Highland Fold İskoçya’nın meşhur kıvrık kulaklı kedileri arasında belki de hakkında en az şey bilineni. Onun hakkında merak edilen her şeyi sizin için derledik.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik85
Oyunculuk70
Bakım İhtiyacı60
Sıcakkanlılık90
İlgi İhtiyacı70
Konuşkanlık35
Taranma İhtiyacı50
Haraketlilik50
Kıl Dökülmesi70
Sahibine Şevkat90
Sağlık ve Dayanıklılık60
Özgürlük Düşkünlüğü65
Hayvanlarla Dostluk85
Arsızlık50
Çocuklarla Dostluk90
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar70
Bilgiler
 • Kökeni: İskoçya, Birleşik Krallık
 • İsimleri: Scottish Highland Fold, Scottish Fold Longhair, Uzun Tüylü Scottish Fold
 • Yaşam Süresi: 12 – 15 yıl
 • Kilosu: 2,5 – 6,5 kg
 • Vücut Tipi: Orta
 • Tüy Uzunluğu: Tüylü, Uzun Tüylü
 • Tüy Dökme Oranı: Çok Tüy Döken
 • Mizaç: Hareketli, Sessiz, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgür Ruhlu, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal
 • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan, Yabancı ve Yaşlı Dostu
 • Benzer Cinsler: Scottish Fold, Scottish Straight, British Longhair, İran Kedisi

Adını İskoçya’nın kuzey dağlarından ve sevimli kıvrık kulaklarından alan Highland Fold ikiz kardeşi sayılabilecek Scottish Fold kadar popüler olmasa da sevimlilikte onunla yarışabilecek bir kedi cinsi. Tüy uzunluğu dışında tamamen aynı olan iki kedi cinsinin uzun tüylü olanı Highland Fold tam olarak dışarıdan göründüğü gibi sadık, zeki ve sıcakkanlı bir kedi cinsi. Zaten nadir olan kıvrık kulaklı kedi cinsleri arasında uzun tüy özelliğiyle daha da özel bir yerde olan Highland Fold her özelliğiyle sahiplenmek isteyebileceğiniz bir kedi cinsi.

Highland Fold nasıl bir kişiliğe sahiptir? Highland Fold özellikleri nelerdir? Highland Fold bakımı için nelere dikkat edilmelidir? Kıvrık kulaklı kedi cinsleri nelerdir? İçeriğimizi okuyarak bunlara ve bunlar gibi pek çok soruya cevap alabilirsiniz.

Highland Fold Kedi Cinsi midir?

Highland Fold aslında hepimizin çok iyi tanıdığı popüler bir kedi cinsi olan Scottish Fold’a dayanıyor. Çoğu kedi otoritesi Highland Fold’u ayrı bir cins olarak kabul etmezken onun hakkındaki bilgilere genellikle Scottish Fold kaynaklarında yer veriyor. Bu durumda da Highland Fold hakkında söylenecek pek bir şey kalmıyor. Öncelikle niçin Scottish Fold’dan ayrı bir adı olduğundan bahsedebiliriz. Scottish Fold’un tüy uzunluğu çeşitli boyutlarda olabilir. En yaygın tüy uzunluğu ise kısa ila orta uzunluktaki onu pelüş oyuncak gibi gösteren tüyleridir. Ancak daha uzun tüylü Scottish Fold kedi cinsi içerisinde daha uzun tüylü olanlarına da rastlamak mümkün.

İşte bu uzun tüylü kediler ayrı bir cins olmasa da ayrı bir isim altına alınarak onlara Highland Fold deniyor. Fakat bu ismi kullanmak zorunda da değiliz. Yukarıda bahsettiğim gibi pek çok kedi derneği ve otoritesi Highland Fold’u Scottish Fold cinsinin çatısı altında ele alıyor. Hatta birkaçı da kısa – uzun tüy ayrımı yapmaksızın “Highland Fold” ile “Scottish Fold” isimlerini eş anlamlı olarak kullanıyor.

