Her kedi cinsinin kendine has özellikleri vardır. Her cinsin sevilen yönleri farklıdır. Peki en sevimli kedi cinsleri hangileridir?

Tatlı miyavlamaları ve şirin mi şirin hareketleri ile hayatımıza renk katan kediler, en çok sevilen hayvanların başında gelir. Özellikle yalnız insanlar için arkadaş olabilen kediler, sahiplenilmesi en uygun hayvanlardandır. Her hayvanın olduğu gibi kedilerin de pek çok türü vardır. Bu türlerin sayısı 80 küsur olarak belirtilmiştir. Bu yazımızda sizlere en sevimli kedi cinsleri 10 kediden ve onların özelliklerinden bahsedeceğiz. Pek çok türde ve özellikteki kedileri bu yazımızda bulacaksınız.

En Sevimli Kedi Cinsleri

Dünyadaki tüm kediler çok sevimli, fakat bazı kedi türleri var ki gördüğünüz anda aşık olabilirsiniz 😻 Minicik burunları ve ağızları, kendilerine has bakışları ve tüyleri ile beraber uyum içindeler. Sevimli yüzünü size göstererek, istediği her şeyi yaptıracak kadar tatlıdırlar 😻 Bu yazımızda da olduğu gibi en sevimli kedi cinsleri listesinde yer alan kediniz varsa, çok şanslısınız demektir. Kedisi olmayanlar ve sahiplenmek isteyenler için buyurun en sevimli kediler hangileriymiş? öğrenelim.

1. Habeş Kedisi: En Sevimli Kedi Cinsi

En Sevimli 10 Kedi Cinsi

Bu kedi türü, kolay eğitilebilir. Oldukça zeki ve algılaması kuvvetli olan Habeş Kedisi, sevgi göstermeyi seven bir kedidir. Size yakın olmak istediğinde tatlı miyavlamaları ve hareketleri ile hissettirir. Bu türün fazlasıyla uyanık ve yetenekli bir tür olduğu da bilinmektedir. Asla boş kalmayı sevmezler. Şartlar ne olursa olsun her daim kendisi için bir uğraş bulmayı başarır.

Yumuşak hatları olan, kafası hafif üçgen, sevimli bir kedidir. Burun kısmı sivri ve köşeli olmakla birlikte çukur ve hoş bir görüntü verir. Zarif bir kesime sahip olan kulakları sivri ve diktir. Bu türün göz renginin altın rengi ya da yeşil olduğunu görebilirsiniz. Kuyruk ucu tonu ise minik dostunuzun üzerindeki en koyu tondan bir kat daha fazladır.

2. American Curl

En Sevimli 10 Kedi Cinsi

Bu türün mantıklı ve asil bir kişiliği vardır. Evimize bambaşka bir hava katacak olan bu minikler, akılcı bir duyarlılığa ve çok güçlü sezgilere sahiptirler. Hayata çok pozitif bakan bu minikler, kolaylıkla kendilerini sevdirebileler. Ayrıca aşırı meraklı olan American Curl, çevresinde olan bitenlerle ilgili gözlem yapma yeteneklerinin de geliştiğini gösterir.

Hayata bakış açısı olumlu olan ve dışa dönük yaşamaktan hoşlanan insanlar tarafından tercih edilirler. Çocukluklarını bitirip ergenliğe geçmeleri en geç üç yıl alır. İpek gibi, yumuşacık ve parlak tüyleriyle mükemmel güzelliktedirler. Tüylerinin tıraş edilmesi sağlıklı bir görünüm kazanmalarını sağlar.

3. Birman Kedisi

En Sevimli 10 Kedi Cinsi

Enerjisi hiç bitmeyen ve oyunculuğu ile ön plandadır. Oldukça duygusal ve edepli olan Birman Kedisi, çok güzel bir yüze sahiptir. Özellikle gözleri ile dikkat çeken bu kedileri vahşi ya da evcil fark etmeksizin diğer kedilerden ayıran özelliği de gözleridir. Çok uzun tüylere sahiptirler. Tüylerini her zaman aynı şekilde tutmak için bakımının özenle yapılması gerekir.

4. Bombay Kedisi

En Sevimli 10 Kedi Cinsi

Bu tür çok içine kapanık ve sessiz görünür. Ancak Bombay Kedisi ev ortamına son derece ilgi duyan bir kedi cinsidir. İnsanlara bu özelliğini pek göstermese de aslında kendi içinde çok sevgi dolu bir kedidir. Bacakları, yuvarlak patileri, düz kuyruğu saten benzeri kısa yuvarlak tüyleri sayesinde mükemmel görünümde bir vücuda sahiptirler. Tatlılıklarıyla tercih sebebi olan bu kediler, haftada 1 defa yıkanıp fırçalanmalıdır.

5. California Spangled

En Sevimli 10 Kedi Cinsi

Çok duyarlı ve anlayışlı olmaları ile ön planda olan kedilerdir. Diğer kedilerle kıyaslandığında daha ileri zekaya sahip olan bu kedilerin yapıları atletiktir. Ayrıca oyuncu olarak bilinirler. Keskin bakışları ve heykelleri andıracak kadar güzel duruşları ile kaplana benzetilirler.

