Kuyruksuz kedi mi? Yoksa kediye benzeyen tavşan mı? Cymric hakkında merak edilenler ve tavşan-kedi tartışmasının sonucu sizin için derlediğimiz içeriğimizde.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik85
Oyunculuk75
Bakım İhtiyacı70
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı85
Konuşkanlık50
Taranma İhtiyacı85
Haraketlilik65
Kıl Dökülmesi60
Sahibine Şevkat90
Sağlık ve Dayanıklılık50
Özgürlük Düşkünlüğü55
Hayvanlarla Dostluk85
Arsızlık60
Çocuklarla Dostluk90
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk75
Sosyal ihtiyaçlar80
Bilgiler
 • Kökeni: Man Adası, Birleşik Krallık
 • Diğer İsmi: Longhair Manx
 • Yaşam Süresi: 8 – 15 yıl
 • Kilosu: 3 – 5,5 kg
 • Vücut Tipi: Orta
 • Tüy Uzunluğu: Tüylü, Uzun Tüylü
 • Tüy Dökme Oranı: Çok Tüy Döken
 • Mizaç: Enerjik, Konuşkan, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal
 • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan, Yabancı ve Yaşlı Dostu
 • Benzer Cinsler: Manx

Bugüne kadar köpeğe benzeyen birkaç kedi cinsiyle karşılaşmıştık ama bizleri korumaya odaklı, adeta bir bekçi köpeği gibi davranan Cymric’i tanımamızla “kedi görünümlü köpek” tanımını tekrar yapmamız gerekti. Cymric sahibini her şeyin önünde tutan, neredeyse insanları için yaşayan sıcakkanlı ve sevecen bir kedi olmanın yanında bir de kuyruksuz olmanın verdiği sevimlilikle “ev kedisi nedir” sorusunun cevabı gibi 😊

Cymric Kedi Cinsinin Kişiliği

Bugüne kadar birkaç kedi cinsinin kişilik özellikleri bakımından “köpek gibi” olduğunu söylemiştim. Aynı şeyi Cymric için de söylemek mümkün. Ancak onu bir köpeğe benzeten özellikleri biraz daha farklı. O sıradan bir köpek gibi değil bir bekçi köpeği gibi davranma eğiliminde. Elbette tek kişilik özelliği bu değil hemen hemen koruyup kollayıcı olduğu kadar eğlenceli de bir kedi cinsi. Uysallığı ve sahibine olan sadakati ise yine bir kediden çok köpeği andırıyor.

Cymric çok çok hareketli olmasa da tam bir avcı. İyi bir avcının hemen tüm özelliklerini taşıyor. Dikkatli, çevik, sessiz. Onun av tutkusu bugünkü şehirli yaşamlarımıza tam olarak uymasa da av alışkanlıkları çok kolay bir şekilde oyuna dönüştürülebilir. İşte Cymric için de yapılması gereken de bu. Tabii kırsal bir alanda yaşıyorsanız sizi haşerattan kurtarmasına izin verin. Ancak şehirde, özellikle de bir apartmanda yaşıyorsanız onun av isteğini giderecek oyunlar geliştirmeniz gerekecek.

Kediler için av temelli oyunların başında bulma – getirme, yakalama, saklanma gibi içerikleri olan ya da bunların türevlerinden oluşan oyunlar gelir. Bu oyunları ne kadar çeşitlendirebilirseniz o kadar iyidir. Çünkü Cymric avlanmaktan ya da oyun oynamaktan asla vazgeçmeyecektir. Öte yandan onun zekâsını da hafife almamalısınız. Oldukça zeki bir kedi cinsi olan Cymric için av temelli oyunların yanında ufak numaralar içeren oyunlar ve yapboz gibi doğrudan zekâya hitap edilen oyunlar da geliştirmelisiniz.

