Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi70
Egzersiz Gereksinimi75
Oyunculuk75
Zeka Seviyesi85
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk95
Hayvanlarla Dostluk95
Yabancılarla Dostluk95
Eğitilebilirlik90
Bakım İhtiyacı90
İlgi İhtiyacı100
Sıcaklık Hassasiyeti95
Ses40
Bekçilik10

Kral Charles sayesinde hayata tutunabilen Cavalier King Charles Spaniel cinsleri, kısa zamanda popülerlik kazanmışlardır. Şu an günümüzde de çok ünlülerdir.

İsimleri İspanyol kelimelerden türetilmiştir ama meydana geldikleri ülke İngiltere’dir. İngiltere Kralı Charles köpekleri çok severdi ve gününün çoğunluğunu köpeklerle vakit geçirmek için ayırırdı. Charles’in ayağını kaydırmak isteyenler bu duruma sinir oldular ve köpeklerle ilgilenirken Britanya’yı yönetmemekle suçladılar.

Kral Charles, özellikle siyah ve ten rengi Spaniel cinslerine daha çok düşkündü ve hayatını neredeyse onlara adamıştı. Kral Charles sayesinde Spaniel cinsleri herkes tarafından tanındı ve harika bir popülerliğe ulaştılar. Belli bir zaman sonra maalesef Kral Charles hayatını kaybettikten sonra Spaniel cinslerinin popülerlikleri çok azaldı.

Spaniel köpeklerinin yerini yeni cinsler aldı ve herkesi kendilerine aşık etmeyi başardılar. Daha sonra İngiltere düşesi, Kral Charles’in köpek sevdasını devralarak tüm köpek cinsleriyle yakından ilgilenmeye başladı. Cavalier King Charles Spaniel cinsleri, 1850 yıllarında Pug ve Japon köpekleriyle çaprazlandı. Sonuç olarak burunları kısa, düz yüzlü ve yüz hatları daha belirgin köpekler meydana geldi.

Bu köpekler, eskiye göre daha çok beğenildi ve kısa bir süre sonra eski cinslerin görünümleri unutuldu. 1920 yıllarında Cavalier King Charles Spaniel cinslerinin hayranları, İngiliz mekanlarındaki asılı olan portrelerde eski hallerini gördüklerinden sonra hala var mı? sorusunu kendilerine sorarak araştırmaya başladılar.

Çok zengin ve soylu olan Amerikalı biri İngiltere’ye geldiğinde eski Spaniel cinslerini üretebilen köpek yetiştiricisine yüksek miktarda para ödülü vereceğini söyledi. Para ödülünü duyan köpek yetiştiricileri eski cinsleri yeniden meydana getirmek için epey çalıştılar. Gerçekten de sonuç başarılı oldu ve eski cinsler aniden popülerlik kazandı.

Daha sonra bu köpek cinsleri, Kral Charles sayesinde yaşamlarını sürdürdüklerini düşünerek isimlerine “Charles” kelimesini de eklediler. Yaşamları boyunca hep popüler ve ün içinde yaşamaya devam ettiler. 1996 yıllarında AKC (American Kennel Club) tarafından resmen kabul edilip tescillenmişlerdir.

Cavalier King Charles Spaniel Özellikleri
Cavalier King Charles Spaniel Özellikleri

Cavalier King Charles Spaniel

Görünümleriyle, karakterleriyle ve davranışlarıyla herkesi etkilemeyi başaran köpek cinsleridir. Özellikle yüz ve kulak bölgeleri o kadar tatlıdır ki, onları severken yememek imkansızdır. Meydana geldiklerinden beri popülerliğe ve ilgiye alıştıkları için çok kibar yapıları vardır. Onları yakından tanımak için tüm özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Kökeni: İngiltere
  • Ortalama Boyutları: 31-34 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 6-9 kg
  • Diğer Adı: Yok
  • Renkler: Beyaz, Kahverengi, Kestane, Siyah, Kırmızımsı, Karamel, Sarı, Ten Rengi

Karakter Özellikleri

Dış görünümleri ve karakterleri sayesinde popülerliğe ulaşan Cavalier King Charles Spaniel cinsleri, oldukça nazik ve asillerdir. Sahiplerine o kadar bağlılardır ki onlar olmadıkları zaman üzülerek farklı sesler çıkarırlar. Sahiplerinden ufak bir ilgi gördükleri zaman hemen kuyruklarını sallayarak patilerini yukarı kaldırırlar, bu onların ne kadar mutlu olduklarının en bariz göstergesidir.

