Kedinin sürtünme hareketi bizlerin içini ısıtan bir harekettir. Peki bu sürtünme hareketinin anlamı nedir? Ne için yaparlar?

Kedilerde sürtünmenin ne anlama geldiği, son zamanlarda en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir. Bu konuda net bir  cevap vermek ne yazık ki mümkün değildir.. Fakat yapılan gözlemler bize birtakım ipuçları vermektedir. Tıpkı iki kedinin karşılaşmasında olduğu gibi kuyruğunu kaldırıp sahibine yaklaşan bir kedinin çoğunlukla sahibinin bacağına sürtünür. Sürtünme şekli her kedi için farklılık gösterir. Kedilerin bir kısmı kafalarının bir yanı ile sürtünürken diğer kısım ise vücutlarının yan tarafıyla sürtünebilir. Kafalarından başlayıp kuyruk uçlarına kadar sürtünen kediler de vardır. Elbette ki her kedi sürtünecek diye bir kural yok. Size hiç temas etmeden sadece yanınızdan geçen kedilerin olduğunu da biliyoruz.

Kediler, kendi kokularını cisimlere sürtünme yolu ile bırakırlar. Bazı kediler çok gergin olduklarında yakınındaki bir kapı kenarı ya da sandalye bacağına sürtünebilirler. Özgüven problemi yaşamayan kediler sahiplerinin bacağına sürtünmekte herhangi bir sakınca görmezken, hiç tanımadıkları insanlar karşısında başka bir cisme sürtünmeyi daha doğru bulurlar. Bu durumun asıl nedeni, karşısındaki cansız cismin insan gibi kendisini uzaklaştıramamasıdır. Kediler cisimlere sürtünürken bazen kafa kenarlarında yer alan koku bezleri yardımı ile cisme koku bırakırlar.

Kedilerde sürtünme, karşılık beklenmeyen bir sevgi gösterisi olarak da adlandırılabilir. Bir kediyi kağıtla kaplanan cisimlere sürtünmeye ikna ettikten sonra kağıtlar başka evlerde yaşayan kedilere gösterildiğinde kediler kağıtlara ilgi duyarlar. Fakat, bu yönlendirilmiş sürtünmedir ve bu davranış ile kedinin isteyerek cisme kendi kokusunu bırakma davranışı aynı değildir. Koku bırakmak için en fazla tercih edilen ağaç dalları benzeri 1 kalem ile bu olayı gözlemlemek mümkündür.

Kedinin Köpek Sevgisi
Kedinin Köpek Sevgisi

Kediler, sizi sevdiklerini sürtünme yolu ile gösterebilirler. Kedi psikolojisi çok karışıktır. Buna rağmen kediniz size sık sık sürtünüyor ve sizin onunla ilgilenmenizden mutluluk duyuyorsa, bu durumun sevgi olduğunu anlayabilirsiniz. Kedilerin pek çoğu, en coşkulu sürtünmelerini beslenme anlarında kullanır. Bu sebeple de kedilerin ucunda bir yiyecek olduğu zaman daha sevimli oldukları düşüncesi ile sık sık karşılaşılır. Fakat bu düşünce yanlıştır. Kedilerin çok azı ödül bekledikleri için sürtünme eylemini gerçekleştirir.

İki kedinin birbirlerine sürtünmesi demek, aralarında yiyecek ya da başka bir alışveriş yapmaları demek değildir. Sürtünme bittiğinde her ikisi de sürtünme öncesi ne yapıyorlarsa o işlerine geri dönerler. Her ikisinin de birbirlerine sürtünmelerinin tek nedeni, birbirlerine duydukları karşılıksız dostluk bağlarıdır. Bunu biz insanların birbirimize sarılması olarak düşünebilirsiniz.

Kediler, sürtünme eylemini bu ritüellerden anlamayan, dolayısıyla da karşılık verme şansı çok düşük olan hayvanlarda da gerçekleştirir.

Kedilerin sürtünmesi, onlarda dokunmak anlamına gelir. Sevimli dostunuz size sürtündüğünde sizin üzerinizde koku bıraksa da, bunun onlar için pek bir değeri yoktur. Onlardaki sürtünmenin asıl amacı koku bırakmak olsaydı, devamlı olarak başka bir kedinin koku bırakıp bırakmadığını anlayabilmek için sahiplerine sürtünüyor olurlardı. Bizler sık sık kıyafet değiştiriyoruz. Tabi bu da kedilerin işlerini daha da zorlaştırıyor. Kıyafet değiştirme sebebi ile kedilerde yaşanan kafa karışıklığı, bizi daha fazla koklamalarına yol açabilir. Bütün göstergeler, sürtünmenin aynı okşama gibi ilk önce dokunmaya dayalı bir eylem olduğunu göstermektedir.

Sürünerek Kendini Kaşıyan Kedi
Sürünerek Kendini Kaşıyan Kedi

İki kedi birbirlerine aynı ölçüde sürtünmez. Bu durum kediniz herhangi bir hayvana ya da insana sürtünürken de yaşanabilir. Farklı boylarda olan iki kedi birbirlerine yaklaştıklarında genel olarak küçük kedinin büyük kediye sürtündüğü ve büyük kedinin ona karşılık vermediği görülmüştür. Yine biz insanlarda da kedilerden daha uzun olmamız ve kaynakların büyük çoğunluğunun bizim kontrolümüzde olması, kedilerdeki sürtünmenin tek taraflı olmasında önemli rol oynar. Kediler bu sebeple sevgilerini karşılıksız gösterirler..

Kediler, sürtünmeyi kendilerini ödüllendirmek için bir yol olarak da görebilirler. Bizlere sürtünmek, kediler için kendi başlarına bir ödüldür. Bu sebeple sık sık size sürtündüğünü görmeniz mümkündür. Ayrıca, kediler pek çok şey gibi bunu da belli bir zaman içerisinde öğrenir. Özellikle yeni bir ortama katılan kediler, aradaki ilişkiyi güçlendirmek için yaptıkları sürtünme eylemini sahiplerini tanımak amacı ile birkaç hafta bekletebilirler. Bu dönemin sonunda alışkanlık oluşur ve bir daha bozulmaz.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?