Onu yalnızca oyun ve eğlenceden ibaret sanmayın! Yukarıda bahsettiğim gibi Cymric tam bir bekçi köpeği gibi davranarak sizi, ev halkını ve bölgesini yani evinizi korumaya çalışacaktır. En ufak bir tehdit sezdiğinde homurtu benzeri garip sesler çıkararak sizi uyarmaya ve karşısındaki tehdidi kendi metotlarıyla korkutmaya çalışacaktır. Her ne kadar sert bir davranış olsa da onun boyutları için sevimlilikten öteye gidemeyecek bir çaba 😊 Belki biraz daha iri ve caydırıcı olsa evinizdeki güvenlik sistemine ihtiyacınız kalmazdı… Cymric’in bu güvenlik sağlama davranışı sebebiyle evinize gelen misafirleriniz için endişelenmenize gerek yok. Bazen biraz yadırgasa da sizin onlara iyi davrandığınızı ve onların bir tehdit olmadığını anladığında o da iletişime geçecek hatta onlarla arkadaş olup oyun oynayabilecektir.

Sizin güvenliğinizi sağlamaktan kalan zamanlarda onunla vakit geçirdiğinizde onun kişiliğinin aslında ne kadar yumuşak olduğunu da keşfedebilirsiniz. Sahibine sadık, arkadaş canlısı, insancıl ve sosyal bir kedi cinsi olarak Cymric yakınınıza veya kucağınıza kıvrılıp kendisini sahibine sevdirmekten hoşlanacak bir kedi cinsidir. Bunu yaparken de size göz kulak olmak iç güdüsüyle yaptığını bilmeniz onun sizi ne kadar önemsediğini anlamanız için önemlidir. Yalnızca yanınıza kıvrılmakla kalmayıp sizinle yumuşak bir ses tonu kullanarak konuştuğunu da duyabilirsiniz. Gevezelikten hoşlanmasa da konuşkan bir kedidir ve taleplerini söylemekten çekinmez. Hatta sahibiyle sohbet bile edebilir.

Cymric’in çok yönlü kişiliği yetişme tarzıyla fazlaca ilişkilidir. Sahibine düşkünlüğü dışındaki karakter özellikleri yavruluktan itibaren nasıl bir ortamda yetiştiğine bağlıdır. Bazı Cymricler daha hareketli olma eğilimi gösterirken bazıları sosyal yönünü daha çok geliştirir. Bu tamamen sizden gördüğü ilginin türüne göre değişir. Sosyal yönü daha gelişmiş daha insancıl olanları hayatını ve ilişkilerini neredeyse bir insan gibi geliştirir. Bu akıllı kedi cinsi pek çok konuda gözlem yeteneğini kullanarak sorun çözebilir. Bir yandan bu durum onun eğitilmeye ne kadar açık bir kedi cinsi olduğunun göstergesidir.

Cymric’e ilgi duyanlar için son bir uyarı: Cymric kedi cinsi insanını hayatının tam merkezine koyar ve sahibinin de kendisini aynı şekilde görmesini ister. Onun ilgi beklentilerini karşılayıp karşılayamayacağınızı iyice düşünmeli ve sonuç olumlu olduğunda bir Cymric sahiplenmeye karar vermelisiniz.

Çocuklar ve Yaşlılarla İletişimi

Cymric insanı hayatının odak noktasına koymuş bir kedi cinsi olarak her yaştan insanla mükemmel ilişki kurabilir. İnsanla ilişkisini belirleyen ise karşısındakinin ona gösterdiği ilgidir. Bu konuda tam uyum sağlayabileceği yaş grubu ise çocuklardır. Küçük veya büyük çocuklarla çok iyi anlaşır. Kendini savunmak zorunda kalmadıkça kesinlikle zarar verme eğilimi göstermez. Çocuklar bitmeyen merakı ve enerjisi ile Cymric için harika birer oyun arkadaşıdır. Birlikte büyümeleri durumunda aralarında gelişecek olan ilişki bir evcil hayvan – insan ilişkisinden çok “arkadaşlık” ilişkisi şeklinde olacaktır. Bu yüzden ideal olan kedinizin ve çocuğunuzun olabildiğince erken yaşlarda tanışmasıdır. Diğer bir önemli konu da çocuğunuza diğer canlılara nasıl davranması gerektiği konusunda iyi bir eğitim verme gerekliliğidir. Çocuklar saygılı ve nazik davrandığı sürece Cymric ile mükemmel bir ilişki kurabilirler.

Yaşlılar konusuna gelindiğinde ise görece hareketli ve oyuncu yapısına rağmen Cymric yaşlılarla da gayet iyidir. Yine de Cymric ile iyi ilişkinin anahtarı olan “ilgi” göz ardı edilmemelidir. Onunla yeterince ilgilenebilen yaşlılarla hiçbir problem yaşamayacak ve yaşlıların “hayal ettiği” yaşam biçimine herhangi bir zarar vermeyecektir.