Peki gerçekten de böyle kullanılmalı mı? Elbette hayır! Aynı cinse mensup olabilirler fakat ayrıldıkları nokta kedileri ayırmakta çok önemli bir özellik olan tüy uzunluğu. Bu yüzden bize göre Highland Fold ayrı bir cins olmasa da bu ismin Scottish Fold yerine kullanımı doğru değil. Neden mi? Çünkü Highlands Kuzey İskoçya’da bir bölgenin adı ve dağlık arazi anlamına geliyor. Uzun tüylü kediler ve kuzeydeki dağlık araziler…

Size de bir şey çağrıştırıyor mu? Kedilerde uzun tüy özelliği geliştirilmesinin iklimle doğrudan alakalı olduğunu biliyoruz. Öyleyse sevimli kıvrık kulaklı dostlarımız bir şekilde uzun tüy genini geliştirmiş veya çiftleşme sonucunda almış ve soğuk bölgelerde yaşayanlar uyum sağlamak amacıyla bu geni nesilden nesle aktarmış olabilir. Kısacası Scottish Fold dostlarımız bir kış tatiline giderken kalın montlarını almayı unutmamışlar😊

İsmin geri kalanı yani “Fold” sözcüğü ise onların en belirgin özelliği olan kıvrık kulaklarını ifade ediyor. Türkçeye çevrildiğinde katlanmış, kıvrılmış, kıvrık gibi anlamlara gelen bu sözcükle cinsin adı tamamlanmış oluyor.

Scottish Fold ve Highland Fold
Scottish Fold ve Highland Fold

Highland Fold Kişiliği

Highland Fold, kişilik özellikleriyle bağlı olduğu cins olan Scottish Fold’u yansıtır. Birebir aynı olduğu bile söylenebilir. Bu yüzden onun temel kişilik özelliklerini paylaşacak olsak da daha detaylı bilgilere ulaşmak için Scottish Fold veya yine aynı aileden olan Scottish Straight içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Highland Fold’un kişilik özelliklerini özetlemek gerekirse meraklı, sadık ve zeki olduğu söylenebilir. İnsanlara karşı ilgili ve insan işlerine meraklı olan bu kediler sosyal ve insancıldır. İnsanların yakınında olmaktan hoşlanır. En sevdiği aile bireyini gün boyu takip edebilir. Ancak kucağa alınmak veya okşanmak çok da hoşlanmayacağı sevme biçimleridir. En iyisi onu uzaktan sevmektir. Tıpkı onun sizi seveceği gibi. Hemen hemen her iklim özelliğine ve aile yapısına kolayca uyum sağlayabilir. Tüm bu rahat ve sosyal davranış özelliklerinin aksine pek konuşkan bir cins değildir. Sessiz ve sakin bir kedi sahiplenmek isteyenler için en iyi cinslerden biri olabilir.

Çocuklar ve Yaşlılarla İletişimi

Yukarıda sıraladığım kişilik özelliklerine bakıldığında onun herkesle anlaşabileceği kolaylıkla çıkarılabilir. Her yaştan insan onun için değerli olacaktır. Onun alanına, taleplerine ve ihtiyaçlarına saygı duyan ve onu incitmeyen her yaştan çocukla anlaşabilir. İnsanlar arasında kurulan ilişkilerde olduğu gibi insan – evcil hayvan ilişkisinde de tanışma süreci oldukça önemlidir. Özellikle çocuklar söz konusu olduğunda tanışma süreci denetlenmeli ve taraflar kesinlikle yakınlaşmaya zorlanmamalıdır.

Highland Fold yaşlılar konusunda da sorunsuzdur. Sessizliği ve sakinliğiyle hemen her yaşlı insanın sahiplenmek isteyebileceği bir kedi cinsidir. Bakımını üstlenebilecek yaşlılarla oldukça iyi anlaşacak ve onlardan sevgisini esirgemeyecektir.

Uzun Tüylü Scottish Fold
Uzun Tüylü Scottish Fold

Evcil Hayvanlarla İletişimi

Highland Fold diğer evcil hayvanlara karşı da sıcakkanlı bir tutum sergiler. İlişkinin seyrinde karşısındaki hayvanın davranışları belirleyici olacaktır. Ona karşı saygılı ve zararsız hayvanlarla anlaşabilir. Diğer kediler ve kedi dostu köpeklerle oldukça iyidir. Çocuklarda olduğu gibi ilk karşılaşmanın denetlenmesi çok önemlidir. İki evcil hayvanın ilişkisinin mükemmel olması için ikisi de yavruyken tanıştırılması en iyisidir.

