Sevimli dostunuz karton kutulara girerek saklanıyor mu? Kediler karton kutuları neden sever bilmek ister misiniz? Cevabı burada.

Kediler, üzerlerinde araştırma yapılması neredeyse imkansız olan canlı türlerinden bir tanesidir. Bu sebeple yaptıkları bazı hareketler, sevdikleri şeyler hakkında fikir yürütmek bizleri bazen fazlasıyla zorlar. Bunlardan bir tanesi de kutudur. Alınan o kadar pahalı oyuncağa rağmen kutunun neden kedi ilgisini çektiği tam olarak çözülememiştir. Ancak yine de bazı öngörüler vardır. Günümüzde kediler için birbirinden farklı pek çok oyuncak bulmanız mümkündür. Ancak karton bir kutu, sizin para vererek aldığınız oyuncaklardan çok daha fazla ilgisini çeker. Öyle ki, kediniz bir karton kutu ile saatlerce oynayabilir. Evinize bir tane kutu bırakarak kedinizin onunla oynamaktan ne kadar keyif alacağını görebilirsiniz. Her yerde kolaylıkla bulunabilecek bu karton kutuları kediler neden bu kadar çok sever? Elbetteki bunun birden çok sebebi var. Gelin bu sebeplere beraber bakalım:

  • Kediler karton kutularda kendilerini güvende hisseder: Karton kutular, sınırları belirlenmiş alanlardır. 3 tarafı da kapalı olduğu için kediniz karton kutu içerisinde kendisini güvende hissedecektir. Kendisini tehlikede hisseden kediniz, içgüdüleri gereği saldırma ihtiyacı duyarlar. Kediler karton kutular içerisinde saklanmaya bayılırlar. Bu durumu vahşi doğadayken avının kendisini görmemesi için ne gerekiyorsa yapmasıyla karşılaştırabilirsiniz. Karton kutular, güvende olmak ya da gizlenmekle birlikte kendisinden daha güçlü bir canlıya yem olmamak için de harika yerlerdir. Karton kutuların yanları kapalıdır. Bu sayede kedi yanlardan herhangi bir saldırı alamaz. Sadece ön tarafı açık olduğu için sevimli arkadaşınız kendisine gelecek herhangi bir saldırıyı görebilir. Saldırı anında kediniz ya karşı atağa geçer ya da kaçmaya çalışır. Minik meleğiniz kutu benzeri kendisine güven verebilecek her şeyin içine girebilir. Bunu zaman zaman bazanızı kaldırdığınızda ya da tatil için valiz hazırlarken içlerine girip kendi yaşam alanları haline getirmeye çalıştıklarında görmüş olabilirsiniz.
  • Karton kutular, kedilerin rahat uyumasını sağlar: İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de güvende olmak çok önemlidir. Bu nedenle uyurken herhangi bir zarar görmeyeceklerine emin oldukları yerleri tercih ederler. Karton kutu da, bu yerler arasına girer. Kedilerin huzurlu bir uyku çekmeleri için satılan pek çok türde yatak vardır. Ancak her kedi için yatak temini neredeyse imkansızdır. Sadece sokaklarda yaşayan milyonlarca kedinin olduğunu düşünürseniz, nedenini daha rahat anlayabilirsiniz. Oysa karton kutu bulmak yatağa göre çok daha rahattır. Tüm market ya da bakkallardan karton kutu temin etmeniz mümkündür.
Kediler Neden Karton Kutuları Sever?
  • Karton kutular stres azaltır: Kediler, açık alanlarda kendilerini savunmasız ve tehlikede hissederler. Saklanabilecekleri kapalı bir alan bulabilmesi, kedinizin stres seviyesini gözle görülür derecede azaltacaktır. Özellikle ailenize yeni katılan bir kedinin eve alışana ve evin içerisinde kendisine saklanabileceği alanlar bulabilene kadar karton kutuda kalması, kendisini güvende hissetmesine yardımcı olur. Özellikle gergin kediler, dışarının güvenli olup olmadığı konusunda endişe duyarlar ve bu sebeple saklanmak isterler. Bu durum, dışarıdan tehlike görmeyeceklerine emin olana kadar devam eder. Kendilerine saklanacak kutu benzeri kapalı bir şey temin edilen kediler, stres yaşamadıkları gibi çevresel değişikliklerle de başa çıkabilir. Doğadaki kediler bu gereksinimi ağaç tepelerinde, mağaralarda vb. yerlerde karşılarlar.
  • Karton kutu kedinize sıcak bir ortam hazırlar: Küçük kutular sizin için rahatsız gözükebilir. Ancak kediniz için küçük kutular çok daha ilgi çekicidir. Minik arkadaşlarınız vücut ısılarını küçük kutularla daha iyi koruyabilirler. Bunu anlamak için sokakta yaşayan kedileri incelemek yeterlidir. Her karton kutu, sokak kedileri için bir barınaktır. Kutunun büyük olup olmaması minik arkadaşlar için pek fazla önem teşkil etmez. Özellikle dayanılmaz kış soğukları için bir kutu içerisine battaniye ya da sıcak tutacak diğer tekstil malzemeleri koyarak onlara sıcak birer yuva oluşturabilirsiniz.
Kediler Neden Karton Kutuları Sever?

Kedinizin kutuları bu denli sevmesi, aslında ona kızmanız değil sevinmeniz gereken bir durumdur. Sevimli dostlarınızın kutu benzeri kapalı alanları sevmesi, içgüdülerine bağlıdır. Kapalı alanlar onların eğlence kaynaklarıdır. Minik meleğinize bu konuda kızmak yerine, onun daha mutlu olabilmesi için farklı oyunlar hazırlamanız size olan bağlılığını artırır. Kutunun kenarlarına delikler açıp kutuyu ters çevirebilir, evde miniğiniz keyifle kutuyla gezerken bu coşkusunu onunla paylaşabilir ya da kutu içerisine aldığınız kedi oyuncaklarından koyabilirsiniz. Bu oyunlar sayesinde kedinize onunla beraber dışarı çıktığınızda çantaya girmeyi, tehlikelerden korkması gerektiğini de öğretmiş olursunuz.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?