Cymric Kedisi
Cymric Kedisi

Evcil Hayvanlarla İletişimi

Hemen her kedideki gibi diğer evcil hayvanlarla ilişki de bir otorite oyunundan ibarettir. Bu anlamda bir aslan ile küçük bir evcil kedi arasında pek de fark yoktur. Cymric de aşağı yukarı böyledir. Otoritesine saygı duyan her evcil hayvanla anlaşabilir.

Bu otorite oyunu özellikle diğer kedilerle olan ilişkide kendisini gösterir. Cymric diğer kedilerle anlaşma noktasında sorun yaşamasa da karşısındaki kedinin de başka bir kediyle aynı evi paylaşmaya hazır olması gerekir. Bu şartlar sağlandığında Cymric, bir veya daha fazla kediyle aynı evi paylaşabilir. Şaşırtıcı bir biçimde köpeklerle daha iyidir. Kendisine zarar verme eğilimi olmayan köpeklerle uygun şartlar altında bir araya getirildiğinde sorunsuz bir ilişki kurabilir. Onun “kedi görünümlü bir köpek” olduğunu daha önce söylemiş miydim 😊

Kediler ve köpeklerle olduğu gibi daha küçük evcil hayvanlarla da sorunsuz yaşayabilir. Her ne kadar “avcı” içgüdüleri onu yoğun biçimde etkilese de bir kuşla veya balıkla bile aynı evi paylaşabilir. Önemli olan doğru ortamı ve şartları sağlamanızdır. Hangi hayvan olursa olsun ilk karşılaşma kontrollü ve tedbirli gerçekleşmelidir. Bunun yanında iki evcil hayvan ne kadar küçükken tanışır ve birlikte büyürse aralarındaki ilişki o kadar sorunsuz olacaktır.

Cymric Kedisinin Tarihçesi

Longhaired Manx (Uzun Tüylü Manx) olarak da bilinen Cymric kedi cinsinin kökenleri bir yerde Manx cinsi ile kesişmektedir. Aslında aynı soyağacından gelip farklı özellikler gösteren iki ayrı cinstir. Doğal olarak Britanya açıklarındaki Man Adası’nda yaşayan Manx kedisinin uzun tüylüsüne Cymric adı verilmiştir. Cinsin kökeni 18. yüzyıla kadar dayandırılabilmektedir.

İzole bir ortam olan adadaki akraba kedilerin çiftleşmesi sonucunda doğal bir mutasyonla ortaya çıkmış olan kuyruksuzluk özelliği Manx ve Cymric cinslerinde bir kusur değildir. Tıpkı kısa kuyruklu kedilerde olduğu gibi doğal bir sürecin sonucudur. Bu kedilerin Man adasına nasıl geldiği ise tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda çeşitli rivayetler olsa da hiçbiri tam olarak güvenilir değildir. Ancak cinsin kuyruksuz olarak gelmediği ve Man adasında bu özelliği kazandığı bilinmektedir.

Her ne kadar cinsin tarihçesi konusunda doğrudan pek bir bilgi bulunmasa da Manx cinsiyle birlikte yüzyıllardır orada olduğu bilinmekte ve ortak bir tarihçeleri olduğu düşünülmektedir. Daha eski dönemlerden kalan rivayetlerde Vikinglerden Finikelilere farklı farklı masallar anlatılsa da Cymric’in kesin olarak bildiğimiz hikâyesi şöyledir: 1963 yılında American Cat Association (ACA) tarafından kabul edilmeye başlamış olan cins 70’lere kadar pek ilgi görmemiştir. Bu dönemde şu anki adını almıştır. Yerel bir kelimeden türetilen isim ilk yetiştiriciler olan Blair Wright ve Leslie Falteisek tarafından seçilmiştir. Bu tanınma sürecinin ilk aşamalarından sonra Cymric, Canadian Cat Association (Kanada Kedi Derneği) tarafından 1976 gibi erken bir tarihte şampiyonluk statüsü aldı. Bu tarihten sonra hemen her kedi derneği tarafından hem tanındı hem de şampiyonluk statüsü aldı.

