Kedi sahipleri veya kedi sever olan insanlar Kediler Sahiplerine Neden Saldırır? sorusunu merak ediyor. Bugün sizler için bu konuya açıklık getirdim.

Kedilerin yaradılışlarında avcılık ve kendini dış tehlikelere karşı koruma isteği bulunur. Her kedi, ona göre tehdit olarak algılayan eyleme karşı temkinli davranır. Hatta tüm kediler bazen sahiplerini deneme tahtası olarak da kullanabilirler 😺 Bu da kediler sahiplerine neden saldırır? sorusunu akla getirir. Daha önce de dediğim gibi; her kedinin karakteri ve davranış şekilleri farklıdır. Kediniz kızdığında, mutlu olduğunda veya üzüldüğünde çok değişik tepkiler verebilir ki bu gayet normal olarak kabul edilir. Bu tepkilerden sonra sahibine karşı ısırma veya saldırma girişiminde bulunabilirler.

Kediniz bazen durduk yere gözlerini size diker ve tüylerini kabartır. İşte tam o esnada size karşı saldırma planları kuruyordur 😺 Kedilerin sahibine karşı saldırma isteğini bazen açıkça belli ederler; bazen de masumca yanınıza yaklaşıp, aniden saldırabilir. Bu saldırma davranışlarının altında birçok sebep sayabiliriz. Kedinizin size saldırma sebebi; kendi karakterinin öyle olması veya sizin onu sinirlendirmeniz olabilir. Daha ayrıntılı bilgi için Kediler Sahiplerine Neden Saldırır? sorusuna cevap arayalım.

Kediler Sahibine Neden Saldırır?

Kedilerin genel olarak yapısına bakarsak; dünyaya gelir gelmez dışarıdaki ortama alışırlar ve doğal olarak avcılık ruhları bebeklikten başlamış olur. Anne ve baba kediyi örnek alarak, gelen tehlikeleri karşı saldırma duyguları açık olur. Kediler Sahiplerine Neden Saldırır? sorusunun cevabını; kedilerin bebeklikten gelen saldırma ve avcılık davranışlarından kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Kedilere en ufak bir hareket yaptığınızda bunu tehdit olarak algılayabilir ve hemen savunmaya geçebilir. Tırnaklarını çıkartarak, kulaklarını yukarı doğru diker ve hızlı nefes alıp vermeye başlarlar. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, hemen o ortamdan uzaklaşmalısınız 🙀 Şaka bir yana, kedilerin sahiplerine saldırmasının bir diğer nedeni ise; sahibinin onu kızdırması veya onu harekete geçirmesini sağlayan davranışlarda bulunmasıdır. Ona böyle bir davranışta bulunursanız, minik dostunuz artık sakin kalamayacaktır ve aniden saldırıya geçecektir.

Kedinizin neden size saldırdığına anlam veremiyorsanız; onu gerçekten kızdıracak bir davranışta bulundunuz mu, bunu düşünmelisiniz. Eğer herhangi bir davranışta bulunmadıysanız ve size saldırması kısa sürüyorsa, onun yaradılış gereği bu tarz hareketleri olduğunu düşünebilirsiniz. Kediniz son zamanlarda size aşırı derecede saldırmaya ve ısırmaya başladıysa, bunun birçok nedeni olabilir.

Kedi tam olarak saldırma eyleminde bulunmadan önce; sahibinin elini, parmaklarını veya bacak bölgesini ısırabilir. Kediler Sahiplerini Neden Isırır? sorusunun cevabını buradan okuyabilirsiniz.

Kediler Sahibine Neden Saldırır?
Kediler Sahibine Neden Saldırır?

