Kediler kaç parmaklıydı? 14? 18? Yoksa 28 mi? Evet parmak sayısı 28 olan bir kedi var ve o bir Polidaktili. Polidaktili kediler hakkındaki her şey içeriğimizde.

Bilgiler
  • Kökeni: Boston
  • Diğer İsimleri: Polydactyl, Hemingway, Hiperdaktil
  • Yaşam Süresi: 12 – 18 yıl
  • Kilosu: 2,5 – 7 kg
  • Vücut Tipi: Orta
  • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü, Tüylü, Uzun Tüylü
  • Tüy Dökme Oranı: Çok Tüy Döken, Az Tüy Döken
  • Mizaç: Hareketli, Konuşkan, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgüvenli, Özgür Ruhlu, Zeki, Sadık, Sosyal
  • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan, Yabancı ve Yaşlı Dostu

Her ne kadar Polidaktili kedi bir cins olmasa da neredeyse ayrı bir kedi cinsi gibi biliniyor ve öyle ilgi görüyor. Hikâyesinde eski denizciler, ürpertici cadılar ve Nobel ödüllü yazarlar olan bu “farklı” kedi farklı dönemlerde farklı türlerden bir ilgiyle karşılanmış ve neredeyse hep gündemde olmayı başarmış. Kıtalar arası gemilerde yardımcı kaptanlık gibi görevler bile yapmış bu yetenekli kedilerin pek çoğu kusur gibi görülen fazladan parmaklarını kendileri için bir avantaja çevirebilmiş. Geçmişte denizlerin ünlü avcıları olan bu kediler bugün evlerimizde üst düzey el yetenekleriyle tam bir kilit ustasına dönüşmüş. Aman dikkatli olun yetenekli bir Polidaktili her kapıyı açabilir😊

Polidaktili Kedi Ne Demektir?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki “Polidaktili” bir cins adı değildir. Polidaktili kedi aslında belli genetik bozukluklar sebebiyle pati ve parmak yapısında bir anomali gelişmiş kedilere verilen genel bir isimdir. Genetik bir mutasyondan kaynaklanan buna benzer özellikler yalnızca kedilerde değil insanlar da dahil olmak üzere pek çok canlıda görülebilmektedir.

Normalde kedilerin ön patilerinde beşer parmak arka patilerinde ise dörder parmak olmak üzere toplamda 15 parmakları vardır. Ancak hiperdaktilite olarak da bilinen polidaktilitenin etkisi ile bazı kedilerin belli bir patide veya ön – arka ikililerinden birinde fazladan parmak oluşumu vardır. Genellikle ön patilerinde 6 parmağı olan kediler Polidaktili olarak tanınsa da bu genetik farklılığın pek çok farklı çeşidi de görülebilir. Polidaktili kedilerde en yaygın görünen parmak sayısı bu olsa da nadiren yalnızca arka patilerde veya 4 patide birden de görülebilir. Bugüne kadar görülmüş en çok parmaklı kedi Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Tiger isimli Kanadalı bir kedidir ve toplam 27 parmağı vardır. Öte yandan gayriresmî olarak rekor tam 28 parmakla Amerikalı polidaktili bir kedi olan Mooch’un elindedir.

Öte yandan Polidaktili ile karıştırılabilecek başka anomaliler de görülebilir. Bunların en yaygını ise “çift pençelilik” olarak bilinen ve nadir görülen bir başka genetik mutasyon sonucu oluşur. Her ne kadar Polidaktili ile ilişkili bir genetik kusur olsa da aynı şey değillerdir. Yine Kedi radyal hipoplazisi olarak bilinen bir genetik kusur da Polidaktili ile yaygın olarak karıştırılsa bile polidaktili kıyasla çok daha büyük olumsuz etkilere sahip yalnızca fiziksel görünümü etkilemekten ziyade kedinin yaşam kalitesini düşüren ve gelecekte ciddi sakatlıklar yaşamasına sebep olabilecek bir sağlık sorunudur. Bu yüzden Polidaktili kediler yetiştirme programlarında yer almasına rağmen kedi radyal hipoplazisi taşıyan kediler kesinlikle üreme programlarına alınmamalıdır. Kedinizin Polidaktili mi yoksa kedi radyal hipoplazisi taşıyan bir kedi mi olduğunu anlamak için veterinerinizden destek alabilirsiniz.