Tüm bunlara rağmen Cymric’in ayrı bir cins olup olmadığı konusunda tartışmalar devam etmektedir. Hatta 1994 yılında saygın bir kedi derneği olan Cat Fanciers Association (CFA) tarafından cinsin adı tekrar “Longhair Manx” olarak değiştirildi ve Manx ile aynı cinsin farklı soyağacından geldiği düşüncesi yerleştirilmeye çalışıldı. Cymric’in ayrı bir cins sayılıp sayılmaması konusu genetik araştırmalarla sonuçlanması gereken bir konudur ancak şu da bir gerçektir ki iki Manx’ın çiftleşmesinden Cymric doğabilir ya da tam tersi. CFA’nın tezine karşın şu an için pek çok kedi derneği Cymric’i ayrı bir cins olarak kabul etmektedir.

Cymric Yavrusu
Cymric Yavrusu

Cymric’in Fiziksel Özellikleri

Cymric için yaygın bir kedi şakası vardır: kevşan 😊 Kuyruksuzluk özelliğinden ileri gelen bu şakanın hiçbir gerçekliği olamamasına rağmen Cymric oturma pozisyonunda bir tavşan – kedi melezini andırır. Elbette bu biyolojik olarak mümkün değildir ancak bir kuyruğun yokluğu Cymric’i tavşana benzetmeye yetebiliyor. Cymric’in dış görünümünde belirleyici olan iki temel unsur kuyruğunun olmaması ve uzun tüylere sahip olmasıdır.

Yüz ve Kafa Yapısı

Cymric’in yuvarlak yüz hatları genişçe bir elips oluşturacak biçimdedir. Gelişimini tam olarak tamamlamış bir Cymric’İn yanakları dolgun ve elmacık kemikleri görece yassı bir görünümdedir. Güçlü çenesinin bulunduğu ağız – burun çıkıntısı belirgin şekilde önde olmakla birlikte küt biçimlidir ve öne doğru sivrilmez. Gözlerin arasında bulunan burun kemeri ortalama genişliktedir ancak yüzle bütünleşik olarak ona benzersiz ifadesini verir.  Kısa ve kalın boynun üzerine nazikçe oturan kafasıyla olduğundan daha şişman bir görünüme sahiptir.

Kulaklar

Cymric’in orta boyuttaki kulakları kafayla o kadar orantılıdır ki özenle yerleştirilmiş gibi görünür. Tabanda genişçe başlayan kulaklar yukarı doğru düzgünce incelir ve geniş bir yay çizerek yuvarlak biçimde biter.

Gözler

Yatay eksende dar bir açıyla dışa ve yukarı doğru hafifçe eğim alan gözleri badem şeklindedir. Üç boyutlu olarak içe doğru da küçük bir çukurdan yararlanan gözler geniş bir görüş açısı sağlar. Her bireyde tüy rengi ve genel dış görünüme göre değişecek şekilde benzersiz göz altı çizgileri Cymric’in iyi bir avcı olmasını destekler. Parlak gözlerinin rengi çeşitlenebilmekle birlikte genelde kehribar – yeşil tonlarındadır.

Vücut Yapısı

Cymric’in orta boyutlu vücudu kaslı ve dengelidir. Genel olarak vücut yuvarlatılmış hatlardan oluşur. Güçlü ve orta boy kemikleriyle onu mükemmel bir avcı yapan dengeye kavuşur.

Gövde

Kedilerde gövde genelde dikdörtgene yakın bir şekilde olsa da Cymric’in gövdesinin bir elipsi andırdığı söylenebilir. Gövdenin karın ve kalça bölümü profilden bakıldığında düzken sırt kısmı enseden kalçaya kadar geniş bir dışbükey yay şeklindedir. Ona bu elips görünümünü katan da budur.

Bacaklar ve Patiler

Görece düz bir görünüme sahip olan bacakları güçlü ve kemiklidir. Ön bacaklardan biraz daha uzun olan arka bacaklar iyi bir atlayıcı olmasını sağlayacak şekilde daha fazla kas kütlesine sahiptir. Patileri yuvarlak, düzgün ve yüksektir.

