Bugün ki içeriğimizde sizlere kedilerinizi nasıl tırmalama tahtasına alıştırabileceğinize dair önemli tüyolar verdik

Minik dostlarımızın oyunlara ne kadar düşkün olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir bakarsınız koltuk üzerindedirler bir bakarsınız dolap üzerindedirler. Her zaman yaramazlık peşinde bulunan bu minikleri daima bir yerleri tırmalarken görürüz. Bu yüzden evimizde parçalanmayan koltuk, sandalye, çizilmeyen masa, dolap kalmamıştır. Hatta sırf bu yüzden kedi sahipleri gerek koltuklarına gerek sandalyelerine yeni örtüler almak zorunda kalmışlardır. Yani bizim minikler sahiplerini masrafa sokmaya pek meyillidirler. Peki, miniklerimiz evlerimizi darmaduman etmeden ne yapmamız gereklidir? Biraz bunlar üzerine konuşalım ama evvela kedilerimiz neden bir yerleri tırmalama eğilimi gösterirler bu konuya da bir değinelim.

Kediler Neden Tırmalar?

Hepimiz biliriz ki kediciklerimiz daima bir yerleri tırmalamaktan hoşlanıp bu durumu bir huy gibi tekrarlamaya devam etmektedirler. Aslında kedilerin sürekli bir yerleri tırmalamalarının pek çok sebebi vardır. Bunlardan birincisi egzersiz amacıyla bu eylemi gerçekleştirirler. Bir diğeri ise patilerinde bulunan küçük bezlerdeki kokuları açığa çıkarıp kendilerini rahatlatmak ve iyi hissetmek içindir.  E tabi bu huyları her ne kadar bu gibi durumlardan kaynaklı olsa da bizleri fazlasıyla yoruyor yaşam enerjimizi alıyorlar. Bu sebeple onlar bizlerin yaşam enerjilerini tüketmeden bizler onları yorarak enerjilerini tüketsek daha doğru olacaktır. Pekâlâ, biz nasıl onları yorabiliriz? Onların tırmalama huylarını ne ile idame ettirebiliriz? Tüm bu sorularımızın cevabı kedi tırmalama tahtasıdır diyebiliriz.

Bizce kedi tırmalama tahtası bir kedinin temel ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Peki, kedi tırmalama tahtası neden bir temel ihtiyaçtır. Çünkü hem kedilerinizin günlük enerjisini atmasını sağlar, hem egzersiz yapmasına yardımcı olur ve hem de tırnaklarını törpülemek için kullanabilir. Hatta kediler gerinmeyi de çok sevdikleri için tırmalama tahtasını gerinmek amacıyla da kullanabilirler. Keza bahsettiğimiz gibi kediler için bir tırmalama tahtası temin etmediğiniz takdirde kedileriniz tüm bu ihtiyaçlarını mobilyalarınız üzerinde gerçekleştirecektir. Bu sebeple evinizde bir kedi tırmalama tahtası bulundurmak faydalı olacaktır. Tabii kedilerinizi tırmalama tahtasına alıştırmak pek de düşündüğümüz gibi kolay olmayacaktır. Hatta tırmalama tahtası seçerken kedinizin davranışlarına göre seçmeniz doğru olacaktır.

Kediler Nasıl Tırmalama Tahtasına Alıştırılır?

Kedilerimizin özgürlüğüne düşkün hayvanlar olduğunu biliriz. Minikler malum sürekli oyun oynamayı, istediği yerde vakit geçirmeyi ve hatta istediği mobilyayı tırmalamayı severler. Bu yüzden onların sabit bir araçla zaman geçirmesini sağlamak öyle pek de düşündüğümüz gibi kolay olmayacaktır. Bizler de onları bu duruma alıştırmak için elimizden gelen tüm yöntemleri deneyeceğiz. Yoksa bu gidişle evimizde sağlam eşya pek kalmayacak gibi J

Kediler Neden Tırmalar?
Kediler Neden Tırmalar?

1. Kedi Otu (Catnip) Yöntemi

Kedi otunun ne olduğundan ve faydalarından ilgili yazımızda detaylıca bahsetmiştik. Kısaca kedi otundan bahsedersek; kedi otu kedinizin hem sağlık sorunlarına yardımcı olan hem de kokusu ile kedilerimizi mest edip mutlu olmalarını sağlayan bir bitkidir. İçerdiği nepetalakton maddesi ile kedilerde bir uyarıcı özelliğe sahiptir. Çoğumuz mutlaka kedi otunu ya da kedi nanesini duymuş ve kedilerimiz için kullanmışızdır. Genellikle de bu ot kedilerimizin birçoğunun ilgisini çeker ve ilgilenmesine sebebiyet verir. Eğer bir tırmalama tahtası temin ettiyseniz ve kedinizin ilgisini çekmesini istiyorsanız kedi otunun spreyleştirilmiş formunu kullanabilirsiniz. Kedinizin ilgisini tırmalama tahtasına çekmek için tek yapacağınız şey kedi otu özü içeren spreyi ya suyunu tırmalama tahtasına sıkmaktır. Elbette kedi otuna özel ilgisi olan kediler daha kısa sürede tırmalama tahtasına uyum gösterecektir.

