Kedilerin her şeyi yemediğini hemen hemen herkes bilir . Bugünkü konumuz ise kedi maydanoz yer mi ? Maydanoz kediye zarar verir mi ?

Kedi maydanoz yer mi diye bakıldığında, maydanozun kediler için zararlı olmadığı ancak kediler tarafından pek de beğenilmediği cevabı ortaya çıkmaktadır. Kedilerin temel gıda ihtiyaçları et temelli proteinlerdir. Mamalar kedilerin günlük ihtiyaç duyacağı vitamin ve minerallerin alınmasını sağlar.

kedi maydanoz yer mi ?

Kediler genel olarak et odaklı bir beslenmeyi tercih eder. Etçil olarak beslendikleri için maydanoz gibi bitkileri yemek istemeyebilirler. Maydanoz kedi beslenmesinde toksik bir besin olarak geçmez ancak bunun yanında çoğu kedi bunu yemek istemez ve sindirim sistemleri de bu besini sindirmek konusunda yetersiz kalabilir.

Yavru Kediler Maydanoz Yer mi?

Yetişkin kedilerde olduğu gibi yavru kedilerde de genel olarak maydanoza karşı bir isteksizlik vardır. Yavru kediler bitkileri yemek istemezler. Yavru kediler için en ideal besin anne sütüdür. Anne sütünün yanı sıra özel olarak formüle edilmiş olan yavru kedi mamaları yavru kedilerin beslenmesinde tam ve dengeli bir beslenme sağlamaktadır. Yavruların büyüme ve gelişme dönemlerinde yüksek kaliteli proteine ihtiyaçları bulunmaktadır.

Kedi maydanoz yer mi ?

Yavru kediler maydanoz yer mi diye araştırma yapıldığında maydanozun yavru kediler için zararlı olmadığı ancak yavru kediler tarafından besin olarak tercih edilmediği sonucu elde edilmektedir. Maydanoz gibi bitkilerin yavru kedilerin günlük diyetinde yer almadığı veterinerler tarafından da belirtilmektedir.

Bazı bitki türlerinin kediler için zararlı olduğu bilinir. Yavru kedilerin zararlı bitkilerden uzak tutulması olası olumsuz durumların önlenmesinde önemlidir.

Maydanoz Kediye Zarar Verir mi?

Yeşil bitkiler arasında yer alan maydanozun kedilere zarar verme potansiyeli bulunmamaktadır. Ancak bazı kediler bitkileri yemeyi tercih etmezler ve maydanoz da bunlar arasında yer alabilir. Kedilerin bitki yeme alışkanlıkları genel olarak kendi tercihlerine bağlıdır. Genel olarak etçil bir beslenmeyi tercih eden kediler daha çok et ürünlerine yönelir.

kediye maydanoz zarar verir mi ?

Kediler için maydanozun zararlı olmadığını ancak bitkilerin kediler tarafından yenilmesi halinde dikkat edilmesi gereken noktaların bulduğu bilinmektedir. Bazı bitkiler toksik özelliği sahiptir ve bu bitkilerin kediler tarafından tüketilmemesi gerekir. Evcil hayvan sahibi kişilerin bu evcil hayvan dostu bitkileri evlerinde bulundurmaları onların olası risklerden korunmasını sağlar.

Kısaca açıklanacak olursa maydanoz kediye zarar verir mi sorusunda cevap, aslında kedilerin maydanoz yemeğe pek tercih etmedikleri yönünde olacaktır.

Kediler Maydanoz Yiyebilir mi?

Maydanozun toksik bir bitki olmadığı evcil hayvan besleyenler tarafından da bilinmektedir. Kedinin maydanoz yiyip yememesi tamamen onun tercihleri ile alakalı bir durumdur. Genel olarak kedilerin maydanozdan pek hoşlanmadığı ve bu bitkiyi yemek istemedikleri de bilinir. Kediler maydanoz yiyebilir mi diye düşündüğümüzde ise bu soruya kendileri tercih ederse bu bitkiyi yiyebilecekleri yönünde cevap bulmaktadır.

Kediler Yeşillik Olarak Ne Yer?

Kedilerin beslenmesinde önemli bir yer tutan kuru mamalar ve yaş mamalar özel olarak hazır bir şekilde üretilmektedir. Kedilerin beslenmesinde yer alan ev yapımı mamalar ve yeşil bitkiler de sağlıklı bir yaşam sürdürmelerinde etkili olmaktadır.

Kediler yaratılışları gereği etçil bir beslenmeyi tercih eder. Günlük besin ihtiyaçlarını hayvansal proteinlerden alan sevimli dostlar bu gıdalara ek olarak süt ve süt ürünlerini de severek tüketir. Bazı kediler bazı bitki türlerini çiğneyerek sindirim sistemlerinin daha rahat çalışmasına katkı sağlar. Kediler yeşillik olarak ne yer diye bakıldığında ise kedi çimi( Cat Grass) ilk dikkat çeken bitki olmaktadır. Kedi nanesi de yine kediler tarafından tüketilen yeşil bitkiler arasında yer alır.

Kediler Neden Ot Yer?

Birçok hayvan sever kediler neden ot yer sorusunu araştırmakta ve kedileri için bu bilgi ışığında sağlıklı bir beslenme diyeti uygulamaktadır. Kedilerin ot yemesi farklı nedenlerle ilişkilendirilebilir.

  • Sindirime yardımcı olması için
  • Vitamin ve mineral desteği için
  • Yemek sonrası temizlik ihtiyacı için
  • Koku ve tat deneyimi için kediler ot yiyebilmektedir.

Kedilerde ot yeme davranışının kontrollü bir biçimde olması gerekir. Kedilerin fazla miktarlarda ot yemeleri mide problemlerine neden olabilirken, zararlı otların bilinçsiz bir biçimde tüketilmesi kedilerde farklı boyutlarda sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer kedinizin ot yeme alışkanlığı anormal bir şekilde artarsa veya bu alışkanlık sağlık sorunlarına neden oluyorsa, bir veterinerle görüşmek iyi bir fikirdir.

Kediler İçin Sağlıklı Sebzeler Listesi

Eğer sizler de bir hayvanın sorumluluğunu almış ve evcil bir hayvana sahip birisi iseniz bu hayvanın sağlıklı beslenmesinde önemli bir role sahipsiniz demektir. Kediniz için özel olarak formüle edilmiş olan mamaları tercih ederek onun sağlıklı ve dengeli bir biçimde beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Hazır mamaların dışında kediler için ev ortamında hazırlanacak olan sağlıklı öğünler de yine kedinizin sağlıklı kalması için son derece önemlidir. Kediler için sağlıklı sebzeler listesi ise aşağıdaki gibidir:

  • Havuç
  • Kabak
  • Bezelye
  • Salatalık
  • Ispanak

Tüm bu sebzelerin kedilere verilmeden önce kedinizi kontrol eden veterinerin görüşünün alınması sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Kedinizin damak zevkine uygun sebzeleri kontrollü bir biçimde ona vererek günlük beslenme rutinini farklı yiyecekler ile zenginleştirebilirsiniz.

Article by

How about writing a comment?