Bu cinslere bir şey yaptırmak istenirse, sevgi gösterilmesi yeterli olacaktır. Gerçekten sevgiye ve ilgiye aç köpeklerdir. Çok sıcakkanlı oldukları için yabancı insan ve hayvanlarla çok iyi iletişim kurabilirler. Yanlarına giderek onları koklarlar ve kendilerini sevdirmek için patilerinden geleni yaparlar. Çocukları çok severler ve komik hareketlerde bulunarak kendi çaplarında oyun kurmaya çalışırlar.

Özellikle evcil hayvanlarla harika derecede anlaşabilir, asla ters bir davranışta bulunmazlar. Tabii her köpeğin karakteri farklı olduğu için bu cinslerinde sahiplerine bağlı olarak karakterleri farklı gelişebilir. Eğer çekingen ve asosyal bir köpek olarak yetiştirildiyseler, hayvanlarla ve insanlarla iletişim kurarken mutlaka gözetim altında olmalılar.

Çok iyi bir avcılardır ama sıcakkanlı olduklarından bekçilik ve korumacılık yapmaları beklenemez. Dışarı çıktıklarında sahiplerinin sözünü dinlemeyerek av peşinde koşabilirler. Uçan böcekleri ve kuşları gördükleri zaman dikkat kesilirler ve dışarıdan gelen hiçbir komutu duymazlar. Dolayısıyla bu cinslere dışarı çıkarılmadan önce mutlaka tasma takılmalıdır.

King Charles Spaniel
King Charles Spaniel

Fiziksel Özellikleri

Orta boyutlu köpekler arasında yer alırlar. Ortalama boyutları 31-34 cm, 6-9 kg kadar da ağırlıkları vardır. Tam bir süs, kucak ve oyuncak köpekleridir. Bacakları, vücutlarının boyutuna göre daha kısadır ama dayanıklı ve güçlü yapıları vardır. Orta boyutlu, küçük ve yüz hatları belirgin kafaları vardır. Kafalarının tam ortasında beyaz bir çizgi bulunmaktadır.

Onlara bakıldığında ilk olarak kulaklarının farklı olmaları dikkatleri çeker. Neredeyse çenelerinin altına denk gelecek kadar uzun, geniş, sarkık ve yoğun tüylü kulaklara sahiptirler. Heyecanlandıklarında veya herhangi bir şeye dikkat kesildiklerinde bağımsızca kulaklarını hareket ettirirler.

Boncuk, iri ve fazlasıyla belirgin gözlere sahiptirler. Göz kenarlarında ve alt kısımlarında koyu renklerde gölge geçişleri mevcuttur. Genellikle göz renkleri, tüy renkleriyle uyumludur ama nadir olarak farklı göz renklerine sahip olan King Charles Spaniel cinsleri de bulunmaktadır. Kafalarının ortasından geçen beyaz çizgi, iki gözünü de ayırmış gibi görünüm verir.

Parlak, ipeksi, yoğun ve dalgalı tüylere sahiptirler. Orijinal King Charles Spaniel cinslerinin tüyleri asla kıvırcık olmamalıdır, tamamen dalgalı olmalıdır. Bacaklar, göğüs ve kuyruk bölgelerindeki tüyler her uzadıkça daha da gösterişli görünüm sağlarlar.

Özellikle ayak bölgelerindeki tüyler uzun oldukları için bu onları diğer köpeklerden ayıran en önemli özelliktir. Genellikle beyaz, kahverengi, kestane, siyah, kırmızımsı, karamel, sarı, ten renklerinin karışımlarında tüy renklere sahiptirler.

Cavalier King Charles Spaniel Bakımı

Tüylerinin kalitesi bozulmaması ve her zaman parlak olabilmesi için haftada 3-4 kere tarama-fırçalama işlemleri yapılmalıdır. Genel olarak seyrek tüy dökerler ama mevsim geçişlerinde yoğun tüy dökülmeleri yaşanabilir. Düzenli tarama ve fırçalama yaparak hem normal hem de mevsimsel tüy dökülmelerinin önüne geçilebilir.