Highland Fold Tarihçesi

Scottish Fold ile birlikte Highland Fold’un tarihçesi bilinen ilk kıvrık kulaklı kedilere kadar uzanıyor. Daha eski birkaç hikâye anlatılagelse de kaydedilmiş tarihe göre 1961’de bir çiftlikte Sussie isimli bir kedi bulunuyor. Bilin bakalım özelliği ne? Evet kulakları kıvrık. William Ross adında bir kedi yetiştiricisi tarafından ilgi gören ve sahiplenilen bu kedi yetiştirme programlarına alınıyor ve American Shorthair, British Shorthair, Fars Kedisi gibi birkaç farklı kedi cinsiyle birlikte yetiştiriliyor. Nihayet kıvrık kulak özelliği baskın olan yavrular doğduğunda ortaya bu kedi cinsi çıkıyor.

Bu cinsin hikâyesi çok sıra dışı olmasa da aslında göründüğünden çok daha karmaşık. Çünkü aslında ortada birkaç cins var. Scottish Fold, Scottish Straight ve Highland Fold. Gelin bunu bir formüle dökelim, kalemleri kâğıtları çıkaralım İskoç kedilerini bir daha karıştırmamak üzere iyice öğrenelim:

 • Düz Kulak + Kısa veya Uzun Tüy = Scottish Straight
 • Kıvrık Kulak + Kısa Tüy = Scottish Fold
 • Kıvrık Kulak + Uzun Tüy = Highland Fold

Bu formülle işimiz biraz daha kolay fakat aslında bununla da bitmedi. Yeni doğmuş tüm yavru kedilerin kulakları düz, tüyleri kısa olduğu için yavruların yukarıdaki formüllerden hangisine uyduğunun anlaşılması için en az 3 – 4 hafta geçmesi gerekiyor. Bunu tarihçesinde anlatmamın sebebi cinsin ortaya çıkış macerasında doğan kedilerin hangi özelliği taşıyacağının bilinmemesi. Merak dolu ama tatlı 4 hafta… Sonuç ne olursa olsun kedilerin hepsi İskoçyalı 😊

Scottish Highland Fold
Scottish Highland Fold

Highland Fold Özellikleri

Fiziksel özelliklerinde öne çıkan iki temel özellik kıvrık kulakları ve uzun tüyleri olan Highland Fold kedi cinsinin uzun tüyler dışındaki özellikleri diğer İskoç kedi cinsleriyle aynıdır. Kısa tüylülerde olduğu gibi uzun tüylü Scottish Foldlar yani Highland Foldlar da pelüş oyuncak görünümünü taşır. Düz ve dolgun tüyleriyle bu sevimli görünüm farklı bir boyut kazanır.

Yüz ve Kafa Yapısı

Yüzü İran kedisine benzer bir şekilde tombul ve biraz somurtkan görünebilir. Özellikle gıdık bölümü daha şişman görünen bu kedilerin tombulluğunun sebebi biraz da uzun tüyleridir. Bunun haricinde kafa orantılı ve düzgün bir yuvarlak şeklindedir.

Kulaklar

Highland Fold’a ismini veren şey kulaklarıdır. Kulaklarının öne doğru kıvrılma özelliği kedi cinsleri arasında çok nadirdir. Bu da onu özel bir kedi cinsi hâline getirir. Küçük ila orta boyuttaki kulaklar neredeyse tam ortadan öne doğru kıvrılır. Bu kıvrılma bazılarında kulakların neredeyse tamamen kapanmasına sebep olabilir. Bu özellik kıvrık kulak veya yatık kulak olarak adlandırılabilir.

Gözler

Neredeyse tam bir yuvarlak şeklindeki gözeleri parlak ve canlı bir görünüme sahiptir. Oyuncak kedi görünümünü tamamlayacak kadar düzgündür. Kenarlardan çekilen şekliyle bademe veya su damlasına da benzetilebilir. Bakır tonlarındaki göz rengi bazı kedilerde mavi, beyaz veya garip kombinasyonlarda da olabilir.

Bacaklar ve Patiler

Kısa tüylülerinde bile biraz kısa olan bacaklar Highland Fold’da neredeyse hiç yok gibi bir görünüme sahiptir. Uzun tüylerin kapattığı bacaklar düzgün ve küt görünümün yanında oldukça güçlüdür. 

