Kedilere alerjisi olan insanların yaşamları zordur. Alerji yapmayan kedi cinsleri bulunduğu için bu sorun ortadan kalkmış olur.

Bazı insanlar kedileri çok sevdikleri halde onlara karşı alerjisi oldukları için yaklaşamazlar. Temas ettikleri zaman vücutları tepkime verir ve göz sulanması, art arda hapşırma, öksürme, kaşınma, ciltte kızarıklıklar, nefes almakta zorluk gibi belirtiler meydana gelir. Kedilere alerjisi olan insanların bazı tüylü dostlarımıza dokunmamasına ve evde beslememesine dikkat etmeleri gerekir, çünkü alerji ilerleyerek daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Kedi cinsleri arasında Hipoalerjenik (alerji yapmayan) türler bulunur ve kedilere alerjisi olan insanları, diğer kedi cinsleri kadar etkilemezler. Bunun nedeni; kedinin yağ ve tükürük bezlerinde üretilen alerjenlerin yani feld 1’lerin kedinin tüylerini temizlediğinde oraya yapışması ve ardından dökülerek alerji yapmamasıdır. Bazı bilim uzmanları “Hipoalerjenik kedi yoktur, bunlar yanılgıdan ibarettir ve henüz kanıtlanmamıştır” deseler de bu konu detaylı araştırıldığında alerji yapmayan kedi cinsleri bulunmaktadır.

Gerçekten de kedilere alerjisi olan insanlar, Hipoalerjenik kediler kategorisine giren cinslerden sahiplendiklerinde vücutlarında yüksek tepkiler görmediklerini ve kedileriyle birlikte günlük hayatlarının rahatlıkla geçirdiklerini belirtmişlerdir. Kedilere alerjiniz varsa ama yine de kedi beslemek istiyorsanız, diğer kedi cinsleri yerine listelediğimiz türleri tercih edebilirsiniz.

İlgili Yazı: Astım Hastaları Kedi Besleyebilir mi?

1. Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi Cinsi
Sibirya Kedisi Cinsi

Sibirya Kedilerinin tüyleri o kadar uzun ve kabarıktır ki ilk bakıldığı zaman peluş oyuncaklara benzerler. Özellikle boyun bölgelerinde tıpkı aslanlar gibi yeleleri vardır ve bu onları fazlasıyla asil yapar. İsimlerinden de anlaşıldığı gibi tüylerinden dolayı soğuk havalara karşı çok dayanıklılık gösterirler.

Sibirya Kedilerinin pofuduk tüyleri olmasına rağmen alerji yapmayan kedi cinslerinde birinci sırada yer alırlar. Alerji yapmamalarının tek sebebi fed 1 denilen proteinin çok az miktarda salgılanmasıdır. Kedilere karşı alerjisi olanlar Sibirya Kedisi sahiplenerek yaşamlarını kolaylaştırabilirler.

2. Balinese

Balinese Kedi Cinsi
Balinese Kedi Cinsi

Bali Kedisi diye de bilinirler ve tüm cinsler arasından en zarif davranışları olan kedilerdir. Görünüşleri nedeniyle Siyam Kedilerine benzerlik gösterseler de bambaşka karakterlere sahiptirler. Çok sakin olmalarında rağmen fazlasıyla sosyallerdir ve yeni gördükleri canlılarla hemen samimiyet kurabilirler.

Tüyleri yumuşak, uzun ve ipeksi oldukları için çoğu insanın göz zevklerine çok yaraşırlar. Her kedide bulunan alerji miktarını daha az salgıladıkları için alerjisi olan insanları hiç rahatsız etmezler. Normal kedi görünce alerji belirtileri yaşayan insanlar, Balineseler ile temas ettiklerinde sorun yaşamazlar.

