Ben direkt banyoya koydum kapalı tuvalet tercih ettim bir de hergün muhakkak kumu temizliyorum tuvaletini haftada 1 muhakkak komple yıkıyor tamamen kuruluyor yeni kum koyuyorum ve böylece onlar da tuvaletlerinden memmun oluyorlar

  • Anonim

   Kumunu değiştirin kokulu kum falan mi kullanıyorsunuz ya da eğer kediniz ile az ilgileniyorsanız ondan da yapabilir. İlginizi çekmek istiyordur. Daha fazla ilgilenin. Benim kedimde öyle yapmaya başlamıştı ama o zamanla ben is yoğunluğundan az ilgilendim, oda beni protesto etti bu şekilde. Sonra kedim ile ilgilendim herseyi beraber yapmaya başladık ve ben onunla hep konuştum. Şimdi düzeldi.