Kediler ne yer ? Yavru kedi ne yer ? Sokak kedileri ne ile beslenir gibi birçok sorunun cevabı bu uzun makalemizde yer alıyor .

Kediler ne yer, en sevdiği yiyecekler neler şeklinde pek çok hayvan severin merak ettiği sorular mevcuttur. Etobur dostlarımız kediler, sağlıklı bir yaşam ve güçlü bir kalp için mutlaka iyi beslenmelidir. Protein ihtiyaçları, et tüketimine yer vererek karşılanmaktadır. Kedilerin enerji kaynağı ettir demek bu açıdan yerinde olacaktır. Hindi ve dana eti, pişmiş tavuk eti, kuru et, kedilerin protein ihtiyacını karşılar. Kedilerin, köpeklerden daha fazla protein ihtiyacı olduğunu belirtmek gerekir.

Kediler ne yer ?

Dostlarımızın her zaman balık tüketmesi kesinlikle yararlı değildir. Devamlı balık tüketen kediler, E vitamini eksikliği yaşar. Bu da kedilerin sindirim sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. Sindirim sisteminde ağrılar, E vitamini eksikliğinde kedilerde görülmektedir. Bir yandan da pişmiş kemikler, kedilerde benzer problemler yaşanmasına neden olmaktadır.

Kediler Mama Dışında Ne Yer?

Kediler mama dışında ne yer, özellikle ilk kez kedi sahiplenecek olan kişilerin araştırdığı konulardandır. Genelde bu durum, kedi maması bittiğinde sahiplerinin kedileri nasıl besleyeceğine yönelik olmaktadır. Kedi mamasına alternatif beslenme önerileri şu şekilde olabilir;

 • Balık
 • Yumurta
 • Patates, makarna ve pirinç
 • Ciğer
 • Tavuk
 • Çim
 • Sebzeler
kediler ne sever

Patili dostlarınıza mama verdiğinizde yanında ek gıda olarak bu tür yiyecekleri yiyebilmektedir. Kedilere mama verirken sağlıklı alternatiflere yönelmek uzun ömürlü olmalarında rol oynar. Bu yiyecekleri verirken veterinerinize danışmanız daha sağlıklı olacaktır. Minik dostların elbette öncelikle tüketmeleri gerekenin kedi mamaları olduğu bilinmektedir. Kedinizin maması henüz bitmemişken bu tür besinlerin pek tercih edilmemesi tavsiye edilmektedir.

Kediler Ev Yemeği Yer mi?

Kediler ev yemeği yer mi düşüncesi, kedi sahibiyseniz mutlaka olabilmektedir. Kedilere ev yemeğe verilebilirse de bu yemeklerin içeriğinin önemli olduğu bilinmektedir. Kedilere daha önce ev yemeği verilmesi, onların buna alıştıkları anlamına gelmemektedir. Kediler daha önce ev yemeği yediklerinde sağlık sorunları yaşamamışsa bu, bundan sonra yaşamayacaklarının göstergesi değildir. Bir kerelik verilmiş ev yemeği, sonrasında ölümcül sorunlara neden olmayacak demek doğru değildir.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kedilere Ev Yemeği Vermek

Ev yemeklerinin içindeki tuz oranı, kedilerin tüketiminde uygun görülmemektedir. Bunun yanında ev yemeklerindeki baharatlar, alerjik reaksiyon oluşmasına neden olabilmektedir. İnsanların tüketimine uygun yağlar, kedilerin sindirimine uygun olmayan yapıdadır. Tıpkı insanlarda görüldüğü gibi, beslenme düzenleri nasıl bozuluyorsa kedilerde de durum bundan farksızdır.

Cins Kediler Mama Dışında Ne Yer?

Cins kediler mama dışında ne yer araştırması, ciddi bir farkındalığı da beraberinde getirmektedir. Bu konu kedinin kilosuna, cinsine göre değişiklik göstermektedir. Bu yönde veterinerinize danışarak beslenme ihtiyaçlarına göre bilgi alabilirsiniz. Buna uygun bir beslenme düzeni, veteriner tarafından oluşturulmaktadır. Bir yandan kedinizin sağlık durumuyla ilgili endişe duyuyorsanız, önce veterinerinize danışmanız gereklidir.

