İçindekiler Az Uyuma ya da Aşırı Uyuma Az Yemek Yeme ya da Çok Yeme Mama Dışında Madde Tüketimi Değişen Tuvalet Alışkanlığı Sebebi Olmadığı Halde Saldırma Kafasını Toslaması Kedilerin Size Sürtünmesi Kedilerin Mırıldaması Ayaklara Saldırmaları Suçluluk Avlarıyla Oynamak Ölü Canlı Taşıması Sırt Üzeri Yuvarlanma Sudan Nefret Etmeleri Musluktan Su İçmek Kendilerini Sürekli Yalamaları Her şeyi Tırmalamak […]

Kediler nankör ve hırçın olarak bilinmelerinin aksine, çok oyuncu ve eğlencelidirler. Normalde yaptıkları hareketlerin dışında da birçok davranışları hatta davranış bozuklukları vardır. Bazı kedi sahipleri kedilerin sergilemiş olduğu bu davranışları normal olarak görse de, bazen kediler bize çok farklı şeyler anlatmaya çalışıyor olabilirler. Kedilerin dünyasında yolunda gitmeyen bir şey hissedildiği zaman tamamen bir dedektif olunmalıdır. Ufak ayrıntılardan ortaya çıkabilecek olan bu psikolojik rahatsızlıkların çözümleri de çok ufak ayrıntılarla birliktedir. Kediler, birçok farklı çevresel faktörler sebebi ile ruhsal sıkıntılar yaşayabilir ve hatta stresten depresyona girerek psikolojileri bile bozulabilir. Karşılaşılan bu psikolojisi sıkıntılar kediler için fazlasıyla yıkıcı bir hale gelmektedir. Yaşadıkları sıkıntılar sebebi ile bir kedi gibi yaşamayı bırakıp sağlık durumlarını bile bozabilmektedirler.

Az Uyuma ya da Aşırı Uyuma

Kedilerin standart uyku süreleri, bulundukları yaşa ve yapmış oldukları aktivite aşamalarına göre farklılık göstermektedir. Bilindiği üzere çok fazla uyku düşkünü olan bu tatlı canlılar, günde ortalama 13 saat ile 18 saat arasında bir uyku düzenine sahiplerdir. Eğer kediler yaşlı ya da yavru ise bahsedilen sayılardan daha fazla olacak şekilde uyku gereksinimi duyarlar. Eğer bir kedi normal uyku süresinden çok az ya da çok fazla uyuyorsa bu dikkat çekici durum kesinlikle bir ruhsal sorunun habercisidir.

Az Yemek Yeme ya da Çok Yeme

Kedilerin iştah durumuna bakarak hem fiziksel sağlık durumlarını hem de ruhsal sağlık durumlarını önemli düzeyde algılayabilirsiniz. Eğer kediler normalden çok az olacak şekilde bir iştaha sahipse fiziksel ve ruhsal olarak sorunlara sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Az yemenin aksine eğer çok yemek yediği bir durum varsa, yine bazı sorunların göstergesidir.

İlgili İçerik: Kedim Mama Yemiyor, Ne Yapmalıyım?

Mama Dışında Madde Tüketimi 

Kediler normal şartlarda mamaları ve verilen besinler dışında bir şey tüketen canlılar değildir. Psikolojik sorunların önemli belirtilerinden biri de besinleri dışında maddeler tüketmeleridir. İçerisinde bulundukları bu durumun adı pika hastalığıdır ve genel olarak ruhsal sıkıntılarından doğacak olan sonuçlardan kaynaklıdır. Pika hastalığı aynı zamanda mineral ve vitamin eksikliğinden,  yetersiz ve az beslenmeden kaynaklı olan fiziksel etkenler dolayısıyla da ortaya çıkabilir.

Değişen Tuvalet Alışkanlığı

Kediler, kendilerini temizleyebilmelerinden de anlaşıldığı üzere oldukça titiz canlılardır. Dünya üzerinde titizlikleri konusunda ayrı bir üne sahiplerdir. Tuvalet alışkanlıkları da bu ünü tekrar tekrar tazelemektedir. Sağlıklı olan her kedi kum kabının dışında hiçbir yere idrar veya dışkısını yapmamaktadır. Eğer bir kedi kum kabının dışında bir yere idrarını veya dışkısını yapıyorsa ve özellikle evin içerisinde sizin dikkatinizi çekecek yerlere yapıyorsa bu önemli bir ruhsal bozukluğun habercisi olabilir.

İlgili İçerik: Kediye Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Sebebi Olmadığı Halde Saldırma

Kedilerde en rahatsız edici ruhsal bozukluk yansımalarından biri sebebi olmadığı halde saldırganlık göstermeleridir. Siz sevmeye çalışsanız dahi her zaman bir saldırganlığı olacaktır ve bir şeyler ters tepecektir. Eve gelen misafirlere ya da size sebepsiz yere saldıran bir kediniz var ise bu durum onun içerisinde bulunduğu ciddi bir ruhsal sıkıntının göstergesidir.