Polidaktili Kedi Patileri
Polidaktili Kedi Patileri

Polidaktili Kedilerin Tarihçesi

Aslında Polidaktili kediler için belli bir tarih anlatımı yapmak zordur çünkü polidaktilite belli bir cins veya soyacağıyla doğrudan ilişkili değildir. Ancak araştırma alanı yeterince daraltılır ve polidaktilitenin yaygın görüldüğü bölgeler ve soyağaçları incelenirse ana hatlarıyla bu kedilerin kökenleri hakkında bazı bilgilere ulaşılabilir.

Polidaktili kedilerin tarihi övgülerle dolu olduğu kadar yergiler de içerir. Bir yandan Amerikalı denizcilerin en yetenekli yardımcıları olduğu düşünülürken bir yandan Avrupa’nın Orta Çağ karanlığında cadılarla ilişkilendirilip öldürüldükleri hakkında birtakım bilgiler bulunmaktadır. Bu söylentiler bile şunu gösteriyor ki öyle veya böyle Polidaktili kediler Avrupa ve Amerika tarihinde önemli bir konuma sahip.

Yine bu söylentilerin yanında genetik araştırmalara göre Polidaktili kedilerin en yaygın görüldüğü bölgeler Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu sahili ve İngiltere’nin güneybatısıdır. Tam da burada bu kedilerin nerede ortaya çıktığı tartışmaları baş göstermektedir. Belirtilen konumlar göstermektedir ki bu kedilerin gerçekten de denizcilikle bir ilgisi olmalı.

Hâlen dünyanın en önemli deniz rotalarından biri olan Avrupa’nın batısı ve Amerika’nın doğusu arasındaki bu ticaret yolunun en önemli aktörlerinden birinin olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Eskiden uzun deniz yolculuklarında kedilerin ne kadar önemli olduğunu daha önce Avrupalı ve Amerikalı pek çok kedinin tarihçesinde anlatmıştım. Ancak Polidaktili kedilerin diğerlerinden ciddi bir farkı var. Onlar “kusur”larını avantaja çevirmiş ve ekstra parmaklarını mükemmel birer tırmanıcı ve avcı olmak için aktif olarak kullanmışlardır. Bu yüzden de haşerelere ve kemirgenlere karşı mallarını korumak isteyen denizcilerin gözdesi olmuşlardır. Bu da neden Boston ve Galler’de yaygın olarak bulunduklarını ve ortaya çıkışlarının neden deniz ticaretinin yoğunlaştığı döneme denk geldiğini tam olarak açıklamaktadır.

Polidaktili Kedi
Polidaktili Kedi

Peki tartışma bunun neresinde? İşte şurasında: Polidaktili kediler öncelikle Amerika’da mı yetiştirildi yoksa Britanya’da mı? Bu konuda birtakım tartışmalar olsa da yaygın fikir bu kedilerin Avrupa’ya Amerika’dan taşındığıdır.

Biraz da genel kültürlenelim😊 Nobel ödüllü Amerikalı yazar Ernest Hemingway’in bir kedisi vardı. Eee olabilir, herkesin kedisi var! Ama herkesin 6 parmaklı bir kedisi yok hatta yaklaşık 25 tane 6 parmaklı kedisi😊 Hemingway’e bir gemi kaptanı tarafından 6 parmaklı bir kedi verilmiş ve Hemingway Florida’daki evinde o kediyle birlikte yaşamaya başlamış. 1961’de Hemingway öldükten sonra evi müzeye çevrilmiş ve şu anda Hemingway’in 6 parmaklı kedisinin yaklaşık 50 torunu orada yaşıyor. Bunların neredeyse yarısı Polidaktili kedi. Hatta bu yüzden Polidaktili kediler “Hemingway Kedisi” veya kısaca “Hemingway” olarak da tanınıyor. Kim bilir, belki de Hemingway’in Yaşlı Adam ve Deniz romanındaki denizci ona 6 parmaklı kediyi veren kaptandır.