Veterinerinizin verdiği beslenme düzenine göre, kedinize sağlıklı besin alternatiflerinden verebilirsiniz. Ayrıca kedilerinizin en sevdiği yiyeceklerden eti, mükemmel bir protein kaynağı halinde yedirebilirsiniz. Bunun dışında tüketebilecekleri yiyecekler ırksal olarak değişmektedir. Kedi cinslerinin beslenme alışkanlıkları, birbirinin aynısı değildir. Çevresel faktörler ve yaş, bu noktada devreye girmektedir.

Ev Kedileri Ne Yer?

Ev kedileri ne yer sorusu çerçevesinde pek çok bilgi bulunmaktadır. Ev kedilerinin beslenmesi genel itibariyle et, tavuk, balık gibi besinlerle sağlanmaktadır. Kedilerin bu yiyeceklerden çok hoşlandığı bilinen bir gerçektir. Bununla birlikte dişleri köpekler kadar sert olmadığından et ve tavuğun kemikli halde verilmemesi gereklidir. Ev kedilerine balık yedirmek istiyorsanız, balıkların tamamen kılçıklarından ayrılmasına dikkat etmek önemlidir. Tam olarak temizlenmediklerinde kılçıklar kedilerin boğazına kaçabilir.

Kediler ne yer ?

Evde kedi bakmayı düşünüyorsanız bilmeniz gereken en önemli konu, kedilerin diğer hayvanlardan çok farklı olduklarıdır. Karbonhidrattan proteine kadar geniş bir beslenme skalasında beslenmekten evcil dostlarınızın çok hoşlandığını gözlemleyebilirsiniz. Yapıları itibariyle oldukça etçil beslenirken otçul beslenmekten de keyif aldıkları söylenebilir.

Sokak Kedileri Ne Yer?

Sokak kedileri ne yer diye baktığımızda, aslında evde beslenen kediler kadar şanslı olmadıklarını görebiliriz. Sokak kedilerinin karnını doyurmak için mücadele etmesi gerektiği günümüzün gerçeğidir. Doğal ortamları insan eliyle bozulabildiğinden sokak kedilerinin beslenmesini zorlaştırmaktadır. Bu tür bir habitata sahip kediler, sokakta ne bulursa onlarla beslenir. Bunun yanı sıra tüm kediler gibi diğerleri de etobur canlılardır.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Anne Kedinin Sütü Olup Olmadığını Nasıl Anlayabiliriz ?
sokak kedileri

Sokaktaki dilsiz dostlar, insanların onlara bıraktıkları besinlerle karınlarını doyurabilmektedir. Ayrıca bu hayvanları, sokaktaki çöpleri karıştırırken bulmanız olasıdır. Ev kedilerine göre avlanma içgüdüleri daha fazla geliştiğinden avladıkları hayvanları yiyerek günlerini geçirebilme özellikleri bulunmaktadır. Onların sağlığını tehlikeye atmadan beslemek, son derece önemsenmesi gereken bir konudur. Kedi mamaları, onların bulunduğu yerlere bırakılabilir.

İki Aylık Kedi Ne Yer?

İki aylık kedi ne yer konusu, daha yeni doğmuş kedi sahiplenenler için dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelmektedir. 7 haftalıkken anne sütünden kesilen yavru kediler, artık ufak tefek ek gıdalarla beslenebilir. İkinci aylarından itibaren artık 5-7 gramlık porsiyonlarda kuru mamayla beslenilebilmektedir. Kuru mamaya geçişleri kademeli şekilde yapılmalıdır.

Bebek kediler anne sütünden ayrılmak zorunda kalırlarsa anne sütüne benzer süt tozları ideal bir beslenme düzeninde bulunabilmektedir. Bir yandan da sebze ve et ağırlıklı, sindirim ve bağışıklık sistemlerini bozmayacak bir beslenme düzeni belirlenebilmektedir. Bu dönemdeki kediler için hassas bir beslenme düzeni oturtulması sağlıklı gelişimleri üzerinde etkilidir.