Dolgun çene kemikleri, çok güçlü bir çene yapısı ve asi bakışları vardır. California Spangled, ayrıca ürkütücü ve soğuk bir kedi türüdür. Kulakları birbirine eşittir ve üstleri yuvarlaktır. Kadife tüylü meleklerin tüylerine gereken özen gösterilmeli; yumuşak dokunuşlarla ve düzenli aralıklarla fırçalanmalıdır.

6. Chartreux

En Sevimli 10 Kedi Cinsi

Bu ırkı en iyi anlatan iki kelime kadife ses ve kadife patilerdir. Kendinden emin ve oyuncu tavırlar sergileyen bu ırk, ani pençeler atarak sizi şaşkına çevirebilir. Özellikle koşup oynamayı seven bir çocuğunuz varsa, onun için iyi bir seçim olacaktır.

Çocuk dostu, cana yakın bir kedidir. Bu tür için et tüketimi diğer türlere göre daha doğrudur. Düzenli bir şekilde et ile beslenen Chartreux, daha güçlü bir çene yapısına sahip olur. Chartreux, tüylerine sürekli bakım yapılmasından hoşlanmaz. Bu yüzden aralıklarla bakım yapılmalıdır.

7. Chinchilla Kedi

En Sevimli 10 Kedi Cinsi

Genelde uysal ve sakin kediler olarak bilinmektedir. Melodiyi andıran bir sese sahiptirler. Bu tür, sevgi göstermekten ve sevgi görmekten çok hoşlanır. Sahibine sadakatle bağlanan Chinchilla Kedi, çok kırılgan ve hassas bir görüntüye sahip olmalarına rağmen oldukça dayanıklı bir bünyeye sahiptir. İran Kedisi‘nin alt türü olan bu kediler, İran Kedisi’nin temel özelliklerini taşırlar. Günde minimum on beş dakika fırçalanması gerekir. İhmal edildiğinde tüyleri kısa zamanda düğümlenecektir.

8. Devon Rex

En Sevimli 10 Kedi Cinsi

Tüm Rex cinsleri gibi sevecen, canlı ve hareketlidir. Diğer tüm kedi ve köpeklerle oynamak, onların çok hoşuna gider. Tek başlarına kalmaktan hoşlanmayan Devon Rex, yalnız kaldığı zaman durgunlaşır. Diğer kedilerden daha fazla sadakat duygusu olan bu minikler, apartman hayatı için tercih edilmektedir. Doğumundan altı ay sonra ergen olan Devon Rex, evde yaşıyorsa biftek ve balık yemekten hoşlanır. Kulak yapısı dışa dönük ve kulakları çok büyüktür. Kulak enfeksiyonuna yakalanmamak için belli aralıklarla veteriner kontrolünden geçirilmelidir.

9. Van Kedisi

En Sevimli 10 Kedi Cinsi

Çok titiz kedilerdir. Zeki, insana bağlı ve canlı bir yapıya sahiptir. Suyu seven tek kedi türü olarak karşımıza çıkar. Avcılık yeteneği gelişen kedi türlerindendir. Kucak sevmeyen bu tür, iyi bir oyun arkadaşıdır. Ankara kedisine oranla daha kısa tüylere sahiptir. Günde bir defa fırçalamak yeterli olacaktır. Yaz aylarında tüy değişimi yaşaması sebebiyle tüy döken Van Kedisi, kış geldiğinde eski tüylerine kavuşur.

10. Tiffanie Kedisi

En Sevimli 10 Kedi Cinsi

Tiffanie Kedisi çok yumuşak huylu olmasıyla bilinir. Dışa dönük, sevecen bir türdür. Sahibinin duygularını anlayabilen, sahibine bağlı kedilerdir. Bir kısmı tam anlamıyla kucak kedisidir. Bunun yanında çok oyuncudur. Çoğu zaman bizden daha rahat kapı açabilir. Diğer petlerle genel olarak anlaşma sıkıntısı yoktur. Meraklı olmaları yüzünden kedinizi zaman zaman başka bir evde ya da arabada bulabilirsiniz. Yarı uzun tüylü olarak kabul edilir. Bu nedenle uzun tüylü ırklara oranla daha az bakım gerektirir.

Yazıyı okurken dişlerinizi sıktığınıza eminim, çünkü çok sevimliler 😻 Minnoş tipleriyle ve masum davranışlarıyla hepimizi mest ediyorlar. En sevimli kedi cinsleri listesinde yer alan hangi kediyi daha çok sevdiniz? yorumlara belirtebilirsiniz.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

Comments were made on "En Sevimli 10 Kedi Cinsi".
 • Furkan Özdamar

  Firavun kedisinin olmaması sevindiri :D:D

 • Seydi

  Abyssinian gerçekten güzel bir kedi. haber resminde yer alan kedi neden listede yok acaba 🙂

  • Murat Dinç

   Onu bilmeyen yok 😸 Sfenks bir diğer adıyla firavun kedisi olurlar kendileri. Çok net bir şekilde diğer kedilerden ayırt edildikleri için bahsetme gereği de duymadım açıkçası.

 • İbrahim

  Gerçekten çok güzel bir sıralama olmuş benim aralarından en çok hoşuma giden Chartreux ve Van kedisi daha önce ne kadar evimde beslemek istesemde bir türlü imkan olmadığı için başaramadım. Ancak gerek renkleri gerek oyunculuğu için Chartreux’u beslemek isterim.