Banyo yapmalarına pek gerek yoktur ama dışarıya çıktıkları zaman uzun tüylerinin arasında yabancı maddeler girebilir, çamur, kum, kirli vb. yerlere basarak tüylerinin pislenmesine neden olabilir. Böyle bir durumda tüylerine uygun olarak köpek şampuanıyla banyo yapabilirler.

Tırnak uzamasına bağlı olarak ayda bir kez kontrol edilerek kesilmelidir. Haftalık olarak da diş, ağız, kulak, göz ve patileri kontrol edilerek uygun solüsyonlarla temizlenmelidir. Özellikleri kulakları uzun ve tüylü oldukları için enfeksiyon gibi sorunlar meydana gelebilir. Bunu önlemek için veterinerinizin önerdiği kulak temizleme solüsyonu alarak düzenli silinmelidir.

Cavalier King Charles Spaniel Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklı köpeklerdir ama görülmesi muhtemel olan bazı hastalıklar vardır. Bunlar; göz sorunları, displazisiler, kulak enfeksiyonları, işitme rahatsızlıkları, kalp hastalıkları ve bazı nörolojik durumlar görülebilir. Bu cinsleri sahiplenmeden önce mutlaka sağlık durumlarını sorgulamalı ve herhangi bir hastalık geçirip geçirmediği öğrenilmelidir.

İçeriğinde yüksek mineral ve vitamin bulunan kaliteli mamalar kullanılmalıdır. Fazla kilo almamaları için porsiyonları az tutulmalıdır. Her türlü ev yemekleri verilmemelidir; sadece pişmiş tavuk, köfte, kıyma, et vb. gibi sağlıklı gıdalardan ikram edilebilir. Eğer seviyorlarsa meyve ve sebzelerin miktarlarını ayarlayarak haftalık olarak tatmalarına izin verilebilir. Bu cinslerin ortalama yaşam süreleri 9-14 yıl kadar belirlenmiştir.

Cavalier King Charles Spaniel Bakımı
Cavalier King Charles Spaniel Bakımı

Cavalier King Charles Spaniel Egzersizi

Süs köpekleri oldukları için evde zaman geçirmeyi ve sahiplerinin kucaklarında durmayı çok severler. Bazen tembellik ederek yattıkları yerden hiç kalkmayabilirler, bu onların sağlıkları için iyi bir durum değildir. Mutlaka hareket etmeleri, egzersize çıkmaları ve enerjilerini atmaları için bir şekilde teşvik edilmelidirler.

Burun yapıları kısa olduğu için çabuk yorulabilirler ve nefes nefese kalabilirler. Bunu önlemek için çok sıcak havalarda dışarı çıkılmamalıdır. Serin saatleri seçerek dışarı çıkarılmalı ve 30-50 dakika kadar sahipleriyle beraber aktiviteler yapmalıdırlar. Özgürce koşmak, çimenlerde yuvarlanmak, topla oynamak, nesne geri getirmek, kovalama ve saklambaç oynamak tam da onlara göredir.

Ortalama 1-1.5 km kadar çok hafif tempolu yürüyüşler yapabilirler. Özellikle yürüyüşe çıkıldığında mutlaka tasma takılmalıdır, çünkü avcılık duyguları geliştiği için kaşla göz arasında ortadan kaybolarak avlarının peşlerinden giderler. Eve geldiklerinde çok mutlu olacakları için hemen yataklarını serilip uyumayı seçeceklerdir.

Cavalier King Charles Spaniel Eğitilebilir mi?

Sahiplerine aşık gibi davrandıkları için onların sözünden dışarı çıkmayacaklardır. Her türlü komutlarını dinlerler ve yerine getirmek için de çabalarlar. Yaklaşık 8 haftalık süreleri dolduğunda eğitim başlanmalıdır. Öncelikle temel eğitimler ve komutlar verilerek yavaş yavaş diğer aşamalara geçilmelidir. King Charles Spaniel cinsleri çok iyi bir avcı oldukları için sadece bu yönde eğitimler verilebilir.

Farklı kokular, oyuncaklar ve hareketli nesneler kullanarak avcılık yönleri daha fazla gün yüzüne çıkarılabilir. Bazen sabırsız davranabilirler, dolayısıyla eğitim süreleri uzun sürerse komutları dinlememeye başlayabilirler. Bunları önlemek için eğitim sırasında sevgi dolu yaklaşılmalı ve molalarda özgürce zaman geçirmelerine izin verilmelidir.

 

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?