Yavru Kediye Evde Ne Verilir?

Yavru kedi ne yer ? Yavru kediye evde ne verilir diyorsanız, aslında gelişme sürecinde olan kedilerde de insanlara nasıl özen gösteriliyorsa o şekilde olmalıdır. Annesinden yeni ayrılmış yavru kedilere bebek muhallebileri, kedi sütü tozu, kedi maması verilebilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Küçük lokmalarla verilmesi uygun olan bu besinler, sağlıklarını olumlu yönde etkiler. Yavru kedilerin yemeklerini yemesi yönünde onları zorlamamaya özen göstererek geniş bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz.

Daha detaylı bilgiler : https://miyavliyo.com/yavru-kedi-ne-yer-nasil-beslenir/

Süt yerini tutan özel sıvı besinler, onların zorlanmadan beslenmelerini ve tok olmalarını sağlayacaktır. İnek sütü, kedilerde ishale neden olabilir. Bu nedenle onlara anneleri tarafından besleniyormuş hissini de yaşatacağınız biberonlarla uygun sıvı besinlerini verebilmeniz, özellikle annesi olmayan kedileri memnun etmektedir.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kediler Soğuk Su İçer mi? Kediye Soğuk Su Verilir mi?

Kediler Ne Yemez?

Kediler ne yemez konusu, tıpkı bu hayvanların ne yemesi gerektiği gibi özen gösterilmesi gereken bir konudur. Fazla beslenme, kedilerde obeziteye sebep olabilir. Bu nedenle ödül mamaları haricinde, kedilerin nasıl beslendiğiyle ilgili veterinerinizden alacağınız bilgilerle daha fazla bilinçlenebilirsiniz. Pişmiş, toz ya da çiğ halde sarımsak ve soğan, kedilerin beslenme düzeninde katiyen bulunmaması gerekenlerin başında yer alır.

kediler ne yemez

Soğan ve sarımsak ailesinden gelen yiyeceklerin kedilerin kırmızı kan hücrelerini doğrudan hedef alması, sağlıklarını tehlikeye atabilir. Kedinizin anemiye yakalanmaması adına, yanlışlıkla da olsa bu besinleri tüketmesinin önüne geçilmelidir. Bu besinleri yanlışlıkla tüketen kedilerin zaman kaybetmeden veterinere götürülmesi gerekmektedir. Sağlıklı olduğunu düşünerek etrafınızda dolaşan kedinize peynir vermeyi düşünebilirsiniz. Bu da oldukça tehlikeli olabilir.

Kediler İçin Zararlı Besinler Listesi

Kediler için zararlı besinler listesi, onların yemesi için mutlaka engellenmesi gereken yiyecekleri içerir. Kedilerin bu zararlı ürünleri tüketmesi, genel itibariyle sahiplerinin dikkatsizlikleriyle ilgili olabilmektedir. Kediler için zararlı olabilecek yiyeceklerin ortada bırakılmaması, kedi beslenmesinde dikkatsizlik yapılmaması açısından yapılabileceklerdendir. Evcil dostlar sahiplerinin yemeklerini paylaşmak istese de sonrasında kötü sonuçlar doğurabilir. Kediler için zararlı olan yiyeceklerin listesinde şunlar yer alır;

 • Sarımsak, soğan, pırasa
 • Çay, kahve
 • Çikolata
 • Etil alkol
 • Çiğ hamur işi
 • Çiğ et, çiğ yumurta, çiğ kemik

Bu yiyeceklerin kedilerin tüketilmesine imkan verilmesi, bir kere bu yiyecekleri tükettiklerinde hayati tehlike yaşayacaklarının bilincinde olmadığımızı bir nevi göstermektedir. Kediler için uygun olmayan yiyecekler, neşeli arkadaşlarımızın ulaşamayacakları yerde saklanmalıdır.

Article by

How about writing a comment?