Kediniz Oyuncu Olabilir

Kedilerin enerji yapıları, diğer hayvanlara nazaran daha fazladır. Onlar gününün %70’ni uykuda geçirdikleri için yeterince enerji toplayabiliyorlar. Uyandıktan sonra içinde biriktirdikleri bu enerjiyi, en güzel şekilde atmak isterler. Siz gece uykunuzda bilmem kaçıncı rüyanızı görürken, kediniz o esnada evi talan etmekle meşgul oluyor 😺

Kediler oyuncu hayvanlar olduğu için sahipleriyle oynarken birden saldırabilir veya ısırabilirler. Bizler, kedilerin bu davranışını normal olarak karşılarız. Enerjisi yüksek ve yaramaz kediniz varsa, sizinle vakit geçirirken aniden üstüne atlayabilir veya tırmalayabilir. Oyununuz bittiğinde ise tekrar yanınıza gelip size saldırırsa, bilin ki oyun ona tatlı gelmiştir ve yine sizinle oynamak istiyordur. Böyle bir durumda, kedinin sahibine saldırması ve oyun oynamak istemesi gayet normaldir.

Dikkatinizi Çekmek İsterler

Gün içerisinde siz başka şeylerle ilgilenirken, kediniz sizin dikkatinizi çekmek için saldırıya geçebilir. Genel olarak kedi sahipleri; telefonla konuşurken, yemek yaparken, ders çalışırken veya uyurken kedilerinin üstüne doğru atladığını ve ısırmaya başladıklarını söylerler. Sizin de kediniz böyle davranışlarda bulunuyorsa “hey sahip, başka şeylerle uğraşma benimle ilgilen!” demek istediğine çok eminiz.

Bazı kediler sahibinin dikkatini çekmek için saldırır, bazı kediler ise daha masum yaklaşarak kendilerini sevdirirler ve sonra saldırıya geçerler. Her iki durumda da, kedinizin bu davranışının tamamen dikkatinizi çekmek için yaptığını bilmelisiniz.

Korktuğunda Sahibine Saldırabilir

Kedilerin psikolojisi oldukça hassastır ve en ufak denge kaybında ruh halleri değişebilir. Kedilerin içine aniden endişe ve korku duygusu girebilir. Böyle bir durumda herhangi bir yere saklanmıyorsa, aniden sahibine saldırabilir. Kediler korktuğunda ne yapacağını bilemez ve sanki delirmiş gibi oradan oraya koşarlar. Kediniz korkup size saldırdığında onu sakinleştirmek yerine daha çok korkutursanız, size şiddetli derecede saldırabilir.

Kediler korktuğunda sahibine saldırır, fakat bu durumun sizinle bir alakası yoktur. Kediniz o anda ne yapacağını bilemez ve evde sadece size nazı geçtiği için saldırır 😺 Bizler, kedilerin korktuğunda veya endişelendiğinde sahibine saldırmasını normal karşılarız. Kediler Sahiplerine Neden Saldırır? diye sorduğumuzda, korktuğu için saldırdığı cevabını alabiliriz.

Kedinizi Kızdırmış Olabilirsiniz

Kediler sinirlendiği zaman vay halinize! Onlar öyle bir sinirlenir ki, size saldırdığı anda mutlaka bir iz bırakır. Kedinizin sinirlendiği bir davranışta bulunduğunuzda, size saldırması veya ısırması normaldir. Kediler sinirlendiğinde kolay kolay sakinleşmez ve bu durum birkaç gün boyunca sürebilir. Onunla zaman geçirirken, sinirleneceği ve tehdit olarak algılayacağı eylemlerden uzak durmalısınız.

Kediniz sinirlendiyse onu sakinleştirmek için yanına gittiğinizde, daha çok sinirlenecek ve saldıracaktır. Böyle bir durumda onu rahat bırakmak ve kendi kendine yanınıza gelmesini sağlamak doğru olacaktır. Size bir tavsiye vermek isterim; asla kedinizin sinirleneceği davranışlarda bulunmayın. Minnoş halinden çıkıp, canavara bürünebiliyor 🙀 Kediler Sahiplerine Neden Saldırır? sorusunu kendinize sormadan önce, onu kızdırmadığınızdan emin olun.

Kediler Sahiplerine Neden Saldırır?
Kediler Neden Sahiplerine Saldırır?

