Erkek kediler annesi ile çiftleşir mi ? Dişi ve erkek kedilerde çiftleşme dönemi nasıl geçer ?

Erkek kediler annesi ile çiftleşir mi ? Dişi kedilerde çiftleşme dönemi nasıl geçer ? Her canlıda olduğu gibi kedilerde de nesil devamı için çiftleşme süreci şarttır. Bu fizyolojik olayda dişi ve erkek kediler bir araya gelirler ve birbirlerine yakınlaşarak yeni yavruların doğmasını sağlarlar. Her dönem değişkenlik gösteren çiftleşme durumu, ev kedilerinin yanı sıra sokak kedilerinde de sıklıkla görülür.

Bu noktada kediler için çiftleşme süreci çok olağanken kedi sahiplerinin aklına farklı sorular da gelebilmektedir. Bu noktada kedi sahipleri, erkek kedilerin anne kediler ile çiftleşip çiftleşemeyeceklerini de merak ediyorlar. Biz de sizler için sıklıkla merak edilen bu konu hakkında bilinmesi gereken tüm detayları aktardık.

Erkek Kediler Çiftleşme Dönemi Nasıl Geçer?

Erkek kediler, dişi kedilere göre çiftleşme dönemine çok geç girerler. Fakat erkek kediler, dişi kedilere göre çiftleşmeyi çok daha fazla isterler. Yapıları gereği sürekli olarak çiftleşme davranışları sergileyebilirler. Ayrıca erkek kedilerin doğduktan yaklaşık 1 sene sonra kızgınlık dönemine girdiği ve bu dönemde çiftleşmek için hazır olduğu bilinir.

Bunun yanı sıra kızgınlık dönemine giren evcil kediler, evin her yerine ağır kokan cinsel kokular bırakabilirler. Bu davranış, kedilerin yer belirlemesine ve kendi alanını işaretlemesine de benzemektedir. Erkek kediler, bu koku ile dişi kedileri kendisine çekmeye çalışırken hormonlarının hazır olduğunu da belirtmektedir.

Dişi Kedilerde Çiftleşme Dönemi Nasıl Geçer?

Dişi kedilerdeki çiftleşme durumu, erkek kedilere çok daha önce başlamaktadır. Dişi kediler, doğumlarından yaklaşık 6 ay sonra çiftleşmeye hazır duruma gelirler. Dişi kedilerdeki kızgınlık döneminde dişi kedilerin hareketleri ve karakterleri de tam olarak değişir. Sahiplerine ve eşyalara sürekli olarak sürtünen dişi kediler, çiftleşemedikleri durumlarda garip hareket de sergilerler.

Dişi kedilerde çiftleşme

Kızgınlık dönemine dişi kedilerde sıkıntılı tavırlar, saldırganlık, yerde yuvarlanma ve bel kısmının okşanması halinde lordoz hareketini yapma gibi durumlar da gözlemlenir. Aynı dönemde dişi kedilerin acı çekiyormuş gibi hareketler yaptıkları ve sesler çıkardıkları da ifade edilmektedir. Hal böyle olunca kızgınlık dönemine girmiş bir anne ile erkek yavrusunun çiftleşebileceği de merak konusu halini almaktadır.

Erkek Kedilerde Anneleri ile Çiftleşme Durumu Gözlemlenir Mi?

Erkek kedilerde anneleri ile çiftleşme durumu, doğal ortamda genellikle çok yaygın bir durum değildir. Kediler, popülasyonu arttırmak ve genetik çeşitliliği çoğaltabilmek için kan bağı olmayan kedileri tercih ederler. Ayrıca sağlıklı bir üreme sağlamak için de erkek kedilerin mutlaka farklı kedilerle çiftleşmeleri şarttır.

Erkek kediler annesi ile çiftleşir mi

Fakat erkek kediler, anneleriyle de bazı durumlarda çiftleşebilirler. Bu durum, kediler arasında aile kavramının olmaması ve kızgınlık dönemindeki erkek kedilerin her kedi ile çiftleşmek istemesinden kaynaklanır. Bu durum, ev ortamında önlenebiliyorken doğal yaşamda ise önlenememektedir. Ayrıca erkek kedilerin anneleri ile çiftleşmelerinin yeni doğan yavrularda birçok genetik rahatsızlığı beraberinde getirdiğini ve ilerde de farklı hastalıkların ortaya çıktığını belirtmek gerekiyor. Kısacası kan bağı olan kedilerin ( kız kardeş, erkek kardeş, baba, kız, oğul anne gibi) çiftleşmesi genetik sorunlara yol açmaktadır.

Article by

How about writing a comment?