2. Ödüllendirme

Herhangi bir hayvana eğitim vermenin altın kuralı onları ödülleyerek duruma uyum göstermelerini sağlamaktır. Eğer tırmalama tahtasına alışmakta zorluk çeken bir kediniz varsa kedi tırmalama tahtasına geldikçe ona ufak ödüller vererek duruma koşullayabilirsiniz. O da tırmalama tahtasıyla ilgilendikçe ödül alacağını düşünerek zamanla bunu huy haline getirebilir.

3. Doğru Tırmalama Tahtası Seçmek

Doğru tırmalama tahtası nedir diye bir soru yöneltebilirsiniz. Doğru tırmalama tahtasını seçmek için öncelikle kedinizi iyi gözlemlemeniz gerekir. Kediniz eğer dik bir alanı tırmalamaktan hoşlanıyorsa dikine olan tırmalama tahtalarını seçmeniz lazım. Keza tırmalamayı sevdiği yer halıysa tırmalama pedi kullanabilirsiniz. Bu tarz gözlemler sayesinde doğru tırmalama tahtasını seçebilirsiniz.

4. Tırmalama Tahtasının Malzeme Yapısı

Doğru tırmalama tahtası seçimleri için en önemli nokta seçeceğiniz tahtanın malzemesinin kedinize uygun olmasıdır. Eğer kediniz evde yumuşak bir şeyleri tırmalıyorsa tahtayı yumuşak ve pelüş yapılı ürünleri seçebilirsiniz.

Doğru Tırmalama Tahtası Seçmek
Doğru Tırmalama Tahtası Seçmek

5. Oyun Oynamak

Miniklerimizin oyunları ne kadar çok sevdiklerini biliriz. Bu yüzden kedinizle beraber tırmalama tahtasını da aranıza dâhil ederek türeteceğiniz oyunlar miniklerimizi tırmalama tahtasına zamanla alıştıracaktır.

6. Oyuncaklar

Bazı kediler oyuncaklarla oynamayı ve onları tırmalamayı da çok severler. Bu yüzden tırmalama tahtasının üzerine yerleştireceğiniz oyuncaklar tırmalama tahtasına alışmasını sağlayacaktır.

7. Tırmalama Tahtası Konumu

Hayvanlarda yeniliği arama eğilimi vardır. Keza bu durum biz insanlar için de geçerlidir. Bu yüzden tırmalama tahtasını kedinizin ilgisini çekebilecek en uygun ortamlara yerleştirmek önemli olacaktır. Kedi o anda koltuk ile ilgileniyorsa tırmalama tahtasını oraya koyarak odak noktasını değiştirebilirsiniz.

8. Birden Çok Kedi Varsa Yeteri Sayıda Tırmalama Tahtası Bulundurmak 

Eğer birden fazla kediniz var ise kedi sayınız kadar tırmalama tahtası bulundurmak iyi olacaktır. Hatta her kedi birbirinden farklı davranışlara ve ilgiye sahip oldukları için her birini tek tek gözlemleyerek kedilerinize özel malzeme seçimi ile tırmalama tahtası temin etmek de iyi olacaktır. Ayrıca her insan gibi kediler de farklı kokulara sahip olabilirler. Bu yüzden tırmalama tahtalarının kedinize özel olması da kokulardan etkilenip uzaklaşma eğiliminin önüne geçecektir.

9. Mobilya Sorunsalı

Ne yaptıysanız kediniz tırmalama tahtasına alışmıyor ve mobilyalarınızı zedeliyorsa belki de onları mobilyadan uzaklaştırma yöntemleri denemeniz faydalı olacaktır. Mesela kedinizin pek hoşlanmadığı kokuları mobilyalarınıza sıkmanız onun uzaklaşmasını sağlayabilir. Hatta kedi uzaklaştırma spreylerini kullanabilirsiniz.

Tırmalama Tahtası Seven Kedi
Tırmalama Tahtası Seven Kedi

10. Kesinlikle Kedinizi Cezalandırmayın!

Tüm uğraşlar sonucunda hala kediniz tırmalama tahtasına sıcak bakmıyorsa bu durumu kabullenmeniz doğru olacaktır. Kedilerimiz eğitilmesi zor hayvanlardır. Daima sabır gereklidir. Onları cezalandırmak eğitimin bir parçası asla olmamalıdır. Ceza miniklerin sizden uzaklaşmasını sağlayabilir. Zamanla tırmalama tahtasına alışmasını beklemeniz doğru olacaktır. Onları korkutmak ve cezalandırmaktan uzak durun. Sevgiyle yaklaşmaktan çekinmeyin.

Evet, elbette miniklerin herhangi bir konuda eğitilmesinin zor olduğunu biliyoruz. Bu sebeple siz kedi severlere sabırlı olmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü eğitim zor ve zaman alan bir eylemdir fakat sonucu her zaman güzeldir. Bunu unutmamak gerekir.

Eğer minikleri tırmalama tahtasına alıştırmak için kullandığınız farklı yöntemler ve yaklaşımlar var ise bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler.

Merhabalar, Ben Süheyla. Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Bölümüm dışında yazarlık yapmaktan, öğrenmekten ve keşfetmekten çok zevk alıyorum. Minik dostlarımız, kedilerimiz hakkında araştırma yapmak ve sizinle paylaşmak oldukça keyifli :))

How about writing a comment?