Kuyruk

Ne diyebilirim ki 😊 Cymric’in kuyruğunun olmadığını söyledim bile ama bazı Cymriclerde kısacık bir kuyruk olabiliyor. Hayvanlarda kuyruk omurganın devamı olan bir organdır ve tıpkı omurga gibi omurlardan oluşur. Kuyruğu olan Cymric cinsi kedilerin kuyrukları 1 – 3 omurdan oluşur. Kısa kuyruğuyla tanıdığımız Kurilian Bobtail’in kuyruğu ise 10 omur uzunluğunda olabilir. Yani Cymric bir kuyruğa sahip olsa bile bu kuyruk diğer kısa kuyruklu kedilerin kuyruğundan bile çok daha kısadır. Bu küçücük bir yumru veya çok kısıtlı kısa bir kuyruk şeklindeki kuyruklar dışında bazı Cymric kedileri uzun hatta normal boyutlarda kuyruğa da sahip olabilir.

Cymric Kedi Cinsi
Cymric Kedi Cinsi

Tüy Çeşitleri

Cymric’in bir diğer ayırt edici özelliği de tüy uzunluğudur. Manx ile arasındaki fark da tüy uzunluğundan kaynaklanır. Tüylerin desenleri ve renkleri söz konusu olduğunda ise tüy ayırt edici bir özellik olmaktan çıkar. Cymric’in orta uzunluktaki tüyleri çok çeşitli renk ve desen kombinasyonlarını taşıyabilir. Bu kombinasyonlar tekir, düz, çizgili ve colourpint desenlerinde siyah, mavi, gri, tarçın, açık kahverengi, beyaz, kırmızı renklerinin tonlarıdır.

Ağırlığı ve Boyutları

Cymric kedi cinsinin vücut ağırlığı 3 ila 5,5 kg arasında değişebilir. Boyları ise 27 – 38 cm arasında değişebilir. Erkek ve dişilerin ağırlıkları ve boyları arasında ciddi bir fark yoktur.

Cymric’in Bakımı

Cymric bakım konusunda biraz zahmetli bir kedi olabilir. Uzun ve çift katmanlı tüyleri sebebiyle normalden yoğun bir fırçalama rutini gerektirecektir. Öte yandan kuyruksuz olmasının getireceği sağlık ve bakım konusunda bazı zorluklar da göz ardı edilmemelidir. Bunların yanında bir de ilgi beklemesi ve biraz nazlı bir kedi cinsi olması bakım ve ilgi konusunda zor bir kedi olduğunu belirtmemizi gerektirir.

Beslenme

Cymric hareketli yapısına uygun şekilde besleyici bir diyete tabi tutulmalıdır. Ancak diğer hareketli kedilere göre daha sakin yapısı ve yemeğe düşkünlüğü sebebiyle şişmanlama eğilimi gösterir. Obezite riskine karşı sınırlandırılmış bir diyet ve yemek – egzersiz dengesi sağladığınızdan emin olmanız gerekir.

Temizlik

İşte Cymric’i zor kedi yapan kısım… Pek çok kedi sahibinin yapmakta en çok zorlandığı bazen tamamen yanlış bir algıyla gereksiz görülen tarama uygulaması Cymric için oldukça önemlidir. Uzun tüylerinin birbirine dolaşmaması, daha az tüy dökmesi, dökülen tüylerin sindirim ve solunum sistemlerini olumsuz etkilememesi ve deri üstü yağlarının dengeli bir şekilde dağılması için Cymric’in tüyleri haftada birkaç kez taranmalıdır. Hatta günlük tarama bile gerektirebilir.

Cymric’in kuyruksuz ve uzun tüylü oluşu onu bazı konularda olumsuz etkileyebilmektedir. Bunların temizlikle alakalı olan kısmı ise tuvalet temizliğidir. Dışkılama sonrasında kedinizin anüs çevresinde ve arka bölgelerindeki tüylerinde dışkı kalıntıları olabilir. Bu hem kedinizin sağlığını hem de sizin sağlığınızı olumsuz etkileyecek sonuçlara sebep olabileceğinden özen gösterilmesi gereken bir konudur. Kedinizin tuvalet alışkanlıklarını iyi gözlemleyerek tuvalet sonrasında küçük bir temizlik kontrolü yapmanız iyi bir fikirdir.

