Evde kedi beslemenin faydaları var mıdır ? Evde kedi beslemenin fazileti nedir ? Dini ve psikolojik açıdan sizler için ele aldık.

Evde kedi beslemenin fazileti nedir ? Evde kedi beslemek faydalı mıdır ? Bu soruların cevaplarını makalemizde verdik. Evde kedi beslemek birçok açıdan iyidir . Peki evde kedi beslemenin fazileti nedir ? Evcil hayvanlar arasında insanlarla uyumlu şekilde yaşayabilen yegâne hayvan, şüphesiz kedi olarak bilinmektedir. İslamiyet’e göre de kediler, ‘’temiz’’ canlılar olarak nitelendirilirken Müslümanlıkta saygın bir yer elde edebilmişlerdir. Hatta Hz. Muhammed’in bir kedi sahibi olması da Müslümanlar için bir kıvanç kaynağı olarak gösterilmektedir.

Ayrıca yapılan birçok bilimsel araştırma, evde kedi besleyen insanların manevi olarak birçok fayda gördüklerini de ortaya koymuştur. Bu noktada evde kedi besleyen aileler, çocuklarının ve kendilerinin stresten uzak bir yaşantı sürebildiklerini fark etmektedirler. Biz de sizin için kedi dostlarımızın evlerimizde sağladığı fazilet dolu motivasyon unsurlarını derledik.

Evde Kedi Beslemek Yaşlılar İçin Önemli Bir Fazilet Sağlıyor!

evde kedi beslemenin fazileti

Kedi beslemek, tüm insanlık için olduğu gibi yaşı daha ileri olan kişiler için de önemli bir fazilet kaynağı olarak görülmektedir. Yapılan araştırmalarda bir hayvan sahibi olan Alzheimer hastalarının beslemeyen hastalara göre çok daha az atak geçirdikleri ortaya çıkmıştır. Özellikle kedi besleyen yaşlı insanlar, yaşadıkları hastalıklara karşı daha az stres unsuru geliştirirken daha huzurlu bir hayata da merhaba diyebiliyorlar.

Evde Kedi Beslemek Çocukları Daha Uysal ve Sorumluk Sahibi Haline Getiriyor!

Evde kedi beslemek, aile fertlerine birçok açıdan fayda sağlamaktadır. Uzmanlar, özellikle çocuklu ailelerin mutlaka evlerinde kedi beslemeleri gerektiğini ifade ediyorlar. Bu noktada küçük yaşlardan beri bir kedi sahibi olan çocuklar, kedilerini şefkatle koruduklarından günlük yaşantılarında da uysal bireyler haline geliyorlar. Bu sayede arkadaş çevrelerinde daha avantajlı hale gelirken akademik anlamda da önemli adımlar atabiliyorlar. Bunun yanı sıra küçük yaşlardan beri kedisine bakmakta olan çocukların hayatlarında daha sorumluluk sahibi bireyler haline geldiklerini de belirtmekte yarar var.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kediler Neden ve Ne Zaman Durgunlaşır?

Evde Kedi Beslemek Aile İlişkilerini Adeta Çelik Gibi Yapıyor!

Yapılan araştırmalarda evcil hayvan sahibi ailelerin birbirlerine çok daha düşkün oldukları ve bir araya gelmeyi sevdikleri ortaya çıkmıştır. Bu noktada evcil hayvanlar, aileler için adeta bir fert gibi olmakta ve her zaman bir neşe kaynağı olarak görülmektedir. Aile sofralarında masanın altında gezen kedi canlar, aile fertlerinin yüzünü güldürürken hayata daha pozitif bakabilmelerini de mümkün kılmaktadır. Ayrıca evcil hayvanlar, çocuklar için harika bir arkadaş olabilmektedir. Bu nedenle ailede yer alan çocuklar, kediler sayesinde ebeveynleriyle çok daha fazla zaman geçirerek sosyalleşebilmektedirler.

Evde Kedi Beslemek Hayata Pozitif Bakmanızı ve Başarılar Kazanmanızı Sağlar!

Evde kedi beslemenin faydaları

Amerika’da yapılan bir araştırmada kedileri seven kişilerin zararlı elektrik akımlarına karşı daha duyarlı hale geldikleri ve bu nedenle daha az stres altında oldukları ortaya çıkmıştır. Bu durum, kedi dostlarımızın birçok konuda bizlerin pozitif kalabilmelerine dolaylı yoldan da yardımcı olduklarını gözler önüne sermektedir. Bu noktada birçok kedi sahibi, bir cana umut olduktan sonra hayatının adeta 360 derece değiştiğini ve hayatta çok daha başarılı bir insan olduğunu dile getirmiştir.

Evde Kedi Beslemek En Önemli Terapilerden Biridir!

Evde kedi beslemek, ağır depresyon yaşayan ve üzücü olaylarla karşılaşan kişilerin ruhsal durumlarını kolayca iyileştirebilmektedir. Hatta uzman terapistler, kendilerine gelen hastaların kedi sahiplenmeleri gerektiğini ifade etmektedirler. Bu sayede kendilerini yalnız, mutsuz ve depresif hisseden kişiler, kedi dostlarıyla birlikte adeta hayata yeniden gelmiş gibi olacaklardır. Bu nedenle kedi sahiplenmenin en iyi terapi yöntemlerinden biri olduğunu mutlaka belirtmek gerekmektedir.

Kedi Beslemek Dinimizce Sünnettir ve Büyük Fazileti Vardır!

Evde kedi beslemek faydalı mı ?

Bilindiği üzere dinimize göre kedi beslemek sünnettir. Hz. Peygamberimizin Uhud Seferi sırasında ordusuyla birlikte önüne yavrularını emzirmekte olan bir kedi çıkmıştır. Kedinin başına ezilmemesi için bir nöbetçi diken Peygamberimiz, koca İslam ordusunu kediye zarar gelmemesi için başka noktalardan dolaştırmıştır. Seferden döndüğünde ise nöbetçiden o kediyi istemiş ve adını da ‘’Muezza’’ koyarak sahiplenmiştir.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kedilerin Mutlu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Muezza, bazı kaynaklarda karamel rengi olarak tasvir edilen bazı kaynaklarda ise siyah – beyaz olduğu söylenen bir Habeş kedisidir. Ağzının içerisinde lekeler olduğundan ve bu lekeler oldukça nadir görüldüğünden Peygamberimiz kedi dostunun adını ‘’Muezza’’ koymuştur. Hz. Muhammed Muezza’yı o kadar severmiş ki bir gün kucağında uyuyan kedi dostunu uyandırmamak için kıyafetini kesmiş ve kedi dostunu rahatsız etmeden usulca ayağa kalkmıştır. Hatta Peygamberimiz, kedi dostlarımız için ‘’Onlar en temiz ağza sahiptirler’’ buyurarak kedilerimizin temiz canlılar olduğunu ifade etmiştir.

Article by

How about writing a comment?