Highland Fold Kedi
Highland Fold Kedi

Tüy Çeşitleri

Highland Fold kulaklarından sonra uzun, düz ve gür tüyleriyle dikkat çeker. Tüyleri çok çeşitli renk ve desenlerde olabilir. Hatta hemen her desende tüy görülebilir. Bunların en yaygınları düz, tekir, gölgeli, duman, nokta veya düz iki renk ile düz üç renk desenleridir. Bu desenler mavi, beyaz, siyah, kızıl, krem, gümüş, kahverengi gibi pek çok renkle kombinasyon yapabilir. Tüyleri diğer uzun tüylüler kadar çok dökülmese de bahar dönemlerinde beklenmeyecek kadar çok tüy dökebilir. Bu dönemlerde tarama sıklığının artırılması gerekir.

Ağırlığı ve Boyutları

Erkeklerin tipik olarak dişilerden büyük olduğu Highland Fold’un ortalama vücut ağırlığı 2,5 – 6,5 kg’dır. Boyutları ise 30 – 35 cm aralığında değişebilir.

Highland Fold Bakımı

Highland Fold her ne kadar uzun tüylü bir kedi olsa da bakımı o kadar da zahmetli değildir. Herhangi bir kediden fazlasına çoğu zaman ihtiyaç duymaz. Cinsin özel bakım gereksinimi kulaklarının temizliğiyle alakalıdır.

Temizlik

Kedilerin en merak edilen temizlik gereksinimlerinin başında tüylerin taranması gelmektedir. Highland Fold uzun tüylü bir kedi olsa da tüylerinin düz olması ve çok fazla dolaşmaması sebebiyle diğer uzun tüylüler kadar taramaya ihtiyaç duymaz. Haftada iki kez taranması yeterli olsa da daha az tüy dökmesi ve tüylerinin daha güzel görünmesi için haftada üç kez taranması daha iyidir.

Taraması kolay olsa da uzun tüylü kedilerin çoğunda görülen bir diğer temizlik gereksinimi de tuvalet temizliğidir. Uzun tüylü kediler tuvaletini yaptıktan sonra anüs çevresindeki tüylerde dışkı kalıntıları kalabilir ve bu kalıntılar evinizde taşınarak bir sağlık tehdidi hâlini alabilir. Bu yüzden her tuvalet sonrasında kontrol etmeniz ve gerektiğinde nemli bir bezle temizlemeniz onun için de sizin için de en sağlıklısı olacaktır.

Highland Fold’a özel bir diğer temizlik gereksinimi de kulak temizliğidir. Her kedinin kulak temizliğine özen gösterilmesi gerekse de Highland Fold’un kıvrık kulakları neredeyse tamamen kapalı olduğundan daha fazla özen ister. Kulak akıntısı enfeksiyon, iltihap, yara gibi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Kulakların nasıl temizleneceği konusunda veterinerinize danışabilirsiniz.

Highland Fold Sağlık Durumu

Highland Fold uzun tüyleri sayesinde hava değişimlerine ve iklim çeşitliliğine uyum sağlayabilen dayanıklı bir kedi cinsidir. Ancak sağlık konusunda biraz hassas olabilir. Kıvrık kulak özelliğini veren genleri onu bazı sağlık sorunlarına daha yatkın hâle getirebilmektedir. Ayrıca her kedinin yakalanabileceği yaygın kedi hastalıklarına da yakalanabilir.

Sağlık Sorunları

Highland Fold’un genetik olarak yatkın olduğu bazı sağlık problemleri şunlardır:

 • Osteokondrodisplazi
 • Hipertrofik kardiyomiyopati
 • Polikistik böbrek hastalığı
 • Dejeneratif eklem hastalığı

Yaşam Süresi

Sağlıklı bir hayat süren ve iyi bir bakım gören bir Highland Fold 12 – 15 yıl yaşayabilir.


Sevimli Highland Fold hakkında merak edilen her şeyi anlattığımız içeriğimizi sizlerle paylaştık. Şimdi bildiklerinizi paylaşma sırası sizde. Highland Fold’un kişiliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Onunla evinizi paylaşmak ister miydiniz? Hiç kıvrık kulaklı bir kediniz oldu mu? Bildiklerinizi ve deneyimlediklerinizi hemen aşağıdaki yorumlar bölümüne yazarak ailemize katkıda bulunabilir veya ailemizin bir kedisinin hayatına dokunabilirsiniz.

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?