Bunların dışında kalan temizlik gereksinimleri ise standarttır. Her kedi cinsinde olduğu gibi olabildiğince sık ve düzenli ağız bakımı kediler için özel üretilmiş temizlik ürünleri kullanılarak yapılmalıdır. Akıntı ve enfeksiyon riski yüksek olan kulak içleri ve göz çevresi düzenli olarak kontrol edilmeli ve gerektiğinde nemli bir bezle temizlenmelidir. Kedinizin temizliği onun beden temizliği ile sınırlı değildir. Nasıl kendi yaşam alanlarımızı ve eşyalarımızı düzenli olarak temizliyorsak kedimizin de tuvalet, mama kabı, oyuncak gibi kişisel eşyalarının temizliğine dikkat etmeliyiz.

Cymric’in Sağlık Durumu

Cymric her kedi gibi pek çok yaygın kedi hastalığına yakalanabileceği gibi genetik mirasından kaynaklanan bazı ciddi kalıtsal hastalıklara da yatkın olabilir. Belli rahatsızlıklara yakalanmadığı sürece sağlıklı kabul edilebilecek bir kedi cinsidir.

Sağlık Sorunları

Cymric’in genetik olarak yatkın olduğu sağlık sorunlarının çoğu kuyruksuz olma özelliğinden kaynaklanmaktadır. Kedilerde kuyruksuzluk veya kısa kuyrukluluk bazı ciddi hastalıkların yaşanması ihtimalini artırmaktadır. Cymric’in yatkın olduğu sağlık sorunları şunlardır:

 • Yumru kuyruklu Cymric’lerin kuyruk kemiklerinde ve çevresinde iltihap olarak görülen kuyruk kemiği artriti oluşabilir.
 • Manx Sendromu: Adını Cymric’in çok çok yakın akrabası olan Manx’tan alan bu hastalık Cymriclerin 1/5’inde görülme oranına sahiptir. Omurgadan kaynaklı olarak idrar yolları ve sindirim sistemini etkileyen bir hastalıktır. Genelde yavrular 4 aylıkken belirtiler görülmeye başlar.
 • Cymric kısa kuyruğu sebebiyle çeşitli nörolojik hastalıklara yatkın olabilir. Bunlar hakkında detaylı bilgi almak için veterinerinizle görüşmenizi tavsiye ederiz.
 • Kornea Distrofisi: Görüşte bulanıklığa sebep olan ve yavruluktan itibaren belirtileri görülemeye başlayan bir göz hastalığıdır.

Yaşam Süresi

Cymric kedi cinsi için ortalama yaşam süresi beklentisi 8 – 15 yıldır.

Kızgınlık ve Çiftleşme Dönemleri

Kızgınlık ve çiftleşme dönemlerinden ziyade Cymric’in kimlerle çiftleşebileceği önemlidir. Eğer kısırlaştırılmamış kısa kuyruklu ya da kuyruksuz bir Cymric’iniz varsa ve çiftleşme dönemindeyse kesinlikle kısa kuyruklu ya da kuyruksuz bir Cymric ile çiftleştirmeye çalışmayın. Yavrular büyük oranda ölümle sonuçlanan sağlık sorunlarıyla doğabilir. Uzun kuyruklu bir Cymric veya Manx ile çiftleşmesi ya da kısırlaştırılması onun ve yavruların sağlığı için en iyisidir.

Cymric Eğitilebilir mi?

Kişilik özelliklerinde kısaca değindiğim şekilde Cymric tasma, bulma – getirme, ev kuralları, küçük hileler, araba yolculukları gibi konularda rahatlıkla eğitilebilecek bir kedi cinsidir. İnsan merkezli olması sizi daha iyi gözlemlemesini ve anlamasına olanak sağladığından istediğiniz şekilde davranması da oldukça kolaydır.


Alışılmışın dışında görünümü, insancıl kişilik özellikleri, sağlık durumu ve bakımı gibi pek çok başlık altında Cymric hakkında merak edilen her şeyi miyavliyo.com takipçileri ile paylaştık. Bildiklerimizi paylaşmak bizi mutlu ediyor. Hatta belki de kilometrelerce uzakta bir yerlerde kedileri mutlu ediyor. Sizde Cymric hakkında bildiklerinizi ve deneyimlediklerinizi yorumlara yazarak uzaklardaki bir kedinin hayatına dokunabilir ve paylaşma mutluluğumuza eşlik edebilirsiniz 😊

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?