Kafasını Toslaması

Kediler herkese aynı derecede bir sevgi beslemezler. Size olan düşkünlüklerini kafalarını size vurarak, toslayarak göstermektedirler. Eğer kediniz size kafasıyla toslamaya çalışıyorsa onun gözdesi olduğunuzu göstermektedir. Kediniz bunu size yaptığı için mutlu olmalısınız. Kafa toslamak kediler için bir tür sohbet şeklidir.

Kedilerin Size Sürtünmesi

Kedilerin kafa bölgesinin hemen hemen her yerinde, kuyruklarında, yanak bölgelerinde, cinsel organlarında, ağızlarında ve patilerinin aralarında koku salgılama işlevi gören salgı bezleri bulunmaktadır. Bu salgı bezleri yoluyla salgılamayı kendi alanlarını belirlemek için kullanırlar. Eğer bir kedi sahibine sürtünüyorsa kişinin kendine ait olduğunu benimsemek için yapmış bulunmaktadır. Aynı zamanda kişinin kokusunu da kendi üzerine almak için yaptığı bir harekettir. Ev içerisinde bulunan mobilyalara ve diğer eşya türlerine de bu sebepten ötürü sürtünürler. Her parçanın kendilerine ait olduğunu belirtmek için işaretlerler.

İlgili İçerik: Kedilerde Sürtünme Ne Anlama Gelir? Sevgi Göstergesi Midir?

Kedilerin Mırıldaması

Kediler hırlamayla karışık bir mırıldanma gösterirler. Bu şekilde mırıldanmaları kedileri mutlu etmektedir. Anne kediler yavrularının yanında olduğunu hissettirmek ve benimsemek için bu mırıldamayı kullanırken, yavru kediler de annelerine aynı şekilde cevap verebilmek açısından aynı mırıldamayı yaparlar. Yavrular biraz büyüdükleri zaman ise oyun çağrısı olarak bu sesi kullanırlar. Yetişkinlik boyutuna ulaşmış bazı kediler ise sinir anında ya da korku anında bu sesi çıkarmayı tercih ederler ve daha şiddetli çıkarırlar. Genellikle memnuniyet göstergesi olarak da uysal bir biçimde kullanılmaktadır.

Ayaklara Saldırmaları

Minik yavru kediler oyun oynamayı tek amaçları olarak görmektedirler. Oyun anlayışları genel olarak hızlı ve ani saldırmalar, bir anda kucağa atlamalar şeklinde olmaktadır. İnsanlar yürürken ayakları kedilerin tam oyun isteğine cevap verecek şekilde hareket ettiği için direkt olarak atlama eğilimine girmektedirler.

Suçluluk Duyan Kedi
Suçluluk Duyan Kedi

Suçluluk

Kediler azar yedikleri zaman duymuş oldukları suçluluk nedeni ile kişiye arkasını döner ya da bir anda ortadan kaybolur. Bunun sebebi her ne kadar kedi de olsa suçlanmaya, azar işitmeye tahammüllerinin olmamasıdır. Sahibi olan kişinin onlara kızdığını anladıkları an küsme eğilimine girerler. Genellikle önerilen şey yanlış yaptığı hareket karşısında kızmak yerine, doğrusunu yaptığı zaman ödüllendirmektir.

Avlarıyla Oynamak

Kedilerin oyun oynama potansiyelinden de anlaşıldığı üzere hareket olayları onları tahrik eden olaylardır. Eğer avının hala tam olarak ölmediğinin farkında ve hareket ettiğini görüyorsa heyecandan onu öldürmek için fevri hareketler yapmaktadır. Bazı zamanlarda o kadar kendini kaptırır ki avı öldüğü halde bile avının üzerinde zıplamaya devam etmektedir.

Ölü Canlıyı Taşıması

Kediler eğer ölü buldukları ya da öldürdükleri canlıları eve getiriyorlarsa, bu sahiplerine teşekkür anlamında bir hediyedir ya da kendileri için getirdikleri ve saklamak istedikleri bir yiyecek olarak görmektedirler.

Sırt Üzeri Yuvarlanma

Kedilerin sırt üzeri yuvarlanması veya gerinmesi üç anlam taşımaktadır.

  • Birincisi dişilerin cilve yaptığı anlamını taşımaktadır.
  • İkinci seçenek ise sahibinin önünde bunu yapması ona ne kadar güvendiğini kanıtlamaya çalışmasıdır.
  • Üçüncü ve son seçenek ise bu hareketin oyun şımarıklığını taşımasıdır.

Sudan Nefret Etmeleri

Bazı tür kediler sudan çok hoşlanmaktadır. Balıklarla oynamaktan ve yüzmekten keyif alırlar. Kendilerini dilleri ile temizleyebildikleri için suya pek ihtiyaç duyup yıkanmazlar. Ancak kendi istedikleri ve belirledikleri zamanlarda suyla oynamayı ve suya temas etmeyi sevmektedirler.

