Kediler kestane yer mi ? Yerse ne olur ? Bunun dışında konumuzda kediler ne yer adlı linkimize girmenizi tavsiye ederiz.

Kediler kestane yer mi? Yerse ne olur sorusu, özellikle havaların soğumaya başlamasıyla birlikte gündeminize gelebilmektedir. Sevimli dostlarımız kestane yediğimizi gördüğünde mutlaka kendilerine de pay çıkarabilmektedir. Bu açıdan araştırılmaya gerek duyulabilir. Kedilerin kestane yemesi onlar için zararlı olabilir. Besin değeri oldukça yüksek olan kestane, kedilere zarar verebilecek besinler arasında yer almaktadır. Aslında yemekten daha fazla oynamaktan zevk aldıkları bir yemiş olarak da açıklayabiliriz.

kediler kestane yer mi yerse ne olur

Kediler için protein yönünden zengin beslenmenin yeri her ne kadar tartışılamaz olsa da ana yemeğin yerini kestane tutamaz. Ana besin maddesi olarak minik dostunuza kestane yedirmek, yeterli protein miktarını karşılamadığı gibi onun sağlığı için de zararlı olabilir.

Kedi Pişmiş Kestane Yer mi?

Kedi pişmiş kestane yer mi denildiğinde, aslında kediler kestaneyi yiyebilir ve böyle lezzetli yiyecekleri yemekten keyif alabilirler. Kediler aslında bu oynaması eğlenceli besinleri gözlerine kestirdiklerinde çiğ halde onu kemirmeye çalışabilmektedir. Kestanenin kabuklarıyla oynama, koklama ve yeme onlar için zevk haline gelmektedir. Bu nedenle kedi sahipleri pişmiş kestaneyi yemeleri için önlerine bırakabilmektedir.

kediler kestane yer mi ?

Kestanenin yapısı çiğ haldeyken ne kadar eğlendirici olsa da sahipleri, bu anlamda endişe duyabilmektedir. Bu konuda her cins kedinin farklı reaksiyon veren bir bünyesi bulunabilmektedir. Bunu düşünen kedi sahiplerinin mutlaka veterinere danışması gerekir. Kedilerin bir günde alması gereken protein bir hayli yüksektir. Ancak bu proteini kestane dışında bir besinden alması çok daha iyi olacaktır.

Kediler Neden Kestane Sever?

Kediler neden kestane sever, onlar için faydalı mı gibi birçok sorunun cevabı merak ediliyor olabilir. Her kedi kestane sevmez, ancak sevenlere de kestane verilmesi onların sağlığına zarar verebilir. Kedilerin normal beslenme düzenlerinde kuru mama yanında ek gıdalar da verilmesi önemlidir. Meyvenin yanında kedilere başka kuruyemiş verenlerin olduğunu söylemek gerekir.

Çok fazla tuzlu ve yağlı olmadıkları sürece, kedilerin kestaneden alınacak vitaminlerden eksik kalmaması sağlanabilir. Tuz ve yağın kediler için zehirli olduğu unutulmadan kestane çok nadir olsa da kedilerin beslenme listesine eklenebilmektedir.

Kediler Kestane Yerse Ne Olur?

Kediler kestane yerse ne olur şeklinde bir soruya sağlıkları bozulur şeklinde cevap vermek doğru olacaktır. Kediler yemeklerine ek olarak kuruyemiş yemeyi oldukça fazla sevmektedir. Yüksek proteinle beslenmesi gereken kedilerle ilgili bu oranın ayarlanması hayli zor olabilmektedir. En sağlıklı beslenme şekli ana yemek şeklinde kedilere mama vermektir. Bununla beraber tahıllar da oldukça besleyici olabilmektedir.

kediler kestane yerse ne olur

Özellikle kestaneyi çok seven kedilerin sayısı az değildir. Bir yandan da kedilerin kestane yememesi açısından yapılan uyarılarda bulunan veterinerlerin de olduğu görülmektedir. Oldukça meraklı olan bu hayvanların kestane yemesi konusunda ayrı düşüncelerin olduğu bilimsel halde değerlendirilebilmektedir. Fazla tüketmemelerine yönelik dikkatle, belli aralıklarla beslenme düzeninde kestaneye yer verilebilir. Küçük parçalar halinde çok nadir olarak kedilere verilebilir.

Kestanenin Kediler İçin Faydaları

Kestanenin kediler için faydaları, protein yönünden zengin olmasıyla doğru orantılıdır. İçeriğindeki yoğun protein miktarıyla, kedilerin beslenme tarzlarında sağlıklı ve lezzetli ek gıda olabilmektedir. Kestanenin keyifle tüketilen bir yiyecek olmasının yanında, kedilere yeni bir tattırmak amacıyla iyi bir seçenektir. Kuruyemişlerin temel besin maddesi şeklinde yeterli bir seçenek olmaması göz önünde bulundurularak onları mutlu edecek farklı ek gıdalara yer verilmektedir.

Kediniz için mevsime uygun bir ek gıda seçeneği arıyorsanız, kestane idealdir denebilir. Kış gecelerinde 3-4 tane, kedinizin tüketimine uygun hazırlayıp yemesine bıraktığınızda, buna kayıtsız kalmadıklarını gözlemleyebilirsiniz. Glikoza duyarlı oldukları söylenen kedilere, diğer kuruyemişler gibi yeterli tüketecekleri miktarda verilebilmektedir.

Kestanenin Kediler İçin Zararları

Kestanenin kediler için zararları, yağ ve tuz oranlarıyla ilgilidir. Yağ ve tuz oranları fazla olan kestane çeşitleri, kediler için zararlı olabilmektedir. Kestanenin kedilerin vücutlarında ne gibi zararlara yol açabilecekleri şu şekilde belirtilebilir:

  • Çok fazla yağ ve tuz içerdiğinde ishal, kusma gibi sağlık sorunlarının meydana gelmesi
  • Tuzun suyu bedende tutma özelliğinden dolayı kedilerin böbrek sorunları yaşaması
  • Besin alerjisi olmasından kaynaklı deri rahatsızlıkları ve kaşıntı
  • İştahsızlık

Karbonhidrat açısından kestanenin zengin olduğu ayrıca ele alınabilmektedir. Böylece her şeyde olduğu gibi bunda da fazla tüketim hayvanlar için zararlıdır. Yavru kedilerin bünyesi daha hassas olduğundan beslenmelerinde daha özenli olunması gerekmektedir.

Kediler etobur mu ?

Kediler etobur canlılar oldukları için almaları gereken protein miktarı oldukça fazladır. O yüzden kestaneyi ana besin maddesi olarak vermemelisiniz. Kestaneler de bu protein miktarını karşılayamazlar. Dediğimiz gibi o yüzden ana besin maddesi olarak kestane verilmemelidir.

Şu konuları inceleyebilirsiniz : https://miyavliyo.com/kedi-maydanoz-yer-mi/

Daha detaylı bilgiler için kediler ne yer adlı başlığa davetlisiniz : https://miyavliyo.com/kediler-ne-yer/

Article by

How about writing a comment?