Scottish Fold cinsi bir kediniz varsa davranışları, karakterleri, psikolojileri ve temel eğitimleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız ve yazımızı okumalısınız.

Kedilerimize eğitim verirken nasıl davranmamız konusunda kısaca bilgilere kedi eğitimi yazımızda yer verdik. Genel, temel davranışlar dışında kedilerimizin de bu davranışlara verecekleri karşılıklar, tepkiler cinslerine ve ruh hallerine göre farklılık gösterecektir. Bu sebepten yola çıkarak Scottish Fold cinsi kedilerin eğitimlerine özel olarak değinme ihtiyacı duyduk.

Dünyanın en popüler kedi cinsleri arasında yerini alan Scottish Fold’lar küçük ve kıvrılmış kulak yapısı ile oldukça güzel, sevimli bir kedi cinsidir. Bu güzellik ise mutasyonlar sonucu meydana geliyor. Mutasyon geçirdikleri için de sadece fiziksel olarak farklılıklar ile sınırlı kalmıyorlar. Scottish Fold cinsi kediler mutasyondan kaynaklı olarak birçok kronik hastalıkla mücadele etmek zorunda kalıyorlar. Yaşanabilecek olan hastalıklar da kedinizin psikolojisini ve eğitim durumunu etkileyebilir.

İlgili İçerik: Scottish Fold Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Scottish Fold Psikolojisi

Kedinizin psikoloji durumu aslında büyük bir oranla size bağlıdır. Sizin onlara sunduğunuz ortamlar, sunduğunuz hizmetler psikolojilerini ciddi anlamda etkiliyor. Scottish Fold doğal bir kedi cinsi olmadığı için psikolojisi daha farklı olabilmektedir. Bu sevimli kedi cinsine sahipseniz sevginizi asla eksik etmemelisiniz. Sevgisiz ve uzun süreli yalnız bırakıldıklarında çok fazla üzülürler ve hareketlerinde değişiklikler söz konusu olabilir. Bilirsiniz ki psikolojik rahatsızlıklar yaşayan bir kedi tuvalet eğitimini bile es geçebilir. O yüzden dikkatli olmakta fayda var. Psikolojilerini iyi bir düzeyde tutmak için bu durumları sırasıyla toplayarak ifade etmek gerekirse;

 1. Scottish Fold cinsi çok hassas bir yapıya sahip olduğundan kesinlikle sevginizi eksik etmeyin.
 2. Uzun süre yalnız bırakmayın.
 3. Sakin bir yapıya sahip olduğu için aynı ortamda olduğunuz süreçte sakinliği koruyun.

Scottish Fold Karakteri

Scottish Fold cinsi kedilerin karakterlerine de kısmen değinmiş olduk fakat biraz daha detaylandıracak olursak bir mutasyon sonucu meydana geldiği için kıvrık kulakları, tiz sesleri ve sakinlikleriyle dikkat çekiyorlar. Tam anlamıyla bir güzellik abidesi diyebiliriz. Genelde dış dünya ile ilişkileri yokmuş gibi kendi hallerinde olurlar, etrafı inceler ve günleri öylece geçirirler. Oyun oynamayı çok severler. Bir top alarak boş zamanlarınızı kendisiyle ilgilenerek, oyun oynayarak geçirmek sizler için de bir terapi etkisi oluşturabilir. Muhtemelen sakin olarak ifade ettikten sonra oyun oynamayı sevdiklerini belirttiğimiz için “Nasıl yani?” demiş olabilirsiniz ama durum gerçekten de böyle. Çok uysaldırlar, sakinliği hiç kaybetmezler ama bir o kadar da oyun oynamayı severler ve çok zekidirler.

Yapısal olarak sakin ve uysal oldukları için eğitimlerinin de doğru davranıldığı durumlarda kolay olacağını söyleyebiliriz. Bir de yavru bir Scottish Fold kediniz varsa bakmaya, ilgilenmeye, sevmeye doyamayacaksınız. Kedinizin bakımına yavruyken başlamak da gelecek zamanlar için büyük bir artı olacaktır çünkü zamanla minik dostunuz da alışacak ve size zorluk çıkarmayacaktır. En zor olabilecek süreçlerden olan tırnak kesme ve buna alışma sürecinde güven ve alışkanlık kazandırırsanız çok rahat edeceksiniz.

Kediler nasıl eğitilir? başlıklı yazımızda belirttiğimiz gibi eğitim esnasında sevgiyi kesinlikle eksik etmemeliyiz.