Musluktan Su İçmek

Kediler, yemeklerinin ve sularının taze olmasını severler. Musluktan akmakta olan bir su onlar için fazlasıyla çekici gelir ve suyu oradan içmek isterler. Akan bir sudan su içmeyi çok sevmeleri sebebi ile kediler, su kaplarından su içerken patilerini sokup suyu dalgalandırırlar ve kendilerine o havayı yaratırlar. Ayrıca su tüketimi az olan kediler için su pınarı tavsiye edilir, böylelikle daha çok su içmeleri sağlanır.

Kendilerini Sürekli Yalamaları

Kediler temizlik ve dış görünüş konusunda oldukça titiz canlılardır. Tüylerini yalayarak düzeltmek ve zor durumlarda mahcubiyet gizleme gibi konularda kullandıkları bir yöntemdir.

Her şeyi Tırmalamak

Kediler genellikle mobilyaları ve halıları tırmalamaktadır. Bu hareketlerinin iki sebebi vardır. Sebeplerden biri, tırnak aralarındaki kirleri temizleyebilmek için bulduğu her şeyi tırmalamak istemesidir. İkinci sebep ise patilerinin arasındaki kokuyu kullanarak kendi bölgelerini belirlemeye çalışmalarıdır.

İlgili İçerik: Kediyi Tırmalama Tahtasına Alıştırmak

Dört Ayak Üzerine Düşmeleri

Kedilerin vücut yapıları oldukça esnek bir yapıdadır. Kediler, düşme anında kuyrukları yardımı ile bedenlerini doğru konuma getirdikten sonrasında yere yine dört ayak üzerinde inmektedir. Düşünülenin aksine aslında bu konu onlar için çok kolaydır.

Bitki (Çim) Yemek

Kediler her zaman bitki yemezler. Eğer bir kedi bitki yiyorsa, bunun sebebi kendilerini yalarken yutmuş oldukları tüylerdir. Yuttukları tüyleri kusmaya yardımcı olan bitkiler, onların rahatlama kaynağıdır. Bazı bitkiler, etlerde bulunmayan besin değerlerini bünyesinde barındırdığı için kediler sadece ihtiyaçları olduğunda bitki yemektedirler.

İlgili İçerik:
Yavru Kedilerin Psikolojisi
Yavru Kedilerin Psikolojisi

Yavru Kedilerin Psikolojisi

Yavru kediler henüz hiçbir şeyin farkında olmadığı için sadece oyun bilgisine sahiplerdir. Oyun oynamak için hemen her fırsatı kollamaktadırlar. Hareket halinde olan nesnelere atlamayı ve bir köşeye gizlenip bir anda ortaya çıkmayı oyun olarak kabul etmektedirler. Oyun oynama çabasıyla birlikte genel olarak çevikliğini ve hızını göstermek için bir fırsat kollayacak ve bunu göstermeyi başaracaktır.

1. Saldırgan Hareketler

Yavru kediler zamanla duygularını keşfedecektir. Bazı zamanlarda ortada hiçbir şey yokken kuyruklarını kımıldatıp sabit bir şekilde sahiplerine bakmaktadırlar. Uzun ve sakin olan bu bakışların ardından ise bir anda zıplayıp ısırmaya çalışmaktadırlar. Yavru kedilerin yaptıkları bu anı saldırgan ataklar, kişilerin yaralanmasına bile sebep olmaktadır.

2. Minik Hırsızlıklar

Yavru kediler, ufak tefek hırsızlıklar yapabilmektedirler. Açıkta bulduğu bir yemeğin sessizce bir parçasını alıp kaçmakla başlamaktadır. Daha sonraları bunu alışkanlık haline getirip aşırma huyunu edinmiş olmaktadır. Bu huyunu zamanla bıraktırmak oyuncu yavru kediler için çok zor olmayacaktır.

Kedi Psikolojisi Nasıl Düzeltilir?
Kedi Psikolojisi Nasıl Düzeltilir?

Kedi Psikolojisi Nasıl Düzeltilir?

Kediler depresyon ya da psikolojik bozukluk evreleri geçirmektedirler. Bu gibi durumlarda kişilerin yanlarında bulunan canlıya daha çok şefkat göstermeleri ve daha yoğun sevgiyle yaklaşmaları gerekmektedir. Rahatsız olabileceği durumları değiştirip daha rahat edebileceği ya da mutlu olabileceği koşullar hazırlanmalıdır. Evde yalnız bırakmamak, ilgi göstermek ve oyunlar oynamak kediler için birer tedavi olacaktır. Kediler de tıpkı insanlar gibi depresyon evreleri geçirir ve bunu belli bir zaman sonra atlatmaktadır. Ancak yine de bir kedinin psikolojisinin düzelebilmesi için yapılması gereken ilk adım veteriner hekime başvurup gerekli tanıyı ve tedaviyi öğrenmektir.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedilerin Psikolojisi".
  • KEDİ SEVER

    Sitenizi Google’de nasıl bulabilirim? sadece en iyi kedi isimleri yazınca çıkıyor da.