Polidaktili Kedilerin Fiziksel Özellikleri

Polidaktili kediler belli bir cinsle doğrudan ilişkili olmadığından onların fiziksel özelliklerini anlatmak neredeyse imkansızdır. Çünkü fiziksel özellikler konusunda sonsuz bir çeşitliliğe sahip olabilirler. Farklı vücut büyüklükleri, farklı tüy çeşitleri ve renkleri, farklı, farklı, farklı… Onların tek ortak noktası olarak bilinen ayak yapıları bile birbirinden çok farklıdır. Fazla parmağın hangi ayak veya ayaklarda olacağı, şeklinin nasıl olacağı, bir sağlık problemine yol açıp açmayacağı… Bunların hepsi spesifik olarak bireyler üzerinden konuşulmalı ve belli bir soyacağı dışında genellemelerden kaçınılmalıdır. Mesela Hemingway’in kedileri belli bir ortak atadan geldiği ve izole olarak çoğaldıkları için onlar hakkında belli genellemeler yapılabilir ama bütün Polidaktili kediler için bunu yapmak mümkün değildir.

Polidaktili Kedilerin Bakımı

Polidaktili kediler her ne kadar “farklı” olsalar da bakım konusunda ekstra bir zorluları yoktur. Ancak fiziksel özelliklerinde belirttiğim polidaktilitenin farklı varyasyonlarının birbirinden farklı bakım gereksinimleri olabilir. Genel anlamda normal bir kedi gibi davranılmalıdır ancak konu patiler olduğunda bakımda fazladan özen gerektirebilir.

Bunun en yaygın görüldüğü dönem yavruluktur. Pek çok Polidaktili kedi yavruyken yürümeyi öğrenmekte güçlük çekebilir. Ancak yine pek çoğu yeterince bakım ve ilgi gösterildiğinde ayaklarındaki anomaliyi avantaja çevirebilir. Özellikle iki ön ayakta iç tarafa bakan simetrik 6. parmaklar insanlardaki baş parmak gibi kullanılarak yüksek bir el becerisi sağlar. Bu konuda kedinize yavruluğunda yeterli desteği sağlarsanız mükemmel tırmanıcı, avcı hatta bir zanaatkâr olabilirler. Kapalı tutmak istediğiniz yerleri daha iyi korumaya bile ihtiyacınız olabilir.

Öte yandan bazı Polidaktili kediler fazla parmaktaki tırnakla sorunlar yaşayabilir. Normalde kediler tırnaklarını bir yerlere sürterek düzeltirken Polidaktili kediler özellikle fazla parmakta bunu yapamayabilirler. Tırnak bakımına özen göstermezseniz tırnak ve parmak çevresinde iltihaplanma, tırnak dönmesi gibi sağlık sorunları yaşayabilirler.

Beslenme

Polidaktili kedinin cinsine, boyutuna ve hareketlilik durumuna göre uygun bir beslenme diyeti belirlenmeli ve takip edilmelidir. Bu konuda veterinerinizden veya diğer cins yazılarımızdan destek alabilirsiniz.

Temizlik

Polidaktili kedilerin temizliği konusunda cinsin özel bir temizlik gereksinimi yoksa genel geçer kedi temizlik kuralları geçerlidir. Tüy uzunluğuna ve dökülme oranına göre tarama yapılmalı, kişisel eşyaların temizliğine özen gösterilmeli, kulak içleri ve göz çevresi düzenli olarak kontrol edilmelidir. Ayrıca sık sık hatta mümkünse günlük ağız bakımı yapılmalıdır. Polidaktili kedilere özel olarak ayak ve tırnaklar düzenli kontrol edilmeli ayak bakımı konusunda veterinerden bilgi alınmalı hatta tırnak düzeltme işlemi için veteriner desteğine başvurulmalıdır.

Normal kedilerin 18 parmağında 18 marifet olduğunu biliyoruz. Ancak bir Polidaktili kedi fazladan 2 parmakla bile çok daha fazlasını yapabiliyor. Tarihleri insanlara yardım etmedeki başarılarla dolu olan bu kediler için bir şeyler yapma sırası artık bizde. Onlar hakkında bildiklerimizi sizlerle paylaştık. Siz de onların hayatına dokunmak veya Polidaktili kedisi olan bir kedi sahibine destek olmak istersiniz onlar hakkında bildiklerinizi ve deneyimlediklerinizi yorumlara yazabilirsiniz.

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?