3. Bengal Kedisi

Bengal Kedisi Cinsi
Bengal Kedisi Cinsi

Kaplanların dış görünüşüne benzerlik gösteren Bengal Kedileri, alerjisi olan insanların sahiplenebileceği türden canlılardır. Fed 1 oranları düşük olduğu için alerji ya da astımı olan insanlarda olumsuz etki yaratmazlar ve iyileşmelerine bile yardımcı oldukları gözlenmiştir.

Yaramaz yapıları oldukları için asla yerlerinde durmazlar ve onları havada uçarken görmeniz muhtemeldir. Bu kadar hareketli olmalarına rağmen tüyleri diğer kediler gibi pek dökülmez ve sahiplerini rahatsız etmezler. Eğer kedilere karşı alerjiniz varsa ve yine de onlarsız yapamıyorsanız, Bengal Kedisi sahiplenebilirsiniz.

4. Birmanya Kedisi

Birmanya Kedisi Cinsi
Birmanya Kedisi Cinsi

Yüzlerinin güzelliği ve fiziksel özelliklerinin farklılığından dolayı çok tatlıdırlar. O kadar masum bakışları vardır ki, onlar için her şeyi yapmak istersiniz. Oldukça ılımlı oldukları için kendilerini hemen sevdirirler ve kendilerini rahatsız hissettikleri zaman bile sakince miyavlarlar.

Tüyleri yumuşak oldukları için pamuk gibi yapıları vardır ve onları sevmek çoğu zaman terapi gibi gelir. Alerji yapmayan kedi cinsleri listesinde yer alırlar ve yan etki yaratmazlar. Birmanya Kedileriyle sürekli temasta bulunulsa bile yapılarından dolayı alerjiyi yükseltmez, aksine düşürülmesine yardımcı olurlar.

5. Russian Blue

Russian Blue Cinsi
Russian Blue Cinsi

İsimlerinden de anlaşıldığı gibi Rus Kedilerdir ve genellikle mavi gözlere sahiptirler. Tıpkı diğer maddelerdeki kedi cinsleri gibi Fed 1 miktarını çok az salgıladıkları için alerji oluşturmazlar. Bilim insanlarının dediklerine göre erkek Russian Blue Kedileri, dişilere göre daha fazla Fed 1 miktarı salgılar. Yani erkek Mavi Rus Kedileri, alerjisi olan insanlara temas etmemeliler.

Tüyleri orta kısalıktadır ama yapılması gereken bakımlar uygulanırsa, tüylerinin kalitesi artar ve daha parlak görünürler. Eğer Mavi Rus Kedilerinin karakterlerini beğeniyorsanız ve aynı zamanda da kedilere karşı alerjiniz varsa dişilerini tercih ederek aynı çatı altında beraber yaşayabilirsiniz.

6. Javanese Kedisi

Javanese Kedi Cinsi
Javanese Kedi Cinsi

Siyam Kedilerinin uzun tüylü hali olarak kabul edilen Javanese Kedileri, çok yaramazmış gibi görünümleri olsa da aslında çok ılımlılardır. Canları sıkıldığı zaman ortalığı dağıtmak yerine evdeki herhangi sessiz bir yere giderek orada dinlenmeyi tercih ederler. Karakter ve fiziksel özelliklerinden dolayı diğer ülkelerde sahiplenen insan sayısı oldukça fazladır.

Kuyruk ve sırt kısımlarında uzun tüyleri olmalarına rağmen alerjisi olan insanlara etki etmezler ve temas ettikleri zaman kaşınma, göz yaşı, hapşırma vb. gibi rahatsızlıklar görünmez. Duygu durumları çok geliştikleri için o an karşılarındaki insanların ne hissettiklerini anlayarak ona göre yaklaşım gösterirler.

Ayrıca; Sfenks Kedisi, Oriental Shorthair, Cornish Rex ve Devon Rex cinslerinin tüyleri diğer kedilere oranla fazlasıyla kısa oldukları için alerjisi olan insanlara olumsuz etki yaratmadıkları bilinir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?