İçindeki Avlanma İsteği

Kediler hakkında bilmemiz gereken bir bilgi var ki; onlar avlanmayı çok severler. Yavru ve yetişkin kedi fark etmeksizin, içindeki avcılık duygusuna güvenerek hayatta kalmaya çalışırlar. Kediniz size ortada hiçbir sebep yokken saldırıyorsa, bunu avcılık içgüdüsüne bağlayabilirsiniz. Bazen kediniz içindeki avlanma ruhunu sahibine göstermek için fare veya böcek avlayarak hediye getirebilir. Kedinizi her ne kadar minnoş ve tatlı görseniz de, hepsinin içinde Kara Murat yattığına eminim 😺

Kediniz son zamanlarda kendini avcılığa çok kaptırdıysa, sahibini avı olarak görüp her fırsatta saldıracaktır. Bu durumdan kurtulmak için onun avı değil, sahibi olduğunuzu belirtmelisiniz. Kedinize oyuncak alırken, rahat avlanabileceği türler seçebilirsiniz. Evinizin yüksek bir bölümüne uzun bir ip ve ucuna oyuncak fare bağlayarak asabilirsiniz. Böylelikle kediniz sizi avı görmekten vazgeçer ve dikkatini oyuncağa çevirmiş olursunuz.


Bu yazımızda, kediler sahiplerine neden saldırır? sorusunu ayrıntılı bir şekilde sizlere açıkladık. Sizin kediniz hangi sebeplerden dolayı saldırıyor, bizimle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızı mutlaka okuyor ve cevaplandırıyoruz. Patili günler 😻

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Sahiplerine Neden Saldırır?".
 • Hasa usta

  Çok aydınlatıcı bir yazı. Bu durumda kedimiz için ne yapmamızı önerirsiniz?

 • GÜLŞAH Şirin

  Merhaba. Kedim doğum yapalı 20 gün oldu. Dün akşam kızıma saldırdı ısırdı, bugün de kardeşime ve kızına saldırdı ısırdı. Çok korktuk bayağı zarar verdi yavrularıyla birlikte olduğumuz odada duruyordu. Yavrularını sevmemize bir şey demiyordu aslında, neden böyle yaptı acaba?

 • aysun

  Merhaba ben Aysun, İzmir’den yazıyorum.
  Benim sokaktan bulduğum kedim var siyah 7 senedir bakıyorum ama 2 senedir acayip saldırıyor. Hiç sebep yokken ablama bana tıslayıp pençelerini açarak acayip acayip sesler çıkararak saldırıyor. Elime su alıp odaya kapatıyorum ertesi gün çıkarıyorum. Veterinerimize sorduğumuzda bizim kedinin psikolojik sorunları olduğunu söylüyor bunun içinde sakinleştirici veriyoruz ama çok fayda ettiğini düşünmüyorum. Kedim bu şekilde saldırdığında olduğumuz yerde durup hiç ona bakmıyoruz ilgilenmeyince gidiyor sonra elimize su alıp odaya gönderiyoruz, Birçok kişiyle konuştum hiç kimse çözüm bulamadı sizin düşünceniz nedir ?

  • Anonim

   1 gün boyunca odaya mi kapatıyorsunuz kediyi, az bile saldırıyor…

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhaba Aysun Hanım,
   Kedilerin ara ara davranış değişiklikleri olabilir, bu gayet normal karşılanır. Kedinizin bir yeri ağrıması, kendini tehdit altında algılaması veya kızgınlık dönemine girmesi vb. gibi sorunlardan dolayı böyle davranıyor olabilir. Elinize su alıp kedinizi korkutarak odaya kapatmak ÇOK BÜYÜK BİR YANLIŞTIR. Kediler çok hassas hayvanlar olduğu için tam tersi, bazen de çok sinirli olabilirler. Sırf kedinizi odaya kapattığınız için bile size böyle davranıyor olabilir. Veterinere yaptığınızı söylediniz mi bilmiyorum ama sizi uyarmamışsa, gerçekten veteriner olduğu konusu tartışılır. Kediniz için hassas davranmalısınız.