Scottish Fold Tuvalet Eğitimi
Scottish Fold Tuvalet Eğitimi

Scottish Fold Tuvalet Eğitimi

“Ağaç yaş iken eğilir.” Atasözü ile yola çıkarak eğitimlerine yavruyken sevgi gösterileri yaparak başlayabilirsiniz. Bilirsiniz ki doğaları gereği kediler zaten tuvalet eğitimlerine sahiptirler. Sizin sadece yapmanız gereken onlara özel bir alan sunarak kumlarını kullanmalarını sağlamanız yeterli olacaktır. Bu konuda da dikkat etmeniz gereken husus dışkı ile temas konusudur. Dışkılarda bulunan bakteriler, parazitler kedinize temas ederse sizin kedinize temasınız aracılığıyla sizlere de bulaşabilir bu gibi sebeplerin önüne geçmek için temizliğe son derece önem göstermelisiniz. Zaten Scottish Fold cinsi uysal olduğundan dolayı sizin kurallarınıza da oldukça uyum sağlayacaklardır. Yine de şart olmamakla beraber illa da ben uğraşamam derseniz kediler için bazı teknolojik ürünler bulunuyor ve bunların içinde tuvaletlerini elinizi sürmeden de tek tuşla temizleyebilirsiniz. Dilerseniz “Kediler İçin Teknolojik Ürünler” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Scottish Fold Tırnak Kesimine Alıştırma

Tuvalet eğitiminden sonra tırnaklarını kesmeniz için kedinizi belirttiğimiz gibi yavruyken kucağınıza alıştırmalı ve kucağınızdayken acele etmeden gerekirse her gün bir tırnak keserek üstesinden gelebilirsiniz. Normalde bilirsiniz ki her kedi kucağımızda yatıp öylece durmaz ve patilerine dokunulmasından hiç hoşlanmazlar fakat Scottish Fold söz konusu olduğunda kucağınızda keyifle yatması da oldukça mümkün, siz yeter ki kendisiyle ilgilenin. Kolayca kucağınızda tutabilmeniz haliyle tırnaklarını da rahatça kesmenize yardımcı olacaktır.

Scottish Fold Tırnak Kesimine Alıştırma
Scottish Fold Tırnak Kesimine Alıştırma

Scottish Fold Tarama, Fırçalama

Minik dostlarımızın bir de tüy dökme sorunları vardır. Kimi zaman bu tüyler titiz arkadaşları çok yorabiliyor. Tüy dökülmesini de en aza indirgemek için kedinizi taramalısınız ve tüylerinin taranmasına alıştırmalısınız. Kediler tüyleri tarandığında çok sakin kalamayabilirler bu sebeple yavru kediye sahipseniz kesinlikle küçükken başlamak ve alıştırmak oldukça önemlidir. Tarayarak dökülmüş olan ama diğer tüylere tutunmuş ve aralarda kalmış olan tüylerin hepsini alabilir kedinizi ferahlatabilirsiniz. Bu tarama sayesinde de fazla tüyleri almış olacağınız için tüyleri daha az dökülecektir. Taramanın yanında bir de fırçalama vardır. Bazı kediler huysuzluk yapsalar da bu durum Scottish Fold cinsi için çok düşük bir ihtimaldir. İstediğiniz gibi oturacaklar ve güzelce taramanıza müsaade edeceklerdir.

Genellikle kedilerimiz zaten taranmayı, fırçalanmayı severler çünkü bu durumlar onlara okşarmışçasına bir his verir ve böylelikle yavaşça, severcesine fırçalarsanız keyif bile almaları mümkündür. Fırçalama işleminin taramadan farkı daha sert, dağılmış, düzensiz ve birbirine dolanmış tüyler için tercih edilmesidir. Dikkat etmeniz gereken kısım ise birbirine dolanmış olan tüyleri fırçalayarak açmaya çalışırken yavaş olmalısınız, tüylerinin çekilmesine ve canlarının yanmasına müsaade etmemelisiniz. Bunu önlemek için de tüylerinin kök kısmından, alttan elle tutarak üst kısımdan fırçalayabilirsiniz. Bu şekilde yaptığınızda düğüm olmuş tüyleri bile çekiştirdiğinizde kediniz hissetmeyecektir.

