En uzun yaşayan kedi hangisi merak ettiniz mi? Her canlı gibi kedilerinde belirli bir sağlıklı yaşam süresi var. İşte en uzun süre yaşayabilen kedi cinsleri.

Sevilesi hayvanlar olan kedilerin pek çok türü vardır. Evinize girdiği andan itibaren havasını değiştirecek olan minik meleklerin yaşam süreleri de değişiklik göstermektedir. Pek çok kedi türü 15 sene yaşarken, bazılarının ömrü 20 yıla kadar çıkmaktadır. kendisine kısa sürede alıştıran bu sevimli minikleri kaybetmek, çocuğumuzu kaybetmek kadar canımızı yakar.

Daha uzun süre yaşayabilen kedileri evinize almanız, acı sonun gecikmesi anlamına gelir. Bununla beraber bir kedinin daha sağlıklı ve daha uzun süre yaşaması için yedirilen besinler, yaptırılan egzersizler de büyük rol oynar. Peki hangi kedi cinsleri daha uzun süre yaşar? sorusunun cevabını 10 kedi cinsi ile açıkladık.

En Uzun Yaşayan Kedi Cinsleri

Genellikle küçük çocuğu olan insanlar, uzun yaşayan kediyi tercih edip çocuğuyla beraber büyümesini istiyorlar. Bazı kedilerin ırkında uzun yaşamak olsa da, aslında doğru ve güzel bakım sayesinde kedilerin ömürleri uzatılabilir. Uzun ömrü olan kedinin bakımını aksatırsanız, hastalık gibi sorunlar çıkabilir ve yaşarken acı çekebilir. “Kedinin nasıl olsa uzun ömrü var, yaşar” demeden, bakımı doğru şekilde yapılmalı. Bakalım en uzun yaşayan kedi cinsleri listesinde kimler var?

1. Siyam Kedisi: En Uzun Yaşayan Kedi

Siyam kedisi
Siyam kedisi

İnanılmaz güzelliği sayesinde yıllardır insanların hayran kaldığı bir türdür. Taylandlı olan Siyam Kedileri, 1800’lü yıllarda tüm dünyada görülmeye başlandı. Şaheser görünümündeki bu melekler, en çok konuşan ve en uzun boylu olmalarıyla ön plana çıkarlar. Ancak maalesef bu kedilerde üst solunum enfeksiyonuna ve diş sorunlarına sık rastlanıyor. Bunun dışında önemli bir sağlık sorunları olmuyor. Her evde olması gereken küçük patilerin ömrü 15 ve 20 yıl arasında değişiklik gösteriyor.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Norveç Orman Kedisi (Norwegian Forest)

2. Birman Kedisi

Birman kedisi
Birman kedisi

Bu minikler, oyun delisi olarak bilinirler. Ayrıca sosyal ve kapalı ortamları seven Birman Kedisi, çikolata renktedirler. Minik meleklerin bazılarının kafalarının şekilsiz olduğu biliniyor. Bu nedene bağlı olarak Birman kedilerinde en sık rastlanan hastalıklardan biri de Glakom (göz tansiyonu) hastalığıdır. Komplikasyonlara girme ihtimaline rağmen, sevimli kediler 15 ile 18 yıl arasında yaşıyor.

3. Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi
Ragdoll Kedisi

Bu sevimli melek kucak kedisi olarak bilinir. Devamlı olarak tımar edilme ihtiyacı duyan Ragdoll Kedisi, orta uzunluktadır. Bu türde idrar sıkıntısı görülebilir. Bu göz önüne alınarak mamalarında bulunan PH değerine özen gösterilmelidir. Sevgiye aç olan Ragdoll Kedisinin yaşam süresi 15 ve 19 yıl arasındadır.

4. Mısır Kedisi

Mısır Mau Kedisi
Mısır Mau Kedisi

Milat öncesi 1550 senesinde Mısır’da resmedilmiş olan Mısır Kedisi, oldukça egzotik, benekli bir türdür. Kraliyet ırkından gelen bu kedilerin insanlarla kurdukları iletişim konusunda çok başarılı olduğu bilinmektedir. Bu özelliği, onun aileniz içerisinde vazgeçilemez bir parça olması için yeterlidir. Sadece potansiyel bir kalp hastası olan bu kediler, 16 ile 18 yıl aralığında yaşarlar.

5. Savannah Kedisi

Savannah Kedisi
Savannah Kedisi

Savannah Kedisi yarı vahşidir. Aslen Afrikalı olan bu sevimli meleklerin kedi besleme konusunda deneyim kazanan bireyler tarafından tercih edilmesi gerekmektedir. Bu tür, kendine güveni tam olan bir türdür. Ayrıca çok cesur ve bir o kadar da sosyaldirler. Tam anlamıyla evcil olmayan bu kediler, arkadaş canlısı olarak bilinirler. Bunun yanında nedeni belirsiz bir endişeye sahiptirler. Bu sebeple önceden anlaşılamayacak hareketler yapma ihtimalleri vardır. Daha çok yeni bir tür olmaları nedeni ile sağlık sorunları hakkında henüz bilgi edinilememiş olmasıyla beraber 17 ile 20 yıl aralığında yaşadıkları tahmin ediliyor.

