Traş için verilen sakinleştirici ilaçların kedinize zarar verme ihtimali vardır. Peki, uyutmadan kedi traşı yapılabilir mi?

Kedi traşı, tüylerin kısaltılması işlemidir. Bu işlem farklı bıçak uçlarından oluşan traş makineleri ile yapılır. Çoğu kedi sahibi uyutmadan Kedi traşı mümkün mü diye merak eder çunki keskin uçlara sahip olan bu makinelerin, herhangi bir zarara yol açmaması için kedilere traş öncesinde ilaç verilir. Böylece kediler, traş esnasında kaçmaz ve sağlığına zarar verecek bir risk yaşanmaz. Ancak narkoz etkisi kedilerin sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Narkoz etkisi geçene kadar kediniz halsiz ve yorgun hissediyor. İştahı kesiliyor ve kısa süreliğine de olsa beslenme düzeni bozuluyor. Bu gibi durumları göze almak istemiyor ve kedinizin narkoz almasını istemiyorsanız uyutmadan Kedi traşı mümkün mü diye merak ediyor olabilirsiniz. İşte merakınızı giderecek tüm soruları yanıtladık…

Can dostunuz dostumuzdur sloganı ile hizmet veren Petibom pet kuaför İstanbul’un en iyi anestezisiz kedi ve köpek kuaförü hizmetini vermektedir.

Anestezisiz Kedi Traşı Nasıl Yapılır?

Narkoz almadan kedi traşı yapılması, kedinin narkozdan doğacak olan sorunları yaşamaması için doğru bir seçim olabilir. Narkoz etkisi konusunda merak ettiklerinizi ve neden narkoz alınması istenmediğini “Kediler traş olduktan sonra narkozun etkisi ne kadar sürer” adlı yazımıza göz atarak öğrenebilirsiniz. Anestezisiz kedi traşı yapmadan önce bilinmesi gerekenler vardır. Öncelikle, kediler sese ve titreşime karşı duyarlıdır. Bu nedenle özel olarak sessiz üretilen makineleri alabilirsiniz. Böylece kediniz sesten rahatsız olmayacağı için kaçma eğiliminde bulunmayacaktır.

Traş işlemine hemen başlamak doğru değildir. Öncesinde kedinizi sevmeli, masaj yapmalı ve rahatlamasını sağlamalısınız. Bu aşamada sevdiği bir oyunu oynayabilir, karnını okşayabilir, banyodan sonra rahat ediyorsa banyo yaptırabilirsiniz. Kedinin sakinleştiğine ve rahatladığına emin olduktan sonra rahat bir pozisyonda yatmasını sağlayın. Kuyruğundan kafasına doğru yumuşak bir şekilde tüylerini kısaltabilirsiniz. Bu işlem sırasında kullanmanız gereken farklı bıçak uçları vardır. Eğer kafa ve kuyruk bölgesini de traş etmek istiyorsanız hassas bıçak uçlarına geçin ve çok dikkatli olun. Kediniz huysuzlanır ve kaçarsa, yeniden masaj yapabilir ve sevdiği bir oyuncağı vererek mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Uzun sürecek olan bu işlemde sabırlı ve dikkatli olmanız gerekiyor.

Anestezisiz Kedi Traşı
Anestezisiz Kedi Traşı

Anestezisiz Kedi Traşı Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedilerin traş edilmesi için anestezi verilmesi gereken durumlar vardır. Eğer sesten çok korkuyor, huysuzlanıyor ve kaçıyorsa makine bedenine zarar verebilir. Ani hareketlerde bulunmayan kedilere anestezisiz traş yapılması mümkündür. Ancak kediniz ne kadar sakin olsa da dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır.

  1. Kediniz narkoz etkisinde traş olmayacaksa ilk olarak doğru traş makinesi seçmelisiniz. Makinenin sessiz olması, sese karşı duyarlı olan kedilerin rahat etmesi için önemlidir. Bir süre makineyi kedinize değdirmeden çalıştırın ve titreşim sesine alışmasını sağlayın.
  2. Traş etmeye başladığınızda kedinizin her hamleyi hissettiğini unutmamanız gerekiyor. Bıçak uçları keskin olduğu için sert bir hamle yapmanız durumunda bedenine zarar verebilirsiniz. Eğer uzun tüylere sahip bir kediyi traş ediyorsanız öncelikle tüyleri biraz kısaltın ve üstünden geçerek devam edin.
  3. Traş sırasında evcil hayvanınız mutlaka sıkılacak ve kaçma eğiliminde bulunacaktır. Bu durumda onu rahat bırakın ve biraz dolaşmasını bekleyin. Zorlamanız, sıkmanız ve zorla yatırmaya çalışmanız daha huysuz olmasına sebep olabilir.
  4. Sakinleşmesi için traş öncesinde yaptığınız masajı, traş esnasında da yapmalısınız. Kedinizin tüylerini biraz kısalttıktan sonra yeniden karnını sevin, başını okşayın ve yerinde rahatça yatmasını sağlayın.
  5. Traş sırasında bedenindeki tüyleri kısaltmak kafa bölgesine göre daha kolaydır. Eğer kafasını traş ettirmek istemiyorsa zarar verebileceğinizi düşünerek vazgeçebilirsiniz. Ancak uysal ve sakin bir kediniz varsa tüylerini hassas bıçak uçları ile traş edebilirsiniz.

Kedi traşı hakkında bilinmesi gereken önemli noktaları sizler için detaylarıyla anlattık. Sizler de bilgilerinizi ve deneyimlerinizi yorumlar altında bizimle her zaman paylaşabilirsiniz. İncelememizi istediğiniz farklı konular veya aklınıza takılan sorular varsa yorumlarda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?