Son olarak kesinlikle tarama ve fırçalama işleminde asla tüylerinin tersi yönünde bir hareket yapmamalısınız. Bundan nefret ederler. Empati kurduğunuzda saç stilimizi göz önünde bulunduralım ve örnek olarak her zamanın aksine farklı bir şekilde elimizi saçlarımıza attığımızda bile rahatsız oluruz aynı durum ters fırçalama konusunda da kedilerimiz için geçerlidir.

Scottish Fold cinsi için müdahale etmeniz gereken, eğitmeniz gereken durumlar kısıtlı olabilir çünkü cidden uysal ve kendi halinde olan kedilerdir. Sizler yine de bilgi sahibi olmak isterseniz en başta da belirttiğimiz “Kedi Eğitimi- A’dan Z’ye Kedi Eğitim Rehberi” başlıklı yazımızı inceleyebilir ve diğer genel eğitimler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tekrar ediyoruz, kedilerimizin eğitim sürecinde çok sabırlı olmalısınız ve yavaş hareket etmelisiniz. Kendilerini tedirgin edebilecek davranışlardan kaçınmalı, kendilerini rahat hissettirmelisiniz.

Sizler de Scottish Fold cinsi bir kediye sahipseniz gözlemlediğiniz yapıyı ve karakteri bize iletebilir, bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Ayrıca eğitimleri hakkında da bahsedilenler dışında eğitime ihtiyaç duyduğunuz bir durum oluştuysa da bizlerle paylaşmanız faydalı olacaktır 😊

Merhabalar, Ben Süheyla. Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Bölümüm dışında yazarlık yapmaktan, öğrenmekten ve keşfetmekten çok zevk alıyorum. Minik dostlarımız, kedilerimiz hakkında araştırma yapmak ve sizinle paylaşmak oldukça keyifli :))

How about writing a comment?

Comments were made on "Scottish Fold Eğitimi".
 • Büşra

  Ben bu şekilde sakin ve uysal olduğunu öğrendiğimde sahiplenmiştim oğlumu. Ama aşırı derecede hareketli. 40 günlükken geldi bikaç gün içerisinde eve alıştı ve sürekli koşuşturuyor. Kucağa alınmayı sevmiyor. Ben aldığımda duruyor bi süre ama eşim de dahil başkası kesinlikle tutamıyor. Sürekli ısırıyor yerinde durmuyor borulara tırmanıyor perdelere tırmanıyor. Hele tırnak kesmek her seferinde bizim için bir olay… Ama her şekilde o sevimli suratıyla yanımdan ayrılmadan gittiğim her yerde peşimde olmasıyla çok Ballı oğlum 🥰

 • Anonim

  Benim kızımda 2.5 aylık kucağı çok sevmiyor biz istediğimiz zaman değil kendi istediği zaman gelip yatiyo tırnaklarını asla kestirmiyo ben uyurken kesiyorum.Oyle sakin değil benim kızım cadı biraz😊

 • Emine

  2 aylık Scottish Fold sahiplendim. Tuvalet sıkıntımız var. 3 haftadır birlikteyiz. Kakasını kesinlikle kumuna yapıyor fakat çişini hem dışarıya yapıyor. Yani koltuğa yapıyor veya erdeki havluya yapıyor. Bazen koridorda fayansa yapıyor. Camın önünde minderi var ona yapıyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Çamaşır yıkamaktan mahvoldum. Acaba küçük olduğu için mi böyle ya da yapmam gereken başka bir şey mi kaçırıyorum. Çok yardıma ihtiyacım var?

  • Scott

   Aynı sorun bizde de var

 • me

  Evet çok doğru, benim kedim daha 3 haftalık ve tam dediğiniz gibi eğitimi yaptım ve kucağı çok seviyor.

 • Mehtap

  Yanlış olan yerler var, mesela Scottish Fold kucağı çok sevmez siz tam aksini söylemişsiniz.

  • yok

   Aslında çok sever.

   • Alis

    Kesinlikle, benim de 1 yaşında Scottish oğlum var kucağı çok seviyor.

  • Puthje

   Benim oğlum da çok çok seviyor kucağı dinginlesip sakinleşiyor.

  • ayşenur

   7 aylık oğlum da kucak sevmiyor. Biraz durduktan sonra kaçıyor. Kendi istediği zaman oyun oynamaya geliyor. Sabahtan öğlene kadar çok aktif sonrasında şekerleme zamanı. Çok oyuncu olduğu söylenemez, oyun oynamaya üşeniyor çoğu zaman 🙂 ama her hali çok güzel çok tatlı 🙂