6. Balinese

Balinese Kedisi
Balinese Kedisi

Uzun boylarıyla dikkat çeken Balinese, Balili dansçılardan sonra bu adı aldı. Kendiliğinden ortaya çıkmış olan bu türün Siyam kedilerinden evirildiği düşünülüyor. Karakteristik özellikleri Siyam Kedisini andıran Balinese, konuşkanlıkları ve dost canlısı olmalarıyla biliniyorlar. Çocuk sahibi bireyler için doğru bir tercih olabilirler. Bu sevimli melekler, inanılması güç olsa da 22 yaşlarına kadar yaşayabiliyorlar.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  En Çok Satılan 10 Kedi Cinsi

7. Bombay Kedisi

Bombay Kedisi
Bombay Kedisi

Bombay Kedisi minyatür bir panter görünümündedir. Altın rengi gözleri ve siyah tüyleri vardır. Yaşayacakları solunum problemleri sebebiyle gözlerinde sulanma görülebilir. Sevimli mi sevimli bu kediler 15 ile 20 yıl arasında yaşamaktadır.

8. American Shorthair

American Shorthair Kedisi
American Shorthair Kedisi

Çocuğu olan ailelerin sık tercih ettiği American Shorthair uyumlu ve oyuncudur. Bu cins kedilerin kaplan desenli kürkü bulunur ve güzel bir görüntüye sahiptir. Genel olarak sağlık sorunlarına rastlanmayan bu tür 15 ile 20 yıl arasında yaşar.

9. Manks Kedisi

Manx Kedisi
Manx Kedisi

Bu cinse kuyruksuz kedi de denmektedir. Kedi besleme konusunda orta düzey bilgisi olan bireyler için önerilir. Arada bir de olsa sahiplerine meydan okuyan kedilerdir. Oyun, onların vazgeçilmesidir. Ayrıca zeka küpüdürler. Bu türde bel kemiği rahatsızlığı meydana gelebilmektedir. Rahatsızlığı olmayan bir Manks Kedisi, 14 ve 16 yıl arasında yaşar.

10. Mavi Rus Kedisi (Russian Blue)

Russian Blue
Russian Blue

Özellikle kedi alerjisi bulunan kişilerin sahiplenebileceği bir kedi türüdür Russian Blue. Parıltılı tüyleri ve zarif vücut yapısı ile dikkat çeken bu kedi türü, ilk olarak Rusya’da ortaya çıkmış ve Rusya’ya özgü bir kedi türüdür. Muazzam parlak renklerde tüylere sahiplerken aynı zamanda zümrüt yeşili gözleri sizleri büyüleyecek. Mavi Rus Kedisi aynı zamanda en uzun yaşam süresine sahip olan kedi türleri arasında yer almaktadır. 15-20 yıl kadar yaşam süresi olan dostlarımızın ne yazık ki bazılarında genetik olarak göz hastalıkları ortaya çıkabilmektedir.

Merak edenler için en uzun yaşayan kedi cinsleri listesini açıkladık. Uzun ömürleri olmasına rağmen yine de asla bakımları aksatılmamalı. Olağan ömürlerine doğru ve güzel bakım sayesinde daha uzun yaşama süresi katabilirsiniz. En uzun yaşayan kediler içerisinden hangisini sahiplenmek isterdiniz? yorumlarda belirtebilirsiniz 😻👇

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  En Bilindik 10 Alman Köpek Cinsi
Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"En Uzun Yaşayan 10 Kedi Cinsi" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Teşekkürler

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Canan

  Genellikle küçük çocuğu olan insanlar, uzun yaşayan kediyi tercih edip çocuğuyla beraber büyümesini istiyorlar. Bazı kedilerin ırkında uzun yaşamak olsa da, aslında doğru ve güzel bakım sayesinde kedilerin ömürleri uzatılabilir. Uzun ömrü olan kedinin bakımını aksatırsanız, hastalık gibi sorunlar çıkabilir ve yaşarken acı çekebilir. Mavi rus Kedisi“Kedinin nasıl olsa uzun ömrü var, yaşar” demeden, bakımı doğru şekilde yapılmalı. Bakalım en uzun yaşayan kedi cinsleri listesinde kimler var?

  En uzun yaşayan kedi listesinde manks kedisi var demişsiniz. Benimde aynı cinste kedim var gerçekten uzun ömürlüler ve sevecenler güzel paylaşımınız için teşekkür ederim.